Monday PIR

Portland, OR
June 11, 2012

Part of the Monday PIR

If you have questions or corrections, please email Betty Farrier.

Updated June 11, 2012 at 9:52 PM

Masters Men 1/2/3

Num Name Team Points
1 702 john mitchem West End Bikes/Specialized 17
2 118 Mark Ginsberg HPC/RPM Mortgage 15
3 366 Jason Riffle HPC/RPM Mortgage 14
4 970 Brad Gebhard BMC/Cynergy/Big Orange 10
5 134 Eddie French Guinness Cycling Team 8
6 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 7
7 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling 7
8 652 Rob Thompson Ironclad Performance Wear 5
9 4232 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing 3
10 3037 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage 3
11 1313 Richard Desmond Evolution Racing Team 2
12 768 benjamin weaver Ironclad Performance Wear 2
13 976 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 2
14 122 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 1
15 4589 Kevin Drake Portland Bicycle Studio
16 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
17 3424 Justin Serna StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team
18 5252 Michael Squire Bellovaci United
19 756 Antonio Castaneda CAPA-Soraz Racing
20 3002 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles
21 4585 Bret Berner River City Bicycles
22 3087 Dan Houghton Showers Pass
23 774 Sean Thielen Portland Velo
24 4309 Simon Robins
25 3035 Casey Davidson bicycleattorney.com
26 3003 Erik Bakker Ironclad Performance Wear
27 627 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
28 358 Jeff Buck Team Rose City
29 133 Ron Magnus bicycleattorney.com
30 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
31 779 Dave Dezellem Ironclad Performance Wear
32 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
33 783 Jonathan Irick Rapha Racing NW
34 3005 Don Joling Therapeutic Associates PDX Cycling
DNF 978 Brian Engelhard Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training

Masters Men 4/5

Num Name Team Points
1 4182 Erik Spillman Portland Velo 15
2 4192 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 15
3 4039 Glenn Johnson Dr Will Bar 12
4 4169 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 8
5 5905 Alan Sutton Dr Will Bar 7
6 4412 John Porter Bellovaci United 6
7 5030 Drew Coleman Hammer Velo 6
8 5046 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
9 5288 Travis Russell Dr Will Bar 6
10 4613 Jeff Boehlke The Spokesmen 2
11 5704 Darren Ferris Hammer Velo
12 4057 Billy Holcomb Trusty Switchblade
13 4099 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
14 5073 Scott Kelly Portland Velo
15 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
16 5527 mike meier Camas Bike and Sport
17 4609 Stan Gardner
18 4126 David Thielen II Pacific Power Blue Sky
19 5721 Jeff Tummelson Portobello-A Better Cycle
20 5071 Thaddeus Kaczmarek
21 5050 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
22 4100 Erick Nelson Portobello-A Better Cycle
23 5137 Sam Shiffman Portland Velo
24 5044 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
25 4544 Aaron Radspinner Bull Run Distilling/Team CycleOne
26 4119 Peter Seelig Dr Will Bar 1
27 4055 Steven Basden Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
28 4033 Jim Hinkley EBS Inc
29 23 Tony de Cordoba bicycleattorney.com 2
30 5333 Brian Lynch Dr Will Bar
31 4053 Eric McMurtry Bellovaci United
32 4117 Cliff Allen Bellovaci United
33 5052 Dan Grabski Portland Velo
34 4191 Will Harden Dr Will Bar
35 5097 Mark McMurtry Bellovaci United
DNF 4151 Damon Schaefer Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack

Novice Men

Num Name Team Points
1 5521 Michael Fenwick 15
2 5552 Sam Mounemack 12
3 5352 Rod Mitchell 10
4 4615 Larry Hunter 8
5 90 Isaac Forquer 7
6 5368 Jorge Kaufmann 6
7 4464 Frank Cappuccio 5
8 5595 Ryan Morgan 4
9 5382 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 3
10 5739 Terry LeBrun Portland Velo 2
11 1 Shane Sahnon
12 8057 Caden Sigurdson
13 5581 Brett Kelver
14 4614 Zach Putnam
15 4365 Geoff Rinella
16 5742 Brian Hays
17 5143 Gerard Smith Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training
18 3488 Jake Kalina
19 8085 Joe Cappuccio
20 4572 Ryan Marquardt
21 4021 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
22 18 Dean Porter

Novice Women

Num Name Team Points Notes
1 22 Paula Lockwood 15 not on registration
2 20 Athena Salvador 12
3 7396 Leanne Marinace Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10
4 16 Katie Weaver 8
5 10 Nellie Barnard 7
6 5999 Devora Rubin Portland Velo 6
7 3 Suzanne Swiemir 5
8 7376 Robyn Wilson 4

Open Women

Num Name Team Points
1 496 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 15
2 408 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 15
3 448 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 15
4 7088 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 8
5 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 7
6 24 Anena Whitley Ironclad Performance Wear 6
7 255 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 6
8 278 Barbara Thiele Team Rose City 5
9 7185 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
10 7033 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
11 7098 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 3
12 21 Catherine Cooper 2
13 7091 Alana Armstrong Ironclad Performance Wear
DNF 7066 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery