Rose Garden Circuit Race Series

Portland, OR
April 11, 2013

Part of the Rose Garden Circuit Race Series

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated April 15, 2013 at 3:20 PM

Cat 4 40+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 4061 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team 46 Portland 7 25:31.9
2 4117 Andrew Springer Team Colleen 40 Happy Valley 7 26:10.0
3 5002 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Portland 7 20:20.7
4 4161 Bartholomew Martin 40 Portland 7 26:28.9
5 4056 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 48 Portland 7 26:39.8
6 5149 Scott McKnight crank 44 Gresham 7 26:59.1
7 5256 Lloyd Connelly DNR Cycling 7 27:13.5 not on registration
8 4057 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 48 Portland 7 27:40.6
9 89 Troy Cross 42 Portland 6 24:02.2
10 17 Neill Campbell classic cyclng 40 chalotte 6 24:08.8
11 5067 Bjorn Clouten HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Happy Valley 6 24:09.2
12 4087 Steven Potter Hammer Velo 42 Portland 6 24:10.0
13 5552 Mark Mandigo 45 Portland 6 25:11.1
14 5117 Mark Jensen 47 Oregon City 6 26:27.1
15 5300 Charles Barrett 6 28:06.0 not on registration

Cat 4/5

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 5289 Daniel Lincoln 33 Beaverton 7 24:06.1 please correct number placement
2 9006 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 7 25:08.4
3 4174 Freddy Tincher Bridgetown Velo 39 Portland 7 25:10.9
4 59 Paul LaCava Giant 34 Portland 7 25:12.9
5 5429 Jeff Crawford 29 Portland 7 25:21.7 please correct number placement
6 5443 Jeff Condry 25 usa 7 25:31.7
7 5092 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 33 Beaverton 7 25:39.5
8 5336 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 7 25:46.0
9 5008 Kris Fischer Heartstrings Cycling 24 Portland 7 25:46.1
10 5432 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 39 portland 7 25:49.8
11 4113 Sean Kellogg Ruckus Test Team 36 PORTLAND 7 26:04.7
12 421 Geoff Grummon crank 38 Portland 7 26:04.9
13 48 Eric Zugor 21 portland 7 26:05.0
14 4140 Nick Hudson Portland State University 20 Portland 7 25:15.2
15 5225 Phil Webster 30 Portland 7 26:15.8
16 5274 Timothy Olin-sipe Beaverton Bicycle Club 21 Beaverton 7 26:26.0
17 451 Galen Blair Reed College 20 Portland 7 26:26.2
18 4121 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Happy Valley 7 26:28.9
19 9020 Eben Horacek PDX Devo Junior Cycling 14 Happy Valley 7 26:28.7
20 5322 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Gresham 7 26:33.1
21 5272 Julian Lawrence 35 Portland 7 27:07.3
22 5468 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 7 27:21.9
23 5277 Dan Scofield 25 Portland 7 27:26.4
24 5161 Ryan Morgan Trailhead Coffee Roasters 39 Portland 7 27:31.5
25 5263 Jake Gartland 29 Hillsboro 6 24:00.3
26 5509 Marcus Guilfoyle Portland Velo Racing Team 38 Beaverton 6 24:01.1
27 16 David M Miller Team Lazy Tarantulas 36 Portland 6 24:24.9
28 4156 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 36 Happy Valley 6 24:40.3
29 26 Julian Haggar nw 21st 27 Portland 6 24:43.0
30 435 Stephen Salter 34 portland 6 24:54.5
31 4415 Brent Sherry Human Powered 37 Portland 6 24:54.6
32 28 Marlon Argueta 25 Portland 6 25:25.7
33 5072 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 39 Portland 6 26:02.7
34 5032 Brad Alderman 33 Tigard 6 26:03.5
35 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 51 Hillsboro 6 26:26.5 please correct number placement
36 5514 Marcus Kohler 34 Portland 6 27:56.0
37 5523 Dante Ortiz 30 portland 6 28:23.3
DNF 58 conner nelson PDX Devo Junior Cycling 13 Portland 5
DNF 45 Daniel Lurvey 21 Portland 1

Men 1/2/3

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 764 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland 9 30:14.9
2 105 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 28 Portland 9 30:23.0
3 780 Michael Palmer Dark Horse 27 Portland 9 30:32.8
4 777 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland 9 31:20.0
5 709 Peter Buco Portland State University 26 Portland 9 31:24.9
6 689 dave davis Ironclad/Yakima 35 portland 9 31:54.7
7 108 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 29 Portland 9 32:14.6
8 3047 Davis Hand Unattached 27 Portland 9 32:49.7
9 531 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling 23 Hillsboro 9 32:50.2
10 578 Ben Johnson 42 Portland 9 33:51.8
11 766 Andrew Utz Gentle Lovers 31 Portland 8 30:10.8
12 x00 Robert Carver Ironclad/Yakima 32 Portland 8 30:11.2
DNF 616 Mark Porcella West End Bikes/Specialized 35 Portland 6 not on registraiton
DNF 676 Cary Miller Gentle Lovers 41 Portland 4
DNF 109 Steven Beardsley Gentle Lovers 31 Portland 3

Men 1/2/3 40+

Num Name Team Age City Laps Time
1 3019 David Masuda crank 42 Portland 9 32:16.9
2 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland 9 33:11.9
3 3146 Aaron Leritz Team S+M 44 Portland 9 33:36.3
4 3029 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Beaverton 8 30:11.6
5 644 Jesse Luckett Cyclepath Racing 41 portland 8 31:36.9
6 652 Rob Thompson Ironclad/Yakima 42 Portland 8 32:02.9
7 549 Richard Fattic Ruckus Test Team 42 Portland 8 32:09.1
8 586 Jerrol Lackey West End Bikes/Specialized 44 Portland 7 30:11.9
DNF 338 Michael Girard 1
DNS 564 Craig Broberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 48 Tualatin 0

Women 1/2/3

Num Name Team Age Laps Time
1 250 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 34 8 29:59.2
2 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 38 8 31:47.0
3 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 31 8 32:04.2
DNF 276 Erin Glover Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 32 2

Women 4/5

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 7104 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 26 Portland 6 24:13.9
2 7031 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Portland 6 25:22.0 please correct number placement
3 7061 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 5 22:15.1
4 7036 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Portland 5 22:21.6
5 7190 Ann Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Portland 5 22:25.0
6 7180 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Damascus 5 22:49.9
7 7212 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 5 23:39.3 please correct number placement
8 7073 Vicky Hanson Trailhead Coffee Roasters 33 portland 5 25:35.1

Women 40+

Num Name Team Age City Laps Time
1 241 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 Portland 8 31:54.9
2 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Hillsboro 8 33:34.6

Women 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 254 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 52 Portland 7 30:58.7

cat 4 50+

Num Name Team Age Laps Time
1 5223 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 52 6 25:19.4
2 5217 Adam Tate Guinness Cycling Team 59 5 27:11.0
DNF 5084 Judd Eustice Team S+M 53 2

cat 4 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 5268 Tom Kelly Planet X p/b On One 61 Portland 5 24:47.2