Gorge Short Track Shoot-Out: Morning

Cascade Locks, OR
April 19, 2014

Part of the Gorge Short Track Shoot-Out

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated April 19, 2014 at 9:52 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Age
1 32 Loren Mason Gere 31

Category 1 Men 35-44

Num Name Age
1 31 James Tervo 44
2 33 Gabe Doebler 37

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age
1 47 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49

Category 2 Men 19-34

Num Name Age City
1 103 Matthew Wilkins 29 Portland

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City
1 118 Mark DeResta Rebound/Tireless Velo 44 Hood River
2 117 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 44 Vancouver
3 120 Matthew Hooge 42 Portland
4 116 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 44 Lake Oswego

Category 2 Men 45+

Num Name Team Age City
1 102 Bruce Haserot 45 Kelso
2 136 Brad Ryhlock Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 Hood River
3 137 Thomas Morgan Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 The Dalles
4 134 Jeff Tedder Hammer Velo 54 Portland
5 146 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland
6 139 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 51 Portland
7 133 Mark Vickers Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 Forest Grove
8 135 Richard Rosko Hammer Velo 46 Portland
9 144 erik goodfriend Showers Pass MTB/CX Team 54 Portland
10 101 Nathaniel Wells 59 Mosier
11 138 Tim Schauer 46 Camas
12 142 Michael Clark 45 Portland
13 132 Mark Stroller 53 Portland
14 141 Charles Barrett 46
15 131 Paul Mautner Veloforma 56 Portland
16 143 David Luoma Guinness Cycling Team 56
17 145 Ron Strasser Team S+M 65 Portland
DNF 140 Daniel Melkonian 54 Trout Lake

Category 2 Women 35+

Num Name Team Age City
1 231 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 52 Bend
2 232 Lora Melkonian 55 Trout Lake
3 234 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50
4 235 Jennifer Donnelly 45
5 201 Holly Wells 52 Mosier
6 233 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 59 Corvallis

Category 2 Women U34

Num Name Team Age City
1 216 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal

Category 3 Men 19+

Num Name Team Age City
1 61 Matthew Brock 33 Portland
2 67 Dave Nann 54 White Salmon
3 62 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground
4 63 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team 21 Camas
5 68 Andrew Jansky 49 Portland
6 64 James Roberts 23 Portland
7 65 Kirk Zack 46 Hood River
8 66 Sean Whitacre 45 Portland
9 69 Andrew Kaylor Hapi-Go! 45 Beaverton

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City
1 91 Cecily Norris Joe Bike Racing 34 Portland
2 92 Bernadette Estrada Sweetpea Ladies Auxiliary 43 Portland
3 93 Frances Gehring Hammer Velo 50 Beaverton

Junior Men

Num Name Team Age City
1 155 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16
2 157 Paul Furst Camas Bike and Sport 15
3 151 Zach Lang Hapi-Go! Oregon City
4 153 Colson Zack 13 Hood River
5 156 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland
6 152 Jakob Stoller 12 Portland
7 154 Nathanael Hart Hapi-Go! 12

Junior Women

Num Name Team Age City
1 166 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 12 Forest Grove
2 169 Paris Nunn 13
3 168 Barrett Inde 13 White Salmon
4 167 Roxanna Hart Hapi-Go! 10
5 170 Helen Furst 13

Pro Men

Num Name Team Age City
1 4 Andy Olsson Team Finger 39 Hood River
2 5 Tyler Fox 20 Redmond
3 6 Jonathan Myers Team S+M 47 Portland
4 2 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland
5 3 Tony Kic 36 Portland

Pro-Category 1 Women

Num Name Team Age City
1 203 Jill Hardiman Team S+M 44 White Salmon
2 202 Susannah Hart Hapi-Go! 17

Singlespeed

Num Name Team Age City
1 180 Nat Johnson Green Submarine Records 36
2 177 James Tervo 44 Portland
3 179 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland
4 178 Scott Barker 45 Portland
5 176 Jordan Norris 35 Portland