OBRA Masters Track Champs

Portland, OR
August 19, 2006

Part of the OBRA Masters Track Champs

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Masters - Keirin

Name Team
1 Stephen McLaughry Bike Central
2 Rob Hausner Beaverton Bicycle Club
3 Stephen Hemminger Team Oregon/River City Bicycles
4 David Diffendorfer Sum Bike Team
5 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club
6 Paul Mautner Team Rose City

Masters 30-39 - Kilometer

Name Team Time
1 Per Bjesse Bike Central 01:13.98
2 Aaron Harrison Beaverton Bicycle Club 01:14.39
3 Dave Boxberger Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 01:17.08
4 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club 01:19.38
5 Brian List EWEB Windpower 01:32.71
6 James Bender Beaverton Bicycle Club 01:32.88

Masters 30-39 - Sprints

Name Team
1 Stephen McLaughry Bike Central
2 Dave Boxberger Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 Aaron Harrison Beaverton Bicycle Club
4 James Bender Beaverton Bicycle Club
5 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club

Masters 40-44 - Sprints

Name Team
1 David Klipper Guinness Cycling Team
2 David Diffendorfer Sum Bike Team
3 Rob Hausner Beaverton Bicycle Club
4 Marc Hallquist Beaverton Bicycle Club

Masters 40-49 - Kilometer

Name Team Time
1 David Klipper Guinness Cycling Team 01:15.14
2 joe field 01:17.73
3 Rob Hausner Beaverton Bicycle Club 01:19.29
4 Rich Wolf Capitol Velo p/b Lifesource 01:19.46
5 Stephen Hemminger Team Oregon/River City Bicycles 01:23.39
6 Paul Mautner Team Rose City 01:23.41
7 Marc Hallquist Beaverton Bicycle Club 01:23.79
8 James Thiele Team Rose City 01:24.30
9 Michael Beckman Beaverton Bicycle Club 01:25.24
10 Ken Lee 01:27.57

Masters 45-49 - Sprints

Name Team
1 Rich Wolf Capitol Velo p/b Lifesource
2 Stephen Hemminger Team Oregon/River City Bicycles
3 Paul Mautner Team Rose City
4 Ken Lee

Masters 50-54 - 500 meter TT

Name Team Time
1 Darell Provencher Team Rose City 38.24
2 Steve Truesdale Half Fast Velo 41.52
3 Kevin Ko EWEB Windpower 43.84

Masters 50-54 - Sprints

Name Team
1 Darell Provencher Team Rose City
2 Steve Truesdale Half Fast Velo
3 Mike Murray Team Oregon/River City Bicycles
4 Kevin Ko EWEB Windpower

Masters 55+ - 500 meter TT

Name Team Time
1 Eric Christenson Team Rose City 40.05
2 Gary Meinhardt Bike Central 42.04
3 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 44.17
4 Michael Barmache NoMad Sports Club 44.34
5 John Wiest NoMad Sports Club 44.51
6 Bill Norris 48.67

Masters 55+ - Sprints

Name Team
1 Eric Christenson Team Rose City
2 Michael Barmache NoMad Sports Club
3 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Glen Lee

Masters Team Sprints

Name Team Time
1 Brian Abers Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 00:55.28
1 Stephen McLaughry Bike Central 00:55.28
1 Zac Copeland Sum Bike Team 00:55.28
2 Aaron Harrison Beaverton Bicycle Club 01:02.17
2 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club 01:02.17
2 Rob Hausner Beaverton Bicycle Club 01:02.17
3 James Bender Beaverton Bicycle Club 01:02.66
3 Marc Hallquist Beaverton Bicycle Club 01:02.66
3 Rich Wolf Capitol Velo p/b Lifesource 01:02.66
4 Darell Provencher Team Rose City 01:02.92
4 Paul Mautner Team Rose City 01:02.92
4 Eric Christenson Team Rose City 01:02.92
5 Mark Godfrey Bike Central 01:03.34
5 Lynn Hughes-Godfrey Bike Central 01:03.34
5 Gary Meinhardt Bike Central 01:03.34
6 Donna Smith Chinook Cycling Club 01:03.78
6 Brian Abers Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 01:03.78
6 Heather VanValkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 01:03.78
7 Stephen Hemminger Team Oregon/River City Bicycles 01:04.10
7 Steve Truesdale Half Fast Velo 01:04.10
7 Mike Murray Team Oregon/River City Bicycles 01:04.10

Masters Women - 500 meter TT

Name Team Time
1 Heather VanValkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 41.44
2 Jen Featheringill Bike Central 41.60
3 Donna Smith Chinook Cycling Club 41.63
4 Lynn Hughes-Godfrey Bike Central 42.51
5 Charissa Hallquist Beaverton Bicycle Club 44.80
6 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles 45.88
7 Meg Mautner NoMad Sports Club 48.55
8 Barbara Thiele Team Rose City 48.66
9 Lisa Karen Donnelly Beaverton Bicycle Club 49.66

Masters Women - Keirin

Name Team
1 Jen Featheringill Bike Central
2 Charissa Hallquist Beaverton Bicycle Club
3 Connie Vine NoMad Sports Club
4 Meg Mautner NoMad Sports Club

Masters Women - Sprints

Name Team
1 Jen Featheringill Bike Central
2 Charissa Hallquist Beaverton Bicycle Club
3 Connie Vine NoMad Sports Club
4 Meg Mautner NoMad Sports Club

Masters Women Team Sprint

Name Team Time
1 Donna Smith Chinook Cycling Club 43.94
1 Heather VanValkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 43.94
2 Jen Featheringill Bike Central 44.34
2 Lynn Hughes-Godfrey Bike Central 44.34
3 Charissa Hallquist Beaverton Bicycle Club 50.23
3 Barbara Thiele Team Rose City 50.23
4 Connie Vine NoMad Sports Club 51.45
4 Meg Mautner NoMad Sports Club 51.45