Washougal 3/6 Hr MTB Race

Washougal, OR
June 9, 2012

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated June 10, 2012 at 8:45 PM

Co-ed 6 hour

Num Name Team Age City Laps Time
1 222 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 36 Portland 9 5:53:17
1 222 Lanakila MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 24 Portland 9 5:53:17
DNF 204 Isaac Frost Green Submarine Records 33 Portland 4
DNF 204 Erin Chipps Green Submarine Records 32 PORTLAND 4
DNF 213 David Sterry Green Submarine Records 29 Portland 3
DNF 213 Phaedra Booth 3
DNF 217 Kristin Wille Ruckus Test Team 29 Portland 3
DNF 217 Shawn Small ruk 28 Portland 3

Junior Men 3-hour

Num Name Age City Laps Time
1 20 Denzel Lall 17 Vancouver 3 3:35:41
DNF 21 Zach Durst 14 portland 1

Junior Men 6-hour

Num Name Age Laps Time
1 703 Milo Steimle 15 8 6:16:24
2 701 Joseph Tweiten 16 3 5:48:35

Solo Men 3-hour

Num Name Team Age City Laps Time
1 22 Michael Gallagher Cyclepath Racing 39 5 2:54:00
2 35 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Gresham 4 2:55:48
3 15 Bob Jacobs bicycleattorney.com 46 Portland 4 3:00:09
4 9 Cole Sprague StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 19 Bend 4 3:00:39
5 8 Todd Sprague StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 47 Bend 4 3:00:41
6 18 Robert Thayer bicycleattorney.com 28 Portland 4 3:09:18
7 4 Terry Hamness 42 Washougal 4 3:13:23
8 25 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 4 3:22:22
9 12 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 43 Vancouver 4 3:24:45
10 3 Guy Smith Cycle Smart Rainer 4 3:26:59
11 28 joe reynolds 36 Portland 4 2:41:54
12 36 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 42 Portland 3 3:07:28
13 24 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 39 Portland 3 3:13:54
14 16 andrew Haliberton Rebound/Tireless Velo 46 Portland 3 3:23:54
15 7 Brent Misfeldt 37 Vancouver 3 3:24:04
16 13 Ryan McCracken HPC/RPM Mortgage 32 Vancouver 3
17 14 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 3
18 27 John Kafrouni Rebound/Tireless Velo 46 Portland 3
19 29 Mark Miller Team Dirt/Mudslinger Events 57 Corvallis 3
20 6 Tim Shannon 43 Portland 3
DNF 11 Bryan Smith Hammer Velo 40 Portland 2
DNF 23 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 42 Lake Oswego 2
DNF 30 Eric Szcyukowski 50 Portland 2
DNF 34 John Abcorius 39 Portland 1

Solo Men 6-hour

Num Name Team Age City Laps Time
1 708 Evan Plews Reall Racing 36 Salem 11 5:48:34
2 30 Ross Brody Buy Local Cycling 33 Salem 11 5:48:50
3 23 Chris Snyder bicycleattorney.com 39 Portland 11 6:09:06
4 24 Jeremy Russell bicycleattorney.com 30 Portland 10 5:44:59
5 17 John McCaffrey Kesho Bicycles 47 Portland 10 5:45:06
6 34 Chad Swanson Team S+M 35 The Dalles 10 6:00:55
7 22 Dave Messenheimer Green Submarine Records 32 Portland 9 5:51:37
8 710 Johnny Vergis Cyclepath Racing 52 portland 9 5:53:45
9 110 doug evans bicycleattorney.com 43 Portland 9 5:56:01
10 709 Jesse Luckett Cyclepath Racing 39 portland 9 5:56:35
11 801 Steve O'Neill Cyclepath Racing 27 Portland 9 6:12:17
12 999 Terry Knight 57 Vancouver 8 5:43:56
13 20 Christian Martin River City Bicycles 36 Portland 8 5:52:49
14 15 Trig Rogers bicycleattorney.com 46 Portland 8 6:06:12
15 711 Joe Hamilton 56 Vancouver 8 6:07:49
16 108 Ian Kennedy bicycleattorney.com 48 8 6:08:59
17 902 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 48 Portland 8 6:09:11
18 901 Peter Courogan Nike Cycling 46 Portland 7 5:43:42
19 33 Tony Curtis The Spokesmen 45 Vancouver 7 5:46:21
20 28 Mike Murphy CCR 46 Portland 7 5:49:44
21 903 robert lee Filth and Fury 41 Portland 7 6:05:20
22 31 sam forsyth Montana State University 22 Bozeman 7
23 26 Dustin Harder Harder Cycling 33 Portland 6
24 16 Tyson Lancaster Eugene 6
25 27 Craig Carter Harder Cycling 42 Portland 5
DNF 304 andrew rasmussen 37 astoria 7
DNF 21 Kyle Remington Sunset Cycles 44 Beaverton 6
DNF 25 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 31 Salem 5
DNF 32 Jeff Maurer Showers Pass 56 West Linn 5
DNF 305 David Szymanski 44 Warrenton 5
DNF 704 Steve Dale bicycleattorney.com 37 Portland 4
DNF 19 Joe Santos Cyclepath Racing 40 Portland 3
DNF 900 Jonathan Perlman Filth and Fury 30 Portland 3
DNF 109 Ryan McMaster Growlers Gulch Racing 29 Battle Ground 2
DNF 29 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 31 Portland 1

Solo SS 6-hour

Num Name Team Age City Laps Time
1 706 Ryan Eisele Reall Racing 39 Dallas 10 5:57:02
2 111 Wally Hockman WebCyclery.com 34 Salem 9 6:09:35

Solo SS Men 3-hour

Num Name Team Age City Laps Time
1 1 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Milwaukie 4 2:40:50
2 5 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Sherwood 4 2:43:17
3 19 Dustin Miller Buy Local Cycling 33 Keizer 4 2:57:43

Solo Women 3-hour

Num Name Team Age City Laps Time
1 32 Allison Halpin Sunnyside Sports 25 Bend 3 2:55:59
2 10 Mielle Blomberg Team S+M 41 Portland 3 3:11:52
3 33 Jessica Smith Sunnyside Sports 26 Bend 3 3:13:37
4 17 Pam Farchild Rebound/Tireless Velo 47 Portland 3 3:15:48
DNF 26 Allison Medellin Hammer Velo 33 Portland 2
DNF 31 Karen Kenlan Sunnyside Sports 52 Bend 1

Solo Women 6-hour

Num Name Team Age City Laps Time
1 35 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 34 PORTLAND 8 5:50:59
2 705 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 32 Portland 8 5:59:25
3 707 Margi Bradway Team S+M 38 Portland 8 6:10:50
4 802 Jennifer Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Portland 7 5:59:25
5 803 Tuuli Hakala Green Submarine Records 29 Portland 6 6:21:52
DNF 702 Anne Linton Sunnyside Sports 50 Bend 4
DNF 107 Sarah Hunter Green Submarine Records 33 Portland 3

Two Men 6-hour

Num Name Team Age City Laps Time
1 219 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 36 Portland 11 6:16:19
1 219 Kevin Condron Gentle Lovers 39 Portland 11 6:16:19
2 220 Shane Fletcher Veloce Racing powered by Smith & Nephew 10 5:46:58
2 220 Michael Wise Veloce Racing powered by Smith & Nephew 30 Longview 10 5:46:58
3 207 Nat Johnson Green Submarine Records 34 Portland 10 5:49:38
3 207 Ken Reed Green Submarine Records 36 Beaverton 10 5:49:38
4 221 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 10 6:06:25
4 221 Christian Reed Green Submarine Records 33 Portland 10 6:06:25
5 209 Jordan Norris Camas Bike and Sport 33 Portland 10 6:08:09
5 209 David Heddy Camas Bike and Sport 33 Portland 10 6:08:09
6 208 Ted Byram bicycleattorney.com 37 Portland 10 6:08:17
6 208 Brian Austin bicycleattorney.com 34 Hillsboro 10 6:08:17
7 257 Doug Ross Hapi-Go! 50 Townsand 8 6:04:20
7 257 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 8 6:04:20
8 211 Brad Drinkward 43 Vancouver 8 6:15:20
8 211 Kevin Brown Camas Bike and Sport 47 Washington 8 6:15:20
9 210 Brandon Ortiz Hapi-Go! 17 Vancouver 8 6:27:10
9 210 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Camas 8 6:27:10
10 205 Chad Butler Hapi-Go! 45 Scio 7 5:45:20
10 205 Elkin Parker Super Relax Concept 14 Hood River 7 5:45:20
11 256 Charles Donaldson II Hapi-Go! 45 Portland 4 6:06:20
11 256 Nathanael Hart Hapi-Go! 10 Washougal 4 6:06:20

Two Men 80+ 6-hour

Num Name Team Age City Laps Time
1 206 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 35 Hillsboro 11 6:06:40
1 206 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Hillsboro 11 6:06:40
2 252 Martin Baker bicycleattorney.com 45 Hillsboro 11 6:12:28
2 252 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 11 6:12:28
3 218 Danny MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 24 Portland 10 5:56:47
3 218 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 58 Portland 10 5:56:47
4 254 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 46 Camas 8 5:49:15
4 254 William Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 8 5:49:15
5 302 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Tigard 8 5:51:16
5 302 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Portland 8 5:51:16
DNF 215 Loren Mason-Gere Mountain View Cycles/Subway 29 Hood River 4
DNF 215 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Hood River 4

Two Person 80+ 3-hour

Num Name Age Laps Time
1 100 Jon Coney 42 4 3:15:20
1 100 Matt Hooge 40 4 3:15:20

Two Women 3-hour

Num Name Age Laps Time
1 99 Emily McKissock 31 3 2:49:15
1 99 Stordy Sarah 36 3 2:49:15

Two Women 6-hour

Num Name Team Age City Laps Time
1 214 Ann Kennedy bicycleattorney.com 44 Portland 9 5:51:17
1 214 Brooke Snyder bicycleattorney.com 32 Portland 9 5:51:17
2 301 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 8 5:43:55
2 301 Cassie Ross Port Townsend 8 5:43:55
3 253 Abra McNair Showers Pass 30 PORTLAND 8 5:46:27
3 253 Susan Grandjean Showers Pass 39 Portland 8 5:46:27
4 223 Kristi Carver Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 39 Portland 8 5:47:15
4 223 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland 8 5:47:15
5 216 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 43 Portland 8 6:02:15
5 216 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver 8 6:02:15
6 212 Brooke Brown Camas Bike and Sport 16 Vancouver 8 6:25:57
6 212 Sharon Hart Hapi-Go! 16 Camas 8 6:25:57
7 251 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 39 Portland 7 6:25:34
7 251 Denise Livingston Filth and Fury 44 Longview 7 6:25:34
8 255 Misha Casella-Blackburn Hapi-Go! 15 Port Townsend 6 6:03:18
8 255 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Camas 6 6:03:18