Grand Prix Brad Ross: GP: Ninkrossi

Washougal, WA
September 24, 2016

Part of the Grand Prix Brad Ross

For Results questions please contact Melanie Rathe.

Updated September 27, 2016 at 6:44 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps
1 577 Kathy Hovermale Deschutes Brewery 57 Bend 5
2 575 Sonja Ebert 39 vancouver 5
DNF 580 kaitlin borstlmann Green Submarine Records 30 PORTLAND 4

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 714 Aaron Coker Sage Factory Racing 41 Portland 7
2 708 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 41 Vancouver 7
3 711 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 lake oswego 7
4 701 David Rosen Sage Factory Racing 43 Beaverton 6
5 713 Tim Schauer Sage Factory Racing 48 Camas 6
6 735 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 38 West Linn 6
7 743 Stephen Carter The Spokesmen 37 Camas 6
8 706 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 42 Portland 6
9 732 Jon Pearson Sage Factory Racing 50 Happy valley 6
10 740 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 6
11 746 Colby Nightingale Deschutes Brewery 46 Bend 6
12 745 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 50 camas 6
13 744 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 6
14 704 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 53 Washougal 5
15 747 Dean Eisenbraun Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 5
16 734 Jeb Hendrix Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 5

Elite Junior Men

Num Name Team Age City Laps Notes
1 511 Henry Jones Bend Endurance Academy 16 Bend 7
2 514 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 14 Bend 7
3 508 Duncan Howell PDX Devo 16 Portland 7
4 574 Calvin Keane Bend Endurance Academy 15 Bend 7 Warning: Wrong number used
5 500 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Vancouver 7
6 507 Jace Petersen Hood River Velo 14 Hood River 7
7 515 Adam Valls BBC Bike Gallery Continental 17 Portland 6
8 516 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Washougal 6
9 512 Elijah Krause Bend Endurance Academy 14 Bend 6
DNF 513 Peter Newlands PDX Devo 18 Portland 1

Elite Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 903 Ava Lilley Bend Endurance Academy 15 Bend 7
2 900 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 13 Vancouver 7

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 592 Evan Grover Bend Endurance Academy 12 Bend 4
2 591 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 12 Bend 4
3 505 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
4 583 Zane Strait Bend Endurance Academy 10 Bend 3
5 519 Zachary Smith PDX Devo 10 Portland 3
6 509 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11 Tigard 3
7 526 Halen Harrison PDX Devo 11 3
8 576 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 11 Portland 3
9 529 Jonathan Hart Hapi-Go! 10 Washougal 3
10 516 Emmett Loftus Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
11 524 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 11 Portland 3
12 588 Calvin Nary WebCyclery.com 10 Bend 3
13 518 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 10 3
14 578 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 11 Vancouver 2
15 540 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 12 Portland 2
16 586 Ryan Marks Bend Endurance Academy 10 Bend 2

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 573 Gavin Bowen 14 4
2 511 Ian Shreve Hutch's Slocum Comotion 13 eugene 4
3 520 Jacob Smith PDX Devo 13 Portland 4
4 503 Connor Gizinski 14 Seattle 4
5 523 Carter Hagedorn PDX Devo 13 Portland 4
6 547 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 14 Hood River 4
7 577 Jacob Olander Bend Endurance Academy 13 Bend 4
8 532 Alexander Bennett Cycle University 13 Bellevue 4
9 585 Jacob Enos 14 Bend 4
10 510 Collin Turner PDX Devo 13 Portland 4
11 584 Aaron Duarte Bend Endurance Academy 14 Bend 4
12 517 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4
13 595 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Vancouver 3
14 593 Robert Porter Bend Endurance Academy 14 Bend 3
15 545 Hayden Turner 14 Portland 2
DNF 582 Oscar Powell Hood River Velo 14 Hood River 3

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 587 Jesse Polay Bend Endurance Academy 15 Bend 4
2 568 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 15 Bend 4
3 561 Gavin Beer Bend Endurance Academy 16 Bend 4
4 594 Riley Hooks Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 16 Vancouver 4
5 590 Bradley Bennett Bend Endurance Academy 15 Bend 4
6 581 Jack Hanline 15 HAPPY VALLEY 3

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps
1 508 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland 4
2 565 Spencer Scott Bend Endurance Academy 18 Bend 4
3 575 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 17 blachly 4

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 573 Gavin Bowen 14 4
2 508 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland 4
3 587 Jesse Polay Bend Endurance Academy 15 Bend 4
4 568 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 15 Bend 4
5 511 Ian Shreve Hutch's Slocum Comotion 13 eugene 4
6 520 Jacob Smith PDX Devo 13 Portland 4
7 503 Connor Gizinski 14 Seattle 4
8 523 Carter Hagedorn PDX Devo 13 Portland 4
9 547 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 14 Hood River 4
10 561 Gavin Beer Bend Endurance Academy 16 Bend 4
11 594 Riley Hooks Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 16 Vancouver 4
12 565 Spencer Scott Bend Endurance Academy 18 Bend 4
13 575 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 17 blachly 4
14 577 Jacob Olander Bend Endurance Academy 13 Bend 4
15 532 Alexander Bennett Cycle University 13 Bellevue 4
16 585 Jacob Enos 14 Bend 4
17 590 Bradley Bennett Bend Endurance Academy 15 Bend 4
18 510 Collin Turner PDX Devo 13 Portland 4
19 592 Evan Grover Bend Endurance Academy 12 Bend 4
20 591 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 12 Bend 4
21 584 Aaron Duarte Bend Endurance Academy 14 Bend 4
22 517 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4
23 581 Jack Hanline 15 HAPPY VALLEY 3
24 505 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
25 583 Zane Strait Bend Endurance Academy 10 Bend 3
26 519 Zachary Smith PDX Devo 10 Portland 3
27 509 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11 Tigard 3
28 526 Halen Harrison PDX Devo 11 3
29 576 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 11 Portland 3
30 529 Jonathan Hart Hapi-Go! 10 Washougal 3
31 595 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Vancouver 3
32 516 Emmett Loftus Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
33 524 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 11 Portland 3
34 593 Robert Porter Bend Endurance Academy 14 Bend 3
35 588 Calvin Nary WebCyclery.com 10 Bend 3
36 518 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 10 3
37 578 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 11 Vancouver 2
38 545 Hayden Turner 14 Portland 2
39 540 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 12 Portland 2
40 586 Ryan Marks Bend Endurance Academy 10 Bend 2
41 541 Israel Jr. Melson Pacific Power Blue Sky 9 Albany 2
DNF 582 Oscar Powell Hood River Velo 14 Hood River 3

Junior Men 9

Num Name Team Age City Laps
1 541 Israel Jr. Melson Pacific Power Blue Sky 9 Albany 2

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 4 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 4
2 27 Natasha Visnack Bend Endurance Academy 12 3
3 5 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3
4 8 Madeline Stover PDX Devo 11 Portland 3
5 26 KATIE HANLINE 12 Happy Valley 2
6 25 ANNA DETHLEF 12 Happy Valley 2

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 21 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4
2 23 Linnea Owen Capitol Velo 14 Salem 2

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 9 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 4
2 17 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 16 Vancouver 3
3 22 Olivia Hewett The Spokesmen 16 Vancouver 3
4 28 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 15 Happy Valley 3
5 1 Emma Royce The Spokesmen 15 Ridgefield 3
6 24 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 16 Clackamas 2

Junior Women 17-18

Num Name Team Age City Laps
1 14 Kristina Owen Capitol Velo 18 Salem 3

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 21 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4
2 4 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 4
3 9 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 4
4 17 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 16 Vancouver 3
5 27 Natasha Visnack Bend Endurance Academy 12 3
6 5 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3
7 14 Kristina Owen Capitol Velo 18 Salem 3
8 8 Madeline Stover PDX Devo 11 Portland 3
9 22 Olivia Hewett The Spokesmen 16 Vancouver 3
10 11 kayden mckee PDX Devo 9 Vancouver 3
11 28 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 15 Happy Valley 3
12 1 Emma Royce The Spokesmen 15 Ridgefield 3
13 13 sydney little BeerMongers Cycle Club 9 Portland 2
14 23 Linnea Owen Capitol Velo 14 Salem 2
15 26 KATIE HANLINE 12 Happy Valley 2
16 24 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 16 Clackamas 2
17 25 ANNA DETHLEF 12 Happy Valley 2

Junior Women 9

Num Name Team City Laps
1 11 kayden mckee PDX Devo Vancouver 3
2 13 sydney little BeerMongers Cycle Club Portland 2

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 320 Andrew Sargent Foundry Cycles 46 Bend 11
2 317 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 45 Portland 11
3 367 Sean Haidet Artscyclery.com/Schnur Racing 46 San Luis Obispo 11
4 313 Andrio Abero Cycle Sport Specialized 36 Portland 11
5 324 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 51 Damascus 11
6 301 Rick Metz bicycleattorney.com 48 Portland 11
7 314 John Weathers Audi 46 Tigard 11
8 326 Brian Anthony ANTHM Collective 42 Portland 11
9 351 Webster Wilson VMR Racing 44 Portland 11
10 329 Chad Swanson Team S+M 39 The Dalles 10
11 370 Matthew Scott fiets met slagroom 48 Boise 10
12 328 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 43 Beaverton 10
13 366 Matt Reeves WebCyclery.com 37 Bend 10
14 353 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 46 Bend 10
15 316 Trevor Rice Indie 43 beaverton 10
16 355 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 44 Portland 10
17 323 Jason Musengo ANTHM Collective 44 Portland 10
18 311 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 51 Hillsboro 10
19 369 Steve Chapin 46 Portland 10
20 337 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW 43 Portland 10
21 368 Chad Smeltzer ANTHM Collective 46 Portland 10
22 349 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland 10
23 321 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Vancouver 10
24 365 Roger Meier Cyclepath Racing 48 Beaverton 10
25 333 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 39 Portland 9
26 310 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Hillsboro 9
DNF 346 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 45 Hood River 4
DNF 336 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 4
DNF 356 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Wilsonville 1

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps
1 417 Lance Heppler Belgium Bike Bio Racer 46 Vancouver 8
2 343 Ken Elser Team Planet X USA 38 Portland 8
3 328 Mike Loftus Team Lazy Tarantulas 39 Portland 8
4 337 Toby Contreras 45 Portland 8
5 326 Randy Scott Deschutes Brewery 53 Bend 7
6 319 Gary Kim Grouptrail Cycling 45 Portland 7
7 362 mike Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Vancouver 7
8 311 Jerry Pruiett PNW Maniacs 47 Camas 7
9 366 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 47 Vancouver 7
10 331 Charles Barrett 49 Portland 7
11 316 Tom Kay The Spokesmen 41 Portland 7
12 392 Mike Lurie bicycleattorney.com 47 Portland 7
13 340 Dave Petermeier Team Planet X USA 51 Portland 7
14 418 Jason Reynolds Rare Disease Cycling 45 Portland 7
15 330 James Lais 47 PORTLAND 7
16 401 Thomas Smith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 55 eugene 7
17 320 Jason Jones Team Planet X USA 42 Portland 7
18 421 Mike Sobolewski Hapi-Go! 47 Vancouver 7
19 301 Dave Torrance 46 Portland 7
20 369 Charlie Goldston Athletes Lounge Cycling Team 37 Gladstone 7
21 315 Brian Wise 45 Vancouver 7
22 335 Ethan Fuld Unattached 51 Portland 7
23 374 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 oregon city 7
24 307 Mark Hand Team Planet X USA 57 Tigard 7
25 405 Dan McKenna ANTHM Collective 44 Portland 7
26 303 Jeff Hurt 45 Portland 7
27 395 Peter Hand 43 Portland 7
28 420 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40 Portland 7
29 376 Jeremy Wright River City Bicycles 37 Portland 7
30 351 Joshua Boelter Cyclepath Racing 40 Portland 7
31 347 Brian Carrico The Spokesmen 45 Vancouver 7
32 387 Tony Pitone 48 Portland 7
33 415 Vince Rodarte River City Bicycles/Gestalt Haus PDX 41 Portland 7
34 312 Wes Woosley 45 Portland 7
35 414 Albert Passadore Hammer Velo 44 Portland 7
36 310 Matt Haughey Matthew A Haughey 44 McMinnvile 6
37 419 Charlton Shen 50 Portland 6
38 422 garrett tyburski 38 portland 6
39 317 Andy Casebeer Team S+M 49 Washougal 6
40 367 Chris Valencia Boneyard Cycling 53 Bend 6
41 324 Greg Russell NoMads Sports Club 48 Portland 6
42 416 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Clackamas 5
DNF 358 Jeff Dill ANTHM Collective 44 Portland 4

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps
1 315 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 7
2 318 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 37 Portland 7
3 338 Matt Jamison Grouptrail Cycling 35 Portland 7
4 373 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 40 Portland 7
5 396 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 38 Portland 7
6 313 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Beaverton 7
7 336 Chris Page Metropolis Cycle Repair 48 Brightwood 7
8 390 Ian Boggs Portland Bicycle Studio 36 Portland 7
9 305 Jeff Chochon Athletes Lounge Cycling Team 51 Portland 7
10 348 Billy Holcomb Trusty Switchblade 41 Portland 7
11 409 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team 49 Portland 7
12 408 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 44 salem 7
13 339 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 portland 7
14 308 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 45 Portland 7
15 301 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo 43 Beaverton 7
16 365 Steve Black Trusty Switchblade 44 Portland 7
17 378 Eric Lilley Murder of Crows 48 Bend 7
18 355 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 40 7
19 303 Christopher Moore Christopher Moore 42 Salem 7
20 332 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 36 Salem 7
21 322 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 40 Vancouver 7
22 362 John Hatfield Audi 48 Portland 7
23 407 Scott Gerwig 48 Portland 7
24 316 Thomas Royce The Spokesmen 48 Ridgefield 7
25 329 ILe Powell Team S+M 47 Portland 7
26 374 Jon Frommelt bicycleattorney.com 46 Portland 6
27 366 Jeff Brock Nossa Familia Coffee Cycling 41 Portland 6
28 360 Dean Maclean Team Planet X USA 46 Portland 6
29 406 Paul Souders GDI 45 Portland 6
30 342 Joseph Hagedorn 44 Portland 6
31 357 Fred Smelser 38 Portland 6
32 334 Joe Pinzone Threshold Velo 48 Vancouver 6
33 359 Aaron Even VMR Racing 46 Portland 6
34 352 James Bender bicycleattorney.com 45 West Linn 6
35 369 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling Portland 6
36 405 Jon DeLeonardo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 North Plains 6
37 344 Judson McCauley The Spokesmen 42 Vancouver 6
38 340 Erik Offner Team Planet X USA 43 Portland 6
39 335 Andy Platt Columbia Sportswear 46 Portland 6
40 302 Steven Westberg Deschutes Brewery 48 Bend 5

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 8 Jeff Otto Audi 54 Beaverton 7
2 22 Russell Thorstrom Team UpCycle 58 Boise 7
3 30 John Foulston Team Velo Cult 53 Portland 7
4 40 Steven Thorne BikeFlights.com 55 Portland 7
5 66 Bob Jacobs bicycleattorney.com 50 Portland 7
6 32 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59 Eugene 7
7 1 Michael Metz bicycleattorney.com 54 Renton 7
8 9 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 51 Portland 7
9 25 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50 Vancouver 7
10 46 John Napier Metropolis Cycle Repair 55 Camas 7
11 54 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 52 Portland 7
12 10 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 7
13 48 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 56 Camas 7
14 16 Daniel Melkonian Hood River Velo 56 Trout Lake 7
15 4 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Portland 7
16 2 Alan Thomason Deschutes Brewery 56 Redmond 6
17 91 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59 Eugene 6
18 101 Donald Newlands bicycleattorney.com 52 Portland 6
19 14 Mike Mercer Grouptrail Cycling 56 Portland 6
20 20 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 58 Lake Oswego 6
21 7 Erik Goodfriend Hammer Velo 56 portland 6
22 74 Ian Kennedy bicycleattorney.com 52 Portland 6
23 55 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 52 Brush Prairie 6
24 33 Matthew S Martel Interurban 51 Portland 6
25 69 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 6
26 27 Timothy Shreve Hutch's Slocum Comotion 51 Eugene 6
27 17 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 58 Portland 6
28 96 David Dorocke Deschutes Brewery 54 Bend 6
29 42 Paul Mautner Veloforma 58 Portland 6
30 63 Tim Rathbun 54 mulino 6
31 13 Clint Ebert bicycleattorney.com 57 Forest Grove 6
32 52 David Luoma Cyclepath Racing 59 Portland 6
33 71 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 51 Portland 6
34 23 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50 Tigard 6
35 43 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 65 Eugene 6
36 44 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 6
37 98 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 50 Portland 6
38 18 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 57 Ridgefield 6
39 102 Jason Bietz 50 Sherwood 6
40 26 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 50 Washougal 6
41 99 Michael Dehner Portland Velo Racing Team 51 Portland 6
42 36 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Wilsonville 6
43 50 Dave Metz 51 Cottage Grove 6
44 100 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Portland 6
45 49 Mark Damon Hutch's Eugene 54 Portland 5
DNF 97 Christopher Van Tilburg Hood River Velo 50 Hood River 3
DNF 39 Jon Gove Grouptrail Cycling 54 Portland 2
DNF 103 Scot Jarchow Threshold Velo 50 Beaverton 2

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 3 Mark Schwyhart bicycleattorney.com 63 Portland 6
2 5 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 65 Eugene 6
3 14 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 6
4 23 Steve Rearden Blondie Velo 65 Portland 6
5 18 Steven Miller 63 Portland 6
6 26 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 60 Vancouver 6
7 2 Ron Strasser Team S+M 67 Portland 6
8 8 Amory Cheney Deschutes Brewery 65 Bend 6
9 7 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 60 Tigard 6
10 6 Russell Speirn Cyclepath Racing 70 Portland 5
11 4 Tad Hodgert Deschutes Brewery 70 Bend 5
12 25 Edward Lanton 66 Portland 5
13 21 Darell Provencher Team Rose City 62 West Linn 5

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 9 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 7
2 19 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 46 Bend 7
3 14 Ann Kennedy bicycleattorney.com 48 Portland 7
4 11 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 36 Portland 6
5 13 Anna Saltonstall Hood River Velo 40 The Dalles 6
6 26 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 40 Portland 6
7 5 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Hood River 6
8 22 Jill Petersen Hood River Velo 44 Hood River 6
9 8 Hazel Gross BATTLEKAT 40 Portland 6
10 21 Suzy Renn Team Slow 47 Portland 6
11 2 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37 Portland 6
12 1 Patricia Strange Deschutes Brewery 45 Bend 5
DNF 12 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Beaverton 2

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps
1 510 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary 43 Portland 6
2 511 Sarah Eustis bicycleattorney.com 43 Portland 6
3 512 Christy Hawkins Highfive Cycling 39 portland 6
4 502 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 5
5 513 Sara Thomas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Portland 5
6 501 Cecily Norris Highfive Cycling 36 Portland 5
7 508 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 45 Portland 5
8 509 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Happy Valley 4
9 503 Cecilia Becerra BikeFlights.com 46 Portland 4

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps
1 603 Eileen Kelly-Foulston Team Velo Cult 51 Portland 7
2 604 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 52 Bend 6
3 601 Susan Foster Deschutes Brewery 58 Bend 6
4 613 Michelle Thorstrom Hutch's/Bend Dental 53 Bend 6
5 602 Lora Melkonian Hood River Velo 57 Trout Lake 6
6 606 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 51 Portland 6
7 610 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 6
8 615 Pam Reid Team Rose City 59 Portland 6
9 614 Christie Scheer Team Rose City 53 Portland 5
10 600 Donna Metz bicycleattorney.com 52 Renton 5

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 10 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 33 Portland 11
2 12 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 11
3 25 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components 40 Albany 11
4 13 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 36 Portland 11
5 2 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 eugene 11
6 5 Ian Megale Team UpCycle Boise 28 Boise 11
7 7 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 39 Forest Grove 11
8 40 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 38 Portland 10
9 41 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 10
10 14 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 39 vancouver, 10
11 42 Pete Rubijono Poler/Athletic 40 Portland 10
12 8 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 35 Portland 10
13 15 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Happy Valley 10
DNF 4 Matthew Paez CX Pistols p/b Gigantic Brewing 25 Bend 6

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps
1 80 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 36 Portland 7
2 90 Robert Cummings 22 Concord 7
3 62 Brendan Sheerin Hutch's Eugene 16 Eugene 7
4 49 Jordan Barber Hutch's Eugene 32 Eugene 7
5 23 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 7
6 2 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 33 Vancouver 6
7 21 Adam Kachman Cascadia CC 27 portland 7
8 61 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 29 Portland 7
9 92 Bill Warburton Murder of Crows 36 Bend 7
10 55 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 37 Portland 7
11 34 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 43 Beaverton 7
12 9 Davis Melkonian Hood River Velo 17 Trout Lake 7
13 3 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 41 Portland 7
14 88 Gabe Doebler Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Tigard 7
15 83 Adam Moore Grouptrail Cycling 31 Portland 7
16 78 Nathan Abel 27 Capron 7
17 43 Brian List Bike Central/Barbur Vet 49 Portland 7
18 39 Cory Solovewicz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 7
19 93 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland 7
20 95 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 46 Portland 7
21 54 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 7
22 52 Michael Bernal 31 portland 7
23 77 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16 Eugene,Oregon 7
24 45 Brian Little BeerMongers Cycle Club 42 Portland 7
25 94 Jon Gove Grouptrail Cycling 54 Portland 7
26 91 Kellen Kjera Independent 35 Portland 7
27 96 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Beaverton 7
28 5 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 32 Beaverton 6
29 28 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 47 Portland 6
30 51 Michael Collins Bicycle Attorney 34 Portland 6
31 46 Joel Wilson Rolf Prima 43 Eugene 6
32 15 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team 41 Oregon city 6
33 18 Chris Page Metropolis Cycle Repair 48 Brightwood 6
34 89 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 7
35 50 Kiel Fletcher Portland Juice Co Racing 33 Bend 6
36 40 Nico Parkes-Perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 6
DNF 31 Jeff Turner Dallas Bike Works 46 Portland 4
DNF 60 Juston Manville MTBPDX.com 44 Portland 1
DNF 87 Alan Barton Olympia Cycling Team 32 Portland 1

Men 4

Num Name Team Age City Laps
1 24 Michael Aylward Portland Bicycle Studio 36 Portland 7
2 1 Jeff Baertsch Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 24 Portland 7
3 25 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 33 Portland 7
4 14 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland 7
5 12 Elijah Smith 36 vancouver 7
6 59 Travis Power Team Planet X USA 35 Beaverton 7
7 52 Ben iwasa Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 7
8 60 Jordan Miller Deschutes Brewery 34 Bend 7
9 61 Gabriele Canzi Team Polenta 31 Portland 6
10 3 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 37 Albany 6
11 26 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 6
12 54 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 30 Portland 6
13 4 Nic Kytlica Team Planet X USA 34 North Plains 6
14 35 Eric Alderman Team Planet X USA 34 Portland 6
15 11 Andy Borell Perthes Awareness p/b PANW 29 Portland 6
16 22 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 32 Portland 6
17 7 Ryan cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Vancouver 6
18 64 Spencer Roedel 27 PORTLAND 6
19 62 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team 24 Camas 6
20 8 Eric Hagen 36 Portland 6
21 65 Kris Fischer Portland Bicycle Studio 27 Portland 6
22 17 Joseph French Mettle Cycling 42 Portland 6
23 66 Nigel Rutigliano 33 Portland 6
24 56 benjamin spangler L5 flyers 35 atlanta 6
25 63 AUSTEM SOFHAUSER 30 portland 5
26 67 Nicholas Beyer 28 Portland 5
27 38 Artur Grochowski Threshold Velo 31 Portland 5
28 58 Evan Mobley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Sandy 5
29 57 Todd Mobley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 43 Sandy 5
DNF 29 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 4
DNF 33 Michael Collins bicycleattorney.com 34 Portland 2
DNF 49 Martin Joyce 34 Portland 2
DNF 16 Timothy Valenti Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 1

Men 5

Num Name Team Age City Laps
1 77 Everett Stilley 25 Portland 7
2 24 Jeffrey Baratta II Team Planet X USA 27 Portland 7
3 34 Joel Meyer 31 White Salmon 6
4 14 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 35 Wilsonville 6
5 79 David Visnack 47 Bend 6
6 73 Copeland Downs 26 Portland 6
7 23 Ryan Nyberg 29 Portland 6
8 1 Matt Taini 49 Lake Oswego 6
9 71 Matthew Boelter 37 Hillsboro 6
10 78 David Blair Murder of Crows 57 Portland 6
11 25 John Condon 55 Camas 6
12 75 Joshua Murphey Cycle Smart 33 Gresham 6
13 81 Jeff Elton Team Elton 46 brush prairie 6
14 74 Philip Hanline 6
15 76 Joe Derting 51 Sherwood 6
16 18 luis ramirez Portland 5
17 20 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 53 Washougal 5
18 82 Frank Wu Glady-ators p/b Gladys Bikes 38 Portland 5
19 80 David Forman Grouptrail Cycling 52 Portland 5
20 70 Michael Grochowski 22 MIDWAY CITY 3
21 68 PATRYK GRACHOWSKI 26 MIDWAY CITY 3
22 69 Stacy Mauro 25 MIDWAY CITY 3
DNF 84 Jason Beer 44 3
DNF 2 Judd Dunlap 45 Bend 3
DNF 59 Joshua Smith Browns Portland 1
DNF 72 Rick Barrett 5

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 619 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio 34 Portland 8
2 625 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 39 Forest Grove 8
3 636 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 34 Portland 8
4 629 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 8
5 638 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles 39 Portland 8
6 705 Andy Redden 34 Bend 7
7 640 Tim Joslin Cyclepath Racing 40 Portland 7
8 713 Brandon Meinke Olympia Cycling Team 33 Portland 7
9 622 John Walrod PDX TI / HUB / RCB 40 Portland 7
10 710 Mike Bene Jens Voigt's Army 49 Portland 7
11 697 Sven Geirnaert 35 Portland 7
12 711 Pete Rubijono Poler/Athletic 40 Portland 7
13 706 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 38 Portland 7
14 680 Steve Petersen Hood River Velo 55 Hood River 7
15 641 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 45 Portland 7
16 663 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Beaverton 7
17 648 John Napier Metropolis Cycle Repair 55 Camas 7
18 690 Shane Beers 7
19 651 Steve Black Trusty Switchblade 44 Portland 7
20 620 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team 37 Portland 7
21 654 Forest Wilson 33 Portland 7
22 689 Cindy Lewellen 6
23 707 Andrew Morphis BeerMongers Cycle Club Portland 6
24 600 Steven Westberg Deschutes Brewery 48 Bend 6
25 615 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Hood River 6
26 708 Ethan Furniss Poler 33 Portland 6
27 702 Aaron Even VMR Racing 46 Portland 6
28 686 Brice Stivers River City Bicycles 44 Portland 6
29 703 Charles Barrett 49 Portland 6
30 675 Suzy Renn Team Slow 47 Portland 6
31 709 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Aurora 6
32 633 Tad Hodgert Deschutes Brewery 70 Bend 6
DNF 693 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Lake Oswego 3
DNF 700 Timothy Valenti Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 2
DNF 704 andrew loaiza Cyclepath Racing 29 Portland 2
DNF 712 Dylan Peerenboom 27 Portland 2
DNF 701 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 1

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 808 Holland LaRue Team Finger 39 Hood River 6
2 824 Susannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 6
3 804 Mielle Blomberg Team S+M 45 Portland 6
4 802 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Gresham 6
5 807 Mari Little BeerMongers Cycle Club 37 Portland 6
6 813 Melissa Sher Team S+M 30 portland 6
7 803 Hazel Gross BATTLEKAT 40 Portland 5
8 825 Sharon Trammell Hapi-Go! 21 Scio 5
9 826 Jordan Faulds Highfive Cycling 36 Portland 5

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 850 Angharad Porteous bicycleattorney.com 28 Portland 9
2 870 Beth Ann Orton Team S+M 35 Portland 10
3 878 Laura Winberry Speedvagen Family Racing 32 Bend 9
4 876 Anna Megale Team Digest Health Clinic/Boise VeloWomen 25 Boise 9
5 858 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 28 Portland 9
6 875 Remy Maguire 37 Portland 9
7 860 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Happy Valley 9
8 874 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 35 Portland 9
9 877 Jenn Levo Olympia Cycling Team 36 Portland 8
10 856 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Beaverton 8
11 861 Holly Henderson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 30 Beaverton 8

Women 3

Num Name Team Age City Laps
1 123 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 6
2 104 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 38 Portland 6
3 108 Erin Blenkiron bicycleattorney.com 32 Portland 6
4 117 Kristi Cushman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 37 Portland 6
5 124 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Portland 6
6 102 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 34 Vancouver 6
7 107 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 5
DNF 121 Anne Bertucio 28 Seattle 1

Women 4

Num Name Team Age City Laps
1 338 Elyse Johansen Olympia Cycling Team 28 Portland 6
2 317 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 6
3 328 tina Shaner Bicycle Village 47 West Linn 6
4 307 Rebecca Hillary Portland Triathlon Club 40 Portland 6
5 339 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 40 Portland 5
6 335 Candida Hart Hapi-Go! 52 Washougal 5
7 312 Nikki Beckwith 30 Portland 5
8 336 Epiphany Couch Olympia Cycling Team 29 Portland 5
9 303 Brittany Stover 42 Portland 5
10 313 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 5
11 334 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 42 portland 5
12 330 Milli Chennell 34 Portland 5
13 302 Jordan Faulds Highfive Cycling 36 Portland 5
14 337 Leilani Barney Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 38 Portland 5

Women 5

Num Name Team Age City Laps
1 703 Cassie Capone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 27 Portland 5
2 740 Kate Drennan 33 Portland 5
3 733 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 5
4 706 Katie Linton 42 Washougal 5
5 741 Christine Hubert West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Portland 5
6 726 Sharon Mathis BATTLEKAT 41 Hillsboro 5
7 738 Casey Ferguson Portland 5
8 700 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 46 Happy Valley 5
9 734 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 5
10 730 Shelly Boelter 38 Portland 5
11 737 Stephanie Voss 40 Beavercreek 5
12 739 Julie Hughes 42 Portland 5
13 736 Sarah Lambert Stumptown Cycling Club 46 PORTLAND 5
14 705 Roxanna Hart Hapi-Go! 12 Washougal 4
15 735 holly swofford 50 Vancouver 4
16 709 Nichole Swanberg Glady-ators p/b Gladys Bikes 42 PORTLAND 4
17 732 Amelia Simpson 25 Corvallis 4
DNF 731 KERRY HANLINE 43 Happy Valley 1