Return on the Jedi Weekend: Cross Country

Grants Pass, OR
June 2, 2013

Part of the Return on the Jedi Weekend

If you have questions or corrections, please email Jess McLoud.

Updated June 6, 2013 at 11:25 AM

Category 1 Men 19-39

Num Name Team Time
1 172 Adam Hadley Vertebrata Chiropractic Cycling 2:20:18
2 167 Jeremy Russell 2:26:24
3 174 Tyler Miller 2:27:15
4 266 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion 2:27:16
5 188 Javier Colton Sunnyside Sports 2:27:37
6 160 billy bergen Sunnyside Sports 2:28:24
7 166 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 2:38:14
8 184 Adam DeMarzo Bike Newport-Bier One 2:41:28
9 178 Ryan Evans 2:54:47
DNF 181 James Wellington Hutch's/Bend Dental
DNS 163 Matt Dooley Mt Shasta Ski Park
DNS 180 Shane Johnson Trinity Bikes

Category 1 Men 40-49

Num Name Team Time
1 165 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 2:28:00
2 179 Jesse Luckett Cyclepath Racing 2:34:42
3 193 Brian Bowles Sappo Hill Soapworks 2:36:57
4 197 david baker Sunnyside Sports 2:54:02
DNF 173 Derek Faller WebCyclery.com
DNF 177 Dave Cockburn

Category 1 Men 50+

Num Name Time
1 171 David Caplan 2:47:38

Category 1 Women 19-39

Num Name Team Time
1 162 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 2:54:46
2 190 Deanna Lloyd Team S+M 3:12:55

Category 1 Women 40+

Num Name Team Time
1 176 Bre Rue 3:08:42
2 175 Angela Mart WebCyclery.com 3:13:22
3 161 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 3:40:25

Category 2 Men 19-39

Num Name Team Time
1 46 jon burrill 1:49:52
2 49 James Kerr 1:56:06
3 56 Don Petersen 2:04:12
4 42 DEVON WILLIAMS TOP GEAR 2:23:28
5 50 Sean Stroup 2:24:24
6 43 Dustin Harder Harder Cycling 2:28:13

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Time
1 39 Bryan Ross Sappo Hill Soapworks 1:48:45
2 48 Lee Bauck Epic Racing 1:49:38
3 71 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1:50:48
4 65 Thomas Hainisch 1:53:31
5 77 Rich Julyan Team Cycle Sport 1:53:31
6 68 Robert Dudley Team Cycle Sport 1:58:44
7 69 Andrew Maddox Cycle Analysis 2:06:51
8 76 Aaron Mock Cycle Analysis 2:09:27
9 52 John Lulich 2:10:18
10 78 Patrick Honsinger 2:16:34
11 66 jason saunders Team Dirt 2:20:06
12 59 Charles Barrett 2:38:28
13 74 Rod Dowse 5MBA 2:46:08

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Time
1 40 John OBrien 1:57:32
2 64 Eugene Anderson Cycle Analysis 1:58:15
3 63 David Morrison Boneyard Cycling 2:03:44
4 60 Mark Miller Team Dirt 2:07:30
5 58 Steve Lacey West End Bikes/Specialized 2:11:31
6 45 Jerry Horton 2:13:38
7 47 Curt Dooley 2:29:37
8 67 Mike Conner 2:57:27
DNF 72 Raymond Colton
DNS 51 Paul Mautner VELO FORMA

Category 2 Men 60+

Num Name Team Time
1 80 Patrick Coughlin AOMS Racing 2:17:38
2 73 chris stapleton Santa Clarita Velo 2:22:05

Category 2 Men Junior

Num Name Team Time
1 70 Donovan Birky Bend Endurance Academy 2:00:33
2 75 Austin Dowse Mt. Shasta Ski Park 2:12:12

Category 2 Women 19-39

Num Name Team Time
1 62 Mollie MacGraw Vertebrata Chiropractic Cycling 2:08:59
2 61 Kyla McDermott Sunnysude 2:15:58
3 53 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 2:20:11
4 79 Clara Honsinger Sappo Hill Soapworks 2:22:18
5 54 Ellene Smith 2:43:14

Category 2 Women 40-49

Num Name Team Time
1 44 Leslie Copper 2:26:55
2 41 Lillian Schiavo Hutch's Bend 2:50:56

Category 3 Men 10-12

Num Name Time
1 256 Rowan Fortier 3:21:42

Category 3 Men 13-14

Num Name Team Time
1 253 Peyton Logue Sappo Hill Soapworks 1:15:51

Category 3 Men 17-18

Num Name Team Time
1 248 LEVI WILLIAMS TOP GEAR 1:29:24

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Time
1 263 Tory Mock 1:22:52
DNS 255 Andrew Kreps Fatty McFatts
DNS 258 Christopher Trask
DNS 262 Gerardo Perez

Category 3 Men 40+

Num Name Team Time
1 265 Alan Brashear 1:32:04
2 264 Robert Perry 1:34:52
3 261 Mike Reed 1:52:29
4 252 Johnnie Beckett 2:06:13
5 251 Mark Wriggle 2:13:56
6 245 David Gustafson Back Country Bicycles 2:17:04
DNS 259 Dale Webster Bike Newport-Bier One

Category 3 Women 10-12

Num Name Team Time
1 254 Carmyn Fortier WebCyclery.com 2:30:20

Category 3 Women 19-39

Num Name Team Time
1 257 Annie Nielsen 1:25:37
2 246 Samantha Pharris Trinity Bikes 1:29:24
3 260 Sarah Hadley Vertebrata Chiropractic Cycling 1:32:30
4 267 Abby DenUyl 2:02:09

Category 3 Women 40+

Num Name Team Time
1 249 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 1:59:21
2 250 Cindy Minick Harder Harder Cycling 3:08:10
DNS 244 Carolyn Ash

Clydesdale

Num Name Time
1 55 Kellan Cullan 2:42:10

Elite Men

Num Name Team Time
1 170 James Ceccorulli 2:19:55
2 187 Erik Tonkin Team S+M 2:21:21
3 191 Patrick Means Team S+M 2:21:50
4 169 Kolben Preble 2:22:28
5 186 Jonathan Myers Team S+M 2:23:15
6 185 Geoffrey Huber Kona Factory Team 2:36:43

Elite Women

Num Name Team Time
1 164 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 2:58:21

Singlespeed Men

Num Name Team Time
1 192 Lee Ordonez Hutch's-Slocum-Co-Motion 2:27:57
2 194 Ryan Garner Evviva 2:34:55
3 189 Dax Turner Tensegrity PT Cycling 2:36:36
4 182 Will Sullivan 2:38:08
5 198 Scotty Carlile 3:04:45

Singlespeed Women

Num Name Team Time
1 195 Caroline Dezendorf WCWC 3:04:54
2 183 Lisa Belair-Sullivan WebCyclery.com 3:07:06
3 196 Maire Osborn WCWC 3:11:59