Silverton OBRA Championship Road Race

Silverton, OR
June 16, 2018

For results questions, please contact Robert Cutter

Updated July 7, 2018 at 6:04 PM

Junior 10-14 Men

Time
1 0:59:47.9
2 0:59:51.3
3 0:59:52.3
4 0:59:53.8
5 0:59:58.7
6 1:16:18.5
7 1:21:50.2

Junior 10-14 Women

Time
1 1:07:50.5
2 1:08:04.4
3 1:18:00.5
4 1:19:02.8

Junior 15-18

Name Time
1 1:48:10.3
2 1:53:24.0
3 1:54:10.5
4 2:01:49.0
5 2:15:59.8
DNF Ian Shreve 2:15:59.8
DNF Evan Ho 2:15:59.8

Masters Men 40+

Name Time
1 Webster Wilson 2:22:36.9
2 Brad Sigurdson 2:22:37.3
3 Cliff Eslinger 2:22:39.0
4 Maikey Lopera 2:22:39.7
5 Max Lawson 2:22:40.0
6 Robert Tornai 2:22:41.8
7 Tim Mineo 2:22:42.3
8 Greg Steele 2:22:42.8
9 Dolan Halbrook 2:22:43.0
10 Rob Angelo 2:22:43.4
11 Eric Sheagley 2:22:44.1
12 Mark Shimahara 2:22:44.4
13 Chris Hanel 2:22:45.7
14 Anthony Broadman 2:22:46.1
15 Mathew Braun 2:22:50.5
16 Joseph Tysoe 2:23:04.5
17 Jonathon Hinkle 2:25:39.7
18 Jesse Coombs 2:26:00.3
19 Greg Stokes 2:26:06.8
20 Jeff Thomas 2:26:07.0
21 Demian Bailey 2:28:41.9
22 Dan Litwora 2:28:43.8
23 Matt Mallet 2:32:58.7
24 Hans Ibold 2:34:15.8
25 Thomas Cody 2:36:16.9
26 Mark westerfield 3:03:14.0

Masters Men 50+

Name Time
1 David Sherman 2:22:36.1
2 John Browning 2:22:38.2
3 Scott Goldstein 2:22:38.5
4 Joe Cooper 2:22:42.4
5 Bruce Connelly 2:22:42.8
6 Michael Benno 2:22:43.8
7 Chris Haverty 2:22:47.4
8 Scott Carroll 2:22:54.7
9 Charles Hall 2:23:24.5
10 John Hatfield 2:27:00.2
11 Perry Lund 2:28:44.5
12 Dan Packman 2:29:46.3
13 Whitney Phillips 2:30:12.4
14 Kurt Krichko 2:30:33.0
15 Ken James 2:33:14.9
16 Andrew LaVeine 2:36:29.9
17 John Kenney 2:41:00.3
18 Timothy Smith 2:42:42.7
19 Ian Gibson 2:51:33.1
20 Sean Galloway 2:58:52.6
21 Tony Pawley 3:22:34.4
DNF Perry York 3:22:34.4
DNF John McCaffrey 3:22:34.4
DNF Tim Marcotte 3:22:34.4
DNF John OBrien 3:22:34.4
DNF Matt Kline 3:22:34.4
DNF John Prosser 3:22:34.4
DNF Mike Campbell 3:22:34.4

Masters Men 60+

Name Time
1 Peter Serrurier 2:22:44.7
2 Michael Longmire 2:31:28.4
3 Jim Fox 2:36:41.5
4 Allan Wright 2:36:47.1
5 Jamie Cobb 2:41:44.2
6 Tom Webb 2:42:15.7
7 Jeff Hollister 2:58:47.0
8 Mark Schwyhart 3:06:19.4
9 Tom Kelly 3:14:01.3
10 Jay Hamlin 3:37:30.8
11 Loren Russell 3:37:30.8
DNF John Wilson 3:37:30.8

Masters Women 40+

Time
1 1:50:29.8
2 2:09:55.0

Masters Women 50+

Time
1 2:00:05.5
2 2:00:24.9

Men Category 3

Name Time
1 Aris Sophocles 3:08:37.3
2 Robert Cummings 3:08:37.6
3 Brendan Sheerin 3:08:38.0
4 Ben Guernsey 3:08:40.6
5 Zachary Hibbs 3:08:41.6
6 Istvan Takacs 3:09:01.7
7 Mike Ott 3:09:05.6
8 Eric Zugor 3:09:13.7
9 Nathaniel Sherrett 3:09:21.8
10 Aaron McClintock 3:12:18.9
11 Ben Waters 3:14:45.6
12 Cristian Fuentes 3:14:47.8
13 Matthew Toupal 3:15:01.7
14 Jake Rosenbloum 3:15:44.6
15 Philippe Gauthier 3:23:51.1
16 Brent Poole 3:39:16.9
17 Jason Whitley 3:44:42.0
18 Paul Hynes 3:47:22.2
DNF Matt Bloom 3:47:22.2
DNF Bradley Wiltfong 3:47:22.2
DNF Patrick Connor 3:47:22.2
DNF Randall Fransen 3:47:22.2
DNF Edward Wright 3:47:22.2
DNF John Lin 3:47:22.2

Men Category 4/5

Name Time
1 Ryan P. Gilles 2:24:11.9
2 Tyler James 2:24:13.6
3 Travis Power 2:24:13.9
4 Matt Jamison 2:24:15.2
5 Peter Madsen 2:24:16.3
6 Peter Jennings 2:24:18.2
7 Colin Howard 2:24:18.7
8 Petr Honek 2:24:19.1
9 Ben Pederson 2:24:19.6
10 Adam Kachman 2:24:21.0
11 Dan E Peterson 2:24:21.9
12 Micah Sardell 2:24:22.3
13 Gavin Bowen 2:24:24.1
14 Cory Nann 2:24:25.2
15 Sid Hariharan 2:24:27.7
16 Mark Selander 2:24:32.8
17 Gavin McGregor 2:24:40.9
18 John Pearson 2:24:54.1
19 Garen Marter 2:25:12.0
20 Mark Lokteff 2:25:16.6
21 Norm Swygert 2:25:27.0
22 Austin Ellerbruch 2:29:02.8
23 Ari Grayzel 2:29:42.7
24 Koosha Aslani 2:32:55.4
25 Ben Tankus 2:38:09.1
26 J Pearce Beissinger 2:38:11.6
27 David Smith 2:40:07.3
28 Christopher Muhs 2:40:46.2
29 Brian Fahey 2:49:30.0
30 Alex Agherbi 3:00:09.5
DNF Brian Rowley 3:00:09.5
DQ Dan Handorff 3:00:09.5
DQ Jeffrey Baratta II 3:00:09.5
DQ Collin Bundy 3:00:09.5

Senior Men

Name Time
1 Sean Hollenbeck 3:51:15.8
2 Daniel Lincoln 3:51:16.6
3 Wacek Godycki 3:51:17.9
4 Elias Lawson 3:51:21.7
5 Evan Murphy 3:51:22.4
6 Carl Hoefer 3:53:52.6
7 Zhaolong Wu 4:02:50.5
8 Max Ritzow 4:02:56.3
9 Erik Hammerquist 4:12:37.2
10 Kyle Roberts 4:16:13.0
DNF Kent Ross 4:16:13.0
DNF Andrew Boone 4:16:13.0
DNF Colin Gibson 4:16:13.0
DNF Joel Fletcher 4:16:13.0
DNF Andrew Loaiza 4:16:13.0
DNF Adam Choate 4:16:13.0
DNF Kelsey Ramsey 4:16:13.0
DNF Gregory Kell 4:16:13.0
DNF Kyle Berg 4:16:13.0
DNF Jeremy Russell 4:16:13.0

Senior Women Category 1/2

Name Time
1 Annick Chalier 2:41:06.5
2 Gabrielle Lehnert 2:41:12.7
3 Lisa Eriksson 2:41:13.4
4 Elise Donovan 2:56:43.2
5 Rachel Lee 2:56:43.4

Senior Women Category 3

Name Time
1 Kristi Cutter 2:41:27.5
2 Elyse Johansen 2:48:18.5
3 Lori Brault 2:58:14.8
4 Victoria Jansen 2:58:24.7
DNF Jennifer Haliewicz 2:58:24.7

Women Category 4/5

Name Time
1 Fay Mobbs 1:50:09.4
2 Jennifer Kuhns 1:50:39.0
3 Kimberly Kathrein 1:59:58.3
4 Diane Smith 2:39:03.9