Alpenrose Thursday Series: May Omnium Results

Portland, OR
May 29, 2014

Part of the Alpenrose Thursday Series

If you have questions or corrections, please email Charlie Warner.

Updated June 10, 2014 at 12:45 PM

Category 3/4 Men

Num Name Team Age City
1 617 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
2 8069 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland
3 5316 Emmett Culp 21 Portland
4 4004 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Scappoose
5 5300 Luke Coleman 28 Portland
6 767 Robert Vigeant Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50 Gresham
7 532 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 61 La Center
8 5381 Vincent Plaza BriHOP Racing 53 Lake Oswego
9 5916 Stephen Laurent 30 Portland
10 301 Darell Provencher Team Rose City 60 West Linn
11 4007 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 44 Clackamas
12 5028 Tim Connelly 58 Tigard
13 5102 Malcolm Johnson BriHOP Racing 66 Portland

Junior Men

Num Name Team Age City
1 8034 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston
2 8069 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland
3 8044 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland
4 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver

Masters 50+

Num Name Team Age City
1 301 Darell Provencher Team Rose City 60 West Linn
2 4052 Kevin Billingsley Veloforma 51 Portland
3 519 James Thiele Team Rose City 57 Hillsboro
4 767 Robert Vigeant Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50 Gresham
5 5381 Vincent Plaza BriHOP Racing 53 Lake Oswego
6 5102 Malcolm Johnson BriHOP Racing 66 Portland
7 532 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 61 La Center
8 576 John Forbes BriHOP Racing 69 Portland
9 4047 Ken Lee Team ESC Bio Racer 55 Portland

Masters Men 40+

Num Name Team Age City
1 615 Jamie Mikami Veloforma 44 Portland
2 360 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 48 Gresham
3 4069 Brian List Bike Central 47 Portland
3 3113 Chris Deardorff BriHOP Racing 43 Camas
4 5153 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Beaverton
5 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Portland
6 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 55 Ridgefield

Masters Women

Num Name Team Age City
1 272 Meg Mautner BriHOP Racing 54 Portland

Men Category 4

Num Name Team Age City
1 617 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
2 4267 Todd Foreman-Kinder Veloforma 28 Portland
3 8069 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland
4 5153 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Beaverton
5 5316 Emmett Culp 21 Portland
6 5916 Stephen Laurent 30 Portland

Men Category 5

Num Name Team Age City
1 4007 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 44 Clackamas
2 5316 Emmett Culp 21 Portland
3 443 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 34 Beaverton
4 462 Mark Jensen Team Planet X USA 48 Gladstone

Senior Men

Num Name Team Age City
1 685 Patrick Jacks Bike Central 28 Portland
2 101 Steven Beardsley 32 Portland
3 3094 Brian Ratliff 43 Degrees 35 Hillsboro
4 479 jeff marain Bike Central 28 Portland
5 161 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 30 Portland
6 659 Adam Angert BriHOP Racing 29 Portland
7 3147 Stephen McLaughry Bike Central 41 Portland
8 591 Brian Kesselman 38 Portland
9 615 Jamie Mikami Veloforma 44 Portland
10 107 Andrew Utz Gentle Lovers 32 Portland
11 4276 Nick Manz 28 Portland
12 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
13 297 Erin Goodall Ironclad Cycling Team 25 Portland
14 3071 Ian Connors Word-RCB by Cyclisme 45 Troutdale
15 4079 Nils Tillstrom BriHOP Racing 34 Portland

Senior Women

Num Name Team Age
1 242 Andrea Fisk-Beardsley Gentle Lovers 27
2 297 Erin Goodall Ironclad Cycling Team 25
3 245 Amy Shepard Portland Bicycle Studio 29
4 235 Vivian Satterfield Ironclad Cycling Team 29
5 272 Meg Mautner BriHOP Racing 54
6 7035 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46

Women Category 4

Num Name Team Age City
1 5579 Emily Kieneker 25 Portland
2 7228 Cynthia Velasquez 44 Troutdale