Cooper Spur Cyclocross

Cooper Spur, OR
October 4, 2015
If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated October 6, 2015 at 10:13 AM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 89 jim scott 38 Portland 4 30:23
2 88 Alastair Cox 27 Beaverton 4 32:24
3 76 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 37 Canby 4 33:11
4 92 jimmy Pacheco 35 Hood River 4 34:07
5 91 Chris Wimer 30 Portland 4 36:46
6 90 Allison Combs 38 Portland 3 29:44

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 746 Julia Gonzales Hood River Velo Hood River 3 37:18
2 716 Kate McGeeney 35 Hood River 3 39:16
3 745 Jennifer Adamy 43 Tigard 3 40:10
4 741 Lydia Lehner Mountain View Cycles Racing Team 29 Hood River 3 46:45
5 731 Vikki Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 56 Eugene 3 48:57
DNF 737 Alina Dussart KimMongers Cycle Club 42 Portland 2 48:57

Category A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 87 Carl Decker Giant 10 1:03:18
2 89 Brennan Wodtli Speedvagen Family Racing 10 1:03:39
3 2 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 10 1:06:38
4 13 Gabriel Linn Trusty Switchblade 38 Bend 10 1:06:52
5 88 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 9 1:01:11
6 79 9 1:02:50 unknown
7 97 Jeff Smith 9 1:03:36
8 68 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Happy Valley 9 1:06:51
9 73 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 32 Portland 8 1:01:03

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 94 Ryan Funke Deschutes Brewery 5 41:47
2 91 Matthew Paez 5 42:19
3 86 Shawn Small Ruckus Test Team 31 Portland 5 43:05
4 99 Matthew White 5 43:13
5 93 Matt Faunt 5 43:49
6 97 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 5 44:18
7 73 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 33 Portland 5 44:56
8 57 tristan bond Mountain View Cycles Racing Team 18 White Salmon 5 45:17
9 96 Thomas Pastor 5 45:21
10 108 Chris Page bobs burgers 5 45:55
11 82 Raff Lehner 5 46:33
12 106 Nathanael Hart Hapi-Go! 5 46:44
13 1 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 5 46:47
14 48 Grant Headley Dundee Cycles Portland 5 47:42
15 95 Ryan Seward 5 47:59
16 92 Caleb Trumbull 5 49:38
17 81 Matthew Monbouquette 4 44:13
18 98 josue Jimenez 3 43:17

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 83 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 6 42:30
2 5 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 30 vancouver 6 43:08
3 118 Justin Guidroz Audi 35 Bend 6 44:14
4 117 Riley Combs 31 Portland 6 47:08
5 119 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 37 Portland 6 47:44
6 122 Sam Pitcavage 23 Beaverton 6 48:09
7 38 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 6 48:43
8 123 Ron Lewis Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 41 Portland 6 49:21
9 120 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair 33 Portland 5 41:53
10 121 Matt Barney Team Velo Cult 41 Portland 5 42:24
11 47 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal 5 47:05

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 748 Walter Mcknight Deschutes Brewery 48 Bend 6 42:59
2 716 Jack Trumbull Hood River Velo 41 Hood River 6 43:43
3 715 Mark Thomas Hood River Velo 40 Hood River 6 44:28
4 724 Tim Schauer Sage/Lucky Envelope Brewing 47 Camas 6 45:21
5 729 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 6 45:53
6 745 Tony Dirks Rogue 51 Hood River 6 48:16
7 742 John Martin Team Lazy Tarantulas 46 Portland 6 49:43
8 704 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Camas 5 40:46

Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 3 Davis Melkonian Hood River Velo 16 Trout Lake 5 33:46
2 10 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 5 34:48
3 20 Caleb Trumbull Hood River Velo 14 Hood River 5 35:12
4 89 Jace Petersen Team Finger 13 Hood River 5 37:06
5 19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 5 38:56
6 40 Cassell Lefevre 14 Hood River 4 30:12
7 1 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 4 31:05
8 39 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 13 Hood River 4 32:34
9 111 Miles Revenaugh 12 4 32:38
10 8 Parker Green Beaverton Bicycle Club 13 Fairview 4 32:53
11 112 aidan gonzales Hood River Velo 11 4 36:10
12 32 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 10 PORTLAND 4 37:56
13 107 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 11 4 37:56 unknown
14 110 Connor Adamy 13 4 37:56
15 113 Tanner Brownback 12 3 31:48
16 114 Sebastian Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11 3 35:23

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 5
2 111 Miles Revenaugh 12 4
3 112 aidan gonzales Hood River Velo 11 4
4 32 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 10 PORTLAND 4
5 107 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 10 4
6 113 Tanner Brownback 12 3
7 114 Sebastian Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11 3

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 20 Caleb Trumbull Hood River Velo 14 Hood River 5
2 89 Jace Petersen Team Finger 13 Hood River 5
3 40 Cassell Lefevre 14 Hood River 4
4 39 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 13 Hood River 4
5 8 Parker Green Beaverton Bicycle Club 13 Fairview 4
6 110 Connor Adamy 13 4

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 3 Davis Melkonian Hood River Velo 16 Trout Lake 5

Junior Men 17-18

Num Name Team City Laps
1 10 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Vancouver 5
2 1 Cooper Irwin Hapi-Go! Woodland 4

Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 812 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 4 37:38
2 843 Keeley Brownback 4 37:38
3 844 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 4 37:38
4 820 Samantha Trost Team S+M 15 Battle Ground 3 30:40

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 812 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 4
2 844 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 4

Junior Women 13-14

Num Name Laps
1 843 Keeley Brownback 4

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 820 Samantha Trost Team S+M 15 Battle Ground 3

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 412 Shannon Skerritt Trek 10 1:08:04
2 409 Andy Olson 9 1:02:12
3 415 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 9 1:04:12
4 407 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 44 Hood River 9 1:05:05
5 414 Jeff Curtes Speedvagen Family Racing 9 1:05:11
6 306 Chris Moor Deschutes Brewery 38 Bend 9 1:05:46
7 353 Webster Wilson VMR Racing 43 Portland 9 1:06:38
8 347 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW 42 Portland 9 1:06:56
9 320 Donald Newlands bicycleattorney.com 51 Portland 9 1:07:44 Number too high, missing shoulder #
10 328 Shannon Boroff bicycleattorney.com 40 Portland 9 1:07:56
11 355 Joshua DeGraff Grouptrail Cycling 39 Beaverton 9 1:08:14
12 360 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 9 1:08:35
13 349 Mark DeResta Hood River Velo 45 Hood River 9 1:08:48
14 398 Rob Angelo 8 1:00:55
15 395 Christopher Van Tilburg 8 1:01:23
16 376 Alex Accetta Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 8 1:01:45
17 301 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 42 Portland 8 1:02:10
18 404 Jason Zadow Civilian Velonauts 39 Portland 8 1:03:19
19 313 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 48 Portland 8 1:03:33
20 411 Andrew Suchocki 8 1:04:01
21 410 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 8 1:04:57
22 399 Dan Werle 8 1:05:34
23 308 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 49 Gresham 8 1:07:04
24 393 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 8 1:07:20
DNF 333 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 37 Hillsboro 5 1:07:20
DNF 365 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 3 1:07:20
DNF 316 Neil Green Therapeutic Associates Racing 41 Fairview 3 1:07:20
DNF 397 1 1:07:20 unknown

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 683 Andy Kunkler Hood River Velo 41 Hood River 6 42:32
2 571 Richard Rosko Hammer Velo 47 Portland 6 42:36
3 635 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 39 Portland 6 42:59
4 598 Thomas Pastor Deschutes Brewery 35 Bend 6 43:13
5 650 Bryan McGeeny 37 Hood River 6 43:21
6 597 Alexander Roddvik Hood River Velo 42 Hood River 6 43:23
7 632 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 43 Portland 6 43:25
8 693 Aaron Tarnow 6 43:33 number on sideways
9 619 Brian Little KimMongers Cycle Club 41 Portland 6 43:39
10 621 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland 6 44:12
11 663 Bill Klingler KimMongers Cycle Club 37 Portland 6 44:15
12 623 Gabriel Cabatic 39 Portland 6 44:18
13 691 walter burkhardt 6 44:18
14 689 Maury Harris 6 44:26
15 591 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 6 44:47
16 610 David Rasca Half Penny Cycling Team 38 Salem 6 44:57
17 690 Billy Holcomb 6 44:59
18 664 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 41 Portland 6 45:36
19 586 Steve Black 43 Portland 6 45:40
20 583 Jason Hughes Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 43 Washougal 6 45:45
21 705 Greg Schutt Stumptown Cycling Club 6 45:50
22 700 Chris Page 6 46:08
23 656 Terry Campbell KimMongers Cycle Club 41 Portland 6 46:25
24 624 Ryan Morgan Trusty Switchblade 41 Portland 6 46:31
25 595 Jack Trumbull Hood River Velo 41 Hood River 6 46:56
26 695 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo Vancouver 6 47:13
27 662 Phillip M Trost Team S+M 39 Battle Ground 6 47:36
28 688 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 6 49:00
29 706 Paul O'Connor 6 49:00
30 692 Jeff Elton 6 49:59
DNF 626 Josh Platis Rubicon 44 Portland 4 49:59
DNF 596 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 49 Camas 1 49:59
DNF 625 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Lake Oswego 1 49:59

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 462 Eric Pool Team 10 Barrel 49 West Linn 6 44:49
2 x58 Ian Stromquist 6 44:49 please get correct number
3 477 Curtis Haynie Hood River Velo 6 45:37
4 320 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 46 Portland 6 46:36
5 324 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 49 Washougal 6 47:06
6 402 Gary Kim Grouptrail Cycling 44 Portland 6 47:27
7 423 Chris Wierman 43 tualatin 6 47:32
8 470 Jason Dotts Grouptrail Cycling 46 Portland 6 47:43
9 353 James Lais 46 PORTLAND 6 48:44
10 478 O'Brien Andy 6 49:16
11 358 Steve Kresl 53 Portland 6 49:27
12 474 Jason Skelton Word-RCB by Cyclisme 41 Portland 6 49:43
13 461 James Bender Beaverton Bicycle Club 44 West Linn 6 49:53
14 473 Mark Hand Team Planet X USA 41 Portland 6 49:54
15 476 Jason schnerder Dirth Finger 6 49:57
16 381 Todd Mobley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 42 sandy 6 50:08
17 446 Chris Meilinger 49 Portland 6 50:38
18 499 Anthony Smith 49 Portland 6 51:50
19 454 Joshua Boelter 39 Portland 6 52:26
20 491 Paul DeVries Filth and Fury Portland 5 43:08
21 357 Matthew Cordeiro Hood River Velo 42 Hood River 5 43:57
22 472 David Stuben 5 48:52
DNF 475 Justin Baxter 3 48:52

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 297 John Foulston Portland Velo Racing Team 52 Portland 6 43:48
2 302 Steven Thorne BikeFlights.com 54 Portland 6 44:00
3 257 Michael Metz bicycleattorney.com Portland 6 44:10
4 315 Steve Petersen Hood River Velo 54 Hood River 6 44:17
5 317 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 6 44:20
6 258 Daniel Melkonian Hood River Velo 55 Trout Lake 6 44:53
7 340 Tom Hill 6 45:20
8 U2 Joe Field Field/Jerger 6 45:20
9 313 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo 50 vancouver 6 47:01
10 323 David Luoma Cyclepath Racing 58 Portland 6 47:31
11 294 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Milwaukie 6 47:53
12 253 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 51 Brush Prairie 6 47:53
13 329 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes 56 Portland 6 48:45
14 298 Danny Knudsen bicycleattorney.com 50 Portland 6 49:18
15 350 Ian Kennedy bicycleattorney.com 6 49:18
16 311 Stefan Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 58 Vancouver 6 49:39
17 352 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 6 50:16
18 312 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 53 Portland 5 41:50
19 303 George Laird KimMongers Cycle Club 58 Portland 5 42:19
20 339 Mark Revenaugh 5 42:57
21 337 Tony Dirks Rogue 5 43:20
22 338 Nicholas Adamy 5 46:29
DNF 276 Jon Gove Grouptrail Cycling 53 Portland 4 46:29
DNF 351 Matthew Drake 1 46:29

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 509 Nathaniel Wells Hapi-Go! 60 Mosier 6 46:32
2 510 Craig Mavis Deschutes Brewery 61 Bend 6 48:52
3 500 Ron Strasser Team S+M 66 Portland 6 49:12
4 513 Steve Lacey Team S+M 61 Portland 5 41:55
5 527 John Nicholas DNR Cycling portland 5 44:53
6 511 Edward Lanton 65 Portland 5 44:53
7 524 Tad Hodgert Dechutes Brewery CX 69 Bend 5 50:03
DNF 526 Steve Rapp 1 50:03

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 30 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso 44 Sherwood 4 37:33
2 31 Erica Wescott Sunnyside Sports 45 Bend 4 37:40
3 32 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 4 38:20
4 15 Renee Scott Deschutes Brewery 42 Bend 4 39:08
5 26 Ellene Smith bicycleattorney.com 35 Portland 4 41:19
6 16 Anna Saltonstall Team S+M 39 Dalles 4 41:25
7 3 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 40 Vancouver 4 41:40
8 1 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 4 41:44

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 523 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 48 Bend 4 44:15
2 521 Cecilia Becerra Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4 45:51
3 525 Charlotte Gregson 4 45:52
4 527 Lori Brault 44 Portland 3 35:54
5 517 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 42 Portland 3 36:04
6 500 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 3 36:31
7 520 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 3 36:39
8 506 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 3 37:10
9 507 Sherry Schwenderlauf Vanderkitten 41 Portland 2 37:28
DNF 524 Alison Betzing 1 37:28

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 603 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 53 Camas 4 39:46
2 617 Mary Skrzynski Deschutes Brewery 53 Bend 4 40:33
3 601 Lora Melkonian Hood River Velo 56 Trout Lake 4 41:13
4 618 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 50 Portland 4 42:16
5 607 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 4 44:37
6 623 Candida Hart Hapi-Go! 51 Washougal 4 44:42
7 600 Donna Rosenberg Donna Rosenberg 51 Renton 4 45:37
8 628 Sheilagh Griffin Grouptrail Cycling 51 Portland 3 35:58
9 626 Loraine Blake Cyclepath Racing 50 Portland 3 36:15
10 631 Libby North Portland 3 36:24
11 604 Jan Moss Highfive Cycling 54 Portland 3 39:13
12 630 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 3 40:29

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 612 Gabriel Linn Trusty Switchblade Bend 5 40:38
2 536 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 5 42:03
3 644 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 5 43:43
4 523 Ryan Barrett Polerstuff.com 35 Portland 5 43:58
5 608 Daniel Steinle CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland 5 44:36
6 613 Scott Barker Portland 5 45:13
7 611 Sam Caviglione Portland 5 45:23
8 640 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing 5 45:40
9 619 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team Hillsboro 5 47:35
10 637 Jack Trumbull 5 47:49
11 521 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 5 49:00
12 575 David Luoma Cyclepath Racing 5 49:41
13 542 Holland LaRue Hood River Velo 38 Hood River 4 43:01
14 642 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 4 43:32
15 538 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 4 46:52
16 571 Paul Kanz 46 Portland 4 49:39
DNF 645 Jacob Furniss 3 49:39
DNF 630 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles Portland 2 49:39

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 646 Susannah Hart Hapi-Go! Washougal 4 26:52
2 584 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 4 27:33
3 559 Mari Little KimMongers Cycle Club 36 Portland 4 27:47
4 621 Mielle Blomberg Team S+M Portland 4 28:23
5 625 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas Portland 4 28:28
6 636 stacy class white almon 4 30:05
7 638 Paisley Meekin Portland 4 31:15
8 622 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary Happy Valley 4 36:06

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U10 Joseph Boquiren Hammer Velo 49 Portland 2
2 U2 Nathaniel Wells Hapi-Go! 60 Mosier 2
3 u0 Hannah Hart Hapi-Go! 2

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 878 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 8 1:05:27
2 905 Tina Brubaker Speedvagen Family Racing 8 1:06:24
3 882 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Happy Valley 8 1:06:54
4 871 Julie Wilson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 8 1:09:46
5 868 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 7 1:00:51
DNF 883 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 35 Portland 6 1:00:51
DNF 904 Erika Miranda 3 1:00:51

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 127 Sadie Grossman bicycleattorney.com 4 41:03
2 119 Rachel Geiter allego cycling 4 41:12
3 126 Iris Dougherty 4 42:24
4 118 Allison Quick KimMongers Cycle Club 4 42:32
5 122 Emily Robey 4 44:06
6 125 Mary little 4 46:02
7 121 Hilary Luther 3 36:09
8 109 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 33 Vancouver 3 36:47
9 110 Mari Little KimMongers Cycle Club 36 Portland 3 37:01
10 120 Laura Beko 3 44:35

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 300 Carolyn Day 43 Bend 4 44:27
2 299 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Portland 4 45:15
3 298 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 4 45:29
4 297 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14 Portland 3 36:51
5 264 Rachel Mavis Deschutes Brewery 46 Bend 3 37:02
6 296 Becca Mellema Whitman College 3 37:19
7 301 Kelsey Quinn Where the Norwall 3 38:34
8 288 Amy Seymour Trusty Switchblade 42 Oregon city 3 39:26
9 265 Becca Smith Stumptown Cycling Club 37 Portland 3 43:47
10 308 Hayley McClure 29 Bend 3 44:06
DNF 295 Sasha Akora 2 44:06