Twilight Cyclocross Series - September Series Totals

Eugene, OR
October 1, 2013

Part of the Twilight Cyclocross Series

If you have questions or corrections, please email Ron Frerichs.

Updated October 1, 2013 at 4:15 PM

Beginners

Name Team Points
1 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 35
2 Micah Sardell 31
3 Kirk Lange Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 28
4 tom spofford Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 26
5 Stuart Pearson Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16
6 Jeff Bauer 12
7 Tim Haywood Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 11
8 Jacob Pace Life Cycle Racing Team 8
9 Thomas Bartlett 7
10 Abyl Sandow 5
11 Rajesh Injety 5
12 Mark Brauner 5
13 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 5
14 Cody Mace 4
15 Chaum Spehar 4
16 John Bamford 4
17 Brooke Spehar 3
18 Paul Mayer 2
19 Rich Reardon 1

Juniors

Name Team Points
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 21
2 Jacob Brant Pacific Power Blue Sky 19
3 Peter Puettmann Pacific Power Blue Sky 16
4 Michael Samelson Pacific Power Blue Sky 14
5 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13
6 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky 12
7 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 12
8 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 11
9 Nick Meigs 10
10 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky 10
11 Jordan Fairmont 10
12 Jordan Selker 9
13 Kaden DiMarco 6
14 Wren Hamilton 6
15 Maddy Cripe 6
16 Jeremy King 6
17 Gabrielle Van Steenwyk Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 5
18 Garret Sather 5
19 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 4
20 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 4
21 Jackson Wellen 4
22 Ian Cole 3
23 Gustav Verdoux 2
24 Kelsey Wilson 2
25 Lauren Cordier Pacific Power Blue Sky 1
26 Nate Tavakolian 1

Men A

Name Team Points
1 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 27
2 luke demoe 20
3 Ryan Garner 16
4 Lee Ordonez English Cycles 12
5 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion 8
6 Paul Bourcier Dark Horse 6
7 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling 5
8 Ethan Stehley 4
9 Brady Cottle 3
10 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 2
11 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1

Men B

Name Team Points
1 Nicholas Alden Life Cycle Racing Team 31
2 Ian Jungjohann 28
3 Mark Bradley 26
4 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling 24
5 John Crandall Natural Terrain/Rainbow Cyclery 18
6 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 16
7 David Wells Life Cycle Racing Team 15
8 Brian Vollmer-Buhl Michelob Ultra 14
9 Paul Bourcier Dark Horse 10
10 Matthew White Bike Newport-Bier One 6
11 Cary Adams 5
12 Bernard Acevedo 4
13 Isaac Sullivan Life Cycle Racing Team 4
14 Chapell Miller Team Dirt 4
15 Deireck Ritter Tensegrity PT Cycling 3
16 Quincy Gill Hutch's-Slocum-Co-Motion 2
17 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 1

Men C

Name Team Points
1 Kevin Cave 35
2 Steve Richards 28
3 Adam Steele 26
4 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 22
5 Alexander Hongo Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 21
6 August Frank Life Cycle Racing Team 21
7 Chris Minson 14
8 Evan Pardi University of Oregon Cycling Club 10
9 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 10
10 Ryan McGinnis Tensegrity PT Cycling 10
11 Travis Wilson Life Cycle Racing Team 10
12 John Morehouse Life Cycle Racing Team 10
13 Scott Wallace 8
14 Ben Strain 8
15 Jacob Pace Life Cycle Racing Team 7
16 Michael Macemon 6
17 timothy broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 6
18 Jeff Lange Co-Motion Cycles Factory Team 4
19 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 4
20 Zach Szmue Life Cycle Racing Team 3
21 Jordan Selker 3
22 John Osborne Pacific Power Blue Sky 3
23 Michael Wisth Tensegrity PT Cycling 2
24 Ryan Goold 2
25 James Murez Hutch's-Slocum-Co-Motion 1
26 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 1

Men Masters 40+

Name Team Points
1 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 39
2 Chris Wherity Life Cycle Racing Team 39
3 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 28
4 Jason Tavakolian SLOCUM Race Team 24
5 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 24
6 Dan Sheerin SLOCUM Race Team 21
7 Alexander Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 19
8 Brian Cannon Human Powered 16
9 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 12
10 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 9
11 David Klipper Guinness Cycling Team 7
12 blaine zumwalt 6
13 Dirk Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 6
14 Chuck Hood 5
15 Kyle Gorman WebCyclery.com 4
16 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 4
17 Brian Sheadel 3
18 David Bjork 3
19 Bernard Acevedo Real Wheels Bicycle Studio 2
20 David MacFarlane 2

Men Masters 50+

Name Team Points
1 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 36
2 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 31
3 Rick Gregory 20
4 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky 19
5 Mark Miller Team Dirt 11
6 Paul Mautner Veloforma 10
7 Alan Ott Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 7
8 August Frank Life Cycle Racing Team 6
9 Philip Litchfield Buy Local Cycling 5
10 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 4
11 Robert Fox Buy Local Cycling 3
12 Loren Russell 3
13 Thomas Bartlett 2
14 Michael Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 2
15 David MacFarlane 1
16 Richard Sweet Tensegrity PT Cycling 1

Singlespeed

Name Team Points
1 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 16
2 Richard Sweet Tensegrity PT Cycling 13
3 Clara Terrell Co-Motion Cycles Factory Team 5
4 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling 4
5 Galen Mittermann HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 3
6 Jacques Lafortune Bike AH 2
7 Joe Moll 2
8 John Osborne Pacific Power Blue Sky 2

Women A

Name Team Points
1 jaini VS-Crawford Evivva 6
2 Meg Hamilton 2

Women B

Name Team Points
1 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 23
2 Kaylee Jenness Tensegrity PT Cycling 18
3 Clara Terrell Co-Motion Cycles Factory Team 15
4 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 11
5 Kelly Sandow Poplollies 7
6 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 4
7 Kim Frank Life Cycle Racing Team 4
8 Molly MacGraw Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 1

Women C

Name Team Points
1 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 29
2 Megan Steube Life Cycle Racing Team 22
3 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 18
4 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 15
5 Effie Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 11
6 Pattie Wolfe Trinity Bikes 8
7 Colleen Douglas 6
8 Senna Towner 6
9 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 6
10 Leslie Thomas Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 5
11 Kathryn Bork Poplollies 5
12 Ashley Remiro Life Cycle Racing Team 4
13 Aubrey Whitty 4
14 Christy Sheerin 3
15 Julie Bushnell 3
16 Bridget Hildreth 1
17 Maureen Puettmann 1

Women Masters

Name Team Points
1 Julia Fudge Poplollies 7
2 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 2