Coast Hills Classic

Newport, OR
May 3, 2015
If you have questions or corrections, please email Mike Cavanaugh.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Clydesdale 200+

Num Name Team Age City Time
1 97 Scott Pierce Hutches-Slocum-Co-Motion 48 Eugene 2:07:47
2 224 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 42 PORTLAND 2:12:07
3 196 Scott Housley 43 PLEASANT HILL 2:14:09
4 98 Mark Sather Team 10 Barrel 44 Wilsonville 2:16:27
5 99 Tommy Smith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 54 Eugene 2:16:50
6 100 Brian Quigley Capitol Velo 48 Stayton 2:34:06
7 96 Scott Campbell 47 Bend 3:11:05

Elite Men

Num Name Team Age City Time
1 7 Brennan Wodtli 27 Bend 1:28:11
2 217 Sean Babcock Team S+M 32 Corvallis 1:30:36
3 5 Adam Bucklin Thump Coffee 39 Bend 1:31:00
4 6 Thomas Hainisch WebCyclery.com 42 Bend 1:31:39
5 8 Tyler Fox Trinity Bikes 20 Redmond 1:31:51
6 2 Jonathan Myers Team S+M 47 Portland 1:34:02
7 213 Patrick Means Team S+M 32 Corvallis 1:34:04
8 3 Adam Hadley Corvallis Cyclery Racing 33 Corvallis 1:37:08
9 4 Jon Stierwalt 36 Portland 1:37:27
10 223 Mitch Troy PDX/HUB/RCB 34 Portland 1:37:47
DNF 1 Doug Varner Manville 59 Newport 1:37:47

Elite Women

Num Name Team Age City Time
1 33 Kaydee Raths Revolution Bicycle 28 Arcata 1:52:18

Expert Junior Men

Num Name City Time
1 38 Brady Stotts Washougal 2:00:07
2 37 Paul Furst Vancouver 2:10:26

Expert Men 19-44

Num Name Team Age City Time
1 12 Andrio Abero Muscle Milk/Specialized 35 Portland 1:36:50
2 10 David Krause Trusty Switchblade 37 Bend 1:36:51
3 22 Shane Johnson Trinity Bikes 31 Redmond 1:37:44
4 9 Jake Szymanski Leave It on the Road X Tenspeed Hero 27 Portland 1:37:59
5 18 Jeff Johnston Boneyard Cycling 34 Bend 1:39:30
6 23 Adam DeMarzo Trinity Bikes 35 Coos Bay 1:42:14
7 15 Trevor Lane Boneyard Cycling 25 Bend 1:43:40
8 200 J Brett Sicilian Rolf Prima 31 EUGENE 1:43:45
9 14 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 31 Portland 1:43:47
10 21 Chris Trask Corvallis Cyclery Racing 28 Albany 1:43:55
11 17 Tom Keller Marty's Cycles 41 Central Point 1:45:39
12 13 Daniel Kurylo Swift Carbon 36 Portland 1:47:50
13 19 Matthew Gutowski 43 Eugene 1:51:12
14 20 Dylan Wright 28 Arcata 1:52:50
DNF 11 Andy Olsson Hood River Velo 39 Hood River 1:52:50

Expert Men 45+

Num Name Team Age City Time
1 212 Jeff Otto Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 BEAVERTON 1:37:54
2 25 Jerry Fox Trinity Bikes 47 Redmond 1:45:59
3 24 Tom Williamson 48 Portland 2:03:29
DNS 26 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville 2:03:29
DNS 27 Steve Simone 47 Bend 2:03:29

Expert Women

Num Name Team Age City Time
1 36 Stephanie Uetrecht 44 Bend 1:53:38
2 34 Jennifer Johnson Hood River Velo 38 Hood River 2:04:06
3 215 Deanna Lloyd Team S+M 30 CORVALLIS 2:11:42
4 35 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 2:16:14

Fat Bike (Non Gender Specific)

Num Name Team Age City Time
1 211 Robert Lavrakas Bike Newport-Bier One 29 DES MOINE 1:24:12
2 191 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 37 Newport 1:24:32
3 190 Lance Beck Bike Newport-Bier One 30 Newport 1:25:18
4 202 Ken Bishop IBODY 34 NEWPORT 1:32:29

Grommet Kids 8-12

Num Name Team Age City Time
1 230 Sam Laurel 11 Newport 17:14
2 181 Elliott Crowder 10 Newport 21:49
3 186 Merak Krutzikowsky 9 Newport 21:50
4 179 Tyler Quillian 11 Seal Rock 22:35
5 189 Owen Peterson 9 Newport 22:35
6 180 Sam Hurst 10 Newport 23:38
7 178 Cortez Catalano 11 Newport 25:09
8 199 Ryder Hockema 7 TOLEDO 25:17
9 170 Alana Douglas Rainbow Girls 9 Vancouver 26:10
10 207 Aki Watanabe TAZ 8 Newport 26:52
11 206 Logan Hainisch 8 BEND 28:20
12 205 Layla Newell 8 TOLEDO 29:40
13 232 Anastasia Kaldy 10 South Beach 35:04
14 193 Lucas Suryan YAQUINA WHEELS 10 Newport 40:36
15 182 Isadora Douglas Rainbow Girls 6 Vancouver 46:58
DNS 183 Dylan Hoagland 8 Lincoln City 46:58

Novice (Category 3) Junior Men 10-13

Num Name Team Age City Time
1 162 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 13 Bend 0:56:17
2 159 Elijah Krause Bend Endurance Academy 12 Bend 1:02:36
3 164 Benjamin Redwine 13 Mcminnville 1:15:32
4 160 Chance Costanzo 12 Medford 1:18:02
5 168 Mitchell Fies 13 Camas 1:18:11
6 161 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 11 Eugene 1:21:43
7 163 Andrew Stock Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 16 Washougal 1:22:32
8 165 Maiko Pruett 10 Toledo 1:23:06
9 166 Benjamin Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Camas 1:28:50
10 226 Dominic Waudby Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12 Camas 1:29:47
11 203 Luke Wilson 12 SOUTH BEACH 1:30:37
12 158 Jackson Murphy Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12 Camas 1:37:41
13 209 Garrett Price 13 EUGENE 1:43:59
14 175 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12 Vancouver 1:52:41
15 210 Grant Price 12 EUGENE 1:56:10

Novice (Category 3) Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 173 Caleb Campbell Bend Endurance Academy 15 Bend 0:57:31
2 167 Riley Hooks Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Vancouver 0:57:34
3 171 Caleb Trumbull Hood River Velo 13 Hood River 1:02:34
4 172 Ben Peterson Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Camas 1:05:00
5 176 Jesse Newman Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 15 Blachly 1:11:52
6 177 Kody Lee Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 16 Ridgefield 1:15:32
7 174 Camiren Reese Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 16 Ridgefield 1:29:36

Novice (Category 3) Junior Women 10-13

Num Name Team Age City Time
1 169 Paige Edwards Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12 Camas 1:19:44
2 225 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 PORTLAND 1:35:41

Novice (Category 3) Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Time
1 234 Rya Ripley Team Dirt 14 MONROE 1:58:40

Novice (Category 3) Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 119 Matthew Newell 32 Toledo 0:56:52
2 221 Pj Romstock 32 COOS BAY 0:59:39
3 218 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team 22 CAMAS 1:00:29
4 118 Tyson Hockema Bike Newport-Bier One 33 Toledo 1:04:58
5 126 Ben Kmack 34 South Beach 1:05:02
6 233 Sean Lewis 28 Bend 1:07:07
7 120 Matthew Haynes 20 Newport 1:08:46
8 187 Dave Branford 31 South Beach 1:10:31
9 114 Drew Bacon 27 North Bend 1:12:31
10 204 Kyle Riggs 22 SPRINGFIELD 1:15:05
11 123 John Ruyak 26 Corvallis 1:16:39
12 227 Eric Taylor Hutch's-Slocum-Co-Motion 29 Albany 1:19:37
13 115 David Duarte 36 Toledo 1:22:10
14 116 Josh Mcdowall 32 Seal Rock 1:23:50
15 127 Chris Platt 39 Newport 1:26:07
16 121 Eric Vargas 26 Salem 1:28:04
17 125 Giovanni Barbers 27 Newport 1:31:57
18 236 Miguel Martinez 39 NEWPORT 1:32:42
19 122 Matthew Klaudt 31 Newport 1:34:43
20 128 Kyle Moore 29 Newport 1:55:30
21 237 Michael Stephens 39 Albany 2:06:10
DNF 124 Dennis Hoagland 32 Lincoln City 2:06:10

Novice (Category 3) Men 40+

Num Name Team Age City Time
1 141 Thomas Follett Dip-Tet 52 Newport 1:01:32
2 134 Rob Suryan 49 Newport 1:04:27
3 131 Dale Webster Bike Newport-Bier One 57 South Beach 1:09:02
4 132 Adam Bergerson 39 Salem 1:09:13
5 184 Sean Jones 42 CORVALLIS 1:09:13
6 138 Chad Kimsey 45 Albany 1:11:07
7 152 Jason Flanagan Capitol Velo 39 Salem 1:11:45
8 136 Tony Haynes 52 Newport 1:13:27
9 139 Anthony Rivers 45 Toledo 1:14:49
10 137 Phil Brothers Phil's Trail 47 Bend 1:15:10
11 135 Greg Gholson 53 Seal Rock 1:16:09
12 129 Roland Wenziger 58 Newport 1:20:42
13 142 John Estabrook 47 Newport 1:23:01
14 140 Erick Taft Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Vancouver 1:25:29
15 195 Casey Miller 44 Newport 1:26:34
16 80 Dave Richcreek 53 Newport 1:26:51
17 130 Kevin Hill 59 Newport 1:28:05
18 133 Scott Bugado 49 Keizer 1:34:07
19 228 Charles Coker 66 Redmond 1:36:50
20 188 Frank Zahradnicek 53 South Beach 2:01:06
DNS 117 Robert Lewis Dogg Town 40 Lincoln City 2:01:06

Novice (Category 3) Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 148 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 30 Portland 1:02:35
2 146 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Portland 1:04:42
3 216 Heather Daniel WCWC 33 Portland 1:06:56
4 145 Sarrah Hadiji 26 Bend 1:10:48
5 147 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Portland 1:13:15
6 144 Lauren Reynolds Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 21 Vancouver 1:19:06
7 149 Amanda Morris 28 Eugene 1:21:48
8 150 Sara Caldwell-Kan Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 27 Corvallis 1:28:17
9 143 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Vancouver 1:29:37
10 231 Constanza Waterbury 33 Newport 1:37:50
11 235 Hannah Waldrop 28 Portland 1:43:12

Novice (Category 3) Women 40+

Num Name Team Age City Time
1 220 Michelle Mishoe Smith&Nephew p/b West End Bikes 43 Portland 1:14:18
2 156 Rhonda Haynes 55 Newport 1:15:45
3 151 Quimby Wilson Quimby 44 South Beach 1:18:42
4 154 Nancy Steinberg 46 Newport 1:21:49
5 153 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 1:27:40
6 185 Debbie Jones 49 Newport 1:32:33
7 155 Linda Annable 54 Seal Rock 1:39:52
8 157 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 42 Portland 1:59:39

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Time
1 30 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 1:36:48
2 29 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland 1:50:26
3 28 Jack Trumbull Hood River Velo 41 Hood River 1:53:10
4 32 Jordan Norris 35 Portland 2:00:12
5 31 Brad Place 50 Eugene 2:04:19

Sport Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 47 Daniel Moreno 39 Corvallis 1:41:25
2 53 Dameon Engblom Hapi-Go! 37 Corvallis 1:47:09
3 49 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 35 Corvallis 1:49:36
4 55 Eduardo Guerrero Corvallis Cyclery Racing 31 Eugene 1:50:42
5 42 Bill Garcia 34 Beaverton 1:51:26
6 54 Gabe Winkler 38 Corvallis 1:56:17
7 46 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland 1:58:36
8 52 Caleb Dickson 28 Corvallis 1:58:39
9 41 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 36 Salem 1:58:40
10 39 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 2:02:25
11 44 Brian Persons 33 Salem 2:09:19
12 50 Josh Snyder 34 Corvallis 2:12:31
13 43 Gerardo Dominguez Portland Velo Racing Team 33 Portland 2:15:46
14 16 Ryan Russell 41 Beaverton 2:21:29
15 40 Nathan Jakubowski 28 Depoe Bay 2:26:18
16 45 Matthew Pullen 31 Depoe Bay 2:46:20
DNS 48 Brian Gruenemay DPR Construction & Team Dirt 35 Corvallis 2:46:20

Sport Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 64 Cameron Coker Sunnyside Sports 40 Bend 1:41:49
2 73 Peter Rhodes On & off Rhodes 41 Portland 1:52:58
3 219 Bob Jacobs bicycleattorney.com 49 Portland 1:53:08
4 57 Garth Herring Corvallis Cyclery Racing 44 Corvallis 1:53:35
5 58 Steve Popp 42 Portland 1:57:38
6 60 Dennis Bennett Boneyard Cycling 46 Bend 1:58:18
7 62 Terry Hamness 44 Washougal 2:00:03
8 59 Ben Laurel 42 Newport 2:00:17
9 71 Dewayne Powell 39 Silverton 2:00:38
10 72 John Menconi 44 Portland 2:03:17
11 197 Larry Chow Audi 47 PORTLAND 2:05:00
12 70 Bob Stephens 45 Tigard 2:06:34
13 68 Greg Myers 42 West Linn 2:08:59
14 192 Ed Fischer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 47 Camas 2:09:23
15 69 simon Burn Bike Newport-Bier One 46 Newport 2:13:13
16 56 Todd Reitmeier Team Green 45 Portland 2:16:18
17 95 Lynn Green 47 Portland 2:17:21
18 63 Charles Barrett 47 Portland 2:17:22
19 74 Richard Kowalczyk 45 Salem 2:20:07
20 51 Jason Kirchner 40 Toledo 2:28:31
21 65 Brian Johnson League of Sportsing Gentlemen 44 Lake Oswego 2:28:33
22 214 Rob Russell CAMUS BIKE SHOP HILLSBORO 2:34:53
23 67 Tom Delaney 42 Eugene 2:36:35
24 61 Kenny Prowse Half Penny Cycling Team 48 Salem 2:36:36

Sport Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 87 David Morrison Trinity Bikes 58 Redmond 1:48:08
2 79 Jay Swavely Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 50 Vancouver 1:56:25
3 83 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 50 Portland 1:59:28
4 78 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 2:01:51
5 84 Phil Randall Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 58 Eugene 2:05:02
6 201 Willy Thayer 50 EUGENE 2:06:29
7 76 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 50 Oregon 2:07:07
8 229 Frank Gray 52 Medford 2:07:24
9 75 David Luoma 57 Portland 2:09:17
10 81 John OBrien 55 Ridgefield 2:12:44
11 86 Terrell Richards Marty's Cycles 57 Jacksonville 2:17:59
12 77 Stefan Furst 57 Vancouver 2:18:42
13 85 Shaun Slowik 53 Amity 2:22:06
14 82 Gary Redwine 57 Mcminnville 2:32:21
15 88 Mark White 53 Eugene 2:47:30

Sport Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 90 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 61 Eugene 1:58:50
2 92 Mark Miller 60 Corvallis 2:01:32
3 89 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene 2:02:22
4 91 Steve Lacey 61 Portland 2:22:32
5 93 Chris Stapleton Cycle Analysis 63 Central Point 2:23:23
6 94 Philip Litchfield Half Penny Cycling Team 64 Salem 2:19:23

Sport Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 104 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 37 Lake Oswego 2:08:33
2 105 Holland LaRue Team Finger 37 Hood River 2:10:19
3 103 Sarah Frey Corvallis Cyclery Racing 37 Corvallis 2:17:11
4 102 Danielle Curran Hutch's-Slocum-Co-Motion 35 Eugene 2:19:21
5 106 Eriel Hoffmeier 38 Eugene 2:20:29
6 198 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 35 PORTLAND 2:24:54
7 208 Ashley Perry Team 10 Barrel 28 BEND 2:37:42
8 107 Beth Stam 24 Salem 2:39:12
DNF 101 Jennifer Phillips Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 2:39:12

Sport Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 108 Tanya Littrell Cyclepath Racing 46 Portland 2:21:14
2 112 Maureen Powell 42 Silverton 2:24:30
3 110 Patti Wolfe 46 Brownsville 2:25:19
4 109 Julia Fudge 48 Eugene 2:29:22
5 66 Cheryl Brown 47 South Beach 2:32:39
6 111 Cheri Redwine 48 Mcminnville 2:37:28

Sport Women 50+

Num Name Team Age Time
1 222 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 2:21:48
DNF 113 Pam Reid Team Rose City 57 2:21:48