Eugene Time Trial Series

Eugene, OR
April 10, 2007

Part of the Eugene Time Trial Series

Updated April 29, 2009 at 10:47 AM

Category 2 Men

Num Name Team Points Time
1 823 Dan Vrijmoet Hutch's-Eugene 20 33:13
2 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 18 33:16
3 199 Rick Hammel Hutch's-Eugene 16 34:54
4 823 Brent Woodrich Hutch's-Eugene 14 35:26
5 109 Chris Brandt Collin's Cycle Shop 12 36:04
DNF 844 Rob English Bike Friday

Category 2 Women

Num Name Team Points Time
1 200 Kori Kunz Poplollies 20 40:07

Category 3 Men

Num Name Team Points Time
1 341 Jim Fischer EWEB Windpower 20 33:04
2 750 Evan Plews Capitol Subaru Cycling 18 33:59
3 373 Galen Mittermann Midtown Direct Racing 16 34:07
4 824 Joel Wilson Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 14 34:39
5 698 Jay Middleton Team Novara Eugene 12 34:48
6 305 Eric Kytola Hutch's-Eugene 10 34:57
7 552 Scott Jones 9 35:34
8 747 Doug LeRoux 8 35:44
9 734 Joseph Kline North River Racing 7 36:42
10 335 Todd Dye EWEB Windpower 6 37:20
11 781 Marcus Wyckoff Midtown Direct Racing 5 37:33

Category 3 Women

Num Name Team Points Time
1 400 Lisa Turnbull Poplollies 20 38:59
2 214 Jessi Brunson Sorella Forte 18 39:38
3 257 jaini VS-Crawford Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 16 40:31
4 409 Erin Berryman Poplollies 14 43:46

Category 4 Women

Num Name Team Points Time
1 236 Jill Howe Poplollies 20 39:48
2 2367 Carol Morgan Poplollies 18 40:07
3 1546 Robin Clevenger Collin's Cycle Shop 16 40:27
4 404 Michele Gladieux Poplollies 14 40:34
5 1552 Lisa Spitzmiller 12 40:41
6 401 christi binstadt Poplollies 10 41:28
7 1575 Candy Walker Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 9 41:29
8 1212 Emily Snyder Poplollies 8 43:10
9 406 Erin Koenig Poplollies 7 43:42
10 412 kerri Vanden Berg Poplollies 6 44:03
11 1553 Jill Andrews Poplollies 5 45:42
12 1554 Ashley Middleton Team Novara Eugene 4 46:40
13 1547 Julie Grossnicklaus Team Novara Eugene 3 46:59
14 00 Kris Jacobson 2 47:30

Category 5 Men

Num Name Team Points Time
1 2256 Kevin Campbell Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 20 37:26
2 782 Larry Jackson 18 37:27
3 1596 steve klump Camp Harlow 16 37:33
4 2278 McKenzie Thramer 14 38:25
5 2270 Greg Helms 12 39:35
6 2622 Alexander Treusch OSU Cycling Club 10 40:06
7 733 Lee Ordonez Wheelworks 9 41:29
8 99 Wayne Aviles Fundamental Bike Repair 8 42:37
9 2076 Bruce Burke Team Novara Eugene 7 48:00

Catgory 4 Men

Num Name Team Points Time
1 1111 Brian Gordon Wheelworks 20 34:00
2 1316 Kenneth Philbrick OSU Cycling Club 18 34:15
3 1190 Doug Turnbull Midtown Direct Racing 16 35:02
4 1947 James Shingleton Capitol Subaru Cycling 14 36:00
5 1055 Martin Lisk Hutch's-Eugene 12 36:17
6 1004 Parker Johnstone Sunnyside Sports 10 36:31
7 1032 Ryan McKnab Chain Agents 9 36:34
8 1309 Scott Metzler Collin's Cycle Shop 8 36:48
9 914 Ryan Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 38:19
10 1077 Michael Romasco Capitol Subaru Cycling 7 38:32
11 1594 Morgan Christensen Collin's Cycle Shop 6 40:33
12 1106 Mike Engelmann 5 40:43
13 1289 Jean Wendling 4 52:17

Juniors 16-18

Num Name Points Time
1 986 Wes Stein 20 37:34
2 968 Ivar Vong 18 42:45

Juniors 8-15

Num Name Team Points Time
1 991 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 20 50:20

Masters Men 40-49

Num Name Team Points Time
1 558 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 20 34:48
2 1551 Hanz Scholz 18 36:30
3 2384 Thomas Nash Bike Peddler 16 37:07
4 1604 Tim Ehlers Bike Peddler 14 37:55
5 2623 Bryan McBride 12 39:16
6 1593 David Longdon Team Novara Eugene 10 41:31
DNF 2621 Mark Tribe Team Novara Eugene

Masters Men 50-59

Num Name Team Points Time
1 508 Eric Selker EWEB Windpower 20 37:00
2 1030 Andy Stahl Hutch's-Eugene 18 37:35
3 1045 Mark Q. Armstrong EWEB Windpower 16 37:43
4 2045 Michael Hickson EWEB Windpower 14 37:53
5 1957 Eric Ahlvin EWEB Windpower 12 38:01
6 2219 James Bell Team Novara Eugene 10 39:28
7 527 Leslie Lunas Hutch's-Eugene 9 39:41
8 300 Norman Babcock Wheelworks 8 43:47

Masters Men 60+

Num Name Team Points Time
1 1757 David Russell United Finance 20 35:12
2 1721 Roger Johnson River City Bicycles 18 36:38
3 2107 Douglas Sears 16 39:00

Masters Women 40-49

Num Name Points Time
1 1598 Ronnel Curry 20 43:45

Recumbent

Num Name Points Time
1 2205 Todd Marley 20 25:02
2 2238 David Neilson 18 34:46

Tandem

Num Name Team Points Time
1 232 Scott/Angela McCanna/McCanna EWEB Windpower 20 36:47
2 988 Michael/Emma Rosenberg/Rosenberg Hutch's-Eugene 18 38:13