CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks

Candy, OR
October 17, 2015
If you have questions or corrections, please email Dan Grabski.

Updated October 17, 2015 at 11:28 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City
1 42 Jerry Pruiett 46 Camas
2 131 Tom Brougham 25 portland
3 14 Kevin Claggett O2 Endurance 48 Canby
4 168 Artur Grochowski Threshold Velo 30 Portland
5 166 Stephen Young 28 Portland
6 88 Alastair Cox 27 Beaverton
7 7 Scott Coleman Team Planet X USA 45 Beaverton
8 55 Jeff Hurt 44 Portland
9 167 Nick Collins 52 Tualatin
10 106 Dennis Sweeten 50 Oregon City
11 84 Adrian Vogwell 38
12 173 Dwayne Howard
13 2 Brian Quigley Capitol Velo 49 Stayton
14 152 Matt Erdman
15 127
16 171 Caleb Unger
17 91 Chris Wimer 30 Portland
18 175 Cindy Werhane Athletes Lounge Cycling Team 46 Portland
19 170 Larry Coates 42 Tigard
20 788 Courtney Elton
21 174 Joel Tanner
22 172 Michael Ybaben 52 Beaverton
23 176 Shawn McGinnis
24 97 Charles Bannister 47
25 24 David Groskopf 61 Vancouver
26 169 Luke Soto Hapi-Go! 12 Sherwood

Beginner Women

Num Name Team Age City
1 782 Gwen Hryciw 24 Portland
2 789 Pam Guy
3 766 Victoria Hammond 42 West Linn
4 703 Shannon Tauscher Rebound/Tireless Velo
5 790 Kat Simons

Category A

Num Name Team Age City
1 99 Christian Buesch Corvallis Cyclery Racing 29 Corvallis
2 54 Jonathan Myers Team S+M 48 Portland
3 73 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 32 Portland
4 119 Jeff Smith Therapeutic Associates Racing 34 Forest Grove
5 101 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland
6 15 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Vancouver
7 20 Brian Hart Jr. Breadwinner Cycles 16 Washougal
DNF 68 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Happy Valley

Category B

Num Name Team Age City Notes
1 133 Geoffrey Bee Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland Warning: no shoulder number
2 156 Evan Pardi Team Planet X USA 22 Yachats
3 91 Matthew Paez CxPistols 24 Portland
4 70 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 16 Vancouver
5 128 Christopher San Agustin Broken and Coastal 30 portland
6 154 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland
7 106 Nathanael Hart Big Little Men 13 Washougal
8 119 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland
9 9 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland
10 2 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland
11 36 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 30 vancouver
12 157 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
13 66 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Keizer
14 155 Dave Metz 50 Cottage Grove

Category C

Num Name Team Age City
1 214 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
2 11 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 29 Portland
3 93 Sid Hariharan GET FIT Cycling 23 Salem
4 74 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 44 Portland
5 223 Scott Gerwig Portland
6 130 Russell Walker 28 Portland
7 211 Brandon Bilyeu
8 165 Elijah Smith 35 vancouver
9 226 Matthew Wilkins Portland
10 221 Scott Rath Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team Wilsonville
11 9 Eric Hagen 35 Portland
12 38 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland
13 220 Mike Lurie bicycleattorney.com Portland
14 219 Tanner Schulz Hillsboro
15 25 Chris Bathke 43 Portland
16 218 Randall Flores 42 Portland
17 179 Sam Pitcavage 23 Beaverton
18 56 Charlie Goldston Athletes Lounge Cycling Team 36 Gladstone
19 225 Brian Hart Jr.
20 224 Candida Hart
21 47 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal
22 222 Jeb Hendrix Portland
DNF 79 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland

Clydesdale

Num Name Team Age City
1 778 Chad Hartley
2 704 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Camas
3 700 Ed Waters 56 Eagle Creek
4 750 Jake Linford Athletes Lounge Cycling Team 42 Tualatin
5 747 Brian Witty Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland
6 758 Todd Foreman-Kinder Veloforma 29 Portland
7 779 Tim White Word-RCB by Cyclisme 46 Portland

Junior Men

Num Name Team Age City
1 166 Nathanael Hart Big Little Men 13 Washougal
2 1 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland
3 164 Riley Hooks Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 15 Vancouver
4 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 eugene
5 13 Luke Soto Hapi-Go! 12 Sherwood
6 143 Jaben Gayheart Trusty Switchblade 14 Portland
7 165 Willy Campbell
8 163 Alex White Word-RCB by Cyclisme 16 Portland
9 122 Ronan Myers 12
10 66 Andrew Hull 10 Portland
11 18 McKenzie Kelly 10
12 28 Michael Metz bicycleattorney.com 13 Portland
13 123 Charley Myers 11 West Linn
14 30 Ethan Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City
1 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 eugene
2 13 Luke Soto Hapi-Go! 12 Sherwood
3 122 Ronan Myers 12
4 66 Andrew Hull 10 Portland
5 18 McKenzie Kelly 10
6 123 Charley Myers 11 West Linn
7 30 Ethan Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City
1 166 Nathanael Hart Big Little Men 13 Washougal
2 143 Jaben Gayheart Trusty Switchblade 14 Portland
3 28 Michael Metz bicycleattorney.com 13 Portland

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City
1 164 Riley Hooks Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 15 Vancouver
2 163 Alex White Word-RCB by Cyclisme 16 Portland

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City
1 1 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland

Junior Women

Num Name Team Age City
1 808 Kristina Owen Capitol Velo 17 Salem
2 812 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal
3 805 Charis Darnall Hapi-Go! 17 Gresham
4 859 Ellie Hammond

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City
1 812 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal

Junior Women 17-18

Num Name Team City
1 808 Kristina Owen Capitol Velo Salem
2 805 Charis Darnall Hapi-Go! Gresham

Masters 35+ A

Num Name Team Age City
1 371 Scott Bradway 44 Portland
2 307 Rick Metz bicycleattorney.com 47 Portland
3 463 Patrick Beeson
4 466 John McCaffrey Kesho Bicycles 50 Portland
5 360 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland
6 465 Jeff Hough 41 Portland
7 427 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen 45 Portland
8 355 Joshua DeGraff Grouptrail Cycling 39 Beaverton
9 433 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 41 Bend
10 301 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 42 Portland
11 333 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 37 Hillsboro
12 430 Michael Moody 45 Jacksonville
13 431 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 44 Portland
14 385 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland
15 380 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland
16 410 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 46 Portland
17 405 Wally Hockman WebCyclery.com 38 Portland
18 399 Dan Werle Unattached 43 Portland
19 464 Quinn Jackson DNR Cycling 46 portland

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Notes
1 667 Kelly Myers Portland Velo Racing Team 45 Tigard
2 770 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Beaverton
3 727 Brandon Gallagher Murder of Crows 40 Bend
4 598 Thomas Pastor Deschutes Brewery 35 Bend
5 575 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky 40 Corvallis
6 569 Peter Rueegger Team Mudman 47 Portland
7 715 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48 Portland
8 621 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland Relegation - cutting the course
9 589 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland
10 592 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 lake oswego
11 660 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 45 Springfield
12 731 Erik Offner 42 Portland
13 669 Erik Carlson 41 Longview
14 696 Jeff Chochon 50 Portland
15 609 Jerald Winfrey Cyclepath Racing 40 Tigard
16 769 Chuck Hood Foundry Cycles 45 Eugene
17 591 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland
18 674 Daniel Esterling Green Submarine Records 36 Portland
19 624 Ryan Morgan Trusty Switchblade 41 Portland
20 690 Billy Holcomb Trusty Switchblade 40 Portland
21 552 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend
22 702 Joe Pinzone Threshold Velo 47 Vancouver
23 614 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland
24 740 Matt Hooge 43 Portland
25 153 Jason VanHorn
26 574 Yuji Sumimoto 45 Troutdale
27 629 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Aurora
28 671 Danny Lopez Trusty Switchblade 47 Portland
29 647 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 50 Portland
30 664 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 41 Portland
31 768 Carl Anton 45 Seattle
32 625 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Lake Oswego
33 747 Brian Johnson League of Sportsing Gentlemen 45 Lake Oswego
34 655 Andy Platt Columbia Sportswear 45 Portland
DNF 645 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team 48 Portland

Masters 35+ C

Num Name Team Age City
1 444 Joshua Hanselman 343 Racing 40 Newberg
2 564 Doug Merritt KimMongers Cycle Club 35 Portland
3 582 Keith McIntire KimMongers Cycle Club 36 Portland
4 321 Anthony San Filippo Rolf Prima 35 Hubbard
5 623 Chris Moore 41 Salem
6 333 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 49 Portland
7 445 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club 39 Portland
8 436 Darin Hale 52 Tigard
9 487 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 43 salem
10 387 Andrew Duncan KimMongers Cycle Club 40 Portland
11 430 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing 49 Tigard
12 420 Ben Baltazar 37 Portland
13 622 Joel Gaff Jr.
14 474 Jason Skelton Word-RCB by Cyclisme 41 Portland
15 315 Toby Contreras 44 Portland
16 629 Josh Kneedler
17 358 Steve Kresl 53 Portland
18 428 Greg Espinosa Greg Espinosa 46 Lake Oswego
19 325 Dean Bailey 50 Vancouver
20 331 Steven Soto Hapi-Go! 42 Sherwood
21 565 Greg Myers 43 West Linn
22 422 James Owen Capitol Velo 46 Salem
23 484 Jonathan Modie Team S+M 46 Portland
24 628 Scott Graves
25 597 Kyle Gunsul 46 Portland
26 431 Thomas Tritz 44 Portland
27 330 Ethan Fuld Unattached 50 Portland
28 625 Bjoern Brunner 46 Portland
29 361 Wesley Woosley Portland
30 624 Chris Haskey
31 627 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 37 Canby
32 626 John Hughes
33 619 Candida Hart
34 322 Mark McMurtry VMR Racing 45 Portland
35 620 Brian Hart Jr.
36 621 Scott Winkels Portland Velo Racing Team 43 Tigard
37 311 Andrew Kaylor Hapi-Go! 46 Beaverton
38 406 Eric Meier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 47 Vancouver
39 407 Mike Meier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 50 vancouver
DNF 309 Karl Bailey Rebound/Tireless Velo 44 Vancouver

Masters 50+

Num Name Team Age City Notes
1 257 Michael Metz bicycleattorney.com Portland
2 317 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland
3 297 John Foulston Portland Velo Racing Team 52 Portland
4 274 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 50 Eugene
5 273 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 58 Eugene
6 305 Greg Talbert 53 Portland
7 290 Mike Mercer Grouptrail Cycling 55 Portland
8 357 Ed Locke Cyclepath Racing 59 Wilsonville,
9 255 Alan Thomason Deschutes Brewery 55 Bend
10 323 David Luoma Cyclepath Racing 58 Portland
11 384 Jeffrey Volk DNR Cycling 52 Portland
12 291 Steven Basden Cyclepath Racing 50 Portland
13 312 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 53 Portland
14 286 Tim Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 50 Eugene
15 260 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland
16 254 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Tigard
17 275 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 50 Portland
18 350 Ian Kennedy bicycleattorney.com 51 Portland
19 388 Brian Smith WebCyclery.com 57 Bend
20 382 Alan Whitney Rogue 55 Tualatin
21 369 Dan Davis WebCyclery.com 57 Bend
22 262 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 52 Portland
23 390 Tom Spofford Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 55 Eugene
24 278 Paul Mautner Veloforma 57 Portland
25 271 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Wilsonville
26 293 Dave Metz 50 eugene
27 348 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 51 Canby
28 349 Ken Finch
29 383 John Climaldi
30 347 Richard Potestio VC Roger 59 Portland
31 387 Eric Schmitt OTHR 54 Forest Grove
32 389 Kevin Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 50 Vancouver
33 385 Candida Hart
DQ 302 Steven Thorne BikeFlights.com 54 Portland Illegal pit

Masters 60+

Num Name Team Age City
1 506 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64 Eugene
2 504 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 61 Eugene
3 521 Peter Spir Team S+M 60 Lake Oswego
4 500 Ron Strasser Team S+M 66 Portland
5 527 John Nicholas DNR Cycling 60 portland
6 523 Amory Cheney Boneyard Cycling 64 Bend
7 530 John Ramey 62 Anchorage
8 508 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 62 Portland
9 529 Robert Luoma 64 Keizer
10 524 Tad Hodgert Dechutes Brewery CX 69 Bend
11 511 Edward Lanton 65 Portland
12 520 Loren Russell 73 Corvallis

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City
1 48 Joanne Eastwood Deschutes Brewery 48 Bend
2 34 Erika Miranda Trusty Switchblade 40 Portland
3 50 Hazel Gross 39 Portland
4 1 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River
5 49 Sharon Anderson
6 12 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 36 Portland

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City
1 538 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 56 Bend
2 506 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland
3 520 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland
4 530 Tessa Sugahara Highfive Cycling 42 Salem

Masters Women 45+

Num Name Team Age City
1 638 Pam Reid Team Rose City 58 Portland
2 600 Donna Rosenberg Donna Rosenberg 51 Renton
3 642 Cynthia Engel Deschutes Brewery 45 Bend
4 626 Loraine Blake Cyclepath Racing 50 Portland
5 623 Candida Hart Hapi-Go! 51 Washougal
6 622 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 60 Corvallis
7 643 Renata Hahn Team Rose City 55 Portland
8 621 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 64 Corvallis

Singlespeed

Num Name Team Age City Notes
1 640 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland
2 733 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Vancouver
3 548 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 33 PORTLAND
4 226 Matthew Wilkins Portland Need SS number
5 619 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team Hillsboro
6 531 Jerald Winfrey Cyclepath Racing 40 Tigard
7 574 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 49 Lake Oswego
8 702 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab Lake Oswego
9 734 Nolan Restivo
10 575 David Luoma Cyclepath Racing 58 Portland
11 521 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland
12 735 Monkaba Adam
13 628 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Lake Oswego
14 538 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River
15 736 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Wilsonville
16 635 Candida Hart Hapi-Go! Washougal

Singlespeed Women

Num Name Team Age City
1 662 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Beaverton
2 635 Candida Hart Hapi-Go! 51 Washougal
3 731 Andrea Fisk-Beardsley BriHOP Racing 28 Portland

Unicycle

Num Name Team Age City
1 U10 Joseph Boquiren Hammer Velo 49 Portland
2 U1 Steven Soto Hapi-Go! 42 Sherwood
3 U14 Alex White Word-RCB by Cyclisme 16 Portland

Women A

Num Name Team Age City
1 858 Susannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal
2 850 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Vancouver
3 868 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland
4 883 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 35 Portland
5 857 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal
DNF 926 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 43 Portland

Women B

Num Name Team Age City
1 121 Hilary Luther 43 Degrees 39 Portland
2 138 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland
3 137 Inga Beck

Women C

Num Name Team Age City
1 321 Erin Tambs 32 Portland
2 283 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland
3 279 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 29 Portland
4 320 Sarah Heckles Feist Club 42 Portland
5 304 Cindy Werhane Athletes Lounge Cycling Team 46 Portland
6 265 Becca Smith Stumptown Cycling Club 37 Portland
7 341 Lisa Glasser Eugene
8 260 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland
9 340 Halley Shultz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 Portland
10 303 Sierra Reid Gonzaga Cycling Club 22 Portland
11 258 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 47 Lake Oswego
12 342 Sara Caldwell-Kan Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 28 Corvallis