Heiser Farms Grand Island Road Race Series: Series Standings after race #1

Dayton, OR
January 1, 2013

Part of the Heiser Farms Grand Island Road Race Series

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated February 24, 2013 at 4:48 PM

Category 1/2/3

Name Team Race 1 Hs1 Hs2 City Points
1 William O'Donnell Vertebrata Chiropractic Cycling 18.0 3.0 Corvallis 21
2 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 16.0 3.0 Portland 19
3 Dwayne Farr Soraz Racing p/b CAPA 14.0 2.0 2.0 Vancouver 18
4 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 12.0 1.0 Tigard 13
5 Zach Winter Planet X p/b On One 11.0 11
6 Steven Beardsley Gentle Lovers 10.0 Portland 10
7 Patrick Jacks Bike Central 9.0 Aloha 9
8 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 8.0 Eugene 8
9 Tim Reinhart Gates Rapha River City Bicycles 7.0 Portland 7
10 Robin Wessel HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 6.0 Tigard 6
11 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 5.0 Portland 5
12 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA 4.0 Astoria 4
13 Andrew Utz Gentle Lovers 3.0 Portland 3
14 Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling 2.0 Salem 2
15 Timothy Lang HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 1.0 Portland 1

Category 4/5

Name Team Race 1 Hs1 City Points
1 Kris Fischer Heartstrings Cycling 18.0 3.0 Portland 21
2 John Osborne Pacific Power Blue Sky 16.0 Corvallis 16
3 Logan Trammell Hapi-Go! 14.0 14
4 Nathan Etzel Soraz Racing p/b CAPA 12.0 Portland 14
5 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11.0 1.0 Portland 12
6 Stephen Pechtol Trailhead Coffee Roasters 10.0 Portland 10
7 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 9.0 Portland 9
8 Christopher Joy-Webb Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8.0 Portland 8
9 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 7.0 Portland 7
10 Andrew Springer Team Colleen 6.0 Happy Valley 6
11 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling 5.0 Portland 5
12 Joel McCarthy 4.0 Portland 4
13 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team 3.0 3
14 Alistair Corkett Guinness Cycling Team 2.0 portland 2
15 Eddie Wang Word-RCB by Cyclisme 1.0 Portland 1

Masters Men 3/4

Name Team Race 1 Hs1 City Points
1 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 18.0 2.0 Philomath 20
2 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 16.0 1.0 tigard 17
3 Jonathan Puskas Jonathan Puskas 12.0 3.0 Lake Oswego 15
4 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14.0 Sherwood 14
5 Rogier Ducloo Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 11.0 portland 11
6 Ken James 10.0 10
7 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9.0 SALEM 9
8 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8.0 tigard 8
9 Jason Fleming Portland Velo Racing Team 7.0 Portland 7
10 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6.0 Portland 6
11 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 5.0 Portland 5
12 Steven Potter Hammer Velo 4.0 Portland 4
13 Will Harden Dr Will Bar 3.0 Tigard 3
14 Drew Coleman Hammer Velo 2.0 Portland 2
15 Joe Hamilton 1.0 1

Masters Men 4/5

Name Team Race 1 Hs1 City Points
1 Jonathan Sharp 18.0 Corvallis 18
2 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 16.0 2.0 Portland 18
3 Jeff Tummelson Trailhead Coffee Roasters 14.0 Portland 14
4 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 10.0 3.0 Portland 13
5 Andrew Marces 12.0 12
6 Cliff Allen Bellovaci United 11.0 11
7 David Thielen II Dr Will Bar 9.0 Vancouver 9
8 Robert MacCracken Land Shark 8.0 Talent 8
9 Mitch Gold Dr Will Bar 7.0 Portland 7
10 Rick Boston Bellovaci United 6.0 Portland 6
11 Adam Tate Guinness Cycling Team 5.0 Portland 5
12 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 4.0 Portland 4
13 Kevin O'Connell Hammer Velo 3.0 1.0 Portland 4
14 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 1.0 Portland 3
15 Steven Potter Hammer Velo 2.0 Portland 2

Masters Women

Name Team Race 1 City Points
1 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 18.0 Corvallis 18
2 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 16.0 Keizer 16

Women 1/2/3

Name Team Race 1 Hs1 City Points
1 Anne Davis Usher NE Women's Racing 18.0 1.0 Portland 19
2 Leia Tyrrell Ironclad/Yakima 16.0 2.0 Corvallis 18
3 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 12.0 3.0 Vancouver 15
4 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 14.0 Portland 14
5 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 11.0 Portland 11
6 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 10.0 Portland 10
7 Stephanie Croy Therapeutic Associates PDX Cycling 9.0 Portland 9
8 Norrene Godfrey Rubicon 8.0 Vancouver 8

Women 3/4/5

Name Team Race 1 Hs1 City Points
1 Shelley Dunlop Portland State University 18.0 18
2 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 16.0 3.0 Portland 19
3 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development 14.0 1.0 Tigard 15
4 Heather Daniel 12.0 12
5 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 11.0 Portland 11
6 Kristi Carver Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 10.0 2.0 Portland 12
7 Sarah LoGiudice 9.0 9
8 Kim Peer 8.0 8
9 Paisley Meckin Trailhead Coffee Roasters 7.0 7
10 Amanda Lee Harrison Portland State University 6.0 6
11 Madeline Kovacs 5.0 Portland 5
12 Vicky Hanson 4.0 portland 4
13 Marissa Montano 3.0 Beaverton 3
14 Heather Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 2.0 Philomath 2
15 Kara Helgren Portland State University 1.0 1