Alpenrose Thursday Series

Portland, OR
May 15, 2008

Part of the Alpenrose Thursday Series

Updated April 29, 2009 at 10:48 AM

Category 3

Name Team Time
1 Nathan Spear Half Fast Velo 04:16.97
2 Alex Criss River City Bicycles 04:18.79
3 Brian Leber The Bike Gallery 04:29.31

Category 4

Name Team Time
1 John Kim Beaverton Bicycle Club 04:13.61
2 Nathan R Frechen Team Beer 04:27.02
3 Robert Bigwood Portland Velo 04:29.36
4 Kelly Ryan River City Bicycles 04:33.63
5 George Carder Team Beer 04:36.98
6 Gideon Telford Strelka 04:41.51
7 Michael Phillips Strelka 04:44.04

Category 5

Name Team Time
1 Jeff Tedder United Finance 04:28.82
2 Drew Meisel 04:36.33
3 Todd Foreman-Kinder 04:44.60

Junior Men

Name Team Time
1 Dan Birman Beaverton Bicycle Club 02:50.01
2 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club 03:17.06
3 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 03:27.10
4 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 03:46.23

Junior Men

Name Team Time Notes
1 Madison Chilenski Team Oregon/Sunset Cycles 04:51.91 3K

Junior Women

Name Team Time Notes
1 fiona graham Beaverton Bicycle Club 04:51.59 3K

Masters 50+

Name Team Time
1 James Thiele Team Rose City 02:56.99
2 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 02:58.85
3 Bill Alsup 03:13.34
4 Edward Lanton 03:45.70

Masters Men

Name Team Time
1 George Schreck United Finance 04:13.39
2 Mark Magilner Half Fast Velo 04:16.96
3 Darell Provencher Team Rose City 04:17.17
4 Robert Huff Half Fast Velo 04:17.97
5 Mark Godfrey Bike Central 04:19.33
6 Patrick Hartigan United Finance 04:20.93
7 Paul Mautner Team Rose City 04:25.95
8 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 04:35.43
9 alexander birman Beaverton Bicycle Club 04:48.41

Masters Women

Name Team Time
1 Jen Featheringill Bike Central 02:57.38
2 Darien Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 03:02.44
3 Lynn Hughes-Godfrey Bike Central 03:16.36
4 Barbara Thiele Team Rose City 03:20.53

Masters Women

Name Team Time Notes
1 Meg Mautner Bike Central 05:05.39 3K

Senior Men

Name Team Time
1 Per Bjesse Bike Central 03:52.39
2 Steven Beardsley Gentle Lovers 03:53.08
3 Aaron Harrison Beaverton Bicycle Club 03:54.62
4 Mark Blackwelder Gentle Lovers 03:56.64
5 zachary kovalcik Team Beer 04:01.33

Women

Name Team Time Notes
1 Andrea Fisk Velo Bella 02:54.68 2K

Women

Name Team Time
1 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles 04:35.30
2 Erin Playman Gentle Lovers 04:43.32
3 Emily Charbonneau Therapeutic Associates Cycling/GENR8 04:55.69