Evolution Racing Team/River City Bicycles

Event Category Name
27 Tuesday PIR Category 1/2/3 John Browning
6 Monday PIR Masters 1/2/3 Matthew Slater
7 Monday PIR: Series Standings Category 1/2/3+ Matthew Slater
3 OBRA Masters Track Championships: All Sprints (Match, Team, Keirin) Masters 45+ Kilo John OBrien
3 OBRA Masters Track Championships: All Sprints (Match, Team, Keirin) Masters 55-59 500m John OBrien
2 OBRA Masters Track Championships: Pursuits Masters 55-59 Pursuit John OBrien
8 Tuesday PIR Category 1/2/3 John Browning
12 Monday PIR: Series Standings Category 1/2/3+ Matthew Slater
6 Monday PIR Masters 1/2/3 Matthew Slater
10 Tuesday PIR Category 1/2/3 John Browning
DNF Revenge of the Disc: Race 2 Masters Men 50+ John OBrien
3 Tuesday Masters and Juniors: 500m Masters 50+ John OBrien
3 Tuesday Masters and Juniors: Kilo Masters 50+ John OBrien
35 Portland Short Track Series MTB STXC: July Series Standings Club Standings
38 Monday PIR Masters 1/2/3 Matthew Slater
4 Portland Short Track Series MTB STXC Category 2 Men 45-54 Harald Graham
14 Portland Short Track Series MTB STXC: July Series Standings Singlespeed Tim Butler
4 Portland Short Track Series MTB STXC: July Series Standings Category 2 Men 45-54 Harald Graham
9 Revenge of the Disc: Race 1: Combined Combined Karsten Hagen
4 Revenge of the Disc: Race 1 Masters Men 50+ John OBrien
20 Revenge of the Disc: Race 1: Combined Combined John OBrien
3 Revenge of the Disc: Race 1 Masters Men 40+ Karsten Hagen
DNF Gresham Criterium Category 3 Michael Girard
2 Portland Short Track Series MTB STXC Category 2 Men 45-54 Harald Graham
2 Tuesday Masters and Juniors: 2k Pursuits Masters 50+ John OBrien
2 Tuesday Masters and Juniors: 3k Pursuits Masters Men 50+ John OBrien
1 Portland Short Track Series MTB STXC Category 2 Men 45-54 Harald Graham
11 Portland Short Track Series MTB STXC Singlespeed Tim Butler
35 Wildcat Mtn Uphill Challenge: Combined Combined John OBrien
10 Wildcat Mtn Uphill Challenge Masters Men 50-59 John OBrien
4 Wildcat Mtn Uphill Challenge Masters Men 55-59 John OBrien
1 Mt. Tabor Series Masters Men Tim Butler
10 Mt. Tabor Series Masters Men Michael Girard
5 Portland Short Track Series MTB STXC Category 2 Men 45-54 Harald Graham
7 Portland Short Track Series MTB STXC Singlespeed Tim Butler
26 High Desert Omnium: Time Trial: Combined Combined Karsten Hagen
7 High Desert Omnium: Time Trial Masters Men 40+ Karsten Hagen
46 High Desert Omnium: Time Trial: Combined Combined John OBrien
7 High Desert Omnium: Criterium Masters Men 40+ Karsten Hagen
4 High Desert Omnium: Time Trial Masters Men 50+ John OBrien
11 St. Honoré Criterium Masters 40+ 1/2/3 Mike Henry
7 High Desert Omnium Masters Men 50+ John OBrien
10 High Desert Omnium: OBRA Road Championships Masters Men 50+ John OBrien
4 Mt. Tabor Series Masters Men Tim Butler
10 Mt. Tabor Series Senior Men John Browning
17 Mt. Tabor Series Masters Men Matthew Slater
11 Mt. Tabor Series Masters Men Michael Girard
1 Mt. Tabor Series Masters Men John Browning
4 Pickett's Charge MTB XC Sport Men Category 2 50-59 John OBrien
25 Baker City Cycling Classic Masters Category 1/2/3 Men Mike Henry
21 Baker City Cycling Classic Masters Category 1/2/3 Men Tim Butler
17 Baker City Cycling Classic Masters Category 1/2/3 Men Michael Girard
16 Baker City Cycling Classic: BCCC Time Trial Masters Category 1/2/3 Men Tim Butler
14 Baker City Cycling Classic: BCCC Time Trial Masters Category 1/2/3 Men Mike Henry
9 Baker City Cycling Classic: BCCC Time Trial Masters Category 1/2/3 Men Michael Girard
12 Baker City Cycling Classic: BCCC Time Trial: Tour d'Town Criterium Masters Category 1/2/3 Men Tim Butler
25 Baker City Cycling Classic: BCCC Time Trial: Tour d'Town Criterium Masters Category 1/2/3 Men Michael Girard
10 Baker City Cycling Classic: BCCC Time Trial: Tour d'Town Criterium Masters Category 1/2/3 Men Mike Henry
15 Baker City Cycling Classic Masters Category 1/2/3 Men Michael Girard
9 Baker City Cycling Classic: The Catherine Creek Road Race Masters Category 1/2/3 Men Michael Girard
23 Baker City Cycling Classic Masters Category 1/2/3 Men Mike Henry
20 Baker City Cycling Classic Masters Category 1/2/3 Men Tim Butler
20 Baker City Cycling Classic: GC after stage 1 Masters Category 1/2/3 Men Tim Butler
9 Baker City Cycling Classic: GC after stage 1 Masters Category 1/2/3 Men Michael Girard
21 Baker City Cycling Classic: The Catherine Creek Road Race Masters Category 1/2/3 Men Mike Henry
20 Baker City Cycling Classic: The Catherine Creek Road Race Masters Category 1/2/3 Men Tim Butler
21 Baker City Cycling Classic: GC after stage 1 Masters Category 1/2/3 Men Mike Henry
5 Mt. Tabor Series Masters Men John Browning
4 Mt. Tabor Series Masters Men Tim Butler
34 Tuesday PIR Category 1/2/3 Michael Girard
1 Portland Short Track Series MTB STXC: June Series Standings Category 2 Men 45-54 Harald Graham
1 Portland Short Track Series MTB STXC Category 2 Men 45-54 Harald Graham
6 Portland Short Track Series MTB STXC Elite Men Tim Butler
12 Portland Short Track Series MTB STXC: June Series Standings Elite Men Tim Butler
40 Portland Short Track Series MTB STXC: June Series Standings Club Standings
5 Mt. Tabor Series Masters Men Tim Butler
1 Mt. Tabor Series Masters Men John Browning
11 Mt. Tabor Series Masters Men Mike Henry
7 Mt. Tabor Series Senior Men John Browning
25 Mt. Tabor Series Masters Men Matthew Slater
7 Mt. Tabor Series Masters Men Michael Girard
45 Tuesday PIR Category 1/2/3 John OBrien
2 Portland Short Track Series MTB STXC Category 2 Men 45-54 Harald Graham
58 Mary's Peak Hillclimb: Combined Combined John OBrien
9 Mary's Peak Hillclimb Masters Men 50-59 John OBrien
22 Mt. Tabor Series Masters Men Matthew Slater
10 Mt. Tabor Series Masters Men Michael Girard
35 Mt. Tabor Series Masters Men John OBrien
1 Mt. Tabor Series Masters Men John Browning
12 Mt. Tabor Series Men Category 3 Michael Girard
11 Mt. Tabor Series Senior Men John Browning
15 Mt. Tabor Series Senior Men Matthew Slater
2 Portland Short Track Series MTB STXC Category 2 Men 45-54 Harald Graham
1 Montinore Road Race Masters Men 50+ 1/2/3 Matthew Slater
18 Montinore Road Race Masters Men 35+ 1/2/3 Mike Henry
3 Alsea Falls MTB XC Expert (Category 1) Men 45+ Tim Butler
1 Mt. Tabor Series Masters 40+ John Browning
12 Mt. Tabor Series Senior Men John Browning
19 Mt. Tabor Series Senior Men Matthew Slater
3 Mt. Tabor Series Masters 40+ Tim Butler
34 Mt. Tabor Series Masters 40+ Harald Graham
24 Mt. Tabor Series Masters 40+ Matthew Slater
2 Portland Short Track Series MTB STXC Category 2 Men 45-54 Harald Graham
3 Return on the Jedi: XC Sport (Category 2) Men 50-59 John OBrien
2 Return on the Jedi: TT Sport (Category 2) Men 50-59 John OBrien
2 Return on the Jedi: STXC Sport (Category 2) Men 50-59 John OBrien
5 Alpenrose Thursday Series: May Omnium Results Masters Men 40+ Michael Girard
6 Alpenrose Thursday Series: May Omnium Results Masters Men 40+ John OBrien
12 Sister's Stampede MTB XC Sport Men 50-59 John OBrien
13 Sister's Stampede MTB XC Expert Men 45+ Mike Henry
1 Bend Don't Brake: Oregon Senior Games Men 55-59 (Oregon Senior Games) John OBrien
5 Bend Don't Brake Masters Men 40+ Karsten Hagen
32 Bend Don't Brake Masters Men 40+/50+/60+ John OBrien
10 Bend Don't Brake Masters Men 40+/50+/60+ Mike Henry
5 Bend Don't Brake Masters Men 40+/50+/60+ Karsten Hagen
14 Bend Don't Brake Masters Men 50+ John OBrien
7 Bend Don't Brake Masters Men 40+ Mike Henry
52 Tuesday PIR Category 1/2/3 Michael Girard
15 Monday PIR Masters 1/2/3 Matthew Slater
34 Monday PIR Masters 1/2/3 John OBrien
3 Banana Belt Series: Banana Belt 3 Masters Men 1/2/3 50+ Matthew Slater
3 Banana Belt Series: Banana Belt 3 Masters Men 1/2/3 40+ Michael Girard
10 Kruger's Kermesse CX Farm Crit & Bike Relay Masters Men A 35+ Tim Butler
12 Kruger's Kermesse CX Farm Crit & Bike Relay Masters Men A 35+ Harald Graham
7 Banana Belt Series: Banana Belt 3 Masters Men 1/2/3 50+ John OBrien
53 OBRA TTT: Combined Combined John OBrien
5 Washougal XC at the MX - Race for the Future!: Wa. Student League Fundraiser Race MTB Sport Men 40-49 Harald Graham
1 Washougal XC at the MX - Race for the Future!: Wa. Student League Fundraiser Race MTB Expert Men 45+ Tim Butler
1 OBRA TTT Men 200-239 John OBrien
42 Tuesday PIR Category 1/2/3 Michael Girard
43 Monday PIR Masters 1/2/3 John OBrien
3 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series Standings after race 2 Masters Men 1/2/3 40+ Mike Henry
12 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Masters Men 1/2/3 40+ Michael Girard
1 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Masters Men 1/2/3 50+ Matthew Slater
3 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Masters Men 1/2/3 40+ Mike Henry
9 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series Standings after race 2 Masters Men 1/2/3 40+ Tim Butler
12 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series Standings after race 2 Masters Men 1/2/3 40+ Andrew Sargent
13 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series Standings after race 2 Masters Men 1/2/3 40+ Michael Girard
2 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Masters Men 1/2/3 40+ Tim Butler
5 WebCyclery Chainbreaker presented by Bend Endurance Academy Expert Men 45+ Karsten Hagen
5 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series Standings after race 2 Masters Men 1/2/3 50+ Matthew Slater
46 Tuesday PIR Category 1/2/3 John Browning
51 Tuesday PIR Category 1/2/3 Michael Girard
13 Monday PIR Masters 1/2/3 Matthew Slater
4 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Masters Men 1/2/3 40+ Andrew Sargent
9 Banana Belt Series Masters Men 1/2/3 40+ Tim Butler
5 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Masters Men 1/2/3 40+ Mike Henry
9 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Masters Men 1/2/3 40+ Michael Girard
7 Coast Hills Classic MTB XC Sport (Category 2) Men 50-59 John OBrien
1 Coast Hills Classic MTB XC Expert (Category 1) Men 45+ Tim Butler
DNF Banana Belt Series: Banana Belt 1 Men 1/2 Andrew Sargent
4 Banana Belt Series Masters Men 1/2/3 50+ Matthew Slater
6 Banana Belt Series Masters Men 1/2/3 40+ Mike Henry
12 Banana Belt Series Masters Men 1/2/3 50+ John OBrien
11 Banana Belt Series Masters Men 1/2/3 40+ Andrew Sargent
5 Banana Belt Series Masters Men 1/2/3 40+ Michael Girard
2 Willamette Gran Fondo Men > 40-49 Karsten Hagen
5 Willamette Gran Fondo - Overall Overall Karsten Hagen
7 Alpenrose Thursday Series Masters Men 40+ John OBrien
6 Alpenrose Thursday Series Masters Men 40+ Michael Girard
41 Tuesday PIR Category 1/2/3 John Browning
42 Monday PIR Masters 1/2/3 John OBrien
2 Bear Springs: MTB XC Expert (Category 1) Men 45+ Tim Butler
2 As the Raven Flies... only longer Masters Men 40+ Michael Girard
4 As the Raven Flies... only longer: Combined Combined Michael Girard
6 Eugene Roubaix Masters Men 1/2/3 Mike Henry
1 Bear Springs: MTB STXC Expert (Category 1) Men 45+ Tim Butler
14 Tuesday PIR Category 1/2/3 Michael Girard
DNS Therapeutic Associates Racing TT @ PIR Masters Men 50-59 John OBrien
8 Therapeutic Associates Racing TT @ PIR: Combined Combined Karsten Hagen
2 Therapeutic Associates Racing TT @ PIR Masters Men 40-49 Karsten Hagen
43 Tuesday PIR Category 1/2/3 John Browning
27 Kings Valley Road Race Men Category 1/2 Matthew Slater
15 Kings Valley Road Race Men Category 1/2 Tim Butler
16 Kings Valley Road Race Men Category 1/2 John Browning
5 Mudslinger: MTB XC Sport (Category 2) Men 50-59 John OBrien
14 As the Raven Flies: Combined Combined John OBrien
5 As the Raven Flies: Combined Combined Karsten Hagen
1 As the Raven Flies Masters 40-49 Men Karsten Hagen
3 As the Raven Flies Masters 50-59 Men John OBrien
4 Gorge Roubaix Masters Men Category 1/2/3 John Browning
1 Gorge Roubaix Masters Men Category 1/2/3 Andrew Sargent
12 Gorge Roubaix Masters Men Category 1/2/3 Michael Girard
9 Gorge Roubaix Masters Men Category 1/2/3 Matthew Slater
6 Gorge Roubaix Masters Men Category 1/2/3 Mike Henry
6 Gorge Roubaix Masters Men Category 1/2/3 Matthew Slater
1 Gorge Roubaix Masters Men Category 1/2/3 Andrew Sargent
8 Gorge Roubaix Masters Men Category 1/2/3 Tim Butler
2 Gorge Roubaix Masters Men Category 1/2/3 John Browning
3 Gorge Roubaix Masters Men Category 1/2/3 Mike Henry
5 Gorge Roubaix Masters Men Category 1/2/3 Michael Girard
17 Cherry Pie Masters Men 40+ Karsten Hagen
13 Cherry Pie Masters Men 50+ John OBrien
DNF Dirty Circles 3 Men 1/2/3 Michael Girard
11 Dirty Circles 3 Masters Men 1/2/3 Matthew Slater
3 Dirty Circles 3 Masters Men 1/2/3 John Browning
10 Dirty Circles 3 Masters Men 1/2/3 Michael Girard
14 Dirty Circles 3 Men 1/2/3 Matthew Slater
16 Dirty Circles 3 Masters Men 3/4 50+ John OBrien
7 Dirty Circles 3 Men 1/2/3 John Browning
5 Dirty Circles 2 Men 1/2/3 Matthew Slater
5 Dirty Circles 2 Masters Men 1/2/3 Matthew Slater
14 Dirty Circles Masters Men 1/2/3 35+ Michael Girard
16 Dirty Circles 1 Men 1/2/3 John Browning
3 Dirty Circles Masters Men 1/2/3 35+ John Browning
27 Dirty Circles Masters Men 3/4 50+ John OBrien
12 Dirty Circles Men 1/2/3 Matthew Slater
13 Dirty Circles Men 1/2/3 John Browning
4 Dirty Circles 1 Masters Men 1/2/3 John Browning
8 Dirty Circles 1 Masters Men 1/2/3 Michael Girard
DNF Dirty Circles 1 Men 1/2/3 Michael Girard
13 Dirty Circles Masters Men 1/2/3 35+ Matthew Slater
1 Echo Red to Red MTB XC Category 1 Men 40+ Andrew Sargent
14 Jack Frost TT: Combined Combined Michael Girard
67 Jack Frost TT: Combined Combined John OBrien
8 Jack Frost TT Masters Men 50-59 John OBrien
1 Jack Frost TT Masters Men 40-49 Michael Girard