Kruger's Kermesse Farm Crit

Portland, OR
August 30, 2015
Questions about results should go to Terri Camp.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 60 Aaron Frechette 39 Portland 6
2 76 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 34 lake oswego 6
3 69 Charlie Douthwaite 29 Portland 6
4 93 James Bleuer 29 Portland 6
5 58 Andreas Stridsland 25 Portland 6
6 998 Ben Gagosian 31 Portland 6
7 95 Collin Thomas 27 Portland 6
8 94 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 39 Portland 6
9 96 Matt Barney 40 Portland 6
10 71 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club 23 Portland 6
11 61 Dan Gilden Zone5 56 Portland 6
12 29 Dave Petermeier Team Planet X USA 50 Portland 6
13 67 Artur Grochowski 30 Portland 5
14 18 Chris Pew 29 Portland 5
15 77 Charles Dutton 60 5
16 62 Scott Coleman 45 Beaverton 5
17 55 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 5
18 98 Charlton Shen 49 Portland 5
19 66 Mark Timby 41 Portland 5
20 70 Brad Alderman Team Planet X USA 35 Portland 5
21 92 Eric Alderman 33 Brush Praire 5
22 78 Joshua Smith 36 Portland 5
23 68 Tony Tellache Bikes N'more 47 Canby 5
24 63 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 5
25 97 Peter Hand 42 Portland 5
26 74 Drew Trapnell Norco/Camas Bike 27 Camas 5
27 57 Joel Brown Team 10 Barrel 39 Portland 5
28 30 Addison Wardwell 33 Beaverton 5
29 64 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 37 Canby 5
30 995 Daryl Faulkner 42 5
31 91 Jeff Irwin 50 Canby 5
32 49 Christian Youngerman Athletes Lounge Cycling Team 43 Portland 5
33 79 Richard Wilson 28 Portland 5
34 65 Allen Neel TEAM ICO 59 Nampa 5
35 56 Kyler Brown Team 10 Barrel 29 Hillsboro 5
36 73 Erick Taft Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Vancouver 4
37 99 Larry Light 42 Portland 4

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 346 Michaela Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 42 Beaverton 5
2 394 Maya Foty bicycleattorney.com 46 Portland 5
3 390 Erin Tambs 32 Portland 5
4 388 Sandy Goodson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland 5
5 341 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 5
6 340 Cindy Werhane Athletes Lounge Cycling Team 46 Portland 5
7 348 Hannah Carlos Metropolis Cycle Repair 29 Portland 5
8 345 Karyn Goodfriend 52 Portland 5
9 344 Kacy Manahan 28 Portland 5
10 338 Danielle Restuccia 30 Hillsboro 5
11 393 Casey Ferguson 45 Portland 4
12 349 Shari Chapman 56 Portland 4
13 391 Brooke Cabatic 37 Portland 4
14 392 Sarah Lambert 45 Portland 4
15 396 Paula Wichienkuer 39 Portland 4
16 337 Sara Carlson 38 Longview 4
17 342 Samantha Trost Team S+M 15 Battle Ground 4
18 395 Mary Condron 34 Portland 4
19 336 Michel Gray 32 Portland 4
20 339 Naomi Nussbaum 25 happy Valley 3
DNF 389 Stacy Denzellem 42 Hillsboro 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 203 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing 42 Beaverton 6
2 205 Doug Brecht Multnomah Athletic Club 51 Portland 6
3 207 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 40 portland 6
4 201 Mark Sather Team 10 Barrel 44 Wilsonville 6
5 202 Brian Quigley Capitol Velo 49 Stayton 6
6 209 James Thompson 50 Vancouver 5
7 210 Christopher McCarthy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland 5
8 219 Chris Zwolenski 34 Bellingham 5
9 200 Corey Foster 42 north plains 5
10 204 Eron Riddle 37 Portland 4

Junior Men (12-18)

Num Name Team Age City Laps
1 953 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 6
2 964 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16 Portland 6
3 956 Elijah Shulman 16 Portland 6
4 958 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 16 Portland 6
5 951 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 5
6 960 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 5
7 965 Daniel Smith Andromeda 15 Vernonia 5
8 950 Luke Frechette 13 Portland 5
9 962 Miles Revenaugh 12 OC 5
10 959 Hayden Wierman 12 Tualatin 5
11 957 Willy Campbell Word-RCB by Cyclisme 14 PORTLAND 5
12 961 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team 12 Canby 4
13 954 Ryan Gutierrez 12 Beaverton 3
14 966 Ethan Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 3
15 963 Calvin Maki 12 Olympia 3
16 952 Alex White Word-RCB by Cyclisme 16 Portland 3
DNF 955 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3

Junior Women (12-18)

Num Name Team Age City Laps
1 457 Natalie Shaw Therapeutic Associates Racing 17 Tigard 5
2 461 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 15 Vancouver 5
3 458 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 4
4 455 Anna Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 12 Vancouver 4
5 463 Johanna Denzellem 12 Hillsboro 4
6 460 Charis Darnall Hapi-Go! 17 Gresham 4
7 456 Emma Royce The Spokesmen 14 Ridgefield 4
8 462 Natalie Renner Oregon Bike Shop Racing Team 16 Vancouver 4

Masters Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 532 Jeff Otto Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 Beaverton 6
2 538 Terry Knight 60 Vancouver 6
3 514 Michael Brazel Old Town Bicycles 51 Federal Way 6
4 944 Dan Wolnick Hutch's/Bend Dental 50 Bend 6
5 507 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53 Vancouver 6
6 519 Tom Hill bicycleattorney.com 52 PORTLAND 6
7 508 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 6
8 509 Michael Metz bicycleattorney.com 13 Portland 6
9 527 John Foulston Portland Velo Racing Team 52 Portland 6
10 500 Jeff Tedder Hammer Velo 55 Portland 6
11 989 Steven Thorne BikeFlights.com 54 Portland 6
12 511 Tom Webb Team Rose City 63 Portland 6
13 501 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 52 Portland 6
14 506 Erik Goodfriend Hammer Velo 55 portland 6
15 533 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes 56 Portland 6
16 535 Greg Talbert Focus Bikes 53 Portland 6
17 530 Paul Mautner Veloforma 57 Portland 6
18 510 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64 Eugene 6
19 522 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 61 Eugene 6
20 539 Danny Knudsen bicycleattorney.com 50 Portland 6
21 518 Randy Scott Deschutes Brewery 52 Bend 6
22 528 David Luoma 58 Portland 6
23 512 Michael Dehner 50 Portland 6
24 515 Thomas Smith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 54 eugene 6
25 521 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 51 Portland 6
26 991 Richard Potestio VC Roger 59 Portland 6
27 996 Steven Miller 61 Portland 6
28 502 Greg Eyerly 51 Salem 6
29 503 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 5
30 523 Mitch Gold Dr Will Bar 54 Portland 5
31 520 Kevin O'Connell 58 Portland 5
32 529 Stefan Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 58 Vancouver 5
33 988 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 55 Beaverton 5
34 526 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 54 Portland 5
35 534 Craig Mavis Deschutes Brewery 61 Bend 5
36 531 Scott Sargeant bicycleattorney.com 53 Portland 5
37 516 Danny Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 55 Aloha 5
38 537 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 56 Portland 5
39 505 Barry Rich Beaverton Bicycle Club 57 Portland 5
40 536 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 51 Canby 5
41 994 Tim Hanrahan unaffiliated at moment 62 Portland 5
42 504 Rob Perry 52 Boring 5
43 524 Edward Lanton 65 Portland 5
44 997 Loren Russell 73 Corvallis 5
45 517 Benjamin Gonzales Benjamin Gonzales 50 Portland 4
46 525 Bill Lambert 62 Portland 4

Masters Men A 35+

Num Name Team Age City Laps
1 33 John Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Tigard 7
2 32 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team 45 Portland 7
3 25 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 42 Beaverton 7
4 22 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Damascus 7
5 30 Webster Wilson VMR Racing 43 Portland 7
6 31 Brian List Bike Central/Barbur Vet 48 Portland 7
7 44 Aaron Leritz Team S+M 46 Portland 7
8 28 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 49 Gresham 7
9 41 Thomas Cody Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 portland 7
10 43 Alex Accetta Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 7
11 29 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 45 Vancouver 7
12 36 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 7
13 26 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Fight Meso 49 Vancouver 7
14 35 David Pedersen Portland Bicycle Studio 43 Portland 7
15 23 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 48 Portland 6
16 20 Murray Carlisle Portland 6
17 27 Ted Byram bicycleattorney.com 40 Portland 6
18 34 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 50 Hillsboro 6
19 38 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 46 Portland 6
20 24 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 6
21 42 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 6
22 39 Rick Boston VMR Racing 49 Portland 6
DNF 37 Brent Casady 44 Portland 1

Masters Men B 35+

Num Name Team Age City Laps
1 868 Bradford Goodson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 6
2 869 Brian Anthony Portland Bicycle Studio 41 Portland 6
3 880 Andrio Abero Muscle Milk/Specialized 35 Portland 6
4 825 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 40 lake oswego 6
5 878 Hagai Tavori Hammer Velo 38 Portland 6
6 874 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 39 Portland 6
7 823 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 44 Portland 6
8 871 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 40 Portland 6
9 842 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 6
10 840 Richard Rosko Hammer Velo 47 Portland 6
11 873 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Beaverton 6
12 848 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland 6
13 856 Yuji Sumimoto 45 Troutdale 6
14 859 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland 6
15 876 Wade Hewitt Pentangeli 44 Portland 6
16 849 Tim Schauer MacKay Sposito 47 Camas 6
17 828 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 49 Camas 6
18 208 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 6
19 845 Gabriel Cabatic 39 Portland 6
20 843 Jeff Boehlke The Spokesmen 49 Battleground 6
21 847 David Ripp 49 Camas 6
22 879 Amit Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 44 Portland 6
23 877 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 6
24 865 Jason Hughes Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 43 Washougal 6
25 846 Matt Radich Dr Will Bar 46 Lake Oswego 6
26 851 Salvatore Bondi None 45 Portland 6
27 872 David Hewett The Spokesmen 40 Vancouver 6
28 844 Steve Black 43 Portland 6
29 857 Thomas Royce The Spokesmen 47 Ridgefield 6
30 838 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 48 Portland 5
31 870 Mike Murphy Lynskey/CCR 49 Portland 5
32 866 Javad Simonsen Cyclepath Racing 45 Happy Valley 5
33 892 Kerry Halligan 44 Portland 5
34 891 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Lake Oswego 5
35 867 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 41 Portland 5
36 875 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 40 Portland 5
37 841 Rolland Hayden Rolf Prima 36 Gresham 5
38 864 Jimmy Candelaria Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 5
DNF 858 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 38 Beaverton 3

Masters Men C 35+

Num Name Team Age City Laps
1 433 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 42 portland 6
2 402 Scott Goodrich Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 40 Camas 6
3 404 Joshua Johansen Team 10 Barrel 42 West Linn 6
4 430 Aaron Even VMR Racing 45 Portland 6
5 980 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team 40 Oregon city 6
6 414 Kelly Myers Simple Green 45 Tigard 6
7 434 Norm Swygert Unattached 46 Portland 6
8 424 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Portland 6
9 417 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Milwaukie 6
10 419 Phillip M Trost Team S+M 39 Battle Ground 6
11 429 Andrew Nemecek Therapeutic Associates Racing 48 portland 6
12 401 Jeff Dill Team Mudman 43 Portland 6
13 451 Max Frixione 42 Portland 6
14 410 Dan Salvey 46 Sherwood 6
15 400 Erik Carlson 41 Longview 6
16 403 Alex Geschke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Happy Valley 6
17 447 James Lais 46 Portland 6
18 446 Dean Maclean Team Planet X USA 45 Portland 6
19 413 Marc Angelo Northwest Trail Alliance 44 Portland 5
20 982 Scott Wazny 43 Portland 5
21 979 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club 39 Portland 5
22 408 Joe Pinzone Threshold Velo 47 Vancouver 5
23 409 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team 41 Hillsboro 5
24 448 Need Name 5
25 439 Erik Offner 41 Portland 5
26 426 Raymond Egan The Spokesmen 39 Portland 5
27 407 Albert Passadore Hammer Velo 43 Portland 5
28 421 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team 52 Tigard 5
29 428 Chris Page 47 Brightwood 5
30 981 Jared Lathrop 40 West Linn 5
31 436 Kevin Dickson 45 Portland 5
32 427 Michael Paradis Rebound/Tireless Velo 45 portland 5
33 425 Kyle Gunsul 46 Portland 5
34 450 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 38 Portland 5
35 438 Jamey Dempster 39 Portland 5
36 445 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team 52 Oregon City 5
37 422 Robert Mansolillo 39 Portland 5
38 440 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 49 Portland 5
39 423 Sean McCarthy 49 Tigard 5
40 431 Charles Barrett 48 Portland 5
41 435 Troy Nelson Twin Six 46 Beaverton 5
42 437 Oliver Fritsch 39 Portland 5
43 978 Chris Rinehart 47 portland 5
44 432 Bill Holmes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 53 milwaukie 5
45 415 Ryan Schimpf The Spokesmen 38 oregon city 5
46 411 John Prosser Pacific Power Blue Sky 48 Hillsboro 5
47 452 Paul Barlow Barlow Bikes 45 Saint Helens 5
48 406 Tony Pitone 47 Portland 5
49 416 Kyle Mountain 48 Portland 5
50 405 Jesse Burkett 44 Portland 5
51 443 Michael Perrotti Black Cat 45 Mulino 5
52 441 Chris Wierman 43 tualatin 5
53 420 Ben Conte Athletes Lounge Cycling Team 45 portland 5
54 444 Jeremy Hudson 44 Gresham 5
55 418 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing 49 Tigard 5
56 992 Stone Doggett 42 Portland 5
57 449 Ian Harris 37 Portland 5
58 453 Name Need 5
59 454 Dennis Sweeten 50 Oregon City 5
DNF 990 John Porter Bellovaci United 44 Portland 3
DNF 442 Geoff Brandenburg 39 Portland 2

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 543 Jan Moss Highfive Cycling 54 Portland 6
2 548 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 5
3 547 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 48 Eugene 5
4 549 Rachel Mavis Bowen Sports Performance Cycling Team 46 Bend 5
5 542 Donna Rosenberg Donna Rosenberg 51 Renton 5
6 546 Loraine Blake 50 Portland 5
7 551 Angela Horton Gapay Hammer Velo 49 Cornelius 5
8 540 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 5
9 541 Frances Gehring Hammer Velo 51 Beaverton 5
10 550 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 60 Corvallis 5
11 999 Krista Anderson 54 Portland 5
12 545 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 62 Lake Oswego 5

Masters Women A 35+

Num Name Team Age City Laps
1 63 Juliette Oldfield 38 Portland 6
2 64 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Beaverton 6
3 62 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 42 PORTLAND 6
4 61 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 40 Vancouver 6
5 65 Margi Bradway Team S+M 41 Portland 6
DNF 60 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 5

Masters Women B/C 35+

Num Name Team Age City Laps
1 604 Patti Wolfe Trintiy Bikes 46 Redmond 5
2 602 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 5
3 606 Traci Anderson 42 Beaverton 5
4 605 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5
5 600 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 5
6 603 Sherry Schwenderlauf Vanderkitten 41 Portland 5
7 609 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5
8 608 Elaine Prause Nacht und Tag Fahrt 44 Portland 5
9 610 Jennifer Rychlik Ladies ??? 44 Hillsboro 5
10 607 Annie Eustis 35 Portland 5
11 601 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 43 Portland 4

Men A

Num Name Team Age City Laps
1 1 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 32 Portland 7
2 2 Michael Gallagher US Military Cycling Team 42 Portland 7
3 17 Marek Litinsky Portland Bicycle Studio 35 Beaverton 7
4 13 Stephen Bedford Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 37 Portland 7
5 14 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 38 Portland 7
6 11 Chris Johnston Bicycle Attorney 30 Portland 7
7 15 Stephen Glass 42 Portland 7
8 9 Paul LaCava Giant 37 Portland 7
9 10 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 32 Portland 7
10 3 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Corvallis 7
11 5 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 27 Portland 7
12 8 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Salem 7
13 7 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 vancouver, 7
14 6 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Vancouver 7
15 18 Grant Headley 29 Portland 6
DNF 12 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 3
DNF 16 Nathan Gibson Portland Bicycle Studio 29 Portland 2

Men B

Num Name Team Age City Laps
1 319 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland 6
2 312 Alan Barton 31 Portland 6
3 322 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 28 Portland 6
4 310 Kyle Berg 28 Portland 6
5 308 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 6
6 314 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 6
7 317 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Tigard 6
8 321 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 6
9 315 Ben Tankus Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 corvallis 6
10 320 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 15 Lake Oswego 6
11 311 Ryan Morgan Trusty Switchblade 41 Portland 6
12 313 Dave Dezellem Olympia Cycling Team 45 Hillsboro 6
13 316 Sean Cook 43 Beavertpm 6
14 309 Michael Shearer Team 10 Barrel 34 Tigard 5
DNF 318 Michael Pruitt Machete Squad 44 Seattle 3

Men C

Num Name Team Age City Laps
1 225 Phil Webster Hammer Velo 32 Portland 6
2 223 Felipe Nystrom Athletes Lounge Cycling Team 32 Vancouver 6
3 224 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 29 Portland 6
4 983 Kris Fischer Portland Bicycle Studio 26 Portland 6
5 217 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 6
6 239 John Pearson GET FIT Cycling 26 portland 6
7 227 Elijah Smith 35 vancouver 6
8 985 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 33 Portland 6
9 230 Josh Hulst 34 Portland 6
10 216 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 34 Beaverton 6
11 219 Ian Boggs HOTDADZ 35 Portland 6
12 231 Brandon Elliott 34 Beaverton 6
13 235 John Berrigan twix six 32 Tualatin 6
14 226 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes 15 Gaston 6
15 210 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland 6
16 211 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 30 Vancouver 6
17 233 Andrew Slater 28 Portland 6
18 220 Eric Hagen 35 Portland 6
19 214 Jeff Copus Team 10 Barrel 46 portland 6
20 228 Charlie Goldston 36 Gladstone 6
21 218 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 37 Portland 6
22 234 Mark Hand Team Planet X USA 56 Tigard 6
23 222 Jason Skelton Word-RCB by Cyclisme 41 Portland 5
24 221 Matthew Wilkins 30 Portland 5
25 212 Matt Bloom GET FIT Cycling 25 Portland 5
26 237 Matt Herr Olympia Cycling Team 29 Portland 5
27 232 Tim Kalimanis 35 Kalama 5
28 215 Doug Brecht Multnomah Athletic Club 51 Portland 5
29 213 Jake Tong Trusty Switchblade 33 Portland 5
30 238 Grant Rochelle 48 Lake Oswego 5
31 229 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 61 Vancouver 5
32 984 Wick Ashley 44 Portland 5
33 236 Colin Ross Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 33 Beaverton 5

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 176 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 7
2 149 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 32 Portland 7
3 187 Sven Geirnaert 34 Portland 7
4 147 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 7
5 142 Michael Brazel Old Town Bicycles 51 Federal Way 7
6 185 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 33 PORTLAND 7
7 146 Byron Breeden 39 Hood River 7
8 145 Paul Kanz 46 Portland 7
9 182 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Vancouver 6
10 188 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 40 lake oswego 6
11 148 Jordan Norris Joe Bike Racing 36 Portland 6
12 144 James Graves 44 Tigard 6
13 177 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 6
14 183 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 34 Portland 6
15 179 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Wilsonville 6
16 180 David Hewett The Spokesmen 40 Vancouver 6
17 141 Ryan Coons 29 Portland 6
18 143 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 6
19 181 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 6
20 140 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 46 Portland 6
21 186 Cole Sprague 22 Portland 6
22 184 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 5

Two-Person Co-ed Open

Num Name Team Age City Laps
1 49 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 38 Beaverton 8
1 49 Holly Henderson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 29 Beaverton 8
2 53 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Tigard 8
2 53 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 14 Tigard 8
3 7 Holland LaRue Team Finger 38 Hood River 8
3 7 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team 52 Oregon City 8
4 47 Donna Rosenberg Donna Rosenberg 51 Renton 8
4 47 Michael Metz bicycleattorney.com 13 Portland 8
5 6 Alex Accetta Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 8
5 6 Kendall Accetta 8
6 1 Angela Horton Gapay Hammer Velo 49 Cornelius 8
6 1 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland 8
7 43 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 8
7 43 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 8
8 48 Thomas Smith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 54 eugene 7
8 48 Patti Wolfe TrailRags Cycling Team 46 Redmond 7
9 41 Matthew Wilkins 30 Portland 7
9 41 Michaeline Jensen 29 Portland 7
10 40 James Graves 44 Tigard 7
10 40 Monica Bilodeau 32 Tigard 7
11 42 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 7
11 42 Javad Simonsen Cyclepath Racing 45 Happy Valley 7
12 46 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 40 lake oswego 7
12 46 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 38 Lake Oswego 7
13 005c Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Beaverton 7
13 005c Bill Ellis 54 Portland 7

Two-Person Junior

Num Name Team Age Laps
1 77 Jakob Stoller Jake and Dad 13 6
1 77 Jackson Loftus 12 6

Two-Person Men 100+

Num Name Team Age City Laps
1 95 Brian List Bike Central/Barbur Vet 48 Portland 8
1 95 Paul Mautner Veloforma 57 Portland 8
2 60 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 61 Eugene 8
2 60 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64 Eugene 8
3 98 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 51 Canby 8
3 98 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland 8
4 89 Greg Eyerly 51 Salem 7
4 89 7
5 8 Danny Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 55 Aloha 7
5 8 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 56 Portland 7
6 005m Scott Sargeant bicycleattorney.com 53 Portland 7
6 005m Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 55 Beaverton 7

Two-Person Men 80+

Num Name Team Age City Laps
1 38 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Vancouver 8
1 38 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 8
2 24 Aaron Even VMR Racing 45 Portland 8
2 24 8
3 22 Gabriel Cabatic 39 Portland 8
3 22 Steve Black 43 Portland 8
4 3 Sean McCarthy 49 Tigard 8
4 3 Jeff Copus Team 10 Barrel 46 portland 8
5 23 Rolland Hayden Rolf Prima 36 Gresham 7
5 23 Emanuel McGladrey Holy Moly Velo 57 Keizer 7
6 29 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 61 Vancouver 7
6 29 Drew Trapnell Norco/Camas Bike 27 Camas 7
7 20 Joshua Johansen Team 10 Barrel 42 West Linn 7
7 20 Mark Sather Team 10 Barrel 44 Wilsonville 7

Two-Person Men Open

Num Name Team Age City Laps
1 11 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 29 Portland 8
1 11 Phil Webster Hammer Velo 32 Portland 8
2 13 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 8
2 13 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 8
3 10 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team 52 Tigard 8
3 10 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland 8
4 97 Troy Nelson Twin Six 46 Beaverton 8
4 97 John Berrigan twix six 32 Tualatin 8
5 78 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 8
5 78 Stefan Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 58 Vancouver 8
6 96 Charles Dutton 60 0.0 8
6 96 8
7 14 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 30 vancouver 7
7 14 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 7
8 19 Brian Fuller Athletes Lounge Cycling Team 41 Portland 7
8 19 Charlie Goldston 36 Gladstone 7
9 17 Aaron Frechette 39 Portland 7
9 17 Luke Frechette 13 Portland 7
10 9 Andrew Nelson 7
10 9 Robert McDonough 7
11 16 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 37 Canby 7
11 16 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 7
12 12 Joel Brown Team 10 Barrel 39 Portland 6
12 12 Kyler Brown Team 10 Barrel 29 Hillsboro 6
13 61 Rex Hansen 5
13 61 Brian Hansen 5

Two-Person Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 26 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53 Vancouver 8
1 26 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 8
2 51 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 8
2 51 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 8
3 27 Jonathan Eng 36 Portland 7
3 27 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 42 Beaverton 7

Two-Person Women Open

Num Name Team Age City Laps
1 2 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 7
1 2 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 7
2 32 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 42 PORTLAND 7
2 32 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 7
3 34 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 7
3 34 7
4 39 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 27 Eugene 7
4 39 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 40 Vancouver 7
5 31 Jan Moss Highfive Cycling 54 Portland 7
5 31 Courtney Gould Highfive Cycling 33 Portland 7
6 33 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 7
6 33 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 7
7 30 Mary Grace Baxendale 34 Portland 6
7 30 Alana McDonough 6
8 36 Cindy Werhane Athletes Lounge Cycling Team 46 Portland 6
8 36 Christine Brooks 6

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 56 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 6
2 50 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 6
3 162 Courtney Gould Highfive Cycling 33 Portland 6
4 53 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 27 Eugene 6
5 52 Holly Henderson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 29 Beaverton 6
6 51 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 6
7 55 Stephanie Hahn Stump Town Cycling Club 35 Portland 5

Women B/C

Num Name Team Age City Laps
1 108 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 38 Lake Oswego 6
2 54 Stacy Westbrook Highfive Cycling 40 Portland 6
3 109 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 6
4 164 Erin Lolich HiFi CX 37 Portland 6
5 158 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team 22 portland 6
6 110 Holland LaRue Team Finger 38 Hood River 6
7 161 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 14 Tigard 6
8 111 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 5
9 165 Molly Leonard 25 Portland 5
10 167 Paisley Meekin 31 Portland 5
11 194 Amanda Pile 28 Portland 5
12 163 Cammia Kalimanis 37 Kalama 5
13 159 Kate Stribling 31 Portland 5
14 168 Jill Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 45 Portland 5
15 169 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 44 Portland 5
16 166 Becca Smith 37 5
17 170 Emily Henry 37 Portland 4
18 160 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 47 Lake Oswego 4
DNF 193 Melissa Powers 45 PORTLAND 4