Alpenrose CUP Series: July Series Points

Portland, OR
July 31, 2019

Part of the Alpenrose CUP Series

For results questions, please contact Chief Judge: Brian Duhon

Updated August 17, 2019 at 12:48 PM

Category 1/2

Num Name Team Obra License # Time/Points Age
1 Peter Drake 98 20 54
2 5540 Quinlan Pfiffer Team UP 17384 10 28

Category 3

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 380 John Forbes 135 30 74 Portland

Category 4/5

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 8177 Chad Klaas 17485 30 18 Hood River
2 5241 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 17852 20 47 Tigard
3 4071 Jon Ragsdale 3695 16 49 Clackamas
4 5279 Eric Gneckow bicycleattorney.com 18530 10 33 Portland
5 264 Jennifer Luebke 14091 6 33 Bend
5 Ross Sherbok 6
7 4225 Erik Offner Planet PDX Cycling 16909 5 46 Portland
8 Jose Rivera 3 New York

Junior A

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 8061 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18851 60 17 Portland
2 8058 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 18766 51 15 Tigard
3 8177 Chad Klaas 17485 29 18 Hood River
4 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 20368 20 17 Portland
5 8032 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 17657 8 14 Beaverton
6 8070 Evan Ho BBC Bike Gallery Continental 18883 5 17 Tigard
7 8059 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 18697 2 17 Tigard

Junior B

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 8047 Jack Hampson 17620 40 12 Lake Oswego
2 8056 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 18703 33 12 Tigard
3 8033 Gavin Newman 18556 30 11 Portland
4 8057 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 18703 16 13 Tigard
5 8221 Luke Talman 20332 6 11 Portland
6 8224 Sabrina Warthen Dialed Cycling Team 20778 3 17 Albany
7 8174 Liam Carmichael 20141 2 10 Portland

Masters 40+

Num Name Team Obra License # Age City
1 647 Mark Godfrey Bike Central/Barbur Vet 965 46 Portland

Masters 50+

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 546 George T Nelson 20651 10 55 Portland
1 592 Robert Bigwood Bike Central/Barbur Vet 3458 10 53 Hillsboro
3 4090 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9918 5 51 Beaverton

Masters 60+

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 301 Darell Provencher Team Rose City 338 60 65 West Linn
2 596 John OBrien 1861 50 60 Ridgefield
3 4163 Chip Corbett Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 18860 8 61 Lake Oswego

Masters 70+

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 5037 Malcolm Johnson 3651 10 71 Portland

Masters Women 40+

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 7226 Vicky Westerfield Dialed Cycling Team 18929 20 43 Tigard

Masters Women 50+

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 231 Cynthia Corbett Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 18861 10 54 Lake Oswego

Masters Women 60+

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 220 Pam Reid Team Rose City 346 10 62 Portland

Women Category 1/2

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 226 Andrea Fisk Bike Central/Barbur Vet 500 10 32 Portland