Portland Velo Racing

Event Category Name Date
5 Psycho Cross Series: Series Standings Masters Men 60+ Russ Patterson 11/29
4 Psycho Cross Series Masters Men 60+ Russ Patterson 11/29
5 Psycho Cross Series Masters Men 60+ Russ Patterson 11/28
13 Kruger's Crossing CX Masters 60+ Einar Traa 11/22
8 Kruger's Crossing CX Masters 60+ Russ Patterson 11/22
19 Kruger's Crossing CX Masters 50+ Mark Hildebrandt 11/22
31 Kruger's Crossing CX Masters 35+ B Mark Chasse 11/22
10 Kruger's Crossing CX Singlespeed Ryan Marquardt 11/22
20 OBRA Cyclocross Championships p/b City of Sandy Masters 35+ A Kelly Myers 11/21
15 OBRA Cyclocross Championships p/b City of Sandy Masters 35+ A Ryan Marquardt 11/21
13 OBRA Cyclocross Championships p/b City of Sandy Masters 60+ Russ Patterson 11/21
25 OBRA Cyclocross Championships p/b City of Sandy Masters 50+ Mark Hildebrandt 11/21
59 Cross Crusade: Portland International Raceway Masters 35+ A Kelly Myers 11/14
5 Cross Crusade: Portland International Raceway Junior Men 15-16 Ian Panoscha 11/14
23 Cross Crusade: Portland International Raceway Junior Men Ian Panoscha 11/14
22 Cross Crusade: Portland International Raceway Masters 60+ Einar Traa 11/14
15 Cross Crusade: Portland International Raceway Masters 60+ Russ Patterson 11/14
44 Cross Crusade: Portland International Raceway Masters 50+ Mark Hildebrandt 11/14
36 Cross Crusade: Barton Park Masters 35+ A Kelly Myers 11/8
13 Cross Crusade: Barton Park Masters 60+ Russell Speirn 11/8
48 Cross Crusade: Barton Park Masters 50+ Mark Hildebrandt 11/8
74 Cross Crusade: Barton Park Masters 35+ B Mark Chasse 11/8
56 Cross Crusade: Barton Park Masters 35+ C Burk Webb 11/8
11 Pedalers at the Poor Farm Masters 35+ A Ryan Marquardt 11/7
5 Pedalers at the Poor Farm Masters 60+ Russ Patterson 11/7
8 Pedalers at the Poor Farm Masters 50+ Mark Hildebrandt 11/7
11 Pedalers at the Poor Farm Masters 35+ C Burk Webb 11/7
38 Cross Crusade: Deschutes Brewery Masters 50+ Mark Hildebrandt 11/1
27 Cross Crusade: Deschutes Brewery Masters 35+ C Burk Webb 11/1
20 Cross Crusade: Deschutes Brewery Clydesdale Steve Lamper 11/1
42 Cross Crusade: Deschutes Brewery Masters 50+ Mark Hildebrandt 10/31
55 Cross Crusade: Deschutes Brewery Masters 35+ C Burk Webb 10/31
22 Cross Crusade: Deschutes Brewery Clydesdale Steve Lamper 10/31
5 Psycho Cross Series Masters Men 60+ Russ Patterson 10/25
14 Washougal CX Masters 35+ A Kelly Myers 10/24
17 Washougal CX Singlespeed Ryan Marquardt 10/24
5 Washougal CX Masters 60+ Russ Patterson 10/24
27 Washougal CX Masters 50+ Mark Hildebrandt 10/24
10 Washougal CX Masters 50+ John Foulston 10/24
42 Washougal CX Masters 35+ C Scott Winkels 10/24
8 Cross Crusade: Cascade Locks Masters 60+ Russell Speirn 10/18
33 Cross Crusade: Cascade Locks Masters 50+ Mark Hildebrandt 10/18
4 Cross Crusade: Cascade Locks Masters 35+ B Kelly Myers 10/18
5 CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks Singlespeed Ryan Marquardt 10/17
11 CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks Masters 35+ A Ryan Marquardt 10/17
29 CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks Masters 35+ B Erik Spillman 10/17
1 CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks Masters 35+ B Kelly Myers 10/17
16 CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks Masters 50+ Mark Hildebrandt 10/17
3 CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks Masters 50+ John Foulston 10/17
8 CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks Masters 60+ Russ Patterson 10/17
36 CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks Masters 35+ C Scott Winkels 10/17
7 Blind Date at the Dairy Masters Men 50+ Mark Hildebrandt 10/14
8 Blind Date at the Dairy Masters Men 60+ Einar Traa 10/14
5 Blind Date at the Dairy Masters Men 60+ Russ Patterson 10/14
2 Blind Date at the Dairy Stampede Einar Traa 10/14
1 Blind Date at the Dairy Stampede Russ Patterson 10/14
53 Cross Crusade: Alpenrose Masters 35+ A Trevor Rice 10/11
24 Cross Crusade: Alpenrose Masters 60+ Einar Traa 10/11
20 Cross Crusade: Alpenrose Masters 60+ Russell Speirn 10/11
31 Cross Crusade: Alpenrose Masters 50+ Mark Hildebrandt 10/11
10 Cross Crusade: Alpenrose Masters 50+ John Foulston 10/11
84 Cross Crusade: Alpenrose Masters 35+ B Erik Spillman 10/11
24 Cross Crusade: Alpenrose Masters 35+ B Kelly Myers 10/11
43 Cross Crusade: Alpenrose Masters 35+ C Burk Webb 10/11
35 Cross Crusade: Alpenrose Masters 35+ C Brandon Cornejo 10/11
39 Cross Crusade: Alpenrose Singlespeed Ryan Marquardt 10/10
34 Cross Crusade: Alpenrose Masters 35+ A Trevor Rice 10/10
20 Cross Crusade: Alpenrose Masters 60+ Russell Speirn 10/10
18 Cross Crusade: Alpenrose Masters 60+ Russ Patterson 10/10
32 Cross Crusade: Alpenrose Masters 50+ Mark Hildebrandt 10/10
4 Cross Crusade: Alpenrose Masters 50+ John Foulston 10/10
103 Cross Crusade: Alpenrose Masters 35+ B Erik Spillman 10/10
50 Cross Crusade: Alpenrose Masters 35+ B Sasha Lacey 10/10
15 Cross Crusade: Alpenrose Masters 35+ B Kelly Myers 10/10
104 Cross Crusade: Alpenrose Masters 35+ C Scott Winkels 10/10
61 Cross Crusade: Alpenrose Masters 35+ C Burk Webb 10/10
6 Blind Date at the Dairy Masters Men 50+ Mark Hildebrandt 10/7
40 Blind Date at the Dairy Masters Men C 40+ Brandon Cornejo 10/7
8 Blind Date at the Dairy Masters Men 60+ Einar Traa 10/7
5 Blind Date at the Dairy Masters Men 60+ Russ Patterson 10/7
4 Blind Date at the Dairy Stampede Einar Traa 10/7
3 Blind Date at the Dairy Stampede Russ Patterson 10/7
9 Cooper Spur Cyclocross Singlespeed Ryan Marquardt 10/4
1 Cooper Spur Cyclocross Masters 50+ John Foulston 10/4
13 GPRM 2015: Heiser Farm Masters 60+ Russ Patterson 10/3
24 GPRM 2015: Heiser Farm Masters 50+ Mark Hildebrandt 10/3
39 GPRM 2015: Heiser Farm Masters 35+ B Mark Chasse 10/3
4 GPRM 2015: Heiser Farm Masters 35+ B Kelly Myers 10/3
10 Blind Date at the Dairy Stampede Russ Patterson 9/30
32 Blind Date at the Dairy Masters Men C 40+ Brandon Cornejo 9/30
7 Blind Date at the Dairy Masters Men 60+ Einar Traa 9/30
3 Blind Date at the Dairy Masters Men 60+ Russ Patterson 9/30
5 Blind Date at the Dairy Masters Men B 40+ Kelly Myers 9/30
5 Blind Date at the Dairy Masters Men 50+ Mark Hildebrandt 9/30
34 Battle at Barlow Masters 35+ C Mark Castle 9/27
33 Battle at Barlow Masters 35+ C Brandon Cornejo 9/27
10 Battle at Barlow Masters 60+ Einar Traa 9/27
6 Battle at Barlow Masters 60+ Russ Patterson 9/27
4 Battle at Barlow Masters 50+ John Foulston 9/27
21 Battle at Barlow Singlespeed Ryan Marquardt 9/27
20 Battle at Barlow Singlespeed Ryan Marquardt 9/27
20 Battle at Barlow Masters 35+ A Ryan Marquardt 9/27
20 Oregon Coast Gravel Epic Men 50-59 Steve Lamper 9/26
9 Oregon Coast Gravel Epic Men 40-49 Dan Handorff 9/26
13 GPRM 2015: Ninkrossi Singlespeed Ryan Marquardt 9/26
10 GPRM 2015: Ninkrossi Masters 60+ Russ Patterson 9/26
26 GPRM 2015: Ninkrossi Masters 50+ Mark Hildebrandt 9/26
6 GPRM 2015: Ninkrossi Masters 50+ John Foulston 9/26
42 GPRM 2015: Ninkrossi Masters 35+ B Sam Shiffman 9/26
18 GPRM 2015: Ninkrossi Masters 35+ B Sasha Lacey 9/26
5 GPRM 2015: Ninkrossi Masters 35+ B Kelly Myers 9/26
2 Blind Date at the Dairy Stampede Russ Patterson 9/23
1 Blind Date at the Dairy Stampede Einar Traa 9/23
7 Blind Date at the Dairy Masters Men 50+ Mark Hildebrandt 9/23
7 Blind Date at the Dairy Masters Men 60+ Einar Traa 9/23
4 Blind Date at the Dairy Masters Men 60+ Russ Patterson 9/23
31 Rapha Portland Trophy Cup Masters B 35+ Erik Spillman 9/22
5 Hop Cross at Rogue Farms Masters 60+ Russ Patterson 9/20
22 GPRM 2015: Zaaldercross Masters 35+ A Ryan Marquardt 9/19
5 GPRM 2015: Zaaldercross Masters Women 45+ Eileen Kelly-Foulston 9/19
2 GPRM 2015: Zaaldercross Beginner Women Bridget Hildreth 9/19
10 GPRM 2015: Zaaldercross Singlespeed Women Bridget Hildreth 9/19
15 GPRM 2015: Zaaldercross Singlespeed Trevor Rice 9/19
24 GPRM 2015: Zaaldercross Masters 50+ Mark Hildebrandt 9/19
14 GPRM 2015: Zaaldercross Masters 50+ John Foulston 9/19
51 GPRM 2015: Zaaldercross Masters 35+ B Erik Spillman 9/19
23 GPRM 2015: Zaaldercross Masters 35+ B Sasha Lacey 9/19
5 GPRM 2015: Zaaldercross Masters 35+ B Trevor Rice 9/19
1 GPRM 2015: Zaaldercross Masters 35+ C Kelly Myers 9/19
11 Blind Date at the Dairy Stampede Einar Traa 9/16
9 Blind Date at the Dairy Stampede Russ Patterson 9/16
1 Blind Date at the Dairy Masters Men B 40+ Trevor Rice 9/16
8 Blind Date at the Dairy Masters Men 50+ Mark Hildebrandt 9/16
16 Blind Date at the Dairy Men C Gerardo Perez 9/16
1 Blind Date at the Dairy Masters Men C 40+ Kelly Myers 9/16
7 Blind Date at the Dairy Masters Men 60+ Einar Traa 9/16
4 Blind Date at the Dairy Masters Men 60+ Russ Patterson 9/16
14 Rapha Portland Trophy Cup Masters A 35+ Ryan Marquardt 9/15
22 Rapha Portland Trophy Cup Masters B 35+ Erik Spillman 9/15
4 Junior Cross Series @Corn Cross Masters 60+ Russ Patterson 9/13
45 OBRA TT: Combined Combined Erik Spillman 9/12
68 OBRA TT: Combined Combined Russ Patterson 9/12
7 OBRA TT Masters Men 60-69 Russ Patterson 9/12
5 OBRA TT Masters Men 50-59 Erik Spillman 9/12
4 GPRM 2015: Het Meer CX Masters Women 45+ Eileen Kelly-Foulston 9/12
16 GPRM 2015: Het Meer CX Singlespeed Trevor Rice 9/12
12 GPRM 2015: Het Meer CX Masters 60+ Einar Traa 9/12
31 GPRM 2015: Het Meer CX Masters 50+ Mark Hildebrandt 9/12
14 GPRM 2015: Het Meer CX Masters 50+ John Foulston 9/12
2 GPRM 2015: Het Meer CX Masters 35+ B Trevor Rice 9/12
18 GPRM 2015: Het Meer CX Clydesdale Scott Winkels 9/12
40 GPRM 2015: Het Meer CX Masters 35+ C Mark Castle 9/12
32 GPRM 2015: Het Meer CX Masters 35+ C Burk Webb 9/12
19 GPRM 2015: Het Meer CX Masters 35+ C Brandon Cornejo 9/12
1 GPRM 2015: Het Meer CX Masters 35+ C Kelly Myers 9/12
4 OBRA TT Masters Men 50-54 Erik Spillman 9/12
7 OBRA TT Masters Men 60-64 Russ Patterson 9/12
21 GPRM 2015: DDCX Masters 35+ A Ryan Marquardt 9/5
9 GPRM 2015: DDCX Masters Women 45+ Bridget Hildreth 9/5
10 GPRM 2015: DDCX Masters 60+ Russ Patterson 9/5
24 GPRM 2015: DDCX Masters 50+ Mark Hildebrandt 9/5
56 GPRM 2015: DDCX Masters Men 35+ B Mark Chasse 9/5
4 GPRM 2015: DDCX Masters Men 35+ B Trevor Rice 9/5
59 GPRM 2015: DDCX Masters Men 35+ C Scott Winkels 9/5
31 GPRM 2015: DDCX Masters Men 35+ C Burk Webb 9/5
3 Keizer Rapids Cross Series Category C Kelly Myers 9/2
6 Monday PIR: August Series Standings Masters Men 4/5 Ryan Marquardt 8/31
32 Monday PIR Masters Men 4/5 Brian O'Grady 8/31
24 Monday PIR Masters Men 4/5 Ryan Marquardt 8/31
1 Kruger's Kermesse Farm Crit Masters Men C 35+ Trevor Rice 8/30
30 Kruger's Kermesse Farm Crit Masters Men B 35+ Mark Chasse 8/30
9 Kruger's Kermesse Farm Crit Masters Men 50+ John Foulston 8/30
2 Kruger's Kermesse Farm Crit Beginner Men Gerardo Perez 8/30
18 River City Bicycles Tuesday PIR: August Series Standings 4/5 Men Isaac Forquer 8/25
3 River City Bicycles Tuesday PIR: August Series Standings 4/5 Men Gerardo Perez 8/25
23 River City Bicycles Tuesday PIR: August Series Standings 3/4 Men Isaac Forquer 8/25
7 River City Bicycles Tuesday PIR Men 4/5 Isaac Forquer 8/25
4 River City Bicycles Tuesday PIR Men 4/5 Gerardo Perez 8/25
4 Monday PIR: Series Standings Masters Men 4/5 Ryan Marquardt 8/24
23 Monday PIR Masters Men 4/5 Brian O'Grady 8/24
21 Monday PIR Masters Men 4/5 Ryan Marquardt 8/24
2 OBRA Masters Track Masters Men 60-64/500m Russ Patterson 8/23
1 OBRA Masters Track Masters Men 70+ 500m Einar Traa 8/23
1 OBRA Masters Track Masters Men 70+ 2K Einar Traa 8/22
2 OBRA Masters Track Masters Men 60-64 2K Russ Patterson 8/22
4 OBRA Masters Track Masters Men 60+ Points Race Russ Patterson 8/22
3 OBRA Masters Track Masters Women A Points Race Emily Heleva-Ponaski 8/22
10 River City Bicycles Tuesday PIR Category 3/4 Isaac Forquer 8/18
5 River City Bicycles Tuesday PIR Category 4/5 Gerardo Perez 8/18
3 Monday PIR: August Series Standings Masters Men 4/5 Ryan Marquardt 8/17
16 Monday PIR Masters Men 4/5 Brian O'Grady 8/17
2 Monday PIR Masters Men 4/5 Ryan Marquardt 8/17
11 River City Bicycles Tuesday PIR Category 4/5 Gerardo Perez 8/11
34 River City Bicycles Tuesday PIR Category 3/4 Erik Spillman 8/11
10 Monday PIR: August Series Standings Masters Men 4/5 Ryan Marquardt 8/10
22 Monday PIR: Team Series Standings Team 8/10
9 Monday PIR Masters Men 4/5 Ryan Marquardt 8/10
6 Vancouver Criterium: OBRA Criterium Championships Masters Men 40-49 Trevor Rice 8/9
5 Vancouver Criterium: OBRA Criterium Championships Masters Men 60+ Russ Patterson 8/9
53 River City Bicycles Tuesday PIR Category 1/2/3 Trevor Rice 8/4
5 River City Bicycles Tuesday PIR Category 4/5 Gerardo Perez 8/4
15 Monday PIR Masters Men 4/5 Brian O'Grady 8/3
7 Monday PIR Masters Men 4/5 Ryan Marquardt 8/3
7 Willamette Gran Fondo Women 50-59 Cindy McCasker 8/2
6 Willamette Gran Fondo Men 60-69 Jon Mess 8/2
20 Willamette Gran Fondo Men 50-59 Steven Russell 8/2
19 Willamette Gran Fondo Men 50-59 Steve Lamper 8/2
15 Willamette Gran Fondo Men 50-59 Kent Bond 8/2
11 Willamette Gran Fondo Men 50-59 Faber Austin 8/2
22 Franz Bakery Crit Category 3 Trevor Rice 8/1
10 Franz Bakery Crit Masters 50+ Russ Patterson 8/1
7 Franz Bakery Crit Masters 40+ Trevor Rice 8/1
4 River City Bicycles Tuesday PIR: July Series Standings 4/5 Men Gerardo Perez 7/28
8 River City Bicycles Tuesday PIR: July Series Standings 3/4 Men Erik Spillman 7/28
4 Portland Short Track Series Category 3 Men 19-44 Gerardo Perez 7/27
9 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Mark Hildebrandt 7/27
31 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Mark Chasse 7/27
2 Monday PIR: July Series Standings Novice Tim Burlington 7/27
4 River City Bicycles Tuesday PIR Category 4/5 Gerardo Perez 7/21
1 Monday PIR: Series Standings Novice Tim Burlington 7/20
28 Monday PIR Masters Men 4/5 Brian O'Grady 7/20
1 Monday PIR Novice Tim Burlington 7/20
3 Portland Short Track Series Category 3 Men 19-44 Gerardo Perez 7/20
11 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Russell Speirn 7/20
7 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Mark Hildebrandt 7/20
15 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Mark Chasse 7/20
9 Portland Short Track Series Category 3 Women 10-14 Claire Chasse 7/20
8 Portland Short Track Series Category 3 Women 10-14 Nora Panoscha 7/20
55 OBRA Uphill TT Championship: Combined Combined Burk Webb 7/19
12 OBRA Uphill TT Championship Masters Men 40-49 Burk Webb 7/19
8 OBRA Uphill TT Championship Masters Men 45-49 Burk Webb 7/19
32 River City Bicycles Tuesday PIR Men Category 3/4 Lukas Hermes 7/14
8 River City Bicycles Tuesday PIR Men Category 4/5 Gerardo Perez 7/14
8 Portland Short Track Series Category 3 Men 19-44 Gerardo Perez 7/13
8 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Russell Speirn 7/13
21 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Mark Chasse 7/13
2 Monday PIR TdF Special Try Bike Racing Day: Series Standings Novice Tim Burlington 7/13
26 Monday PIR TdF Special Try Bike Racing Day Masters Men 4/5 Brian O'Grady 7/13
1 Monday PIR TdF Special Try Bike Racing Day Novice Tim Burlington 7/13
76 OUCH: Combined Combined Einar Traa 7/12
67 OUCH: Combined Combined Russ Patterson 7/12
10 OUCH Masters Men 60+ Einar Traa 7/12
8 OUCH Masters Men 60+ Russ Patterson 7/12
7 River City Bicycles Tuesday PIR Category 4/5 Gerardo Perez 7/7
4 River City Bicycles Tuesday PIR Category 3/4 Erik Spillman 7/7
16 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Russ Patterson 7/6
9 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Mark Hildebrandt 7/6
7 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Russell Speirn 7/6
11 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Mark Chasse 7/6
3 Alpenrose Six Day: Overall after day 4 Category A Madison Joseph Holcomb 7/2
3 Alpenrose Six Day Category A Joseph Holcomb 7/2
16 Mt. Tabor Series Category 5 Men Burk Webb 7/1
32 River City Bicycles Tuesday PIR: June Series Standings 4/5 Men Ryan Marquardt 6/30
20 River City Bicycles Tuesday PIR: June Series Standings 4/5 Men Blair Cook 6/30
18 River City Bicycles Tuesday PIR: June Series Standings 4/5 Men Gerardo Perez 6/30
20 River City Bicycles Tuesday PIR: June Team Standings Category 3/4 6/30
33 River City Bicycles Tuesday PIR Men Category 3/4 Erik Spillman 6/30
5 River City Bicycles Tuesday PIR Men Category 4/5 Gerardo Perez 6/30
19 Monday PIR: June Series Standings Masters Men 4/5 Blair Cook 6/29
19 Monday PIR Masters Men 4/5 Brian O'Grady 6/29
15 Six Hours of Mt. Hood Two-Person Men Brandon Cornejo 6/28
15 Six Hours of Mt. Hood Two-Person Men Micah Sardell 6/28
6 Six Hours of Mt. Hood Two-Person Masters 100+ Trevor Rice 6/28
6 Six Hours of Mt. Hood Two-Person Masters 100+ Russell Speirn 6/28
13 Six Hours of Mt. Hood Two-Person Co-ed Bridget Hildreth 6/28
13 Six Hours of Mt. Hood Two-Person Co-ed Mark Castle 6/28
9 Six Hours of Mt. Hood Two-Person Co-ed John Foulston 6/28
9 Six Hours of Mt. Hood Two-Person Co-ed Eileen Kelly-Foulston 6/28
9 Pickett's Charge Sport Category 2 Men 50-59 Mark Hildebrandt 6/28
23 Fast Twitch Friday: June Series Standings Novice Men Russ Patterson 6/26
6 Fast Twitch Friday Novice Men Russ Patterson 6/26
7 Mt. Tabor Series Masters Men 40+ Joseph Holcomb 6/24
15 Mt. Tabor Series Men Category 5 Burk Webb 6/24
10 Mt. Tabor Series Masters Men 50+ Brian O'Grady 6/24
27 River City Bicycles Tuesday PIR Men Category 3/4 Lukas Hermes 6/23
21 River City Bicycles Tuesday PIR Men Category 3/4 Erik Spillman 6/23
11 River City Bicycles Tuesday PIR Men Category 4/5 Gerardo Perez 6/23
16 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Einar Traa 6/22
14 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Russ Patterson 6/22
8 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Mark Hildebrandt 6/22
7 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Russell Speirn 6/22
34 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Mark Castle 6/22
23 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Mark Chasse 6/22
29 Portland Short Track Series Category 2 Men 35-44 Brandon Cornejo 6/22
6 Portland Short Track Series Category 3 Women 10-14 Katie Castle 6/22
4 Portland Short Track Series Category 3 Men 15-18 Ian Panoscha 6/22
15 Monday PIR: Series Standings Masters Men 4/5 Blair Cook 6/22
6 Monday PIR Masters Men 4/5 Blair Cook 6/22
25 Rainier Road Race- OBRA Championship RR Category 4/5 Ryan Marquardt 6/21
7 Rainier Road Race- OBRA Championship RR Masters 60+ Russ Patterson 6/21
19 Rainier Road Race- OBRA Championship RR Masters 50+ Erik Spillman 6/21
19 Rainier Road Race- OBRA Championship RR Masters 40+ Rob Thompson 6/21
16 Rainier Road Race- OBRA Championship RR Masters 40+ Joseph Holcomb 6/21
11 Rainier Road Race- OBRA Championship RR Masters 40+ Trevor Rice 6/21
10 Mt. Tabor Series Masters 40+ Trevor Rice 6/17
36 River City Bicycles Tuesday PIR Category 3/4 Lukas Hermes 6/16
9 River City Bicycles Tuesday PIR Category 4/5 Ryan Marquardt 6/16
5 River City Bicycles Tuesday PIR Category 4/5 Blair Cook 6/16
19 Monday PIR Masters Men 4/5 Burk Webb 6/15
18 Portland Short Track Series Category 2 Men 35-44 Trevor Rice 6/15
15 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Einar Traa 6/15
13 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Russ Patterson 6/15
10 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Russell Speirn 6/15
8 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Mark Hildebrandt 6/15
30 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Mark Castle 6/15
21 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Mark Chasse 6/15
10 Portland Short Track Series Category 3 Women 10-14 Katie Castle 6/15
4 Portland Short Track Series Category 3 Women 10-14 Claire Chasse 6/15
26 High Desert Omnium - Overall Standings: Road Race Masters Men Erik Spillman 6/14
40 High Desert Omnium - Overall Standings: Time Trial: Combined Combined Erik Spillman 6/13
16 High Desert Omnium - Overall Standings: Criterium Masters Men 3/4/5 Erik Spillman 6/13
11 High Desert Omnium - Overall Standings: Time Trial Masters Men Erik Spillman 6/13
9 Alpenrose Heartbreaker: Championship Points Race Masters 50+ Russ Patterson 6/13
7 Alpenrose Heartbreaker: Championship Points Race Category 5 Points Race Kenny Myers 6/13
9 Thursday Track Category 3/4 Russ Patterson 6/11
50 River City Bicycles Tuesday PIR Category 1/2/3 Andrew Warren 6/9
31 River City Bicycles Tuesday PIR Category 3/4 Erik Spillman 6/9
15 River City Bicycles Tuesday PIR Category 4/5 Mike Heenan 6/9
11 River City Bicycles Tuesday PIR Category 4/5 Gerardo Perez 6/9
16 Portland Short Track Series Category 2 Men 35-44 Trevor Rice 6/8
7 Portland Short Track Series Category 3 Men 19-44 Gerardo Perez 6/8
13 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Russ Patterson 6/8
10 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Russell Speirn 6/8
9 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Mark Hildebrandt 6/8
40 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Mark Castle 6/8
25 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Mark Chasse 6/8
5 Portland Short Track Series Category 3 Women 10-14 Katie Castle 6/8
4 Hammer Velo Criterium Masters Men 40+ Trevor Rice 6/6
12 Thursday Track Category 3/4 Russ Patterson 6/4
14 River City Bicycles Tuesday PIR Men Category 3/4 Erik Spillman 6/2
15 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Einar Traa 6/1
13 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Russ Patterson 6/1
11 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Mark Hildebrandt 6/1
9 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Russell Speirn 6/1
39 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Mark Castle 6/1
22 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 Mark Chasse 6/1
3 Portland Short Track Series Category 3 Women 10-14 Katie Castle 6/1
1 Oregon Gran Fondo: Medio Women 50-59 Jackie O'Grady 5/31
5 Oregon Gran Fondo Women 50-59 Cindy McCasker 5/31
3 Oregon Gran Fondo Women 40-49 Bridget Hildreth 5/31
5 Oregon Gran Fondo Men 60-69 John Messman 5/31
40 Oregon Gran Fondo Men 50-59 Steve Lamper 5/31
24 Oregon Gran Fondo Men 50-59 Erik Spillman 5/31
24 Oregon Gran Fondo Men 40-49 Greg Steele 5/31
26 Oregon Gran Fondo Men 30-39 Blair Cook 5/31
42 OBRA Team Time Trial: Combined Combined Ed Rybak 5/30
1 OBRA Team Time Trial Men 240+ Ed Rybak 5/30
5 Fast Twitch Friday: May Series Standings Masters 50+ Einar Traa 5/29
14 Thursday Track: May Series Standings Masters 50+ Einar Traa 5/28
12 Thursday Track: May Series Standings Masters 50+ Russ Patterson 5/28
24 River City Bicycles Tuesday PIR: May Series Standings 3/4 Men Trevor Rice 5/26
24 River City Bicycles Tuesday PIR: May Series Standings 4/5 Men Gerardo Perez 5/26
9 River City Bicycles Tuesday PIR Category 5 Jacob Smith 5/26
7 River City Bicycles Tuesday PIR Category 5 Collin Turner 5/26
13 River City Bicycles Tuesday PIR Category 4/5 Gerardo Perez 5/26
12 Monday PIR Masters Men 1/2/3 Trevor Rice 5/25
18 Monday PIR Masters Men 4/5 Blair Cook 5/25
11 Monday PIR Masters Men 4/5 Brian O'Grady 5/25
20 Monday PIR: May Series Standings Women 4/5 Cindy McCasker 5/25
7 Monday PIR: May Series Standings Women 4/5 Jacquelyn O'Grady 5/25
36 Sister's Stampede XC Sport Men 50-59 Mark Hildebrandt 5/24
8 Sister's Stampede XC Sport Men 60+ Russell Speirn 5/24
43 Sister's Stampede XC Sport Men 40-49 Mark Chasse 5/24
23 Sister's Stampede XC Clydesdale 200+ Steve Lamper 5/24
17 Sister's Stampede XC Novice (Category 3) Men 40+ Juergen Panoscha 5/24
16 Sister's Stampede XC Novice (Category 3) Men 40+ Mark Castle 5/24
6 Sister's Stampede XC Novice (Category 3) Junior Women 14-18 Katie Castle 5/24
7 Sister's Stampede XC Novice (Category 3) Junior Women 10-13 Claire Chasse 5/24
4 Sister's Stampede XC Novice (Category 3) Junior Women 10-13 Nora Panoscha 5/24
7 Sister's Stampede XC Novice (Category 3) Junior Men 14-18 Ian Panoscha 5/24
34 Hutch's Twilight TT Eddy Championship: Combined Combined Ed Rybak 5/24
45 Hutch's Twilight TT Eddy Championship: Combined Combined Ed Rybak 5/24
58 Hutch's Twilight TT Eddy Championship: Combined Combined Einar Traa 5/24
38 Hutch's Twilight TT Eddy Championship: Combined Combined Russ Patterson 5/24
3 Hutch's Twilight TT Eddy Championship Eddy Team Ed Rybak 5/24
12 Hutch's Twilight TT Eddy Championship Eddy Senior Men Ed Rybak 5/24
5 Hutch's Twilight TT Eddy Championship Masters Men 60-69 Russ Patterson 5/24
2 Hutch's Twilight TT Eddy Championship Masters Men 70+ Einar Traa 5/24
8 Bend Don't Brake Masters Men 50+ Erik Spillman 5/23
9 Thursday Track Masters 50+ Einar Traa 5/21
8 Thursday Track Masters 50+ Russ Patterson 5/21
26 River City Bicycles Tuesday PIR Category 3/4 Erik Spillman 5/19
9 River City Bicycles Tuesday PIR Category 3/4 Trevor Rice 5/19
10 River City Bicycles Tuesday PIR Category 4/5 Gerardo Perez 5/19
18 Monday PIR: Series Standings Women 4/5 Cindy McCasker 5/18
5 Monday PIR: Series Standings Women 4/5 Jacquelyn O'Grady 5/18
27 Monday PIR Masters Men 4/5 Brian O'Grady 5/18
18 Monday PIR Masters Men 4/5 Blair Cook 5/18
7 Monday PIR Women 4/5 Jacquelyn O'Grady 5/18
10 Thursday Track Masters 50+ 2K Einar Traa 5/14
9 Thursday Track Masters 50+ 2K Russ Patterson 5/14
14 Monday PIR: Series Standings Women 4/5 Cindy McCasker 5/11
6 Monday PIR: Series Standings Women 4/5 Jacquelyn O'Grady 5/11
14 Monday PIR Masters Men 1/2/3 Trevor Rice 5/11
21 Sun Forest Construction Chainbreaker Sport (Category 2) Men 40-49 Brandon Cornejo 5/9
5 Fast Twitch Friday Masters 50+ Einar Traa 5/8
14 Thursday Track Masters Men 50+ Einar Traa 5/7
12 Thursday Track Masters Men 50+ Russ Patterson 5/7
27 River City Bicycles Tuesday PIR Category 3/4 Lukas Hermes 5/5
16 Monday PIR Special Try Bike Racing Day Masters Men 1/2/3 Trevor Rice 5/4
23 Monday PIR Special Try Bike Racing Day Masters Men 4/5 Brian O'Grady 5/4
10 Monday PIR Special Try Bike Racing Day Women 4/5 Cindy McCasker 5/4
4 Monday PIR Special Try Bike Racing Day Women 4/5 Jacquelyn O'Grady 5/4
13 Coast Hills Classic Sport Men 19-39 Gerardo Dominguez 5/3
35 As the Raven Flies.... Only Longer: Combined Combined Russ Patterson 5/2
13 As the Raven Flies.... Only Longer: Combined Combined Erik Spillman 5/2
46 As the Raven Flies.... Only Longer: Combined Combined Terry Atwood 5/2
41 As the Raven Flies.... Only Longer: Combined Combined Ed Rybak 5/2
3 Montinore Road Race pb Team Oregon Women 40+ Jacquelyn O'Grady 5/2
1 Montinore Road Race pb Team Oregon Women 40+ Megan Mills 5/2
9 Montinore Road Race pb Team Oregon Masters Men 4/5 50+ John Foulston 5/2
12 Montinore Road Race pb Team Oregon Masters Men 1/2/3 40+ Trevor Rice 5/2
4 As the Raven Flies.... Only Longer Masters Men 60-69 Russ Patterson 5/2
3 As the Raven Flies.... Only Longer Masters Men 50-59 Erik Spillman 5/2
4 As the Raven Flies.... Only Longer Eddy Senior Men Terry Atwood 5/2
3 As the Raven Flies.... Only Longer Eddy Senior Men Ed Rybak 5/2
11 River City Bicycles Tuesday PIR Category 4/5 Gerardo Perez 4/28
13 Monday PIR: April Series Standings Women 4/5 Jacquelyn O'Grady 4/27
16 Monday PIR: April Series Standings Masters Men 4/5 Lukas Hermes 4/27
3 Monday PIR: April Series Standings Masters Men 4/5 Trevor Rice 4/27
41 Monday PIR Masters Men 4/5 Brian O'Grady 4/27
29 Monday PIR Masters Men 4/5 Blair Cook 4/27
1 Monday PIR Masters Men 4/5 Trevor Rice 4/27
13 Monday PIR Women 4/5 Cindy McCasker 4/27
9 Monday PIR Women 4/5 Jacquelyn O'Grady 4/27
9 Bear Springs - XC Sport (Category 2) Men 60+ Russell Speirn 4/26
12 Bear Springs - XC Sport (Category 2) Men 50-59 Mark Hildebrandt 4/26
13 River City Bicycles Tuesday PIR Category 3/4 Trevor Rice 4/21
20 River City Bicycles Tuesday PIR Category 4/5 Gerardo Perez 4/21
16 Monday PIR Masters Men 4/5 Brian O'Grady 4/20
10 Monday PIR Masters Men 4/5 Lukas Hermes 4/20
12 Monday PIR Women 4/5 Jacquelyn O'Grady 4/20
15 Monday PIR Novice Brian O'Grady 4/20
2 Barton Park Circuit Race Women 4/5 Cindy McCasker 4/19
16 Barton Park Circuit Race Masters Men 3/4/5 50+ Erik Spillman 4/19
16 Barton Park Circuit Race Masters Men 3/4/5 40+ Trevor Rice 4/19
54 As The Raven Flies: Combined Combined Russ Patterson 4/18
5 As The Raven Flies: Combined Combined Rob Annen 4/18
63 As The Raven Flies: Combined Combined Ed Rybak 4/18
3 As The Raven Flies Eddy Senior Men Ed Rybak 4/18
8 As The Raven Flies Masters Men 60-69 Russ Patterson 4/18
1 As The Raven Flies Masters Men 50-59 Rob Annen 4/18
3 Mudslinger Singlespeed Women Bridget Hildreth 4/12
4 King's Valley Road Race presented by Hop Valley Brewing Co. Masters Men 60+ Russ Patterson 4/11
18 King's Valley Road Race presented by Hop Valley Brewing Co. Masters Men 50+ Erik Spillman 4/11
21 King's Valley Road Race presented by Hop Valley Brewing Co. Women 4/5 Jacquelyn O'Grady 4/11
3 Cherry Pie Masters Men 60+ Russ Patterson 3/22
17 Cherry Pie Masters Men 40+ Sasha Lacey 3/22
32 Cherry Pie Men 4/5 Blair Cook 3/22
10 Cherry Pie Masters Men 40+ 4/5 Donovan Stewart 3/22
9 Cherry Pie Masters Men 50+ 4/5 Steve Lamper 3/22
1 Cherry Pie Masters Women 40+ 4/5 Bridget Hildreth 3/22
1 Cherry Pie Masters Women 50+ 4/5 Jacquelyn O'Grady 3/22
1 Dirty Circles 3: Hot Spots Masters Men 3/4 Trevor Rice 3/15
3 Dirty Circles 3 Masters Men 3/4 Sasha Lacey 3/15
2 Dirty Circles 3 Masters Men 3/4 Trevor Rice 3/15
22 Dirty Circles 3 Men 4/5 Stan Gardner 3/15
17 Dirty Circles 3 Men 4/5 Donovan Stewart 3/15
14 Dirty Circles 3 Men 4/5 Blair Cook 3/15
41 Dirty Circles 2 Men 4/5 Ron Bennett 3/8
31 Dirty Circles 2 Men 4/5 Blair Cook 3/8
18 Dirty Circles 2 Men 4/5 Donovan Stewart 3/8
15 Dirty Circles 2 Men 4/5 Stan Gardner 3/8
27 Dirty Circles Women 4/5 Cindy McCasker 3/1-15
51 Dirty Circles Men 4/5 Ron Bennett 3/1-15
31 Dirty Circles Men 4/5 Blair Cook 3/1-15
28 Dirty Circles Men 4/5 Donovan Stewart 3/1-15
20 Dirty Circles Men 4/5 Stan Gardner 3/1-15
6 Dirty Circles Masters Men 3/4 Sasha Lacey 3/1-15
1 Dirty Circles Masters Men 3/4 Trevor Rice 3/1-15
41 Dirty Circles 1 Masters Men 3/4 Erik Spillman 3/1
23 Dirty Circles 1 Masters Men 3/4 Sasha Lacey 3/1
1 Dirty Circles 1 Masters Men 3/4 Trevor Rice 3/1
18 Dirty Circles 1 Women 4/5 Cindy McCasker 3/1
34 Dirty Circles 1 Men 4/5 Donovan Stewart 3/1
32 Dirty Circles 1 Men 4/5 Steven Russell 3/1
25 Dirty Circles 1 Men 4/5 Ron Bennett 3/1
17 Dirty Circles 1 Men 4/5 Stan Gardner 3/1
11 Echo Red to Red XC Category 2 Men 60+ Russell Speirn 2/28
276 Jack Frost TT: Combined Combined Einar Traa 2/22
145 Jack Frost TT: Combined Combined Russ Patterson 2/22
150 Jack Frost TT: Combined Combined Burk Webb 2/22
53 Jack Frost TT: Combined Combined Trevor Rice 2/22
238 Jack Frost TT: Combined Combined Terry Atwood 2/22
208 Jack Frost TT: Combined Combined Stan Gardner 2/22
205 Jack Frost TT: Combined Combined Ed Rybak 2/22
175 Jack Frost TT: Combined Combined Erik Spillman 2/22
153 Jack Frost TT: Combined Combined Dan Handorff 2/22
20 Jack Frost TT Masters Men 60-69 Einar Traa 2/22
12 Jack Frost TT Masters Men 60-69 Russ Patterson 2/22
21 Jack Frost TT Masters Men 40-49 Burk Webb 2/22
8 Jack Frost TT Masters Men 40-49 Trevor Rice 2/22
27 Jack Frost TT Eddy Senior Men Terry Atwood 2/22
22 Jack Frost TT Eddy Senior Men Stan Gardner 2/22
21 Jack Frost TT Eddy Senior Men Ed Rybak 2/22
17 Jack Frost TT Eddy Senior Men Erik Spillman 2/22
15 Jack Frost TT Eddy Senior Men Dan Handorff 2/22