Crank Bicycles TT @ PIR

Portland, OR
May 27, 2013

Part of the Crank Bicycles TT @ PIR

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated May 28, 2013 at 9:06 PM

Eddy Senior Men

Name Time
1 David Thielen II 30:14.71
2 Michael Jones 30:27.96
3 Doug Brecht 30:28.87
4 Tom Kelly 32:59.60
5 Stewart Campbell 33:59.70
DNS Michael Krasovech
DNS Ed Rybak
DNS David Stabler
DNS David Masuda

Eddy Senior Women

Name Time
1 Vivian Satterfield 34:08.99
DNF Sharon Anderson 00:00.00

Junior Men 13-14

Name Time
1 Grayson Bailey 31:40.05
DNS Eric Brecht

Junior Men 15-16

Name Time
1 Cole Austin 35:56.14

Junior Men 17-18

Name Time
1 Riley McCammon 29:15.67

Junior Women 10-14

Name Time
1 Kaylie Ragsdale 33:09.33

Junior Women 15-18

Name Time
1 Kathryn Ragsdale 28:54.76

Men Cat 3

Name Time
1 Kent Ross 26:31.46
2 Casey Davidson 26:58.08
3 Keegan O'Neill 27:13.42
4 Logan Evans 27:16.31
5 Keith Levesque 27:19.17
6 James Bradley 27:52.92
7 Killian Bailey 27:58.48
DNS Joe Cipale
DNS Calon Russell

Men Cat 4/5

Name Time
1 Daniel Lincoln 25:27.63
2 Jeff Maurer 29:27.27
3 Ian Compton 30:34.75
4 Mitchell Rodney 35:28.80
5 Brian Duhon 40:05.40
DNS Jason Schuman
DNS Nick Gilbert
DNS Anthony Roberts
DNS Mark LaGioia
DNS Andrew Hawley
DNS Adam Engelmeyer

Men Masters 30+

Name Time
1 Carl Hoefer 25:25.40
2 Michael Hopkins 29:56.00
3 Dan Grabski 30:10.00
4 Stewart Campbell 30:47.04
Ryan Jarrell 22:23.87

Men Masters 40+

Name Time
1 Karsten Hagen 25:39.28
2 Jonathan Puskas 26:17.87
3 Joseph Holcomb 26:20.61
4 Casey Davidson 27:19.10
5 Joe Tysoe 27:47.64
6 Mark Crawford 27:57.31
7 David Hart 28:19.11
8 Eric Stolberg 28:42.73
9 Martin Fuss 29:41.09
10 Erik Spillman 29:51.75
Jon Ragsdale 29:47.36
DNF Ron Babcock 00:00.00
DNF Lloyd Connelly
DNS Dave Campbell
DNS kevin short
DNS Sean Bergman

Men Masters 50+

Name Time
1 John OBrien 26:56.15
2 Jeff Tedder 27:23.58
3 Dan Gilden 27:57.29
4 Darell Provencher 29:05.36
5 Craig Austin 29:05.40
DNS Mark Campillo
DNS Dean Anderson
DNS john nicholas

Men Masters 60+

Name Time
1 Jeff Buck 28:07.52
2 Richard Daifuku 28:42.82
3 Russ Patterson 28:55.86
4 Tom Dean 29:54.39
5 Tom Kelly 31:26.11
6 Malcolm Johnson 31:39.04
7 Gary Magonigle 31:45.56
8 Einar Traa 34:08.63
DNF Gregory Hartman
DNS Donald Coker
DNS Edward Lanton
DNS Rod Wanker
DNS Tom Webb
DNS Roger Nelson

Senior Men (P/1/2)

Name Time
1 Colby Wait-Molyneux 24:08.30
2 Carl Hoefer 25:21.61
3 Eric Sheagley 25:36.79
4 Steven Beardsley 26:47.10
5 Andrew Utz 29:31.47
DNF Mark Porcella
DNS Christopher Bagg

Senior Women (P/1/2)

Name Time
1 Leia Tyrrell 26:31.51
2 Sara youmans 27:38.62
DNS Kristina Hughes
DNS Anna Christiansen

Women Cat 3

Name Time
1 Brenna Wrye-Simpson 29:22.87
2 Lara Kessler 31:58.98

Women Cat 4/5

Name Time
1 Tracey Lew 33:27.51
2 Stacy McQueary 37:10.05
3 Adrienne Goldstein 44:17.39
DNS Kathryn Beattie
DNS Allison Medellin
DNS Tiffonie Carroll

Women Masters 50+

Name Time
1 Beth Graff 31:15.56
2 Lisa George 31:41.09
3 Nori La Rue 35:17.62
DNS Laura Wanker
DNS lori loesche

Women Masters 60+

Name Time
1 Kathleen Richardson 34:57.2
DNS Jill Josselyn