Silverton Road Race

Silverton, OR
April 15, 2017

For Results Questions, please contact Terri Camp

Updated April 16, 2017 at 8:32 AM

Category 3 Men

Num Name Team Time Down Age City Time
1 8022 Max Ritzow 16 eugene 2:16:33.9
2 4431 Robert Cummings Dialed Cycling Team 00:06.8 23 Potsdam 2:16:40.7
3 515 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 00:09.2 37 Portland 2:16:43.1
4 634 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:14.8 31 Portland 2:16:48.7
5 524 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 00:25.0 34 Bend 2:16:58.9
6 353 Will Hahn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 02:03.8 28 Portland 2:18:37.7
7 337 Arthur Schocken Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 02:22.5 35 Vancouver 2:18:56.4
8 674 Anthony Broadman Evolution Racing Team/River City Bicycles 03:48.7 39 Bend 2:20:22.6
9 398 Keelan Ontiveros V.C. Cascade p/b Slocum 03:49.9 17 Portland 2:20:23.8
10 684 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 03:51.1 24 Portland 2:20:25.0
11 3152 Randall Fransen Mettle Cycling 03:52.4 37 Portland 2:20:26.3
12 3013 Brendan Sheerin V.C. Cascade p/b Slocum 03:57.4 17 Eugene 2:20:31.3
13 3010 Josh Mitchell 04:01.2 30 Portland 2:20:35.1
14 81 Quinn Storey 04:05.5 16 Burnaby, B.C. 2:20:39.4
15 66 Julian Soh Audi 04:06.4 47 Olympia 2:20:40.3
16 385 Kelsey Ramsey Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 04:09.5 28 Portland 2:20:43.4
17 5317 matthew toupal 04:11.1 31 Portland 2:20:45.0
18 334 Bradley Wiltfong 04:15.8 27 Vancouver 2:20:49.7
19 3007 Tyler Aquino Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 04:25.6 26 PORTLAND 2:20:59.5
20 74 Shane Fletcher 04:28.4 45 Portland 2:21:02.3
21 587 Calon Russell Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 04:29.6 39 Portland 2:21:03.5
22 3166 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 04:44.9 31 Newberg 2:21:18.8
23 611 Dan Litwora Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 05:07.9 42 Forest Grove 2:21:41.8
24 352 Troy Meeker 10:07.6 23 Lake Oswego 2:26:41.5
25 708 Istvan Takacs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 19:10.1 34 Portland 2:35:44.0
26 79 Weston Martin 25:54.2 32 Portland 2:42:28.1
27 3011 Isaac Tarter 52:08.2 32 Portland 3:08:42.1
DNF 82 Todd Berger 44 Bend 3:08:42.1
DNF 314 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 27 Portland 3:08:42.1

Category 4/5 Men

Num Name Team Time Down Age City Time
1 86 Joshua Nelson 39 Klamath Falls 2:25:22.9
2 4544 Ben Waters Holtey Law p/b Peak Condition 00:52.9 29 Portland 2:26:15.8
3 4537 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 00:53.3 37 Portland 2:26:16.2
4 72 Zachary Berkompas Dialed Cycling Team 00:56.0 21 Yacolt 2:26:18.9
5 5130 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 00:56.3 38 Portland 2:26:19.2
6 5655 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 00:59.7 39 Boring 2:26:22.6
7 4273 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 01:00.7 42 Beavercreek 2:26:23.6
8 84 Patrick Connor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 01:04.1 26 Portland 2:26:27.0
9 4184 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 01:13.6 37 Boring 2:26:36.5
10 73 kimbert Robinson 01:15.1 18 Eugene 2:26:38.0
11 5132 Mike Ott Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 01:30.2 37 Lake Oswego 2:26:53.1
12 4047 Travis Power Team Planet X USA p/b Xiologix 01:31.9 36 Beaverton 2:26:54.8
13 4174 John Pearson Byzick + Company Cycling 01:33.0 28 portland 2:26:55.9
14 5278 Matt Berg 02:56.0 45 Troutdale 2:28:18.9
15 5185 Chad Eder Chinook Cycling Club 03:03.5 43 Richland 2:28:26.4
16 70 Owen Daniell 03:28.4 18 Eugene 2:28:51.3
17 83 Eric McKinley 05:40.5 26 corvallis 2:31:03.4
18 78 Sid Hariharan Byzick + Company Cycling 06:06.2 24 Salem 2:31:29.1
19 4102 Brendan Marnell Hammer Velo 06:44.2 34 Portland 2:32:07.1
20 75 Jacob Huebert 09:07.1 30 Medford 2:34:30.0
21 4125 Michael Heywood 10:33.4 42 Gresham 2:35:56.3
22 5198 Philippe Gauthier Mettle Cycling 11:17.4 35 Portland 2:36:40.3
23 4343 Greg Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 12:45.5 41 Portland 2:38:08.4
24 5029 John Adams Capitol Velo 12:52.4 34 Salem 2:38:15.3
25 4004 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 13:15.5 52 Portland 2:38:38.4
26 5110 Matt LeGrand Dialed Cycling Team 16:45.0 38 Camas 2:42:07.9
27 5897 Colin Howard 17:37.7 38 Portland 2:43:00.6
28 6019 Jonathan Berkompas Dialed Cycling Team 18:52.8 29 Vancouver 2:44:15.7
29 4053 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20:26.8 42 portland 2:45:49.7
30 5465 David Smith MTBPDX.com 25:47.8 48 Hillsboro 2:51:10.7
31 5320 Jeremy Morris 27:36.8 41 Klamath Falls 2:52:59.7
32 98 Peter Madsen 31:25.3 34 Bend 2:56:48.2
DNF 4028 Keith Solano Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 45 Portland 2:56:48.2
DNF 4011 Dustin Einig 33 Portland 2:56:48.2
DNF 4083 koosha Aslani 38 Tigard 2:56:48.2
DNF 5530 Peter Jennings Grixsen Brewing p/b West End Bikes 32 Portland 2:56:48.2
DNF 5344 Erik Nielsen 30 Portland 2:56:48.2
DNF 4018 Adam Vanarsdall 45 Portland 2:56:48.2
DNF 5365 Jeremy Swindle 45 Newberg 2:56:48.2
DNF 5015 jesse haas 43 Portland 2:56:48.2

Masters Men 40-49 (3/4/5)

Num Name Team Time Down Age City Time
1 3162 Jake von Duering Dialed Cycling Team 43 Camas 2:26:47.2
2 621 John Weathers Audi 00:02.4 47 Portland 2:26:49.6
3 4231 Webster Wilson 00:03.0 45 Portland 2:26:50.2
4 750 Stephen McDade Olympia Cycling Team 00:03.9 45 tigard 2:26:51.1
5 518 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 00:15.4 43 Bend 2:27:02.6
6 3159 Robert Tornai Audi 00:19.7 44 Newberg 2:27:06.9
7 85 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 00:25.1 45 Portland 2:27:12.3
8 5003 Chris Hanel Dialed Cycling Team 00:34.8 47 Portland 2:27:22.0
9 3170 Greg Steele Audi 00:43.7 46 Tigard 2:27:30.9
10 321 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 00:44.9 48 Vancouver 2:27:32.1
11 608 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 00:49.7 49 Portland 2:27:36.9
12 71 Richard Albrow Hutch's Bend Dental 01:00.6 Bend 2:27:47.8
13 5157 Steve Hanson 02:29.7 45 Pasco 2:29:16.9
14 3157 John Hatfield Audi 06:02.3 49 Portland 2:32:49.5
15 6006 Nathan Koch Mountain View Cycles Racing Team 06:02.5 42 bingen 2:32:49.7
16 3163 Joseph Tysoe Portland Velo Racing 06:41.9 46 Portland 2:33:29.1
17 5461 Tiago Reis Hutch's Bend Dental 16:25.7 47 Bend 2:43:12.9
18 77 Tony Pawley Team Tomato 47:56.2 49 White Rock 3:14:43.4
DNF 80 Paul Zweigart 45 Turner 3:14:43.4

Masters Men 50+ (3/4/5)

Num Name Team Time Down Comments Age City Time
1 580 Scott Goldstein 51 Eugene 2:31:28.4
2 550 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 00:03.2 51 Vancouver 2:31:31.6
3 90 Scott Monett 00:04.7 58 Tacoma 2:31:33.1
4 542 Michael Myers Dialed Cycling Team 00:05.2 50 Camas 2:31:33.6
5 5005 Jay Small Dialed Cycling Team 00:06.6 51 Vancouver 2:31:35.0
6 318 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 00:09.7 54 Wilsonville 2:31:38.1
7 636 Jeff Otto Audi 00:11.3 55 Beaverton 2:31:39.7
8 91 Kurt Krichko 00:12.6 56 Ridgefield 2:31:41.0
9 4110 Jonathan Sharp 00:12.9 55 Corvallis 2:31:41.3
10 650 Dean Vacheresse 00:12.9 56 Portland 2:31:41.3
11 759 Matt Kline Land Shark 00:13.5 52 grants pass 2:31:41.9
12 449 Pete Lindeman Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 00:19.9 51 Portland 2:31:48.3
13 4050 Andrew LaVeine Audi 00:23.0 50 Newberg 2:31:51.4
14 5418 Kyle Kotwica 00:16.5 Relegation for Centerline Advancement 53 Corvallis 2:31:44.9
15 511 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 00:34.2 52 SALEM 2:32:02.6
16 148 Steven R Holland 01:34.2 58 Portland 2:33:02.6
17 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 03:25.9 55 Portland 2:34:54.3
18 363 John Prosser Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 04:19.4 50 Hillsboro 2:35:47.8
19 5141 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 06:45.6 53 Camas 2:38:14.0
20 383 Dan Packman Audi 11:27.1 53 Bend 2:42:55.5
21 136 David Root Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 17:36.7 52 Vancouver 2:49:05.1
22 4076 Jeff Boulet Hutch's Bend Dental 24:04.4 59 Bend 2:55:32.8
23 535 Erik Spillman Portland Velo Racing 27:26.0 52 Portland 2:58:54.4
24 5135 Chuck Kraeuter 38:37.7 56 Portland 3:10:06.1
DNF 97 John Sorle Hutch's Bend Dental 54 Bend 2:31:30.5
DNF 359 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 West Linn 2:31:30.5
DNF 516 John Kenney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Hood River 2:31:30.5
DQ 613 Perry Lund 00:02.1 Centerline Advancement before 200 meter 54 Springfield 2:31:30.5

Masters Men 60+ (3/4/5)

Num Name Team Time Down Age City Time
1 390 Paul Coffee 61 Federal Way 2:31:36.8
2 92 Jamie Cobb Portland Velo Racing 00:01.3 63 Newberg 2:31:38.1
3 95 Daniel Caldwell Audi 17:39.2 68 Bend 2:49:16.0
4 5306 Mark Pearson Hutch's Bend Dental 37:59.7 72 Bend 3:09:36.5
5 4104 Christopher Soelling 45:00.0 62 Redmond 3:16:36.8
6 5035 Tom Kelly 45:03.2 65 Portland 3:16:40.0

Pro/1/2 Men

Num Name Team Time Down Comments Age City Time
1 819 Jacob Ruthe Jelly Belly Cycling 26 Portland 2:59:31.0
2 110 Dillon Caldwell Audi 00:00.7 28 Bend 2:59:31.7
3 108 Cameron Beard UCI CT: CCB Velotooler 00:02.3 19 Bend 2:59:33.3
4 153 Austin Arguello Hedrick Racing 00:08.7 Centerline Warning 26 Eugene 2:59:39.7
5 177 Evan Murphy 00:35.4 29 Portland 3:00:06.4
6 44 Gray Skinner 01:45.1 Centerline Warning 33 Bend 3:01:16.1
7 804 Colin Gibson Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 01:46.0 30 Portland 3:01:17.0
8 47 PB Thiffault Hedrick Racing 01:50.2 Centerline Warning 26 Seattle 3:01:21.2
9 46 Cameron Clark Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 02:05.7 25 Bend 3:01:36.7
10 186 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 02:16.7 37 Portland 3:01:47.7
11 565 Felipe Nystrom 02:46.1 34 Vancouver 3:02:17.1
12 806 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 02:49.5 47 Bend 3:02:20.5
13 100 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 02:51.3 49 Eugene 3:02:22.3
14 141 Galen Mittermann Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 02:54.2 37 Eugene 3:02:25.2
15 382 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 02:55.3 44 Beaverton 3:02:26.3
16 125 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 03:02.6 Centerline Warning 42 Portland 3:02:33.6
17 103 Jeremy Russell River City Bicycles 03:07.0 35 Portland 3:02:38.0
18 517 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 03:12.9 29 Corvallis 3:02:43.9
19 93 Carl Decker 03:23.1 42 Bend 3:02:54.1
20 863 David Kuhns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 09:59.3 36 Beaverton 3:09:30.3
21 105 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12:19.8 37 Beaverton 3:11:50.8
22 825 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental 12:22.3 50 Bend 3:11:53.3
23 120 Anthony Monteleone 12:28.6 31 Portland 3:11:59.6
24 180 David Chipchase 16:58.9 Centerline Warning 47 Dupont 3:16:29.9
25 948 Travis Brown Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 19:09.0 37 Portland 3:18:40.0
26 888 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 19:21.3 Centerline Warning 37 Tigard 3:18:52.3
27 881 Brian Schaning River City Bicycles 22:56.9 35 Bend 3:22:27.9
28 886 Antonio Castaneda JR Guinness Cycling Team 26:29.0 Warning One Number 44 Keizer 3:26:00.0
DNF 174 Joe Cooper 50 Ashland 3:26:00.0
DNF 160 Keegan O'Neill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20 Portland 3:26:00.0
DNF 146 Justin Onusko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Eugene 3:26:00.0
DNF 89 David Gordon 58 Olympia 3:26:00.0
DNF 984 Kent Ross Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 21 Portland 3:26:00.0
DNF 45 Christopher Carter 32 Bellingham 3:26:00.0
DNF 873 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 38 Portland 3:26:00.0
DNF 94 Cassidy Bigsby Grixsen Brewing p/b West End Bikes Centerline Warning 26 Eugene 3:26:00.0
DNF 127 Joel Fletcher Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage Centerline Warning 29 Portland 3:26:00.0
DNF 852 Christopher Bagg Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 38 Portland 3:26:00.0
DNF 101 Andrew Coe River City Bicycles 36 Portland 3:26:00.0
DNF 115 Nick Skenzick 38 Eugene 3:26:00.0
DNF 922 Billy Truelove 43 Eugene 3:26:00.0
DNF 111 Kyle Roberts Showers Pass Racing Team Centerline Warning 30 Portland 3:26:00.0

Women 1/2

Num Name Team Time Down Age City Time
1 203 Nicole Pressprich Audi 29 Bend 2:41:51.6
2 217 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 00:02.5 46 Sherwood 2:41:54.1
3 206 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 02:26.1 39 Portland 2:44:17.7
4 219 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 06:41.5 28 Bend 2:48:33.1
5 218 Mallory Miller Portland Bicycle Studio 06:42.5 28 Portland 2:48:34.1
6 49 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 07:01.8 37 Portland 2:48:53.4
7 467 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 08:02.4 36 Portland 2:49:54.0
8 69 Jasmine Soh 09:30.9 16 Olympia 2:51:22.5
9 241 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 09:53.0 36 Portland 2:51:44.6
DNF 270 Leia Tyrrell 28 Corvallis 2:51:44.6

Women 1/2/3

Num Name Team Time Down Comments Age City Time
1 203 Nicole Pressprich Audi Women 1/2 29 Bend 2:41:51.6
2 217 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 00:02.5 Women 1/2 46 Sherwood 2:41:54.1
3 3002 Ryan M Levering Sunnyside Sports 00:12.1 Women 3 39 Bend 2:42:03.7
4 206 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 02:26.1 Women 1/2 39 Portland 2:44:17.7
5 403 Isabella Taylor Olympia Cycling Team 06:34.6 Women 3 22 portland 2:48:26.2
6 237 Holland LaRue Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 06:37.5 Women 3 40 Hood River 2:48:29.1
7 219 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 06:41.5 Women 1/2 28 Bend 2:48:33.1
8 218 Mallory Miller Portland Bicycle Studio 06:42.5 Women 1/2 28 Portland 2:48:34.1
9 238 Taylor Phillips Olympia Cycling Team 06:47.6 Women 3 26 Portland 2:48:39.2
10 228 Elyse Johansen Olympia Cycling Team 06:48.4 Women 3 29 Portland 2:48:40.0
11 456 Christine A Holland Portland Bicycle Studio 06:55.8 Women 3 50 Portland 2:48:47.4
12 49 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 07:01.8 Women 1/2 37 Portland 2:48:53.4
13 467 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 08:02.4 Women 1/2 36 Portland 2:49:54.0
14 69 Jasmine Soh 09:30.9 Women 1/2 16 Olympia 2:51:22.5
15 241 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 09:53.0 Women 1/2 36 Portland 2:51:44.6
DNF 283 Clara Terrell Women 3 32 Eugene 2:51:44.6
DNF 223 Jennifer Haliewicz Women 3 29 Portland 2:51:44.6
DNF 270 Leia Tyrrell Women 1/2 28 Corvallis 2:51:44.6

Women 3

Num Name Team Time Down Age City Time
1 3002 Ryan M Levering Sunnyside Sports 39 Bend 2:42:03.7
2 403 Isabella Taylor Olympia Cycling Team 06:22.5 22 portland 2:48:26.2
3 237 Holland LaRue Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 06:25.4 40 Hood River 2:48:29.1
4 238 Taylor Phillips Olympia Cycling Team 06:35.5 26 Portland 2:48:39.2
5 228 Elyse Johansen Olympia Cycling Team 06:36.3 29 Portland 2:48:40.0
6 456 Christine A Holland Portland Bicycle Studio 06:43.7 50 Portland 2:48:47.4
DNF 283 Clara Terrell 32 Eugene 2:48:47.4
DNF 223 Jennifer Haliewicz 29 Portland 2:48:47.4

Women 4/5

Num Name Team Time Down Age City Time
1 76 Narissa Chang 35 1:59:23.8
2 413 Lindsay Jackson Olympia Cycling Team 00:07.9 40 Lake Oswego 1:59:31.7
3 420 Jules DJ Allison Olympia Cycling Team 01:03.1 32 Portland 2:00:26.9
4 7184 Lucie Browning Olympia Cycling Team 01:47.2 27 Portland 2:01:11.0
5 8088 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 04:20.0 14 Vancouver 2:03:43.8
6 7066 Jennifer Kuhns 09:22.4 29 Beaverton 2:08:46.2
7 7106 Heather Simmons Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 11:42.9 41 Bend 2:11:06.7
8 7097 Sarah Williams Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 32:31.6 40 Hillsboro 2:31:55.4
9 88 Jennifer McKee 44:24.4 43 Vancouver 2:43:48.2

Women 40+ (3/4/5)

Num Name Team Time Down Age City Time
1 243 Lori Brault 46 Portland 1:51:42.9
2 222 Hazel Gross Team AF 08:33.6 41 Portland 2:00:16.5
3 7180 Diane Smith 15:30.2 47 Hillsboro 2:07:13.1
4 7047 Susan Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 20:27.6 54 Portland 2:12:10.5
5 407 Catherine Cooper Olympia Cycling Team 35:13.5 45 Portland 2:26:56.4
6 87 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40:13.3 48 Portland 2:31:56.2