Monday PIR

Portland, OR
July 29, 2013

Part of the Monday PIR

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated July 29, 2013 at 11:32 PM

Masters Men 1/2/3

Num Name Team Age City Points
1 749 Brad Gebhard Multnomah Athletic Club 49 Portland 20
2 748 john mitchem West End Bikes/Specialized 52 Portland 20
3 3055 David Godfrey Rubicon 37 Vancouver 11
4 4116 Eddie Wang River City Bicycles 36 Portland 8
5 194 Thomas Cody Dark Horse 44 portland 7
6 838 Craig Hamilton Rapha Racing NW 45 Portland 6
7 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Lake Oswego 5
8 756 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 40 Keizer 5
9 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland 4
10 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 3
11 693 Casey Davidson bicycleattorney.com 43 Portland 2
12 390 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 41 Keizer 2
13 134 Eddie French Guinness Cycling Team 46 Portland 2
14 639 Michael Medina Hapi-Go! 45 Portland 1
15 773 William Zale West End Bikes/Specialized 55 Portland
16 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 54 Portland
17 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com 42 Lake Oswego
18 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 33 Portland
19 4590 Marc Riera
20 379 Peter Seelig Dr Will Bar 39 Lake Oswego
21 123 Mike Murray Bike Central 59 Gresham
22 608 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA 31 Portland
23 520 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 44 Portland
24 574 Richard Ensworth Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Battle Ground
25 378 Andrew Hayes Rogue / Mt. View Cycles 38 White Salmon
26 734 Tom James bicycleattorney.com 56 Sherwood
27 3089 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 46 Lake Oswego
28 576 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland
29 850 DL Byron Bike Hugger 46 Seattle
30 544 Matt Radich Dr Will Bar 44 Lake Oswego
31 3064 Steve Wright Dark Horse 46 Beaverton
32 3132 Ed Kendrick Louisiana Cycling 45 Pineville
33 3100 Bret Berner River City Bicycles 49 Portland
34 91 Patrick Raney
35 334 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland
36 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Portland
37 82 Andrew Filer
38 481 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 30 Portland
39 510 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 32 Portland
40 331 Scott Goodrich West End Bikes/Specialized 38 Camas
41 3021 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 42 Portland
42 189 Chris Hamilton Dark Horse 43 Portland
43 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Sherwood
44 3139 Christopher Connelly 30 Portland
DNF 301 Darell Provencher Team Rose City 59 West Linn

Masters Men 4/5

Num Name Team Age City Points
1 5532 Timothy Smith Team Nike Catabana 50 Portland 15
2 4144 Rick Boston Bellovaci United 47 Portland 15
3 4128 Joel McCarthy River City Bicycles 31 Portland 13
4 432 Colin Rowan Corner Cycle 31 Portland 11
5 5303 Samuel Bradshaw Ironheads Multisport Racing Team 38 Lake Oswego 10
6 5328 Steve Murcott Ironheads Multisport Racing Team 39 Portland 9
7 4136 Neill Campbell Classic Cycling/Dolce Vita 40 Charlotte 9
8 5291 Greg Stokes 43 Portland 5
9 4073 Ed Reagan crank 45 Portland 3
10 4032 David Thielen II Dr Will Bar 53 Vancouver 3
11 5158 Rod Mitchell 45 Portland 3
12 4256 Jonathan Lyons 55 Portland
13 5598 Steven Masters
14 4104 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 portland
15 461 Cliff Allen Bellovaci United 42 Portland
16 412 Angel Castelan-Miranda 41 Silverton
17 5708 sean galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland
18 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland
19 4365 Geoff Rinella Planet X p/b On One 35 Portland
20 4214 David Smith Showers Pass
21 4050 Jonathan Polonsky Plaid Pantry 48 Portland
22 5638 Julio Castelan 39 Silverton
23 5595 Robert Madrigal 43 Happy Valley
DNF 4223 Bryan Swisshelm

Novice

Num Name Team Age City Points
1 7251 Caden Sigurdson 15
2 5760 Paul Gronke 52 Portlnd 12
3 7233 Kaitlin Borstelmann Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10
4 38 Steve Dubravac 8
5 5931 Dean Maclean 7
6 5268 Tom Kelly Planet X p/b On One 61 Portland 6
7 5523 Dante Ortiz 30 portland 5
8 7200 Erica Rinella 34 Portland 4

Senior Women

Num Name Team Age City Points
1 242 Bre Rue Planet X p/b On One 41 Portland 18
2 7135 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling 28 Portland 17
3 448 Jenn Levo Ironclad/Yakima 33 Portland 12
4 8052 Karla Kingsley 31 Portland 10
5 8136 Tina Haugbro 7
6 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland 7
7 7218 Susannah Nelson Ironclad/Yakima 27 Portland 6
8 212 Stephanie Croy Therapeutic Associates PDX Cycling 39 Portland 6
9 8111 Pam Massey Bikesale.com 49 Seattle 5
10 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Portland 2
11 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Hillsboro
12 7104 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 26 Portland
13 7084 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima 27 Portland
14 7156 Lara Kessler Ironclad/Yakima 33 Portland

Women Category 4/5

Num Name Team Age City Points
1 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 43 Portland 17
2 7070 Annie Bertucio 25 Portland 12
3 7000 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 33 Portland 10
4 7105 Meghan Fischer 36 Portland 9
5 7078 Hazel Gross Trusty Switchblade 37 Portland 8
6 7063 Vivian Satterfield Ironclad/Yakima 28 Portland 8
7 77 Judith Kendrick 5
8 7013 Laura Wanker 54 Silverton 4
9 7027 Julie Ann Smith Trailhead Coffee Roasters 45 Happy Valley 3
10 7014 Linda Fanning Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 53 Portland 2