CrossWord CX Challenge

Pat's Acres Racing Complex (Canby, OR)
October 21, 2017

For results questions, please contact Mack Stilson

Updated October 21, 2017 at 5:29 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 578 sarah umberhandt Stumptown Cycling Club 41 Portland 4 44:48

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 705 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 lake oswego 5 42:42
2 730 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 45 Tigard 5 43:10
3 739 Doug Bowman 49 Corvallis 5 46:03
4 766 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48 Portland 5 46:10
5 713 Scott Rath HiFi Sound Cycling Components 47 Wilsonville 5 47:05
6 724 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland 5 48:15
7 717 Mike Reddig Camas Bike and Sport 46 Camas 5 48:20
8 701 Ed Waters 58 Eagle Creek 4 44:45

Junior Men 10-12

Num Name Team Age Laps Time
1 508 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 5 26:24
2 541 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 5 28:39
3 503 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 11 4 24:52
4 542 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 4 33:58

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 553 Luke Soto 14 Portland 5 26:03
2 537 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 14 Portland 4 26:03
3 566 Ronan Myers 14 West Linn 4 27:51
4 561 Alex Amparo 13 4 28:50
5 565 Charley Myers 13 West Linn 4 30:32
DNF 506 Ian Shreve 14 eugene 1 30:32

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 633 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 4

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 553 Luke Soto 14 Portland 5 26:03
2 508 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 5 26:24
3 541 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 5 28:39
4 503 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 11 Portland 4 24:52
5 537 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 14 Portland 4 26:03
6 633 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 4 26:03
7 529 Elliot Werner 9 Portland 4 27:22
8 566 Ronan Myers 14 West Linn 4 27:51
9 561 Alex Amparo 13 4 28:50
10 565 Charley Myers 13 West Linn 4 30:32
11 542 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 4 33:58
12 531 Orion Souders 9 Portland 3 24:42
DNF 506 Ian Shreve 14 eugene 1 24:42

Junior Men 9

Num Name Team Laps Time
1 529 Elliot Werner 4 27:22
2 531 Orion Souders 3 24:42

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 14 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 5 29:33

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 14 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 5 29:33

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 333 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 10 58:26
2 305 Rick Metz bicycleattorney.com 49 Portland 9 55:10
3 354 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Happy Valley 9 56:40
4 359 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 9 58:13

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 508 Scott Chamberlain 37 Portland 5 39:53
2 391 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 54 Tigard 5 42:57
3 372 garrett tyburski 39 portland 5 43:16
4 361 Matt Taini 50 Lake Oswego 5 44:09
5 406 Josh Kneedler Cyclepath Racing 45 Portland 5 44:10
6 394 Greg Myers 45 West Linn 5 44:24
7 302 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Portland 5 44:56
8 401 Joshua Boelter Pedal PT 41 Portland 5 45:00
9 383 Joseph French Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 43 Portland 5 46:24
10 395 Steven Soto 44 Sherwood 5 47:13
11 359 Scott Coleman Team Planet X USA p/b Xiologix 47 Beaverton 5 47:46
12 364 Ben Hein 45 Bend 5 48:22
13 445 Burk Webb Portland Velo Racing 50 Milwaukie 5 48:24
14 345 Brian Dessinger 49 Milwaukie 5 48:51
15 354 Chris Bathke 45 Portland 5 49:12
16 300 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix 58 Tigard 5 49:44
17 525 Dan Saunders 4 40:13
18 526 James Williams 48 Tigard 4 40:15
19 322 Joe Pinzone 49 Vancouver 4 40:55
20 524 Mike Reddic Camas Bike and Sport 46 Camas 4 41:24
21 453 Jorge Lara Capitol Velo 57 Salem 4 42:33
22 377 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Beaverton 4 44:40
23 454 Chris Valencia Boneyard Cycling 54 Bend 4 46:09
24 405 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 oregon city 4 46:30
25 301 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Clackamas 3 40:46

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 355 Carl Werner 39 Portland 5 42:55
2 313 Peter Koonce Grouptrail Cycling 43 Portland 5 43:22
3 320 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 52 Portland 5 44:53
4 342 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 5 45:09
5 309 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 46 Portland 5 45:15
6 359 Paul Souders 46 Portland 5 46:18
7 453 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 45 salem 5 46:39
8 504 Gregory Gohman 5 47:17
9 465 Dylan Wiggins 36 Portland 5 47:29
10 312 Christopher Moore 43 Salem 5 48:39
DNF 503 Mark Rasmussen 49 Salem 2 48:39

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 64 Bob Jacobs bicycleattorney.com 51 Portland 5 42:53
2 51 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Wilsonville 5 43:16
3 6 Michael Metz bicycleattorney.com 55 Renton 5 44:12
4 8 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 5 44:20
5 19 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 52 Portland 5 44:40
6 14 Timothy Shreve 52 Eugene 5 44:47
7 70 Greg Talbert 55 Portland 5 45:46
8 22 Mike Mercer Grouptrail Cycling 57 Portland 5 46:31
9 92 Steven Basden Cyclepath Racing 52 Portland 5 46:53
10 50 Ian Kennedy bicycleattorney.com 53 Portland 5 48:24
11 47 Tim Rathbun 55 Mulino 5 48:53
12 9 Alan Thomason Deschutes Brewery 57 Redmond 5 48:53
13 100 David Dorocke Deschutes Brewery 55 Bend 4 40:16
14 160 Michael Gohman 4 40:42
15 102 Paul Mautner Veloforma 59 Portland 4 42:00
16 95 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Portland 4 42:38
17 137 David Bussey Showers Pass Racing Team 53 Canby 4 42:43
18 127 David Lenhart Boneyard Cycling 56 Bend 4 43:37
DNF 2 Scott Mares 50 Portland 1 43:37

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 26 Phil Randall Bicycleway.com/OPS 60 Eugene 5 43:41
2 1 Ron Strasser Team S+M 68 Portland 5 44:53
3 33 Rick Gregory 64 Eugene 5 45:01
4 10 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/OPS 63 Eugene 5 46:41
5 8 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 61 Tigard 5 47:12
6 7 Edward Lanton 67 Portland 4 45:25

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 610 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 53 Bend 5 39:08
2 617 Pam Reid Team Rose City 60 Portland 5 39:48
3 601 Donna Metz bicycleattorney.com 53 Renton 5 47:16
4 608 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 64 Portland 4 40:29
5 633 Barbara Thiele Team Rose City 64 Hillsboro 4 42:21

Men 1/2

Num Name Team Age Laps Time
1 86 Evan Murphy 29 10 53:33
2 83 Jacob Rathe Jelly Belly Cycling 26 10 53:50
3 54 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 45 10 54:12
4 87 David Wilcox HiFi Sound Cycling Components 38 10 56:09
5 85 Fred mills Point S Racing 37 9 53:38

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 53 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 33 Portland 8 43:47
2 145 Dusty Miller Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Keizer 8 45:53
3 40 Charlie Douthwaite Team Coastal 31 Portland 8 46:50
4 54 Adam Moore Grouptrail Cycling 32 Portland 8 46:51
5 84 David Cushman Grouptrail Cycling 36 Portland 8 47:00
6 82 Troy Meeker 23 Lake Oswego 8 47:49
7 48 Kiel Fletcher 34 Bend 8 48:49
8 3 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 Portland 7 42:58
9 39 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland 7 43:15
10 155 Dan Werle 45 Portland 7 43:40
11 152 Joshua Hanselman 42 Newberg 7 44:44
12 127 Mark Adamski 48 Portland 7 45:03
DNF 80 Tyler James 22 Wilsonville 1 45:03

Men 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 44 Peter Madsen Murder of Crows 34 Bend 6 46:14
2 99 Jason Whitley 6 46:51
3 62 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 32 Portland 6 47:22
4 33 Luke Soto 5 42:37

Men 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 202 Nikolaus Kashey 44 Portland 5 46:20
2 99 Adam Vanarsdall 45 Portland 5 47:52
3 154 Adam Hayner 25 Molalla 5 48:38
4 20 Ryan Smith 25 Molalla 5 49:44
5 6 John Condon Dialed Cycling Team 56 Camas 5 49:59
6 201 Zach Sunitsch 30 Portland 5 50:49
7 207 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 45 Tigard 5 51:33
8 205 Jonathan Palmer 4 41:32
9 12 John Morehead Camas Bike and Sport 54 Washougal 4 42:38
10 208 Nigel Rutigliako 34 4 43:05
11 209 45 4 43:07
12 143 Larry Coates 44 West Linn 4 44:31
13 187 Jason Hoye 31 canby 4 45:37
14 157 Michael Ybaben 54 Beaverton 4 45:57
15 147 Dennis McCord 43 Milwaukie 4 49:47
16 203 Brian Colony 57 WILSONVILLE 4 50:50
17 204 David Forman 53 Portland 3 41:19
18 152 Dylan Smith 27 Molalla 3 48:56
19 200 Jennifer Kulle Team Planet X USA p/b Xiologix 47 Portland 3 51:27
20 199 Timothy Krabill 42 Canby 3 51:59
DNF 206 John Burton 41 2 51:59

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 656 Fred mills Point S Racing 37 Portland 8 43:09
2 826 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 8 44:03
3 606 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Portland 8 45:11
4 610 Dustin Henderson Deschutes Brewery 39 Gresham 8 46:36
5 608 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 8 47:57
6 727 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Newberg 8 47:58
7 825 Chip Sloan 7 43:09
8 750 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 41 Portland 7 45:32
9 643 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Wilsonville 7 49:27
DNF 709 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 2 49:27
DNF 724 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 49:27

Singlespeed Women

Num Name Team Age Laps Time
1 802 Mielle Blomberg Team S+M 46 5 46:00
2 833 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 5 46:56
3 806 Hazel Gross Team AF 41 4 45:24

Unicycle

Num Name Laps
1 100 Steven Soto 1

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 865 Mallory Miller Point S Racing 28 Portland 8 55:31
2 879 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Happy Valley 8 57:04
3 892 Amy VanTassel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41 7 54:49

Women 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 144 Audrey Squires CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Springfield 6 41:57
2 139 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 Portland 6 43:16
3 138 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 6 43:21
4 116 Sara Thomas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 6 44:37

Women 4

Num Name Team Age Laps Time
1 276 Miriam Hough 47 6 44:39
2 252 Milli Chennell Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 5 40:36
3 320 Cymon Kersch Point S Racing 31 4 40:19

Women 5

Num Name Age City Laps Time
1 722 Whitney Hooker 34 The Dalles 5 42:25
2 731 Erica Spiritos 28 Portland 5 42:42