Rapha Portland Trophy Cup

Portland, OR
September 29, 2015

Part of the Rapha Portland Trophy Cup

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated September 30, 2015 at 7:14 AM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 726 Ty Goldsby Portland 4
2 701 Aaron Kravitz 27 portland 4
3 761 Michael Iacolucci 27 Lake Oswego 4
4 715 Drew Trapnell Norco/Camas Bike 27 Camas 4
5 725 David Kuzma 39 Vancouver, WA 4
6 705 Stephen Zadrozny 32 Portland 4
7 721 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
8 764 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
9 733 Andy Borell 28 Portland 4
10 760 Paul Nguyen 28 Portland 4
11 714 Mark Timby 41 Portland 4
12 747 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
13 707 Jerry Pruiett 46 Camas, WA 4
14 756 Fred Smelser 36 portland 4
15 757 Alastair Cox 27 Beaverton 4
16 732 Ian Harris 37 Portland 4
17 718 Dennis Sweeten 50 Oregon City 4
18 762 Ryan Parker Portland 4
19 759 Nick White 33 vancouver, WA 4
20 704 Reyaz Rohani 34 Portland 4
21 763 Jason Dodge 41 Portland 3
DNF 740 Dave Petermeier Team Planet X USA 50 Portland 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 137 Margaret Creviston 35 Portland 4
2 121 Mira Engler CX Machines 31 Portland 3
3 126 Lynne Cuevas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 52 Vancouver 3
4 139 Stacy Holderbaum 31 Portland 3
5 107 Jody Rose 3
6 140 Nicole Davenport 27 Portland 3
7 138 Elli Daniels 30 Hillsboro 3
8 132 Barbara Nellor portland 3

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 2 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
2 3 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
3 5 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
4 9 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
5 11 Gavin Sunderland 11 Troutdale 2

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 7 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2
2 1 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 2

Masters A 35+

Num Name Team Age City Laps
1 438 Andrio Abero Muscle Milk/Specialized 35 Portland 7
2 402 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW 42 Portland 7
3 462 Jeff Hough 41 Portland 7
4 420 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team 45 Portland 7
5 419 Matt Edler Portland Bicycle Studio 41 Portland 7
6 461 Brian Anthony Portland Bicycle Studio Portland 7
7 459 Mario Dabbeni Biciclista Test Team Portland 7
8 460 Johnny Burrell Portland Bicycle Studio portland 7
9 424 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 44 Portland 7
10 412 Dan Porter Cyclepath Racing 43 Portland 7
11 403 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio 45 Portland 7
12 433 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 7
13 428 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 43 Portland 6
14 435 Steven Thorne BikeFlights.com 54 Portland 6
15 416 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 48 Portland 6
16 463 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles Portland 6
17 449 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 6
18 444 Mike Heenan 41 Portland 6
19 451 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48 Portland 6
DNF 406 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 45 Portland 2
DNF 415 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Portland 1
DNF 436 William Alcorn BikeFlights.com 48 Portland 1

Masters B 35+

Num Name Team Age City Laps
1 559 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing 35 Boring 5
2 540 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53 Vancouver 5
3 548 Mark Widlund The Spokesmen 38 Brush Prairie 5
4 513 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland 5
5 517 Peter Rueegger Team Mudman 47 Portland 5
6 550 Cal Stone 56 Camas 5
7 526 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland 5
8 560 Chris Page 47 Brightwood 5
9 530 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 37 Salem 5
10 514 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 49 Camas 5
11 515 Terry Campbell KimMongers Cycle Club 41 Portland 5
12 506 Josh Platis Rubicon 44 Portland 5
13 512 Ryan Morgan Trusty Switchblade 41 Portland 5
14 504 Mike Mercer Grouptrail Cycling 55 Portland 5
15 532 Tom Palke Team Mudman 49 Portland 5
16 561 Robert Mansolillo 39 Portland 5
17 500 Gabriel Cabatic 39 Portland 5
18 536 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 5
19 556 Todd Lewis ATB Lubricants portland 5
20 523 Steven Ohlhaber Garner Northbrook Cycling Club 43 Portland 5
21 539 Geoff Grummon crank 40 Portland 5
22 563 Bill Carslay Unattached 53 Vancouver 4
23 531 Judson McCauley The Spokesmen 41 Vancouver 4
DNF 557 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 39 Portland 3
DNF 527 Dave Burnard 59 Forest Grove 2

Masters Men C 35+

Num Name Team Age City Laps
1 656 Erik Offner Erik 42 Portland 5
2 662 Eric Hagstette 43 Portland 5
3 740 Jeffrey Whitaker Portland 5
4 700 Marc Angelo CX Machines 44 Portland 5
5 672 Scott Kleiner 41 Portland 5
6 651 Joel Sherman 37 Portland 5
7 676 Joe Gomez Team Mudman 45 Portland 5
8 742 Eric Patton 44 Portland 5
9 686 Jason Ellis 45 4
10 689 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 38 Portland 4
11 716 Wick Ashley 44 Portland 4
12 719 Ben Baltazar 37 Portland 4
13 660 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 4
14 706 George Mount Lakewood, WA 4
15 691 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 43 salem 4
16 710 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 53 Portland 4
17 734 Michael Heywood Gresham 4
18 665 Jeff Dill Team Mudman 43 Portland 4
19 702 Tom Kay The Spokesmen 40 Portland 4
20 669 Ryan Spaulding 37 Portland 4
21 736 James Sunderland Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 51 Troutdale 4
22 721 Joshua Kneedler Cyclepath Racing 43 Portland 4
23 655 Mitch Gold Dr Will Bar 54 Portland 4
24 687 Jason Jones Team Planet X USA 41 Portland 4
25 674 Dave Wrast The Spokesmen 46 Vancouver 4
26 732 Andy Morris 45 Portland 4
27 731 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 49 Washougal 4
28 733 Bob Daugherty Cyclepath Racing 64 Portland 4
29 737 Greg Eyerly 51 Salem 4
30 739 Daniel McKenna Portland 4
31 738 Ed Waters 56 Eagle Creek 4

Men A

Num Name Team Age City Laps
1 1 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 32 Portland 7
2 11 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 32 Portland 7
3 6 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 7
4 2 Leland Gilmore The Athletic 32 Portland 7
5 28 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 38 Portland 7
6 17 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland 7
7 30 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 16 Washougal 7
8 50 Stephen Laurent 31 Portland 7
9 9 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 35 Portland 7
10 52 Christopher DuBois 26 Portland 7
11 7 Cole Lalomia The Athletic 22 Portland 7
12 49 Jacob Hull 28 Portland 7
13 38 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 33 Portland 7
14 40 Sean Corey Breadwinner Cycles 32 Vancouver 7
15 21 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Vancouver 7
16 31 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 7
17 53 Clara Honsinger River City Bicycles 18 Ashland 7
DNF 8 Colin Rowan Portland Bicycle Studio 33 Portland 5
DNF 15 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 27 Portland 2
DNF 48 Mark Gyulafia River City Bicycles 32 Portland 2

Men B

Num Name Team Age City Laps
1 357 Ross Sherbak Portland Bicycle Studio 27 Portland 5
2 351 Matthew Piekutowski 5
3 328 Patrick Beeson Team Velo Cult 35 Portland 5
4 302 Craig Aaker 38 Portland 5
5 355 Timothy Scheumann 28 Portland 5
6 331 Christopher Muhs 5
7 366 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 16 Vancouver 5
8 367 Scott Heinz 5
9 306 Emerson Webb 19 Portland 5
10 356 Max Miller 33 Portland 5
11 323 Kyle Berg 28 Portland 5
12 321 Zach Rotstein The Athletic 25 Portland 5
13 362 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 33 Portland 5
14 312 Adam Moore Grouptrail Cycling 30 Portland 5
15 353 Matt Jamison Grouptrail Cycling 34 Portland 5
16 364 Nathanael Hart Big Little Men 13 Washougal 5
17 305 Christopher San Agustin Broken and Coastal 30 portland 5
18 330 Conor Fitzgerald Portland Bicycle Studio 28 Portland 5
19 341 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 38 Portland 5
20 345 Xander Viray Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 21 Portland 4
21 315 Sean Cook Cyclepath Racing 43 Portland 4
22 363 Chris Page 47 Brightwood 4
23 365 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 4
24 340 Dan Norman Stages Cycling 30 Portland 4
25 413 Matthew Case Trusty Switchblade Portland 4

Men C

Num Name Team Age City Laps
1 558 Brian Meyer 33 Portland 5
2 518 Matthew Paez Good 24 Portland 5
3 537 Matthew Wilkins 30 Portland 4
4 511 Andy Evans Team Velo Cult 32 Portland 4
5 590 Greg van Amerongen 4
6 581 Timothy Breault 34 Portland 4
7 533 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 4
8 594 Russell Walker 4
9 586 Charlie Douthwaite 29 Portland 4
10 508 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 30 vancouver 4
11 591 Kyler D'Auria Portland 4
12 535 Brandon Jennings Grouptrail Cycling 30 Portland 4
13 522 Andrew Slater 28 Portland 4
14 582 Garret Holbrook 22 Portland 4
15 571 Randall Fransen Team Lost Highway 35 Portland 4
16 501 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 4
17 580 Craig Harrison Team Velo Cult 28 Portland 4
18 589 Martin Joyce 33 Portland 4
19 574 Dustin Long 22 Milwaukie 4
20 504 Justin Tunis 35 portland 4
21 593 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club 23 Portland 4
22 592 Michael Elser Team Planet X USA Portland 4
23 579 Ben iwasa Portland 4
24 573 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 4
DNF 420 Jake Tong Trusty Switchblade Portland 1

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 375 Steven Beardsley Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 33 Portland 7
2 354 Cliff Heaberlin Rapha/River City Bicycles 35 Portland 7
3 310 Trevor Spahr Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 30 Portland 7
4 301 Clint Culpepper The Athletic Portland 7
5 349 Kyle Mensing Portland Bicycle Studio 28 Portland 7
6 337 Justin Brauner KimMongers Cycle Club 27 Portland 7
7 313 Sven Geirnaert 34 Portland 7
8 343 Jacob Furniss Polrt 7
9 334 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen 45 Portland 7
10 382 Mike Bene JVA Portland 7
11 384 Robert Carver Olympia Cycling Team 35 Portland 7
12 373 Matthew Edwards Portland 7
13 325 David Sterry Green Submarine Records 32 Portland 6
14 363 Cal Stone 56 Camas 6
15 311 Tommy Tuite Tuite Bicycle Repair 35 Portland 6
16 347 Steve Black 43 Portland 6
17 377 Scott Barker 46 Portland 6
18 355 Christopher Burge Shred Factory Racing 34 Portland 6
19 341 Sven MacAller 29 Portland 6
20 348 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 6
21 383 Anderson Folts 31 6
22 345 Damon Dimick 39 Tigard 6
23 708 James Green 44 Portland 6
24 368 Corey Fish Portland Bicycle Studio 33 Portland 6
25 381 Kevin Phomma portland 6
26 378 Brett Cassidy 34 portland 6
27 330 Greg Eyerly 51 Salem 6
28 366 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 56 Portland 6
29 314 Mark McMurtry VMR Racing 45 Portland 6
30 380 Todd Foreman-Kinder Veloforma 29 Portland 5
31 357 Norrene Godfrey Team Chuck Vancouver, WA 5
32 385 Matthew Wilkins 30 Portland 5
DNF 316 Tyler Goforth 31 Portland 6
DNF 318 Sam Caviglione 30 Portland 5

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 203 Brown Bridgette 40 6
2 235 Susannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 6
3 220 Annalisa Fish Portland Bicycle Studio 31 Portland 6
4 211 Holly Henderson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 29 Beaverton 6
5 206 Elise Huggins Portland Bicycle Studio 46 Portland 6
6 205 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 27 Portland 6
7 224 Margi Bradway Team S+M 41 Portland 6
8 223 Stephanie Hahn Stump Town Cycling Club 35 Portland 6
9 207 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 40 Vancouver 6
10 230 Marayah Sipe Portland Bicycle Studio 30 Portland 6
DNF 234 Black Magic Paint Portland 3

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 227 Stacy Westbrook Highfive Cycling 40 Portland 4
2 203 Sadie Grossman bicycleattorney.com 33 Portland 4
3 207 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 36 Portland 4
4 232 Janelle Bickford 33 Portland 4
5 212 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 30 Portland 4
6 228 Beth kobza Portland Bicycle Studio Meridian, ID 4
7 225 Iris Dougherty Club Taco 27 Portland 4
8 231 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 4
9 233 Erinne Goodell Team Slow 35 Portland 4
10 234 Mary Lytle 23 Portland 4
11 222 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4
12 229 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 44 Portland 4
13 230 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 33 Vancouver 4
DNF 201 Jan Moss Highfive Cycling 54 Portland 2

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 308 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team 22 Portland 4
2 318 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 4
3 319 Nita Galambos League of Sportsing Gentlemen 34 Portland 4
4 331 Casey Granbois Portland 4
5 311 Molly Leonard 25 Portland 4
6 302 Melissa Powers 45 PORTLAND 4
7 330 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 29 Portland 4