Portland Short Track Series

Portland, OR
July 27, 2015

Part of the Portland Short Track Series

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 238 Adrian Richardson Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 27 Portland 5
2 208 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 32 Portland 5
3 203 Jake Szymanski Leave It On The Road/Tenspeed Hero 27 Portland 5
4 206 Jacob Hull Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 5
5 204 Colin Rowan Portland Bicycle Studio 33 Portland 5
6 240 Asa Weiss CX Pistols p/b Gigantic Brewing 28 Portland 5
7 209 David Boerner Ruckus Test Team 34 Portland 5
8 205 Paul Valentine Ruckus Test Team 27 Portland 5
9 239 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 33 Portland 5
10 215 Shawn Small Ruckus Test Team 31 Portland 5
11 211 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 5
12 202 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 16 Washougal 5
DNF 212 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 34 Portland 4

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 324 Andrio Abero Muscle Milk/Specialized 35 Portland 5
2 317 Brian Kesselman Ruckus Test Team 39 Portland 5
3 312 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 5
4 302 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 41 Vancouver 5
5 300 Gabe Doebler 38 Tigard 5
6 315 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 39 Portland 5
7 316 Tim Joslin Cyclepath Racing 39 Portland 5
8 305 Jason Pinkerton bicycleattorney.com 38 Corbett 5
9 303 Andrew Holder 42 Portland 5
10 304 Greg Adams Cyclepath Racing 36 Portland 5
11 319 Ted Byram bicycleattorney.com 40 Portland 5
12 318 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 38 Portland 5
13 321 Shannon Boroff bicycleattorney.com 40 Portland 5
14 322 Bill Larson Cyclepath Racing 43 Portland 5

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 438 Martin Baker bicycleattorney.com 48 Portland 5
2 405 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Portland 5
3 439 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 45 Portland 5
4 401 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 49 Camas 5
5 444 Ronald Kizziar Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 46 Portland 5
6 410 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 50 Portland 5
7 431 William Goritski Rebound/Tireless Velo 53 Camas 5
8 402 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Vancouver 5
9 434 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 5
10 436 Richard Rosko Hammer Velo 47 Portland 5
11 409 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 49 Gresham 5
12 415 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 50 Portland 5
13 404 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48 Portland 5
14 412 Chauncey Curl Cyclepath Racing 54 Portland 5
15 411 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 5
16 403 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 45 Happy Valley 5
17 437 Javad Simonsen Cyclepath Racing 45 Happy Valley 5
DNF 432 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 2

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 337 Brian Anthony Portland Bicycle Studio 41 Portland 5
2 318 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 39 Vancouver 5
3 307 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 39 Hillsboro 5
4 339 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Beaverton 5
5 306 Curtis Loeb Hammer Velo 41 Portland 5
6 358 Hagai Tavori Hammer Velo 38 Portland 5
7 305 Robert Umberhandt 38 Portland 5
8 335 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 43 Portland 5
9 353 Mark Widlund The Spokesmen 38 Brush Prairie 5
10 302 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland 5
11 368 Jesse Lea Cyclepath Racing 42 Portland 5
12 314 David M Miller Team Lazy Tarantulas 38 Portland 5
13 361 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 40 Portland 5
14 367 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 5
15 328 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 42 Lake Oswego 5
16 310 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 41 Portland 5
17 338 Jason Zadow Civilian Velonauts 39 Portland 5
18 301 Joe Klemmer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 39 Washougal 5
19 332 David Hewett The Spokesmen 40 Vancouver 4
20 323 Jacob Skugrud 40 Portland 4
21 316 Khari Gates 44 Portland 4
22 304 Jay Wisowaty 42 Portland 4
23 347 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 44 Portland 4
24 352 Ryan Morgan Trusty Switchblade 41 Portland 4
25 308 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 42 Portland 4
26 369 Brian Petrucci Cyclepath Racing 38 Portland 4
27 327 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 39 Portland 4
28 355 Keoni McHone 41 Happy Valley 4
29 340 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 43 Portland 4
30 364 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 38 salem 4
31 362 Ryan McCracken Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 35 Vancouver 4
32 315 Will Cortez League of Sportsing Gentlemen 37 Portland 4
33 320 Geoff Wittreich 44 Portland 4
34 366 Christian Martin River City Bicycles 39 Portland 4
35 311 Ben Salzberg Team Slow 44 Portland 4
36 365 Matthew Case Trusty Switchblade 38 Portland 4
DNF 363 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 43 Portland 2
DNF 300 Mike Heenan 41 Portland 1
DNF 325 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 40 Vancouver 1

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 237 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 45 Portland 4
2 216 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Washougal 4
3 204 Hugh Gapay Hammer Velo 51 Cornelius 4
4 259 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Portland 4
5 210 Tony Curtis The Spokesmen 48 Vancouver 4
6 241 Ian Kennedy bicycleattorney.com 51 Portland 4
7 208 Robin Wessel Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 45 Tigard 4
8 207 Chris Breemer 46 Portland 4
9 243 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing 45 Lake Oswego 4
10 240 Rick Boston VMR Racing 49 Portland 4
11 242 David German Hammer Velo 50 Portland 4
12 220 Chris Page 47 Brightwood 4
13 252 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 48 Portland 4
14 262 Eric Wilson Showers Pass MTB/CX Team 51 Portland 4
15 217 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 51 Portland 4
16 211 Charles Barrett 48 Portland 4
17 226 Aaron Even VMR Racing 45 Portland 4
18 244 Ed Fischer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 47 Camas 4
19 215 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 46 Portland 4
20 221 Paul Barlow Barlow Bikes 45 Saint Helens 4
21 270 Jon Coney 45 Portland 4
22 224 Thomas Royce The Spokesmen 47 Ridgefield 4
23 214 Brian Johnson League of Sportsing Gentlemen 45 Lake Oswego 4
24 246 Randy Jacobs Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 50 Camas 4
25 209 Rob Russell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 48 Hillsboro 4
26 258 David Phillips Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 48 Vancouver 4
27 271 Ronald Kizziar Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 46 Portland 4
28 245 David English Filth and Fury 53 Portland 4
29 250 Mark Stoller Jake and Dad 54 Portland 4
30 234 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 49 Washougal 4
31 206 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 48 Portland 4
32 269 Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team 53 Portland 4
33 212 Jim Lofthus 51 Portland 4
34 222 Mark McMurtry VMR Racing 45 Portland 4
35 260 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 51 Canby 4
36 268 Curtis Milander Civilian Velonauts 45 Portland 4
DNF 213 Tim Schauer MacKay Sposito 47 Camas 1
DNF 263 Trig Rogers bicycleattorney.com 49 Portland 1
DNF 267 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 51 Portland 1

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 811 Ed Locke Locke Models 59 Wilsonville 4
2 800 Jeff Tedder Hammer Velo 55 Portland 4
3 810 Jim Fox bicycleattorney.com 57 Portland 4
4 812 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64 Eugene 4
5 837 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 59 Vancouver 4
6 817 David Luoma 58 Portland 4
7 804 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 4
8 802 Erik Goodfriend Hammer Velo 55 Portland 4
9 803 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Tigard 4
10 816 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 55 Beaverton 4
11 805 Ron Strasser Team S+M 66 Portland 4
12 801 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Milwaukie 4
13 814 Bill Alsup 61 Beaverton 3
14 836 Edward Lanton 65 Portland 3

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 226 Asa Weiss CX Pistols p/b Gigantic Brewing 28 Portland 5
2 252 Ben Guernsey Trusty Switchblade 31 Portland 5
3 228 Christopher Wood Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 27 Portland 5
4 251 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland 5
5 204 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Washougal 5
6 207 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 15 Lake Oswego 5
7 200 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Tigard 5
8 253 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland 5
9 243 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 30 Vancouver 5
10 214 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland 5
11 248 Andy Grueninger Metropolis Cycle Repair 29 Portland 5
12 203 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 5
13 249 Nathanael Hart Big Little Men 13 Washougal 5
14 202 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 16 Vancouver 4
15 209 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team 23 Camas 4
16 250 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team 23 Mercer Island 4
17 254 Kyle McCall Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland 4
18 247 Forest Wilson League of Sportsing Gentlemen 32 Portland 4
19 201 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 4
20 213 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 27 Portland 4

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 122 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 42 PORTLAND 4
2 125 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Vancouver 4
3 106 Brandi Pinkerton Sweetpea Ladies Auxiliary 41 Corbett 4
4 118 Mary Ramsay 38 Portland 4
5 105 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 40 Vancouver 4
6 113 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 4
7 124 Melissa Uland Metropolis Cycle Repair 38 Portland 4
8 111 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 44 Portland 4
9 119 Becky Rice 39 Portland 4
10 110 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4
11 123 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 42 Portland 4
12 108 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 35 Portland 4
13 103 Cristina Mihaescu Olympia Cycling Team 36 Portland 3

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 925 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 53 Camas 4
2 923 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Gresham 4
3 929 Angela Horton Gapay Hammer Velo 49 Cornelius 4
4 907 Tanya Littrell Cyclepath Racing 47 Portland 4
5 903 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 4
6 927 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 48 Eugene 4
7 924 Candida Hart Hapi-Go! 51 Washougal 4
8 901 Jan Moss Highfive Cycling 54 Portland 4
9 917 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 46 Portland 4
10 918 Loraine Blake 50 Portland 4
11 928 Jill Schlegel Hammer Velo 52 Banks 4
12 900 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 3

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 5 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 33 Vancouver 4
2 3 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 14 Tigard 4
3 10 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 15 Vancouver 4
4 16 Lauren Reynolds Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 22 Vancouver 4
5 19 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 4
6 4 Michelle Kunec-North Showers Pass MTB/CX Team 33 Portland 4

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 303 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
2 362 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
3 351 Collin Turner Big Little Men 12 Portland 4
4 301 Andrew Breemer 14 Portland 4
5 305 Owen L Rogers Beaverton Bicycle Club 12 Portland 4
6 310 Wylie Streich 14 Portland 4
7 300 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 4
8 350 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
9 312 Eric Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 14 Portland 3
10 359 Theo Julien 14 Paris 3
11 347 Willy Campbell Word-RCB by Cyclisme 14 Portland 3
12 353 Mitchell Fies Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 13 Camas 3
13 354 Lucas Fies Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 10 Camas 3
14 308 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 3
15 352 Jackson Murphy Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 13 Camas 3
16 361 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
17 360 Riley Johnson League of Sportsing Gentlement 12 Lake Oswego 3
18 342 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 10 Portland 3
19 307 Tully Carrillo 10 Hillsboro 3
DNF 345 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team 12 Canby 2

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 415 Garrett Madras Cyclepath Racing 15 Portland 4
2 409 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 4
3 406 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 4
4 402 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 15 Camas 4
5 411 Alex White Word-RCB by Cyclisme 16 Portland 3

Category 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 66 Michael Collins bicycleattorney.com 33 Portland 4
2 67 Fenton Carey 39 Portland 4
3 38 Adam Nelson 41 Camas 4
4 46 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 34 Lake Oswego 4
5 18 Russell Walker 28 Portland 4
6 56 Adam Moore Look Good Feel Good 30 Portland 4
7 81 Chris Schomaker 32 Portland 4
8 74 James Bradley Rogue 34 Portland 4
9 28 Nate Young 36 Portland 4
10 3 Jake Davis 39 Scappoose 4
11 35 Drew Trapnell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 27 Camas 4
12 83 Jesse Boudart Look Good Feel Good 29 Portland 4
13 87 Ryan Schanno 31 Portland 4
14 80 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 37 Portland 4
15 50 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 Portland 4
16 49 Travis Dutton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 4
17 37 Jeff Dill Team Mudman 43 Portland 4
18 73 Martin Joyce 33 Portland 4
19 68 Wick Ashley 43 Portland 4
20 1 Karl Bailey Rebound/Tireless Velo 44 Vancouver 4
21 54 Justin Tunis 35 Portland 4
22 76 Tom Perilloux Hammer Velo 41 portland 4
23 33 James Green 44 Portland 4
24 9 Daniel Pungor 36 Portland 3
25 88 Peter Johnson 26 Vancouver 3
26 77 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 38 Portland 3
27 26 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling 41 Portland 3
28 86 Jason Jones Team Planet X USA 41 Portland 3
29 84 Kellen Rear Team First City 20 Portland 3
30 51 Damien Koehler 30 Portland 3
31 44 Blaise Geddry 43 Vancouver 3
32 79 Zach Sweeten 20 Oregon City 3
33 72 James Holland 31 Portland 3
34 70 Larry Coates 41 Tigard 3
35 85 Will Symms 41 Portland 3
36 15 Jamie Northam Pear 26 Portland 3
37 69 Rob Moog Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 31 Vancouver 3
DNF 82 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 306 Michael Perrotti Black Cat 45 Mulino 4
2 300 Edward Knight Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 47 Battle Ground 4
3 103 Danny Lopez Trusty Switchblade 47 Portland 4
4 318 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Portland 4
5 302 Greg Eyerly 51 Salem 4
6 303 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 61 Vancouver 4
7 323 Thomas Hurst 51 Vancouver 4
8 326 Rob Perry 52 Boring 3
9 104 Kevin Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 50 Vancouver 3
10 307 Dennis Sweeten 50 Oregon City 3
11 322 Jeff Copus 46 Portland 3
12 321 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50 Portland 3
13 313 Bjoern Brunner 46 Portland 3
14 310 Barry Rich Beaverton Bicycle Club 57 Portland 3
15 105 Eric Neiwert 47 Troutdale 3
16 305 Sean Whitacre League of Sportsing Gentlemen 46 Portland 3
17 304 Erick Taft Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Vancouver 3
18 102 Michael Ybaben 52 Beaverton 3
19 100 D. Mike Collins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 50 Washougal 3
DNF 312 Turner Odell 54 Portland 1

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 505 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 4
2 513 Paige Edwards Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 13 Camas 4
3 508 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Portland 4
4 516 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
5 500 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3
6 503 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 3
7 501 Emma Royce The Spokesmen 14 Ridgefield 3
8 515 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
9 512 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 11 Lake Oswego 3
10 504 Hannah Whiteley 11 Camas 3
11 517 Linnea Owen Capitol Velo 13 Salem 3

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 610 Kylee Sweeten 18 Oregon City 4
2 613 Kristina Owen Capitol Velo 17 Salem 3
3 612 Ellie Darnall Hapi-Go! 15 Gresham 3
4 600 Charis Darnall Hapi-Go! 17 Gresham 3
5 609 Olivia Hewett The Spokesmen 15 Vancouver 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 230 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 4
2 248 Abigail Nilan Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 19 Portland 4
3 224 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team 22 Portland 4
4 219 Amanda Geddry 38 Vancouver 4
5 233 Amy Hunter 47 Portland 4
6 202 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 4
7 221 Amy Seymour Trusty Switchblade 42 Oregon city 4
8 205 Jamie Keiser Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Vancouver 4
9 214 Jenny Lyman 37 Portland 4
10 204 Sierra Reid GONZAGA CYCLING TEAM 22 Portland 4
11 203 Marisa Reid Gonzaga Cycling Club 19 Portland 4
12 206 Jody Rose 37 Portland 3
13 243 Michelle Johnson Stumptown Cycling Club 39 Vancouver 3
14 223 Lindsay Streich 48 Portland 3
15 200 Sherry Schwenderlauf Vanderkitten 41 Portland 3
16 244 Hannah Carlos Metropolis Cycle Repair 28 Portland 3
17 247 Faye Whitacre 46 Portland 3
18 245 Maria Patla 38 Forest Grove 3
DNF 246 Erin Corcoran Trusty Switchblade 30 Newberg 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 539 Bruce Haserot Haserot Race Inc 47 Longview 4
2 542 Nate Magaret VC Roger 44 Portland 4
3 511 Tyson Hart Civilian Velonauts 41 4
4 507 Dave Webb Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 52 Camas 4
5 513 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4
6 540 Thomas Smith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 54 eugene 4
7 541 Matt Savage Trusty Switchblade 39 Portland 4
8 501 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4
9 505 Dwayne King bicycleattorney.com 46 Portland 4
10 512 Michael Clark Stump Town Cycling Club 46 4
11 500 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Camas 4
12 527 Todd Bauch Showers Pass MTB/CX Team 48 4
13 537 Rutherford Brakke-Pound 38 Portland 4
14 502 Cesar Carrillo 33 Hillsboro 4
15 510 Chris Mccraw Team Slow 39 3
DNF 503 Mark Sather Team 10 Barrel 44 Wilsonville 1

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 1 Josh Kelley 32 Portland 6
2 18 James Ceccorulli Team S+M 28 Portland 6
3 3 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 Portland 6
4 14 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 34 Portland 6
5 20 Jonathan Myers Team S+M 48 Portland 6
6 9 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 6
7 25 Michael Gallagher Cyclepath !!Bam!! 42 Portland 6
8 29 Marek Litinsky Portland Bicycle Studio 35 Beaverton 5
9 4 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 35 Portland 5
10 28 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 23 Vancouver 5
11 12 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 48 Portland 5
DNF 27 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 27 Portland 3
DNF 30 Nathan Gibson Portland Bicycle Studio 29 Portland 2
DNF 7 Jesse Luckett Cyclepath Racing 43 Portland 1

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 117 Megan Chinburg None 36 Portland 5
2 101 Julie Browning Cyclepath Racing 46 Portland 5
3 102 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 5
4 111 Megan Faris PDX TI / HUB / RCB 36 Portland 5
5 121 Susannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 5
6 114 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 5
7 104 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Portland 5
8 105 Aliza Richman 34 Portland 5
9 113 Ann Kennedy bicycleattorney.com 47 Portland 5
10 106 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 5
11 112 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5
12 124 Stephanie White Metropolis Cycle Repair 27 Tacoma 5
13 125 Sadie Grossman bicycleattorney.com 33 Portland 5
14 115 Holland LaRue Team Finger 38 Hood River 5
15 107 Kristin Valentine Ruckus Test Team 32 Portland 5
16 108 Ellene Smith bicycleattorney.com 35 Portland 5
17 103 Jade Koide Look Good Feel Good 32 Portland 5
18 110 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 4
19 122 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso 44 Sherwood 4

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 24 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 5
2 9 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 38 Portland 5
3 6 Joe Santos Cyclepath Racing 43 Portland 5
4 94 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 27 Portland 5
5 5 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5
6 13 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 34 Portland 5
7 90 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 45 Vancouver 5
8 36 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 5
9 14 John Walrod PDX TI / HUB / RCB 39 Portland 5
10 16 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53 Vancouver 5
11 32 Craig Ruby 45 Portland 5
12 10 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Vancouver 5
13 28 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland 5
14 26 Dan Porter Cyclepath Racing 43 Portland 5
15 30 Shannon Boroff bicycleattorney.com 40 Portland 5
16 29 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 5
17 15 Christopher Muhs Look Good Feel Good 28 Portland 5
18 8 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Beaverton 5
19 35 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 5
20 42 Tyler Bump Ruckus Test Team 33 Portland 5
21 37 Michael Clark Stump Town Cycling Club 46 Portland 5
22 1 Sean Denney 45 Portland 5
23 23 Joe Carpenter Team 10 Barrel 46 Portland 5
24 44 Michael Saviers Tampax 34 Vancouver 5
25 18 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 4
26 49 Mark Stoller Jake and Dad 54 Portland 4
27 91 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 4
28 22 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 4
29 502 Nita Galambos 34 Portland 4
30 2 Sean Rees Cyclepath Racing 49 Portland 4
31 500 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 4
32 503 Evelyn Kim 46 Portland 4
DNF 12 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Portland 2
DNF 52 Matthew Paez Good 23 Portland 1