Heiser Farms Grand Island Road Race Series

Dayton, OR
February 23, 2013

Part of the Heiser Farms Grand Island Road Race Series

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated February 23, 2013 at 8:17 PM

Category 1/2/3

Num Name Team Age City Notes
1 939 William O'Donnell Vertebrata Chiropractic Cycling 37 Corvallis Warning 11.2.2 for dangerous riding
2 777 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland
3 377 Dwayne Farr Soraz Racing p/b CAPA 26 Vancouver
4 193 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 38 Tigard
5 722 Zach Winter Planet X p/b On One 33
6 28 Steven Beardsley Gentle Lovers 31 Portland
7 536 Patrick Jacks Bike Central 27 Aloha
8 110 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 Eugene
9 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 31 Portland
10 840 Robin Wessel HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Tigard
11 178 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 30 Portland
12 382 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA 26 Astoria
13 766 Andrew Utz Gentle Lovers 31 Portland
14 3077 Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling 22 Salem
15 185 Timothy Lang HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 28 Portland
16 655 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland
17 3048 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
18 696 Denny Rowe III Vertebrata Chiropractic Cycling 30 Philomath
19
20 37 Peter Buco Portland State University 26 Portland
21 194 Thomas Cody Dark Horse 44 portland
22 977 Clint Culpepper 33 Portland
23 979 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
24 35 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling
25 3020 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 39 Corvallis
26 3001 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 49 Hood River
27 529 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 43 Corvallis
28 92 Joseph Dengel Gentle Lovers 30
29 531 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling 23 Hillsboro
30 111 Sage Freeman Planet X p/b On One 40 Salem
31 3047 Davis Hand Unattached 27 Portland
32 556 Zachary Utz Ruckus Test Team 29 Portland
DNF 32 Mike Selinger Trailhead Coffee Roasters 32
DNF 3054 Zhaolong Wu 25 Coevallis
DNF 3041 Adam Angert Beaverton Bicycle Club 28 Portland
DNF 94 sam schartz Hutch's-Slocum-Co-Motion
DNF 523 Austin Aske Soraz Racing p/b CAPA 27 Vancouver
DNF 3045 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 39 Philomath
DNF 529 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 43 Corvallis
DNF 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 19 Vancouver

Category 4/5

Num Name Team Age City
1 5008 Kris Fischer Heartstrings Cycling 24 Portland
2 428 John Osborne Pacific Power Blue Sky 30 Corvallis
3 42 Logan Trammell Hapi-Go!
4 418 Nathan Etzel Soraz Racing p/b CAPA 26 Portland
5 4127 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
6 4135 Stephen Pechtol Trailhead Coffee Roasters 28 Portland
7 5233 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 32 Portland
8 5030 Christopher Joy-Webb Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
9 9006 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 Portland
10 4117 Andrew Springer Team Colleen 40 Happy Valley
11 5018 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Portland
12 4128 Joel McCarthy Word-RCB by Cyclisme 31 Portland
13 52 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team
14 -- no number
15 4138 Alistair Corkett Guinness Cycling Team 22 portland
16 4116 Eddie Wang Word-RCB by Cyclisme 36 Portland
17 4132 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling 30 Portland
18 93 Ben Chinburg Flahute
19 420 Spencer Follen Soraz Racing p/b CAPA 27 portland
20 43 Christian Braun
21 4121 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Happy Valley
22 5225 Phil Webster 30 Portland
23 36 douglas sproston
24 5322 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Gresham
25 39 John Morehouse
26 4169 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 portland
27 5254 Chad Butler Hapi-Go! 46 Scio
28 5273 Dylan McShooter Guinness Cycling Team 23 portland
29 4104 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 portland
30 45 jared etzel
31 5255 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 28 Portland
32 5137 Y Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 36 Tigard
33 5339 Bronson Shafer Guinness Cycling Team 25 Portland
34 47 Grant Marquart Portland State University
35 5271 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland
36 4103 Gerard Smith Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Portland
37 3147 Ian Compton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Damascus
38 441 Justin Puskas Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland
39 31 John Dolan
40 4143 Erik Borghoff NuVision Cyclery 28 Portland
41 50 james putnam Portland State University
42 4085 Don Bailey Soraz Racing p/b CAPA 42 McMinnville
43 49 Alan Phan Portland State University
44 48 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club
45 41 Michael Shelver
46 40 Blake Elliott
47 34 Mitch Ridge
DNF 46 Colin Ross Portland State University
DNF 5004 David Baldwin 30 Portland
DNF 5253 Michael Buckiewicz Guinness Cycling Team 25 Portland

Masters Men 3/4

Num Name Team Age City
1 3045 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 39 Philomath
2 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 41 tigard
3 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Sherwood
4 311 Jonathan Puskas Jonathan Puskas 42 Lake Oswego
5 3030 Rogier Ducloo Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 portland
6 53 Ken James
7 340 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 SALEM
8 555 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 tigard
9 388 Jason Fleming Portland Velo Racing Team 42 Portland
10 334 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland
11 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 54 Portland
12 4087 Steven Potter Hammer Velo 42 Portland
13 610 Will Harden Dr Will Bar 52 Tigard
14 4038 Drew Coleman Hammer Velo 42 Portland
15 55 Joe Hamilton
16 3039 Sean Bergman Portland Velo Racing Team 42 Sherwood
17 381 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland
18 4072 Richard Rosko Hammer Velo 45 Portland
DNF 4019 Kevin O'Connell Hammer Velo 56 Portland
DNF 4104 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 portland

Masters Men 4/5

Num Name Team Age City
1 5027 Jonathan Sharp 51 Corvallis
2 4076 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 44 Portland
3 5218 Jeff Tummelson Trailhead Coffee Roasters 37 Portland
4 58 Andrew Marges Hammer Velo
5 59 Cliff Allen Bellovaci United 41
6 4057 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 48 Portland
7 4032 David Thielen II Dr Will Bar 53 Vancouver
8 54 Robert MacCracken Land Shark 54 Talent
9 4034 Mitch Gold Dr Will Bar 52 Portland
10 4144 Rick Boston Bellovaci United 47 Portland
11 5217 Adam Tate Guinness Cycling Team 59 Portland
12 4053 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 48 Portland
13 4153 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 57 Portland
14 4019 Kevin O'Connell Hammer Velo 56 Portland
15 4087 Steven Potter Hammer Velo 42 Portland
16 56 Jamie Fitzgerald VELO FORMA
17 5072 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 39 Portland
18 44 Raymond Rosari
DNF 4038 Drew Coleman Hammer Velo 42 Portland
DNF 4072 Richard Rosko Hammer Velo 45 Portland

Masters Women

Num Name Team Age City
1 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 58 Corvallis
2 7004 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 65 Keizer

Women 1/2/3

Num Name Team Age City
1 62 Anne Davis Usher NE Women's Racing 34 Portland
2 208 Leia Tyrrell Ironclad/Yakima 24 Corvallis
3 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland
4 202 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Vancouver
5 467 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 32 Portland
6 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Portland
7 212 Stephanie Croy Therapeutic Associates PDX Cycling 39 Portland
8 244 Norrene Godfrey Rubicon 48 Vancouver

Women 3/4/5

Num Name Team Age City
1 38 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling 28
2 7052 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32 Portland
3 9005 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development 16 Tigard
4 66 Heather Daniel
5 7000 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 33 Portland
6 7109 Kristi Carver Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Portland
7 67 Sarah LoGiudice 34
8 65 Kim Peer
9 63 Paisley Meckin Trailhead Coffee Roasters 29
10 51 Amanda Lee Harrison Portland State University 23
11 64 Madeline Kovacs 27 Portland
12 7073 Vicky Hanson 33 portland
13 9035 Marissa Montano 13 Beaverton
14 7039 Heather Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 39 Philomath
15 57 Kara Helgren Portland State University 33
DNF 61 Lisa Heathman bicycleattorney.com 48