Cross Crusade: Cascade Locks

Cascade Locks, OR
October 18, 2015

Part of the Cross Crusade

Junior Riders, Category A, Masters A and Women A need to revisit the proper placement. Lap times available upon request. If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated October 18, 2015 at 7:10 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 744 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 56 Bend 4 46:31
2 972 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 4 50:32
3 974 sonja ebert 38 vancouver 3 43:19
4 973 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 43 Portland 3 43:26
5 971 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 43 Portland 3 48:27

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 142 Drew Trapnell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 27 Camas 4 40:53
2 65 Luke Bergerson Capitol Velo 42 Aumsville 4 41:49
3 93 Matt Taini 48 Lake Oswego 4 42:26
4 168 Artur Grochowski Threshold Velo 30 Portland 4 42:43
5 103 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4 42:46
6 42 Jerry Pruiett 46 Camas 4 42:56
7 122 Cesar Carrillo 33 Hillsboro 4 43:01
8 33 Brian Fuller Athletes Lounge Cycling Team 41 milwaukie 4 43:06
9 181 Jason Whittinton Team 10 Barrel 4 43:25
10 187 Carl Aldrich 4 43:25
11 23 Austen Sofhauser 29 Portland 4 43:28
12 186 Will Lewis Can I change this later? 36 Portland 4 44:00
13 34 Andy Borell Threshold Velo 28 Portland 4 44:08
14 154 David Meyer 3 33:39
15 16 Jeff Baratta Team Planet X USA 54 Portland 3 33:51
16 182 Jordan Miller Deschutes Brewery 33 Bend 3 33:55
17 185 37 Salem 3 33:59 unknown
18 119 matthew giem CVC Racing 30 Oak Harbor 3 34:03
19 143 Savyasaachi Keshava Murthy 32 Portland 3 34:05
20 188 Nathan Boyett 32 Portland 3 34:32
21 101 Don Gutzmann 43 Portland 3 34:36
22 104 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 23 Portland 3 34:36
23 32 Mike Hamness 43 Vancouver 3 34:39
24 88 Alastair Cox 27 Beaverton 3 34:41
25 133 Jim White TeBoJi 58 Salem 3 35:00
26 178 John Condon 3 35:05
27 193 Ryan Nyberg 28 Portland 3 35:05
28 86 Anthony Cheng 30 3 35:25
29 72 Sean McBurney 34 Portland 3 35:39
30 98 Ryan Parker Zuzu's Pedals 41 Portland 3 35:42
31 92 jimmy Pacheco 35 Hood River 3 35:43
32 180 Donna Russell Half Penny Cycling Team 56 Beavercreek 3 36:51
33 134 Teresa White Keep Calm Ride On 30 Portland 3 37:06
34 184 Scott Mizée Team Flying Tigers 41 Portland 3 37:40
35 191 John Golden 3 37:45
36 76 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 37 Canby 3 37:52
37 152 Matt Erdman 3 37:56
38 62 Jorge Lara Capitol Velo 55 Salem 3 38:24
39 27 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 3 38:47
40 31 John Degenhardt 60 Portland 3 38:49
41 135 John bowen 35 Portland 3 38:52
42 145 Dave Dallas Laughing Dog Team 53 Bend 3 39:18
43 127 Steven Powell 58 Beaverton 3 39:25
44 7 Scott Coleman Team Planet X USA 45 Beaverton 3 39:31
45 94 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 52 Washougal 3 39:42
46 11 Ramsey Kail 30 Beaverton 3 39:55
47 163 Reyaz Rohani 34 Portland 3 40:34
48 189 Joseph Michael Edelen Athletes Lounge Cycling Team 54 Vancouver 3 41:49
49 192 Jessica Hunter 3 41:49
50 111 Luis Garcia 23 Portland 3 43:25
51 151 Harold Miner 3 45:35
52 177 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 2 33:36
53 183 David Groskopf 61 Vancouver 2 33:50
54 190 John Miskey 34 Portland 2 34:50

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 799 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 4 43:58
2 746 Julia Gonzales Hood River Velo Hood River 4 44:21
3 800 Sara Thomas 4 44:28
4 751 Mary Grace Baxendale Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 4 45:25
5 749 Brittany Stover 41 Portland 4 45:51
6 754 Megan Horst 35 Portland 4 47:24
7 797 Britt Olsen CX Machines 31 Portland 4 47:36
8 716 Kate McGeeney 35 Hood River 4 49:05
9 778 Elizabeth Mahon 32 Portland 4 49:13
10 748 Nicole Davenport 27 Portland 4 49:16
11 743 Jody Rose Grouptrail Cycling 37 Portland 4 49:51
12 794 Shelby Wilson 4 49:58
13 798 Sieraa Reddick 4 50:00
14 717 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 41 Portland 4 50:00
15 747 Nadege Dubuisson Rolling Thunder p/b The Missing Link 29 Portland 4 50:36
16 791 Waldren Walden 4 50:56
17 776 Lindsay Walker Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4 51:00
18 779 Kim DiStefano 48 Portland 4 51:13
19 770 Brooke Cabatic 38 Portland 4 52:17
20 792 Hannah Carlos Metropolis Cycle Repair 29 Portland 4 52:40
21 753 Jen Zak 37 Portland 4 54:00
22 729 Kristy Makowichuk 38 Lake oswego 3 41:51
23 703 Shannon Tauscher Rebound/Tireless Velo 3 42:33
24 793 Leigh Hendrick 3 43:24
25 796 Rachel Bliesner 3 43:24
DNF 774 Sara Bergonzi Biciclista Test Team 43 Portland 3 43:24

Category A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 104 Ryan Trebon Clement 35 Bend 8 0:57:08
2 6 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 39 Portland 8 0:58:58
3 130 Christopher Jones United Health Care 36 Bend 8 0:59:49
4 21 Erik Tonkin Team S+M 41 Portland 8 0:59:56
5 75 Brennan Wodtli Speedvagen Family Racing 27 Bend 8 1:00:00
6 82 Ben Thompson Thump Coffee 39 Bend 8 1:00:23
7 118 James Williams Deschutes Brewery 35 Bend 8 1:00:23
8 111 Matt Russell Hutch's/Bend Dental 36 Bend 8 1:00:40
9 4 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 32 Portland 8 1:00:43
10 59 Paul LaCava Giant 37 Portland 8 1:00:58
11 18 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 8 1:01:16
12 2 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 8 1:01:34
13 83 Leland Gilmore The Athletic 32 Portland 8 1:01:36 no visibile number
14 69 Patrick Means Team S+M 32 CORVALLIS 8 1:01:38
15 5 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 33 Portland 8 1:01:56
16 71 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 8 1:01:58
17 3 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 34 portland 8 1:02:00
18 127 Joshua Johnston 34 Bend 8 1:02:51
19 86 James Ceccorulli Team S+M 28 Portland 8 1:03:34
20 96 Quinn Keogh 31 Lake Oswego 7 0:55:37
21 44 David Wilcox The Athletic 36 Portland 7 0:55:54
22 20 Brian Hart Jr. Breadwinner Cycles 16 Washougal 7 0:56:23
23 56 Joel Madrone Breadwinner Cycles 40 portland 7 0:56:27
24 107 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 42 Portland 7 0:56:32
25 47 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 29 Portland 7 0:56:34
26 54 Jonathan Myers Team S+M 48 Portland 7 0:56:36
27 50 William Warburton Murder of Crows 35 Bend 7 0:56:37
28 73 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 32 Portland 7 0:57:00
29 106 Robert Carver Olympia Cycling Team 34 Portland 7 0:57:15
30 12 Colin Rowan Portland Bicycle Studio 33 Portland 7 0:57:19
31 9 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland 7 0:57:47
32 95 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Salem 7 0:57:53
33 101 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 7 0:58:22
34 128 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 35 Portland 7 0:58:29
35 131 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Tigard 7 0:58:46
36 43 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 35 Portland 7 0:58:48
37 8 David Krause Trusty Switchblade 38 Bend 7 0:58:50
38 119 Jeff Smith Therapeutic Associates Racing 34 Forest Grove 7 0:59:38
39 85 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 34 Portland 7 1:00:18
40 74 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 7 1:00:56
41 48 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 34 Portland 7 1:01:04
42 125 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Bend 7 1:01:13
43 129 Paolo Zanetti Biciclista Test Team 33 Portland 7 1:01:23
DNF 117 Damian Schmitt Portland Bicycle Studio 37 Bend 6 1:01:23
DNF 13 Gabriel Linn Trusty Switchblade 38 Bend 5 1:01:23
DNF 42 Ryan Garner Olympia Cycling Team 34 Eugene 4 1:01:23
DNF 17 Ryan Comeau Portland Bicycle Studio 27 Portland 4 1:01:23
DNF 99 Christian Buesch Corvallis Cyclery Racing 29 Corvallis 4 1:01:23
DNF 30 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 30 Salem 3 1:01:23
DNF 109 Ryan Funke Deschutes Brewery 30 Bend 2 1:01:23

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 91 Matthew Paez CxPistols 24 Portland 5 40:20
2 20 Perry Lund Hutch's-Slocum-Co-Motion 52 EUGENE 5 40:22
3 116 Bradford White Wanderlust Tours 31 Bend 5 40:44
4 158 Ross Sherbak Portland Bicycle Studio 27 Portland 5 40:45
5 101 Mike Chamblin 32 Portland 5 41:00
6 41 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 28 Portland 5 41:20
7 31 Adam Moore Grouptrail Cycling 30 Portland 5 41:30
8 40 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Beaverton 5 41:36
9 118 Mark Schroeder Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Corvallis 5 41:41
10 14 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion 34 Eugene 5 41:49
11 63 Timothy Scheumann Athletes Lounge Cycling Team 27 Portland 5 42:03
12 5 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 5 42:19
13 49 Zach Rotstein The Athletic Community 25 Portland 5 42:22
14 143 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 5 42:24
15 34 Alan Barton Olympia Cycling Team 31 Portland 5 42:34
16 61 Kyle Berg 28 Portland 5 42:43
17 80 Rob Mayer The Athletic 35 Portland 5 42:48
18 159 David Marchi Murder of Crows 39 Bend 5 42:57
19 106 Nathanael Hart Big Little Men 13 Washougal 5 43:15
20 37 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 45 Portland 5 43:21
21 21 Nathan Agalzoff 33 Forest Grove 5 43:25
22 38 Matt Jamison Grouptrail Cycling 34 Portland 5 43:52
23 134 Emerson Webb 19 Portland 5 44:00
24 154 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 5 44:03
25 73 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 33 Portland 5 44:03
26 36 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 30 vancouver 5 44:10
27 7 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 5 44:24
28 6 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 5 44:44
29 163 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 15 Lake Oswego 5 44:56
30 132 Jonathan Buck Relentless Creativity 33 Portland 5 44:57
31 100 Michael Shearer Team 10 Barrel 34 Tigard 5 45:03
32 46 Nico Parkes-Perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 5 45:31
33 117 Ben King Wanderlust 28 Sunriver 5 45:35
34 164 Grant Headley Dundee Cycles Portland 5 45:38
35 151 Billy Holcomb Trusty Switchblade 40 Portland 5 45:42
36 89 Christian Martin River City Bicycles 39 Portland 5 45:42
37 57 tristan bond Mountain View Cycles Racing Team 18 White Salmon 5 45:47
38 102 Kevin Neidorf River City Bicycles 25 Portland 5 46:00
39 82 Raff Lehner 5 46:10
40 64 Eduardo Guerrero Corvallis Cyclery Racing 32 Corvallis 5 46:19
41 161 Jesse Boudart Grouptrail Cycling 29 Portland 5 46:27
42 108 Chris Page Bob's Burgers 47 Brightwood 5 46:33
43 92 Caleb Trumbull Hood River Velo 14 Hood River 5 47:09
44 165 Jordan Wilson Pacific Power Blue Sky 22 Corvallis 5 47:56
45 32 Eric Albright Grouptrail Cycling 33 Portland 5 49:02
46 146 Jared McClintock 38 portland 5 49:36
47 81 Matthew Monbouquette 5 50:18
48 160 Kristopher Frochlich 4 41:15
49 98 josue Jimenez White Salmon 4 47:47
DNF 111 Keelan Ontiveros Smith&Nephew p/b West End Bikes 15 Portland 3 47:47
DNF 129 Jonathan Long US Outdoor Store 30 Portland 2 47:47
DNF 123 Max Miller 33 Portland 2 47:47
DQ 162 Brian Meyer 33 Portland 5 41:08

Category C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 136 Andy Evans Team Velo Cult 32 Portland 5 47:07
2 77 Dustin Henderson Murder of Crows 37 REDMOND 5 47:57
3 110 John Pearson GET FIT Cycling 26 portland 5 48:05
4 112 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 34 Bend 5 48:11
5 197 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair 22 portland 5 48:27
6 149 Andrew Baxter River City Bicycles 29 Portland 5 48:29
7 13 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 34 Beaverton 5 49:19
8 202 Tyler Wilson Pacific Power Blue Sky 24 Corvallis 5 49:20
9 99 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 5 49:38
10 150 Stephen Zadrozny Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 32 Portland 5 49:40
11 17 Ben iwasa 31 Portland 5 49:41
12 21 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes 15 Gaston 5 49:42
13 4 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland 5 49:44
14 161 Andrew Slater 28 Portland 5 49:57
15 144 John Berrigan Twin Six 32 Tualatin 5 49:59
16 188 Ty Goldsby 33 Portland 5 49:59
17 118 Justin Guidroz Audi 35 Bend 5 50:01
18 15 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 5 50:09
19 239 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair 30 Portland 5 50:13
20 3 Ian Boggs #HOTDADZ 35 Portland 5 50:21
21 130 Russell Walker 28 Portland 5 50:43
22 76 Ryan Chase Deschutes Brewery 37 Bend 4 41:02
23 181 Howard Draper Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 4 41:14
24 65 Charlie Douthwaite 29 Portland 4 41:17
25 235 Aaron Kravitz 27 portland 4 41:21
26 14 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 Portland 4 41:23
27 140 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club 19 West Linn 4 41:24
28 155 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 4 41:29
29 1 Joseph French Team Lost Highway Portland 4 41:41
30 19 Cory Nann Suicide Squirrels 24 tualatin 4 41:48
31 157 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 34 Corvallis 4 41:51
32 207 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 27 Portland 4 42:02
33 143 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club 39 Portland 4 42:13
34 104 Jason Ladwig 36 Portland 4 42:13
35 190 Daniel Kirkham Team 10 Barrel 30 Tigard 4 42:17
36 109 Matt Bloom GET FIT Cycling 25 Portland 4 42:24
37 230 Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team 53 Portland 4 42:25
38 129 Bret Waldron 33 Portland 4 42:26
39 175 Kris Fischer Portland Bicycle Studio 26 Portland 4 42:35
40 219 Tanner Schulz Hillsboro 4 42:38
41 151 Matt Herr Olympia Cycling Team 29 Portland 4 42:42
42 119 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 37 Portland 4 42:47
43 184 Casey Varnum 29 portland 4 42:56
44 227 John Hughes 4 43:13
45 215 Timothy Breault 34 Portland 4 43:22
46 141 Ryan Daugherty Walken 32 Tualatin 4 43:31
47 233 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing 45 lake oswego 4 43:31
48 152 Kyle D'Auria 27 Portland 4 43:45
49 38 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 4 43:47
50 194 Jimmy Gladish 37 Portland 4 43:49
51 238 Nick Besson 4 43:54
52 32 Aaron Frechette 39 Portland 4 43:56
53 69 Kevin Rayburn Team Planet X USA 25 Tualatin 4 44:01
54 234 Brendan Flynn Champions of Krynn 35 Redmond 4 44:11
55 131 Adam Bergerson Capitol Velo 40 Salem 4 44:38
56 218 Randall Flores 42 Portland 4 44:41
57 236 Matthew Barney 4 44:48
58 178 Mike Schwoebel 33 Tigard 4 44:51
59 56 Charlie Goldston Athletes Lounge Cycling Team 36 Gladstone 4 45:03
60 187 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Link 29 Portland 4 45:31
61 228 William wheless Deschutes Cycling 29 Bend 4 45:37
62 89 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 61 Vancouver 4 45:42
63 229 Charles Henderson Team Lost Highway 45 Portland 4 45:51
64 196 Dustin Long 22 Milwaukie 4 45:54
65 47 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal 4 45:57
66 231 D.J. DeAustria Athletes Lounge Cycling Team 48 portland 4 46:07
67 205 Kevin Bransford 32 Lake Oswego 4 47:05
68 237 Jacob Tong Trusty Switchblade 33 Portland 4 47:07
69 145 Travis Bullard Team 10 Barrel 34 Portland 4 47:36
70 185 Brian Lockard 32 Portland 4 45:46 relegation

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 773 David Taylor StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 45 Bend 5 44:33
2 748 Walter Mcknight Deschutes Brewery 48 Bend 5 45:07
3 743 Brian Malloy Therapeutic Associates Racing 33 oregon city 5 45:16
4 715 Mark Thomas Hood River Velo 40 Hood River 5 45:25
5 716 Jack Trumbull Hood River Velo 41 Hood River 5 46:24
6 724 Tim Schauer Sage/Lucky Envelope Brewing 47 Camas 5 46:57
7 752 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 37 Salem 5 47:06
8 711 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 40 Vancouver 5 47:53
9 746 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5 48:16
10 703 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing 42 Beaverton 5 49:15
11 739 Pete Conklin Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 52 Portland 5 49:18
12 774 Joe Larson Deschutes Brewery 40 Bend 5 49:27
13 767 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 28 West Linn 5 49:34
14 729 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 5 49:54
15 761 Jon Coney 45 Portland 5 51:22
16 762 Mark Sather Team 10 Barrel 44 Wilsonville 4 41:17
17 723 Toby Schmidt Joe Bike Racing 34 Portland 4 41:38
18 760 Stephen Carter The Spokesmen 36 Camas 4 42:15
19 751 Kenny Prowse Half Penny Cycling Team 49 Salem 4 42:17
20 763 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 49 Orchards 4 42:43
21 714 Dave Wrast The Spokesmen 46 Vancouver 4 42:44
22 742 John Martin Team Lazy Tarantulas 46 Portland 4 42:44
23 764 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 40 portland 4 43:48
24 741 Michael Clark Stumptown Cycling Club 46 Portland 4 44:08
25 780 Chris DiMinno Green Submarine Records portland 4 44:14
26 781 John Livingston Murder of Crows Bend 4 45:23
27 709 Eugene Ezman Hapi-Go! 58 The Dalles 4 46:03
28 740 Jacob Roth 37 Walla Walla 4 46:42
29 783 Jake Linford Athletes Lounge Cycling Team Tualatin 4 47:28
30 753 Kyle Busse Rolling Thunder p/b The Missing Link 37 Portland 4 48:12
31 719 Jeremiah Hartley J & K Holdings 32 Portland 4 48:53
32 713 Ben Helgren 38 portland 4 50:27
33 782 Pete Mersereau 4 51:26
34 769 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 46 Portland 4 51:31
DNF 730 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components 43 Tualatin 2 51:31
DNF 717 Eron Riddle 37 Portland 2 51:31

Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 12 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 3 23:43
2 43 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 13 Bend 3 23:49
3 3 Davis Melkonian Hood River Velo 16 Trout Lake 3 25:07
4 67 Nate Lelack Bend Endurance Academy 16 Bend 3 25:12
5 72 Calvin Keane Bend Endurance Academy 14 Bend 3 25:30
6 26 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16 Portland 3 25:55
7 20 Caleb Trumbull Hood River Velo 14 Hood River 3 25:57
8 41 Jack Sullivan Corvallis United 17 Corvallis 3 26:20
9 69 Jeremy King Corvallis United 18 3 26:23
10 56 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene,Oregon 3 27:04
11 51 Spencer Scott Bend Endurance Academy 17 Bend 3 27:36
12 78 Elijah Krause Bend Endurance Academy 13 Bend 3 27:42
13 89 Jace Petersen Hood River Velo 13 Hood River 3 27:55
14 10 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 3 27:59
15 173 Elijah Shulman 16 Portland 3 28:01
16 15 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 15 Lake Oswego 3 28:08
17 130 Jesse Polay Bend Endurance Academy 14 Bend 3 28:14
18 40 Cassell Lefevre Hood River Velo 14 Hood River 3 28:23
19 70 Tom Upper Corvallis United 16 Corvallis 3 28:32
20 168 Sean McMahan 15 3 28:47
21 128 Aaron Lopez Pacific Pedaling 18 Keizer 3 28:54
22 176 Quinlyn Benning 17 Vancouver 3 29:08
23 1 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 3 29:12
24 137 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 14 Bend 3 29:14
25 144 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 13 Bend 3 29:46
26 39 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 13 Hood River 3 29:52
27 57 Bora Haller Corvallis United 13 Corvallis 3 30:42
28 141 Duncan Howell 15 Portland 3 31:47
29 139 Christian Dobbins West End Jr 15 Vancouver 2 31:47
30 54 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 21:10
31 19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 21:12
32 8 Parker Green Beaverton Bicycle Club 13 Fairview 2 21:13
33 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 eugene 2 21:28
34 2 Owen L Rogers Beaverton Bicycle Club 12 Portland 2 22:29
35 7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 22:29
36 105 Ian Brown Bend Endurance Academy 10 2 22:52
37 136 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 23:25
38 62 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 11 Bend 2 23:25
39 50 Jackson Loftus Stumptown Cycling Club 12 Portland 2 24:10
40 22 Hayden Wierman 12 Tualatin 2 24:31
41 118 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 24:36
42 17 Sean Harple SWEAT360 16 Hillsboro 2 24:56
43 6 Jakob Stoller Jake and Dad 13 Portland 2 25:35
44 116 Jacob Litton 12 Portland 2 26:03
45 107 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 10 Portland 2 26:32
46 21 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 2 26:46
47 35 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10 Tigard 2 26:46
48 172 Luke Frechette 13 Portland 2 27:27
49 32 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 10 PORTLAND 2 27:52
50 174 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 28:08
51 175 Simon Porter Cyclepath Racing 12 Portland 2 28:14
52 18 McKenzie Kelly 10 2 28:34
53 66 Andrew Hull 10 Portland 2 28:34
54 77 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 2 28:45
55 155 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 2 29:12
56 34 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 11 Portland 2 29:43
57 159 Eli Lanners 11 2 31:05
58 167 Jake Johansen Team 10 Barrel 10 2 31:15
59 58 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 10 Vancouver 2 31:55
60 125 Tully Carrillo 10 Hillsboro 2 33:35
61 171 Evan Owens 12 2 33:35
62 170 Meyer Owens 10 1 22:30
63 79 Landon Flemmer PDX Devo Junior Cycling 10 Gresham 1 22:40
64 169 Carson Shaffer 11 1 22:40

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 54 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 21:10
2 19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 21:12
3 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 eugene 2 21:28
4 2 Owen L Rogers Beaverton Bicycle Club 12 Portland 2 22:29
5 7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 22:29
6 105 Ian Brown Bend Endurance Academy 10 2 22:52
7 136 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 23:25
8 62 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 11 Bend 2 23:25
9 50 Jackson Loftus Stumptown Cycling Club 12 Portland 2 24:10
10 22 Hayden Wierman 12 Tualatin 2 24:31
11 118 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 24:36
12 116 Jacob Litton 12 Portland 2 26:03
13 107 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 10 Portland 2 26:32
14 21 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 2 26:46
15 35 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10 Tigard 2 26:46
16 32 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 10 PORTLAND 2 27:52
17 174 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 28:08
18 175 Simon Porter Cyclepath Racing 12 Portland 2 28:14
19 18 McKenzie Kelly 10 2 28:34
20 66 Andrew Hull 10 Portland 2 28:34
21 77 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 2 28:45
22 155 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 2 29:12
23 34 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 11 Portland 2 29:43
24 159 Eli Lanners 11 2 31:05
25 167 Jake Johansen Team 10 Barrel 10 2 31:15
26 58 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 10 Vancouver 2 31:55
27 125 Tully Carrillo 10 Hillsboro 2 33:35
28 171 Evan Owens 12 2 33:35
29 170 Meyer Owens 10 1 22:30
30 79 Landon Flemmer PDX Devo Junior Cycling 10 Gresham 1 22:40
DNF 169 Carson Shaffer 11 1 22:40

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 43 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 13 Bend 3 23:49
2 72 Calvin Keane Bend Endurance Academy 14 Bend 3 25:30
3 20 Caleb Trumbull Hood River Velo 14 Hood River 3 25:57
4 78 Elijah Krause Bend Endurance Academy 13 Bend 3 27:42
5 89 Jace Petersen Hood River Velo 13 Hood River 3 27:55
6 130 Jesse Polay Bend Endurance Academy 14 Bend 3 28:14
7 40 Cassell Lefevre Hood River Velo 14 Hood River 3 28:23
8 137 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 14 Bend 3 29:14
9 144 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 13 Bend 3 29:46
10 39 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 13 Hood River 3 29:52
11 57 Bora Haller Corvallis United 13 Corvallis 3 30:42
12 8 Parker Green Beaverton Bicycle Club 13 Fairview 2 21:13
13 6 Jakob Stoller Jake and Dad 13 Portland 2 25:35
14 172 Luke Frechette 13 Portland 2 27:27

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 3 Davis Melkonian Hood River Velo 16 Trout Lake 3 25:07
2 67 Nate Lelack Bend Endurance Academy 16 Bend 3 25:12
3 26 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16 Portland 3 25:55
4 56 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene,Oregon 3 27:04
5 173 Elijah Shulman 16 Portland 3 28:01
6 15 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 15 Lake Oswego 3 28:08
7 70 Tom Upper Corvallis United 16 Corvallis 3 28:32
8 168 Sean McMahan 15 3 28:47
9 141 Duncan Howell 15 Portland 3 31:47
10 139 Christian Dobbins West End Jr 15 Vancouver 2 31:47
11 17 Sean Harple SWEAT360 16 Hillsboro 2 24:56

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 12 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 3 23:43
2 41 Jack Sullivan Corvallis United 17 Corvallis 3 26:20
3 69 Jeremy King Corvallis United 18 3 26:23
4 51 Spencer Scott Bend Endurance Academy 17 Bend 3 27:36
5 10 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 3 27:59
6 128 Aaron Lopez Pacific Pedaling 18 Keizer 3 28:54
7 176 Quinlyn Benning 17 Vancouver 3 29:08
8 1 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 3 29:12

Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 828 Ava Lilley 14 Bend 3 30:35
2 813 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 2 22:18
3 831 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 15 Vancouver 2 22:26
4 815 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Portland 2 22:59
5 801 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 23:00
6 845 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 23:13
7 826 Aubrey Whitty Corvallis United 17 Corvallis 2 23:14
8 822 Emma Kane Corvallis United 17 Corvallis 2 24:07
9 862 Keeley Brownback 14 Hood River 2 25:19
10 808 Kristina Owen Capitol Velo 17 Salem 2 25:54
11 863 Olivia Hewett The Spokesmen 15 Vancouver 2 25:55
12 800 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 17 Lake Oswego 2 26:08
13 803 Emma Royce The Spokesmen 14 Ridgefield 2 28:26
14 802 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 28:30
15 812 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 2 29:05
16 852 Madeline Stover 10 2 30:18
17 860 Bailey Jenkinson 10 2 32:21
18 834 Linnea Owen Capitol Velo 13 Salem 2 32:46
19 825 Eleanor Martin Team Lazy Tarantulas 11 PORTLAND 2 32:46
20 817 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 15 Clackamas 2 32:46
21 861 Bella Radspinner 10 Hood River 1 21:13
DNF 840 Ana Marie Rich Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 1 21:13

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 813 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 2 22:18
2 801 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 23:00
3 845 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 23:13
4 802 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 28:30
5 812 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 2 29:05
6 852 Madeline Stover 10 2 30:18
7 860 Bailey Jenkinson 10 2 32:21
8 825 Eleanor Martin Team Lazy Tarantulas 11 PORTLAND 2 32:21
9 861 Bella Radspinner 10 Hood River 1 21:13
DNF 840 Ana Marie Rich Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 1 21:13

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 828 Ava Lilley 14 Bend 3 30:35
2 815 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Portland 2 22:59
3 862 Keeley Brownback 14 Hood River 2 25:19
4 803 Emma Royce The Spokesmen 14 Ridgefield 2 28:26
5 834 Linnea Owen Capitol Velo 13 Salem 2 32:46

Junior Women 15-16

Num Name Team City Laps Time
1 831 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team Vancouver 2 22:26
2 863 Olivia Hewett The Spokesmen Vancouver 2 25:55
3 817 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Clackamas 2 25:55

Junior Women 17-18

Num Name Team City Laps Time
1 826 Aubrey Whitty Corvallis United Corvallis 2 23:14
2 822 Emma Kane Corvallis United Corvallis 2 24:07
3 808 Kristina Owen Capitol Velo Salem 2 25:54
4 800 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized Lake Oswego 2 26:08

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 412 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 Portland 8 1:02:15
2 330 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Bend 7 0:55:57
3 444 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com 45 San Luis Obispo 7 0:56:26
4 473 Bart Bowen Deschutes Brewery 48 Bend 7 0:56:28
5 441 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 49 BEND 7 0:57:08
6 317 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Damascus 7 0:57:23
7 413 Michael Wilson Team S+M 54 Corvallis 7 0:57:24
8 440 Matt Williams Thump Coffee 44 Bend 7 0:57:25
9 467 Owen Murphy Murder of Crows 41 Bend 7 0:58:15
10 307 Rick Metz bicycleattorney.com 47 Portland 7 0:58:43
11 407 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 44 Hood River 7 0:58:55
12 358 Ronald Kizziar Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 46 Portland 7 0:59:01
13 472 Andrio Abero Muscle Milk/Specialized 35 Portland 7 0:59:06
14 448 Craig Aaker 38 Portland 7 0:59:14
15 323 Aaron Leritz Team S+M 46 Portland 7 0:59:17
16 389 Mike Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 44 Bend 7 0:59:19
17 344 John Weathers Audi 45 Tigard 7 0:59:21
18 348 Jeff Otto Audi 53 Beaverton 7 0:59:24
19 463 Patrick Beeson 7 0:59:39
20 337 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio 45 Portland 7 0:59:45
21 363 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 45 Bend 7 0:59:52
22 353 Webster Wilson VMR Racing 43 Portland 7 0:59:56
23 306 Chris Moor Deschutes Brewery 38 Bend 7 1:00:20
24 355 Joshua DeGraff Grouptrail Cycling 39 Beaverton 7 1:00:27
25 436 Paolo Dabbeni Biciclista Test Team 47 Portland 7 1:00:35
26 430 Michael Moody 45 Jacksonville 7 1:00:38
27 391 Brian Anthony Portland Bicycle Studio 41 Portland 7 1:00:45
28 334 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 50 Hillsboro 7 1:00:47
29 350 Eric Vickers Half Penny Cycling Team 48 Salem 7 1:00:57
30 426 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 53 Portland 7 1:01:02
31 468 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 48 Portland 7 1:01:07
32 328 Shannon Boroff bicycleattorney.com 40 Portland 7 1:01:08
33 433 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 41 Bend 7 1:01:09
34 378 Brad Sigurdson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Keizer 7 1:01:18
35 439 Dusty Miller Half Penny Cycling Team 36 Salem 7 1:01:22
36 434 Andrej Miske Dr Will Bar 37 Portland 7 1:01:29
37 393 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 7 1:01:32
38 435 William Alcorn BikeFlights.com 48 Portland 7 1:01:45
39 319 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Portland 7 1:01:52
40 417 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 40 lake oswego 7 1:01:59
41 308 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 49 Gresham 7 1:01:59
42 320 Donald Newlands bicycleattorney.com 51 Portland 7 1:02:27
43 347 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW 42 Portland 7 1:03:05
44 471 Dan Porter Cyclepath Racing 43 Portland 7 1:03:14
45 469 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team 40 Oregon city 7 1:03:35
46 339 Nicholas Leritz Team S+M 44 Portland 7 1:03:46
47 377 Martin Baker bicycleattorney.com 48 Portland 7 1:03:56
48 411 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing 36 Portland 7 1:04:32
49 313 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 48 Portland 6 0:55:30
50 459 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 39 Portland 6 0:55:39
51 385 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 6 0:55:41
52 318 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 44 Portland 6 0:55:49
53 428 Matt Reeves WebCyclery.com 36 Bend 6 0:55:50
54 362 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 42 Portland 6 0:56:03
55 470 Matthew Crampton KimMongers Cycle Club 35 Portland 6 0:56:04
56 316 Neil Green Therapeutic Associates Racing 41 Fairview 6 0:56:04
57 305 David Pedersen Portland Bicycle Studio 43 Portland 6 0:56:22
58 322 Mike Heenan 41 Portland 6 0:56:59
59 356 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Hillsboro 6 0:58:40
60 418 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 6 0:59:56
61 300 Bret Berner River City Bicycles 51 Portland 6 1:00:31
62 474 Andy Leritz Team S+M 48 Portland 6 1:00:41
63 309 Ken Benderly Rebound/Tireless Velo 47 Portland 6 1:01:42
64 325 Scott Mares Threshold Velo 48 Portland 6 1:04:19
DNF 424 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 42 portland 5 1:04:19
DNF 349 Mark DeResta Hood River Velo 45 Hood River 5 1:04:19
DNF 402 Eric Lanners 42 Portland 4 1:04:19
DNF 357 Joe Santos Cyclepath Racing 43 Portland 4 1:04:19
DNF 382 Antonio Castaneda JR Guinness Cycling Team 42 Keizer 3 1:04:19
DNF 343 Bob Jacobs bicycleattorney.com 49 Portland 2 1:04:19
DNF 352 Tim Joslin Cyclepath Racing 39 Portland 1 1:04:19
DNF 396 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 45 Portland 1 1:04:19

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 683 Andy Kunkler Hood River Velo 41 Hood River 5 42:25
2 597 Alexander Roddvik Hood River Velo 42 Hood River 5 42:51
3 654 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 38 Portland 5 42:54
4 667 Kelly Myers Portland Velo Racing Team 45 Tigard 5 42:56
5 589 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland 5 43:00
6 776 Joseph Spampinato 5 43:14
7 632 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 43 Portland 5 43:19
8 571 Richard Rosko Hammer Velo 47 Portland 5 43:21
9 684 Doug Minarik bicycleattorney.com 38 Portland 5 43:24
10 560 Gabe Doebler 38 Tigard 5 43:30
11 596 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 49 Camas 5 43:36
12 751 Matt Radich Dr Will Bar 46 Lake Oswego 5 44:13
13 619 Brian Little KimMongers Cycle Club 41 Portland 5 44:15
14 723 Scott A Rider Grouptrail Cycling 47 Portland 5 44:16
15 621 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland 5 44:18
16 663 Bill Klingler KimMongers Cycle Club 37 Portland 5 44:30
17 618 Paul Zagacki bicycleattorney.com 44 Lake Oswego 5 44:32
18 679 Kenneth Pace Team S+M 47 Portland 5 44:35
19 713 Curtis Brawner Ace Window Tinting 41 Bend 5 44:36
20 656 Terry Campbell KimMongers Cycle Club 41 Portland 5 44:37
21 707 Joshua Johansen Team 10 Barrel 42 West Linn 5 44:38
22 749 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 38 Portland 5 44:43
23 669 Erik Carlson 41 Longview 5 44:48
24 737 Banjo Weymouth West End Bikes/Specialized 39 Portland 5 44:50
25 598 Thomas Pastor Deschutes Brewery 35 Bend 5 44:51
26 687 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas 38 Beaverton 5 44:53
27 775 Andrew Steiner Boneyard Cycling 46 Bend 5 44:55
28 673 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 5 44:57
29 689 Maury Harris 44 Hood River 5 44:58
30 731 Erik Offner 42 Portland 5 44:59
31 717 Troy Nelson Twin Six 46 Beaverton 5 45:01
32 610 David Rasca Half Penny Cycling Team 38 Salem 5 45:03
33 695 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 39 Vancouver 5 45:09
34 677 Casey Davidson bicycleattorney.com 45 West Linn 5 45:12
35 623 Gabriel Cabatic 39 Portland 5 45:13
36 693 Aaron Tarnow WebCyclery.com 37 Bend 5 45:21
37 773 Darin Swan Trusty Switchblade 45 Vanvouver 5 45:22
38 700 Chris Page Bob's Burgers 47 Brightwood 5 45:29
39 608 Steve Williams Half Penny Cycling Team 38 Salem 5 45:35
40 576 David Hewett The Spokesmen 40 Vancouver 5 45:38
41 748 Bradford Goodson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 PORTLAND 5 45:38
42 565 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Beaverton 5 45:43
43 755 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 39 Hillsboro 5 45:48
44 766 Ashley Williams Mud Man 47 Portland 5 45:50
45 686 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 portland 5 45:54
46 643 David Ripp 49 Camas 5 45:57
47 566 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Washougal 5 45:59
48 583 Jason Hughes Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 43 Washougal 5 45:59
49 649 Brian Schiller Guinness Cycling Team 47 Portland 5 46:00
50 586 Steve Black 43 Portland 5 46:04
51 587 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5 46:16
52 714 George P.S. McConnell Ace Window Tinting 44 bend 5 46:25
53 644 Wade Hewitt Pentangeli 44 Portland 5 46:36
54 754 Carl Werner 37 Portland 5 46:42
55 765 Greg Shaffer 42 5 46:42
56 590 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 49 Lake Oswego 5 46:44
57 626 Josh Platis KimMongers Cycle Club 44 Portland 5 46:45
58 690 Billy Holcomb Trusty Switchblade 40 Portland 5 46:59
59 772 Dean Maclean Team Planet X USA 45 Portland 5 47:01
60 746 Andrew Eastman 36 Portland 5 47:08
61 664 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 41 Portland 5 47:12
62 702 Joe Pinzone Threshold Velo 47 Vancouver 5 47:18
63 585 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 47 Bend 5 47:21
64 552 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 5 47:22
65 595 Jack Trumbull Hood River Velo 41 Hood River 5 47:23
66 778 Adam Holt Boneyard Cycling 36 Bend 5 47:29
67 720 Rob Kerr Boneyard Cycling 48 Bend 5 47:45
68 694 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 37 Salem 5 47:58
69 606 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 5 47:58
70 579 Thomas Royce The Spokesmen 47 Ridgefield 5 48:00
71 678 Brian Petrucci Cyclepath Racing 38 Portland 5 48:18
72 777 Matt Wilkin 5 48:23
73 738 Sean Stroup KimMongers Cycle Club 41 Portland 5 48:26
74 732 Andrew Morphis KimMongers Cycle Club 36 Portland 5 48:43
75 744 Kyle Mills Murder of Crows 36 Bend 5 49:00
76 724 Scott Goodrich Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 40 Camas 5 49:16
77 779 Aaron Even VMR Racing 45 Portland 5 50:14
78 688 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 4 39:42
79 672 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 49 Bend 4 41:01
80 719 Tom Lenth 45 Portland 4 41:36
81 710 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 40 Portland 4 45:44
82 767 Chuck Dobbins 3 43:43
DNF 650 Bryan McGeeny Hood River Velo 37 Hood River 4 43:43
DNF 757 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 38 salem 1 43:43

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 564 Doug Merritt KimMongers Cycle Club 35 Portland 5 44:39
2 582 Keith McIntire KimMongers Cycle Club 36 Portland 5 44:39
3 590 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Milwaukie 5 46:02
4 479 Jeffrey Whitaker JEFFMADE 49 Portland 5 46:14
5 563 David Spurr 45 Lake Oswego 5 46:22
6 401 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 43 Portland 5 46:46
7 336 Tony Weber 48 Hillsboro 5 47:03
8 417 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team 41 Hillsboro 5 47:14
9 386 Jason Reynolds Rare Disease Cycling 44 Portland 5 47:23
10 362 Max Frixione 42 Portland 5 47:31
11 469 Jeff Copus Team 10 Barrel 46 portland 5 47:34
12 559 Edward W Tyynismaa Hood River Velo 55 Hood River 5 47:54
13 572 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 49 Portland 5 47:56
14 359 Geoff Wittreich 44 Portland 5 48:02
15 589 Chris Rinehart 47 portland 5 48:20
16 462 Eric Pool Team 10 Barrel 49 West Linn 5 48:26
17 588 Jared Lathrop 41 West Linn 5 48:55
18 593 Raymond Egan The Spokesmen 39 Portland 5 49:02
19 320 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 46 Portland 5 49:12
20 443 Ed Rogers Ace Window Tinting 61 bend 5 49:22
21 487 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 43 salem 5 49:29
22 374 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 5 49:31
23 390 Sean McCarthy Team 10 Barrel 49 Tigard 5 49:36
24 578 D.J. DeAustria Athletes Lounge Cycling Team 48 portland 5 49:49
25 650 Damon Dimick 39 Tigard 5 49:51
26 634 Ryan McIntyre 5 49:55
27 433 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 38 Portland 5 49:58
28 580 Chris Eves Rolling Thunder p/b The Missing Link 35 5 49:59
29 570 Matthew Jetton 46 portland 5 50:00
30 468 Joe Carpenter Team 10 Barrel 46 Portland 5 50:01
31 608 Neil Gibson 43 Portland 5 50:05
32 453 Doug Brecht Multnomah Athletic Club 51 Portland 5 50:10
33 346 Ian Gleason 37 beaverton 5 50:10
34 643 Jason Whitley Unattached 38 The Dalles 5 50:11
35 353 James Lais 46 PORTLAND 5 50:13
36 477 Curtis Hainie Hood River Velo Hood River 5 50:15
37 446 Chris Meilinger 49 Portland 5 50:23
38 645 Jason Bietz 49 Sherwood 5 50:25
39 611 Chris Thier Boneyard Cycling 41 Bend 5 50:27
40 445 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club 39 Portland 5 50:29
41 337 Jason Jones Team Planet X USA 41 Portland 5 50:32
42 610 Brian Kash 41 Portland 5 50:33
43 631 Peter Iverson 40 Lake Oswego 5 50:37
44 473 Mark Hand Team Planet X USA 56 Tigard 5 50:39
45 434 Steve Van Bergen 53 Portland 5 50:39
46 300 Dave Torrance 45 Portland 5 50:40
47 639 Matt Mavko Team Beer 35 Portland 5 50:43
48 437 Robb Farrington 39 Portland 5 50:48
49 476 Jason Schneider Team Finger white Salmn 5 50:50
50 644 bryce jenkinson 5 50:51
51 616 Fred Smelser 37 Portland 5 50:56
52 400 Eddie Wang River City Bicycles 38 Portland 5 50:57
53 649 Mike Loftus 5 51:23
54 457 John Shorb 42 Portland 5 51:29
55 492 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team 52 Oregon City 5 51:29
56 442 Michael Clark Stumptown Cycling Club 46 Portland 4 41:23
57 464 Tom Kay The Spokesmen 40 Portland 4 41:30
58 435 David Hart Monster Media Racing p/b Fight Meso 46 Vancouver 4 41:36
59 653 Nick York 4 41:43
60 651 Scott Wazny 4 41:45
61 576 Curtis Milander Civilian Velonauts 46 Portland 4 41:46
62 461 James Bender Beaverton Bicycle Club 44 West Linn 4 41:49
63 334 Kevin Dickson 46 Portland 4 41:54
64 357 Matthew Cordeiro Hood River Velo 42 Hood River 4 41:58
65 641 Ben David 4 41:58
66 557 John Lehman 52 Gresham 4 42:06
67 640 Craig Carter Harder Cycling 45 Portland 4 42:09
68 600 James Self Team Self 44 Portland 4 42:12
69 584 Bodjie Train Grouptrail Cycling 43 Hillsboro 4 42:15
70 495 Dave Petermeier Team Planet X USA 50 Portland 4 42:15
71 552 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4 42:22
72 632 Jordan Staples 36 Hillsboro 4 42:29
73 422 James Owen Capitol Velo 46 Salem 4 42:29
74 484 Jonathan Modie Team S+M 46 Portland 4 42:37
75 597 Kyle Gunsul 46 Portland 4 42:40
76 467 4 42:42 unknown rider
77 447 Ryan Schimpf The Spokesmen 38 oregon city 4 42:44
78 630 Jerry Pruiett 4 42:55
79 549 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 40 Portland 4 43:24
80 569 James Sunderland Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 51 Troutdale 4 43:25
81 546 Andy Casebeer Team S+M 48 Washougal 4 43:26
82 646 Pascal Chureau 49 portland 4 43:26
83 638 Ian Harris 37 Portland 4 43:30
84 310 Kyle Mountain 48 Portland 4 43:34
85 491 Paul DeVries bicilista 47 Portland 4 43:41
86 603 Daniel McKenna 43 Portland 4 43:56
87 652 Andy Miller 4 44:06
88 354 Stephen Rich 48 Portland 4 44:12
89 344 Todd Harple SWEAT360 45 Hillsboro 4 44:15
90 423 Chris Wierman 43 tualatin 4 44:19
91 489 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team 52 Tigard 4 44:26
92 326 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 50 Lake Oswego 4 44:33
93 409 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland 4 44:36
94 352 Marc Brodehl KimMongers Cycle Club 38 Portland 4 44:40
95 635 Ben Conte Athletes Lounge Cycling Team 45 portland 4 44:45
96 356 Mark Hansen 36 Portland 4 45:09
97 648 Neil Kranz 4 45:11
98 594 Abe Covello 37 4 45:21
99 637 Barry Rich Beaverton Bicycle Club 57 Portland 4 46:10
100 636 Daniel Upper 4 46:22
101 385 Andy Morris 45 Portland 4 46:23
102 402 Gary Kim Grouptrail Cycling 44 Portland 4 46:31
103 647 Scott Kranz 4 46:48
104 642 Chester Artman 44 Portland 4 47:41
105 361 Wesley Woosley Portland 3 42:08
DNF 306 Charles Barrett 48 Portland 4 42:08
DNF 613 Richard Fattic Ruckus Test Team 44 Portland 2 42:08
DNF 126 Jorge Avalos US Military Endurance Sports 41 Windcrest 1 42:08 number for different category
DNF 313 Jeff Dill Team Mudman 43 Portland 1 42:08

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 267 Jeff Otto Audi 53 Beaverton 5 44:02
2 306 Rodney Trepess Deschutes Brewery 50 bend 5 44:23
3 270 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 55 Washougal 5 44:47
4 314 John Wilson Team S+M 57 Corvallis 5 45:23
5 343 Mark Bradley Unattached 55 Roseburg 5 45:23
6 315 Steve Petersen Hood River Velo 54 Hood River 5 45:26
7 257 Michael Metz bicycleattorney.com Portland 5 45:31
8 282 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53 Vancouver 5 45:41
9 258 Daniel Melkonian Hood River Velo 55 Trout Lake 5 45:52
10 277 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 5 45:53
11 357 Ed Locke Cyclepath Racing 59 Wilsonville, 5 45:53
12 302 Steven Thorne BikeFlights.com 54 Portland 5 46:02
13 274 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 50 Eugene 5 46:21
14 340 Tom Hill bicycleattorney.com 5 46:32
15 273 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 58 Eugene 5 46:39
16 329 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes 56 Portland 5 46:40
17 290 Mike Mercer Grouptrail Cycling 55 Portland 5 46:56
18 305 Greg Talbert 53 Portland 5 47:04
19 295 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 58 Eugene 5 47:04
20 264 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 57 Lake Oswego 5 47:26
21 272 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 5 47:26
22 253 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 51 Brush Prairie 5 48:04
23 269 Chris Wold 52 Portland 5 48:28
24 265 Erik Goodfriend Hammer Velo 55 portland 5 48:47
25 309 Mike Taylor Deschutes Brewery 51 Bend 4 39:32
26 377 Chauncey Curl Cyclepath Racing 54 Portland 4 39:34
27 259 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 54 Portland 4 39:37
28 325 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 51 Portland 4 39:40
29 323 David Luoma Cyclepath Racing 58 Portland 4 39:48
30 312 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 53 Portland 4 39:55
31 333 David Dorocke Deschutes Brewery 53 Bend 4 40:25 number on incorrectly
32 266 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 51 Portland 4 40:29
33 254 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Tigard 4 40:37
34 283 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 53 Portland 4 40:51
35 310 Mitch Gold Dr Will Bar 54 Portland 4 40:55
36 260 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 4 41:07
37 332 Matt Richmond Stumptown Cycling Club Portland 4 41:48
38 331 James Crummond 4 42:02
39 359 Dale Webster Bike Newport-Bier One 57 South Beach 4 42:19
40 391 David Kaysen 51 4 42:22
41 352 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 58 Portland 4 42:24
42 345 Hugh Givens bicycleattorney.com 58 Portland 4 42:52
43 334 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack Portland 4 43:17
44 380 Billy Thomas 4 43:31
45 375 Geoff Sanderson 4 45:39
46 347 Richard Potestio VC Roger 59 Portland 4 46:11
47 371 Evelyn West Team S+M 55 Portland 4 46:33
48 392 Dan Morris 52 Portland 4 50:02
49 318 David Forman Grouptrail Cycling 51 Portland 3 41:20
DNF 276 Jon Gove Grouptrail Cycling 53 Portland 3 41:20

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 507 Mark Schwyhart bicycleattorney.com 62 Portland 5 48:25
2 513 Steve Lacey Team S+M 61 Portland 5 49:02
3 506 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64 Eugene 4 39:35
4 504 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 61 Eugene 4 39:40
5 500 Ron Strasser Team S+M 66 Portland 4 40:16
6 515 Steven Miller Team S+M 62 Portland 4 41:54
7 542 Ed Dalton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 60 Portland 4 42:16
8 528 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 69 Portland 4 43:07
9 525 Bob Daugherty Cyclepath Racing 64 Portland 4 43:20
10 523 Amory Cheney Boneyard Cycling 64 Bend 4 43:58
11 517 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 61 Vancouver 4 44:13
12 524 Tad Hodgert Dechutes Brewery CX 69 Bend 4 44:30
13 537 Ralph Tolli Boneyard Cycling 63 Bend 4 45:11
14 530 John Ramey 62 Anchorage 4 45:26
15 543 Gil Ormerod Team S+M 62 Portland 4 50:28
16 520 Loren Russell 73 Corvallis 4 50:28

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 14 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com/Twin Six 45 Bend 5 43:46
2 35 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion 44 Eugene 5 44:00
3 31 Erica Wescott Sunnyside Sports 45 Bend 5 44:13
4 15 Renee Scott Deschutes Brewery 42 Bend 5 45:08
5 20 Elise Huggins Portland Bicycle Studio 46 Portland 5 45:26
6 21 Juliette Oldfield 38 Portland 5 45:42
7 8 Ann Kennedy bicycleattorney.com 47 Portland 5 46:06
8 44 Melissa Uland Metropolis Cycle Repair 39 Portland 5 46:06
9 28 Amber Clark Murder of Crows 5 46:38
10 2 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 5 47:46
11 33 Michelle Mills Sunnyside Sports 37 BEND 5 47:50
12 7 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 5 47:51
13 18 Patricia Strange Deschutes Brewery 44 Bend 5 47:54
14 17 Jill Petersen Hood River Velo 43 Hood River 5 48:46
15 16 Anna Saltonstall Team S+M 39 Dalles 5 49:05
16 26 Ellene Smith bicycleattorney.com 35 Portland 5 49:44
17 10 Tracey March Deschutes Brewery 46 Bend 5 50:05
18 19 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 43 Portland 5 50:32
19 1 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 5 50:33
20 13 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 46 Portland 5 53:16

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 537 Lori Brault 44 Portland 5 50:15
2 532 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 36 Portland 4 41:21
3 523 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 48 Bend 4 41:54
4 501 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 4 42:03
5 539 Shellie Heggenberger Deschutes Multisport Club 43 Bend 4 42:22
6 521 Cecilia Becerra BikeFlights.com 45 Portland 4 42:28 hair obscures number
7 535 Cecily Norris Highfive Cycling 35 Portland 4 43:29
8 517 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4 43:44
9 510 Meagan Bozeman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42 Sherwood 4 44:00
10 506 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 4 46:13
11 534 Stephanie Roulon 44 Portland 4 46:25
12 540 Melissa Chureau 45 Portland 4 48:10
13 541 Jennifer Rychlik Sweetpea Ladies Auxiliary 44 Hillsboro 4 49:31

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 601 Lora Melkonian Hood River Velo 56 Trout Lake 5 46:35
2 603 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 53 Camas 5 46:47
3 612 Susan Foster Deschutes Brewery 57 Bend 5 47:27
4 610 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 51 Bend 5 47:44
5 641 Katherine Christensen bicycleattorney.com 55 Portland 5 48:05
6 614 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 45 Portland 5 48:10
7 624 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 52 Portland 5 48:32
8 617 Mary Skrzynski Deschutes Brewery 53 Bend 5 48:44
9 618 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 50 Portland 5 48:58
10 615 Michelle Mercer Deschutes Brewery 48 Bend 5 49:05
11 633 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 53 Bend 5 49:13
12 639 Patty Sturdevant bicycleattorney.com 49 Tigard 5 49:15
13 644 Cheryl Januzzi 5 49:43
14 607 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 5 50:13
15 604 Jan Moss Highfive Cycling 54 Portland 5 50:31
16 628 Sheilagh Griffin Grouptrail Cycling 51 Portland 4 41:45
17 600 Donna Rosenberg Donna Rosenberg 51 Renton 4 42:17
18 627 Sarah Tisdale Highfive Cycling 4 42:38
19 626 Loraine Blake Cyclepath Racing 50 Portland 4 45:47
20 630 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 4 48:54

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 612 Gabriel Linn Trusty Switchblade 38 Bend 5 40:17
2 590 Steven Beardsley HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 5 41:06
3 536 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 5 41:13
4 632 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 38 Portland 5 41:27
5 708 Trevor Spahr Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 30 Portland 5 41:47
6 681 David Boerner Ruckus Test Team 34 Portland 5 41:51
7 508 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5 41:58
8 592 Joseph Reynolds 39 Portland 5 42:06
9 511 Lee Ordonez Ruckus Test Team 33 Milwaulkie 5 42:06
10 673 James Rowan Black Magic Sweeps 29 Bend 5 42:17
11 633 Cliff Eslinger StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 37 bend 5 42:25
12 587 Matt Fox Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 37 Bend 5 42:27
13 685 Justin Brauner 5 42:58
14 714 Cliff Heaberlin Rapha/River City Bicycles 35 Portland 5 42:58
15 523 Ryan Barrett Polerstuff.com 35 Portland 5 43:12
16 693 Mike Bene Jens Voigt's Army 48 Portland 5 43:22
17 608 Daniel Steinle CX Pistols p/b Gigantic Brewing 28 Portland 5 43:26
18 676 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 39 Portland 5 43:31
19 679 Byron Breeden 39 Hood River 5 43:35
20 683 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 33 Portland 5 43:44
21 566 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 44 Hood River 5 43:52
22 687 Kyle Mensing Portland Bicycle Studio 28 Portland 5 44:12
23 616 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5 44:21
24 548 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 33 PORTLAND 5 44:30
25 647 Brian Hart Jr. Breadwinner Cycles 16 Washougal 5 44:32
26 717 Shawn Small Ruckus Test Team 31 Portland 5 44:37
27 692 Tony Kic Gentle Lovers 37 portland 5 44:42
28 645 Jacob Furniss Poler/Mad Alchemy 35 Portland 5 44:56
29 722 Shane Beers 5 44:57
30 553 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 30 Salem 5 45:44
31 611 Sam Caviglione 30 Portland 5 45:45
32 641 Joshua DeGraff Grouptrail Cycling 39 Beaverton 5 45:50
33 743 kyle von Hoetzendorff Eddy Merkin 35 Portland 5 45:52
34 613 Scott Barker 46 Portland 5 45:55
35 733 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Vancouver 5 46:09
36 618 David M Miller Team Lazy Tarantulas 38 Portland 5 46:32
37 514 Jordan Norris Joe Bike Racing 36 Portland 5 46:46
38 738 Mark Widlund The Spokesmen 38 Brush Prairie 5 46:53
39 653 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 34 Portland 5 46:58
40 531 Jerald Winfrey Cyclepath Racing 40 Tigard 5 47:09
41 734 Nolan Restivo 5 47:24
42 720 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Washougal 5 47:37
43 728 Tom Rousculp Polerstuff.com 40 Portland 5 47:54
44 745 Greg Johnson 5 47:59
45 742 Boone Tompkins 5 48:05
46 680 Ethan Furniss Poler 32 Portland 5 48:20
47 709 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 5 48:37
48 660 Brett Cassidy 34 Portland 5 48:44
49 741 Tyler Bump Ruckus Test Team 33 Portland 5 49:04
50 746 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 48 Portland 5 49:22
51 637 Jack turnbull 5 49:41
52 674 Edward W Tyynismaa Hood River Velo 55 Hood River 4 40:35
53 620 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team 58 Portland 4 41:52
54 748 James Webb Beaverton Bicycle Club 49 Portland 4 42:05
55 749 Justin Burton 4 42:06
56 595 Cindy Lewellen Polerstuff.com 48 Portland 4 42:30
57 701 John Howe Team Beer 4 42:46
58 707 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 52 Portland 4 44:46
59 747 Manny Marquez 4 45:29
60 740 Kevin Phomma Trusty Switchblade 21 Portland 4 45:58
DNF 744 Landon Masterfield 4 45:58
DNF 628 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Lake Oswego 2 45:58
DNF 609 Daniel Carter KimMongers Cycle Club 34 Portland 1 45:58

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 540 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Gresham 4 36:05
2 591 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 4 37:34
3 584 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 4 38:14
4 559 Mari Little KimMongers Cycle Club 36 Portland 4 38:58
5 542 Holland LaRue Hood River Velo 38 Hood River 4 39:04
6 656 Courtney Gould Highfive Cycling 33 Portland 4 39:48
7 570 Ashley Lance KimMongers Cycle Club 30 Portland 4 40:09
8 538 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 4 40:16
9 665 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 4 41:32
10 625 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 45 Portland 4 42:59
11 662 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Beaverton 4 43:55
12 737 Jan Moss Highfive Cycling Portland 3 43:55
13 622 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 3 36:34
14 624 Sherry Schwenderlauf Vanderkitten 41 Portland 3 37:01

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U11 Susannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal 1
2 u4 Cooper Irwin Hapi-Go!
3 U0 Hannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 897 Megan Chinburg Team S+M 36 Portland 7 1:02:02
2 864 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 34 Portland 7 1:02:20
3 899 Clara Honsinger Team S+M 18 Ashland 7 1:04:25
4 910 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory 36 bend 6 0:55:47
5 865 Allison Halpin Sunnyside Sports 28 Bend 6 0:56:08
6 909 Tiziana DeHorney Laughing Dog 18 Bend 6 0:56:43
7 915 Solana Kline Thump Coffee/Coco Hydro 33 Bend 6 0:56:45
8 858 Susannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 6 0:57:24
9 862 Abby Watson The Athletic 31 Portland 6 0:57:30
10 928 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 28 Portland 6 0:57:43
11 912 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio 36 Portland 6 0:57:54
12 855 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 6 0:57:58
13 878 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 6 0:58:02
14 898 Megan Faris PDX TI / HUB / RCB 36 Portland 6 0:58:27
15 900 Annalisa Fish Portland Bicycle Studio 31 Portland 6 0:59:36
16 903 Jade Koide Grouptrail Cycling 32 Portland 6 0:59:36
17 882 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Happy Valley 6 0:59:59
18 913 Audrey Brown Team S+M 29 Portland 6 1:00:05
19 907 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 36 Medford 6 1:00:19
20 884 Jenn Levo Olympia Cycling Team 35 Portland 6 1:00:26
21 853 Julie Baird Olympia Cycling Team 32 Portland 6 1:00:49
22 911 Margi Bradway Team S+M 41 Portland 6 1:00:54
23 871 Julie Wilson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 6 1:00:57
24 887 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 38 Lake Oswego 6 1:01:04
25 901 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 29 Beaverton 6 1:01:08
26 888 Remy Maguire O2 Endurance 36 Portland 6 1:01:47
27 929 Courtney Gould Highfive Cycling 33 Portland 6 1:02:04
28 880 Cindy Lewellen Murder of Crows 6 1:02:11
29 920 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 31 Portland 6 1:02:22
30 874 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Beaverton 6 1:02:57
31 927 Holland LaRue Hood River Velo 38 Hood River 6 1:03:30
32 922 Laurie Watson Team S+M 37 Portland 6 1:04:00
33 857 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal 6 1:05:12
34 861 Melissa Sher 30 Portland 5 0:55:59
DNF 892 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 33 Portland 4 0:55:59
DNF 851 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 1 0:55:59
DNF 906 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 1 0:55:59

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 139 Iris Dougherty Club Taco 27 Portland 5 48:07
2 105 Emily Paxson Team S+M 24 Trout Lake 5 48:13
3 132 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 5 49:04
4 136 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 33 Portland 5 49:08
5 109 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 33 Vancouver 5 49:37
6 118 Allison Quick KimMongers Cycle Club 29 Portland 5 49:45
7 142 Carolyn Day 5 49:45
8 110 Mari Little KimMongers Cycle Club 36 Portland 5 50:08
9 124 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 33 Bend 5 50:15
10 116 Erin Lolich HiFi CX 37 Portland 5 50:16
11 140 Eliza Richman 4 41:15
12 133 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Portland 4 41:38
13 121 Hilary Luther 43 Degrees 39 Portland 4 41:59
14 107 Annie Nielsen bicycleattorney.com 34 Boring 4 42:13
15 131 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 4 42:30
16 135 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 30 Portland 4 43:00
17 141 Samathan Rousculp 4 43:59
18 122 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team 22 Portland 4 45:30
DNF 112 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 14 Tigard 3 45:30

Women C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 298 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 4 42:01
2 327 Lisa Gentz 34 Bend 4 42:18
3 297 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14 Portland 4 42:40
4 328 Hannah Yorra Boneyard Cycling 38 Bend 4 42:43
5 338 Kelsey Cardwell CX Machines 26 Portland 4 43:35
6 345 Paisley Meekin 31 Portland 4 44:01
7 273 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club 38 portland 4 44:02
8 347 Sierra Domaille 38 PORTLAND 4 44:12
9 320 Sarah Heckles Feist Club 42 Portland 4 44:52
10 264 Rachel Mavis Deschutes Brewery 46 Bend 4 45:22
11 350 Hayley McClure 29 Bend 4 45:34
12 331 Abby Bohannan 4 45:39
13 336 Amanda Pile 28 Portland 4 45:55
14 294 Rebecca Hillary 4 46:07 unknown rider
15 324 Melissa Powers 45 PORTLAND 4 46:29
16 304 Cindy Werhane Athletes Lounge Cycling Team 46 Portland 4 46:49
17 346 Elizabeth McKnight Trusty Switchblade 17 Gresham 4 46:51
18 344 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 64 Corvallis 4 52:24
19 349 Annie Eustis 35 Portland 4 52:45
20 343 Kristina Owen Capitol Velo 17 Salem 3 41:20
21 348 Laura Helgren 3 42:19