OBRA Time Trial Championship

Brownsville, OR
June 17, 2018

For results questions, please contact Terri Camp

Updated December 15, 2018 at 7:02 PM

Eddy Men

Name Time
1 Chris Hanel 0:59:37.80
2 Michael Hopkins 1:05:54.79
3 Karl Mobbs 1:06:11.45
4 Guy Polson 1:13:57.32

Eddy Women

Name Time
1 Kimberly Kathrein 1:11:41.56
2 Spring Westerfield 1:25:50.49

Junior Men 10-12

Name Time
1 Gavin Newman 23:51.69
2 Hunter Westerfield 25:02.66

Junior Men 13-14

Name Time
1 Alexander Vogs 23:04.16
2 Joshua Morris 23:49.47

Junior Men 15-16

Name Time
1 Tygre Westerfield 33:26.12
2 Calvin Steele 34:55.58
3 Mateen Richie 47:56.57

Junior Men 17-18

Name Time
1 Max Ritzow 29:36.19
2 Brendan Sheerin 31:38.45
3 Keelan Ontiveros 31:51.01
4 Luke Bolt 33:14.50
5 Carson Cummins 34:52.03
6 Aidan Richards 36:58.78

Junior Women 10-12

Name Time
1 Summer westerfield 26:22.12
2 Deja Dydasco 30:30.69

Junior Women 13-14

Name Time
1 Spring Westerfield 22:31.47

Junior Women 17-18

Name Time
1 Kaylie Ragsdale 1:05:21.41

Masters Men 35-39

Name Time
1 Galen Mittermann 54:32.37

Masters Men 40-44

Name Time
1 Dan Litwora 0:56:12.00
2 Jake von Duering 0:56:26.80
3 Shaun Martin 1:04:28.89
4 Jorge Kaufmann 1:05:23.73
DNS Richard Lorenz

Masters Men 45-49

Name Time
1 Robert Tornai 0:53:55.82
2 Greg Steele 0:54:52.47
3 Michael Moody 0:55:38.63
4 Demian Bailey 0:58:31.89
5 Karsten Hagen 0:59:03.77
6 Mark westerfield 1:00:57.84
7 Jon Ragsdale 1:20:39.80
DNF Ian Penner 1:20:39.80

Masters Men 50-54

Name Time
1 Steven Walker 0:57:15.82
2 Doug Palmer 1:00:01.09
3 Greg Kempthorn 1:01:57.10
4 Chad Butler 1:03:27.86
5 John Prosser 1:07:37.55
DNF Michael Myers 1:07:37.55
DNS Erik Spillman

Masters Men 55-59

Name Time
1 Charles Hall 0:54:53.55
2 Jens Heycke 0:56:34.65
3 Mickey Mcdonald 0:57:00.64
4 John OBrien 0:58:07.52
5 Steven R Holland 0:58:36.76
6 Ian Gibson 1:02:30.91
7 Rich Wolf 1:04:24.45
8 David K. Smith 1:10:44.97

Masters Men 60-64

Name Time
1 Allan Wright 0:57:11.06
2 Mark Lipchick 0:57:48.66
3 Michael Longmire 0:58:41.67
4 Peter Gierga 0:58:51.00
5 Tim Ellerbruch 1:01:30.90
6 Jonathan Lyons 1:01:40.79
7 Paul Mautner 1:03:11.75
8 Darell Provencher 1:04:53.27
9 James Bell 1:05:01.98
10 Jeff Maurer 1:05:27.61
11 Michael Richardson 1:20:57.88
DNS Mark Spencer

Masters Men 65-69

Name Time
1 Tom Webb 0:59:33.79
2 Bob Kuehn 1:04:53.14
3 Scott Wilcox 1:05:14.55
4 Keith Peters 1:07:24.86
5 Edward Lanton 1:18:24.46

Masters Men 70-75

Name Time
1 Jeremy Wilson 36:41.92
2 Roger Johnson 38:48.54
3 Loren Russell 39:10.70
4 Einar Traa 40:44.84
5 Thom Meyers 42:45.27

Masters Women 40-44

Name Time
1 Fay Mobbs 1:02:13.4

Masters Women 45-49

Name Time
1 Kristina Hughes 1:02:33.14
2 Heather Knapp 1:12:45.61

Masters Women 50-54

Name Time
1 Andi Smith 1:02:42.78
2 Gina Kavesh 1:02:45.50

Masters Women 55-59

Name Time
1 Janet Howard 1:02:26.21
2 Jodie Bolt 1:04:13.17
3 Martha Walsh 1:07:40.76
4 Myra Klettke 1:11:00.95
5 Andriana 'Muffy' Kruger 1:28:24.05
DNF Dianne Mays 1:28:24.05

Masters Women 60-64

Name Time
1 Beth Graff 35:54.20
2 Laura Jackson 37:14.97
3 Mary Ross 38:36.97

Masters Women 65-69

Name Time
1 Sandra G Hendy 47:36.48

Masters Women 70-75

Name Time
1 Joanne Heilinger 41:59.55
2 Ida Thorbek 53:26.12

Men Category 1/2

Name Time
1 Daniel Lincoln 51:28.00
2 Elias Lawson 52:18.42
3 Stephen Rockwood 52:32.39
4 Chris Waggoner 54:10.64
5 Sean Hollenbeck 54:36.42
6 Zhaolong Wu 57:20.95
7 Brandon Smith 59:03.61

Men Category 3

Name Time
1 Mckenzie Sampson 0:54:20.96
2 Justin Guidroz 0:54:55.78
3 Aaron McClintock 0:55:06.03
4 Chris Sarrett 0:55:24.45
5 Tim Mineo 0:55:38.07
6 Scott Scholz 0:56:33.86
7 Cristian Fuentes 0:57:20.90
8 Matthew White 0:57:25.79
9 Paul Armstrong 0:57:28.81
10 Nathaniel Sherrett 1:00:39.92
11 Bukie Mabayoje 1:11:36.39

Men Category 4/5

Name Time
1 Todd Smith 0:59:30.53
2 Andy Stahl 1:00:02.08
3 Ed Zulyevic 1:00:40.69
4 ERIK MILLS 1:04:21.84
5 Tyler Thessin 1:05:25.05
6 Anthony Lally 1:05:43.24
7 Emir Aliff Nasran 1:11:05.64
8 Jorge Nava Marin 1:31:44.87
DNF Chris Mays 1:31:44.87

Tandem/Recumbent

Name Time
1 Wendy Werthaiser 1:10:12.58

Women Category 1/2

Name Time
1 Annick Chalier 1:01:53.80
2 Elise Donovan 1:06:18.71

Women Category 3

Name Time
1 Kristi Cutter 1:07:00.14
2 Mary Ross 1:13:26.39

Women Category 4/5

Name Time
1 Jesse Whitaker 1:03:47.27
2 Sarah Miller 1:48:08.40