Echo Red to Red

OR. March 20, 2021

If you have results question please contact Terri Camp

terri@obra.org

Updated April 5, 2021 at 7:46 PM

Category 1 Junior Men

Num Name Team City Time
1 75 Alexander Popescu INLAND NW COMPOSITE SPOKANE 1:53:58
DNS 42 Caiden Hartrich Cascadia Junior Cycling BEND 0:00:00

Category 1 Men 19-44

Num Name Team Age City Time
1 43 CLINT HASTINGS INLAND EMPIRE RACING 35 SPOKANE 1:49:29
2 51 Moses Keener Capitol Velo Cycling 29 SALEM 1:54:58
3 39 MAXX HACKETT FCA Endurance 35 LIBERTY LAKE 1:55:02
4 23 Brandon Eggers ADVENTURE PEDDLER 30 CHEWELAH 1:55:49
5 83 Derek Sarfino BRASS MONKEY 43 SPOKANE 1:56:06
6 59 Aaron McClintock 35 NEWBERG 1:56:52
7 62 Tyler Miller Team 10 Barrel 44 BEND 1:58:49
8 88 Andrzej Stadnik MUDSLINGER 32 PORTLAND 2:00:04
9 46 Mykenna Ikehara Taco Time NW 31 SEATTLE 2:00:13
10 44 Ryan Havill TACO TIME NW CYCLING 32 KIRKLAND 2:02:04
11 60 NICK MCLEAN SET 41 WENATCHEE 2:02:12
12 90 Philip Stiff NORTHWEST COMPETITIVE 34 BEND 2:04:05
13 84 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 42 ALBANY 2:05:02
14 47 Matt Jamison Grouptrail Cycling 40 PORTLAND 2:07:47
15 37 Oscar Guevara Vancouver Cyclery 32 VANCOUVER 2:10:52
16 80 Yasser Rodriguez GENE JOHNSON 34 SEATTLE 2:12:59
17 64 Adam Moore Grouptrail Cycling 36 PORTLAND 2:16:21
18 61 Joshua Melander 42 PUYALLUP 2:27:40
DNS 56 Tyson Lashbrook SET COAHING 42 ENUMCLAW 0:00:00
DNS 58 Pierce Martin Team Finger 32 HOOD RIVER 0:00:00
DNS 87 NOAH SMITH The Bike Hub 19 MEDICAL LAKE 0:00:00
DNS 8 MIKE BOUSKA Mira! 38 BEND 0:00:00
DNS 99 Nate Youngs 41 BORING 0:00:00

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Time
1 78 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 45 PORTLAND 1:53:00
2 93 Brady Van Matre BOXWELL 47 LAFAYETTE 1:56:06
3 30 Domenico Futia Ridge Cyclosport 57 KENT 1:56:53
4 82 Tom Ryse SCHOOL OF CROSS 54 SPOKANE 1:58:21
5 96 John Weathers BicycleAttorney.com 51 PORTLAND 1:59:10
6 68 Shawn Needham SET Coaching 51 MOSES LAKE 2:00:59
7 50 Ken Jones Lost River Cycling 52 BOSIE 2:02:23
8 17 Graham Christensen Vertical Earth 48 COEUR D ALENE 2:02:43
9 53 Douglas Krumpelman Methow Cycle & Sport 51 WINTHROP 2:02:56
10 12 Michael Brown WebCyclery Racing 50 BEND 2:03:33
11 18 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 51 CORVALLIS 2:04:29
12 10 Byron Breeden TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 45 HOOD RIVER 2:06:23
13 13 Michael Burris Fell Swoop 58 SEATTLE 2:06:52
14 91 Michael Szwaya BicycleAttorney.com 51 PORTLAND 2:10:00
15 52 Ronald Kizziar BEER MONGERS CYCLING 52 PORTLAND 2:10:38
16 5 Justin Bannerman Allegro Cyclery 61 WALLA WALLA 2:10:39
17 3 Todd Anderson 59 SEQUIM 2:13:41
18 6 Lee Bauck Scott's Cycle and Sports 51 ESTACADA 2:22:38
19 32 Hugh Gapay Hammer Velo 57 CORNELIUS 2:27:43
20 98 David Wilson 51 SEATTLE 2:34:23
21 20 John Dendiuk 46 PORTLAND 2:40:01
22 100 Tony Irusta Scott's Cycle and Sports 53 2:57:44
DNS 36 Carey Grumelot Boneyard Cycling 50 BEND 0:00:00
DNS 31 Mike Gaertner Vertical Earth 51 COEUR DALENE 0:00:00

Category 1 Women

Num Name Team Age City Time
1 77 Erin Reis Hutch's Bend Dental 44 BEND 2:19:11
2 38 Nicole Gunton HONEY STINGER - NW MTB 45 KENT 2:25:08
3 69 Julie Nelson MCC Racing 40 KENNEWICK 2:25:31
4 24 Anne Farawila Chinook Cycling Club 46 RICHLAND 2:35:05
5 9 SARA BOUSKA Mira! 37 BEND 3:04:48
DNS 71 MOLLY OBETZ Vertical Earth 48 COEUR DALENE 0:00:00

Category 2 Clydesdale Men

Num Name Team Age City Time
1 217 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 40 PORTLAND 1:36:59
2 287 Scott Housley ADVENTURE SQUAD 50 PLEASANT HILL 1:41:07
3 246 Jonathan Elek Team 10 Barrel 48 BEND 1:41:18
4 231 MIKE CRITZ EAGLE BIKE SHOP 49 EAGLE 1:42:31
5 270 Mike Hamness Dialed Cycling Team 49 VANCOUVER 1:45:33
6 383 Mark Sturges Chinook Cycling Club 57 WEST RICHLAND 1:48:36
7 362 Mark Sather Team 10 Barrel 50 PORTLAND 1:50:20
8 357 Mike Ripley MUDSLINGER ADVENTURE 44 MONROE 1:53:36
9 296 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 36 BINGEN 1:56:13
10 280 Tyson Hart Team Lazy Tarantulas 47 LAKE OSWEGO 1:58:19
11 385 Jeff Tedder Hammer Velo 61 VANCOUVER 2:03:37
12 223 Stephen Carter Planet PDX Cycling 42 LONGVIEW 2:06:05
13 247 Ryan Elms Baker 49 BAKER CITY 2:07:06
14 345 SHAWN Peerson UNIVITA RACING 51 WOODENVILLE 2:08:43
15 224 Michael Clark Stumptown Cycling Club 52 PORTLAND 2:10:33
16 390 Paul Toufar BicycleAttorney.com 46 PORTLAND 2:17:22
17 704 Mike Winnen Capitol Velo Cycling 46 TURNER 2:17:40
18 281 Earl Hazekamp Capitol Velo Cycling 46 SALEM 2:17:44
19 248 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 52 PORTLAND 2:18:14
20 290 RODNEY HUFFMAN Bicycle Barn 57 WALLA WALLA 2:48:13
DNF 377 JEROME STASIK 42 HERMISTON 0:00:00
DNS 213 Dave Bishop FANATIK BIKE RACE TEAM 54 BELLINGHAM 0:00:00
DNS 225 STEVEN CLIFFORD 35 KENNEWICK 0:00:00
DNS 311 Jeffrey Koger 54 KIRKLAND 0:00:00
DNS 314 KRISTIAN LANZANA 52 WILSONVILLE 0:00:00
DNS 350 Troy Rabe Rolling Thunder p/b The Missing Link 58 PORTLAND 0:00:00
DNS 358 CHRISTOPHER ROBERTS Hammer Velo 50 PORTLAND 0:00:00
DNS 360 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 43 SALEM 0:00:00
DNS 368 Michael Smelser Planet PDX Cycling 35 SALEM 0:00:00
DNS 369 Darren Smith F2C NUTRITION 55 CAMAS 0:00:00

Category 2 Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 342 Jacob Olander Deschutes Brewery 18 BEND 1:25:03
2 382 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 15 BEND 1:26:00
3 295 Curran Jacobus Cascadia Junior Cycling 15 BEND 1:27:00
4 207 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 14 BEND 1:31:25
5 320 HENRY LOHSTROH SPOKANE VALLEY COMPOSITE 16 SPOKANE 1:32:36
6 233 CARSON DAHL SPOKANE VALLEY COMPOSITE 15 SPOKANE VALLEY 1:43:29
7 336 Ronan Myers 18 BORING 2:05:53
8 326 EIAN MCDONALD Scott's Cycle and Sports 14 HERMISTON 2:22:37
DNS 277 Josiah Hanson BYRDS 16 BOISE 0:00:00

Category 2 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 313 Andrew Langfield 34 BOISE 1:26:35
2 338 Alex Nelson MCC Racing 33 KENNEWICK 1:30:08
3 315 Josh Leatherman Bicycle Barn 38 WALLA WALLA 1:36:04
4 257 Ben Gagosian Swift Racing PDX 37 PORTLAND 1:37:10
5 269 Evan Halladay MARKEES CYCLING CENTER 35 RICHLAND 1:39:53
6 355 Nick Rice I RIDE FOR BEER 31 PORTLAND 1:40:13
7 346 BRIAN PISAN ADKINS ENGINEERING 34 KLAMATH FALLS 1:43:37
8 325 Ramon Martinez Capitol Velo Cycling 35 INDEPENDENCE 1:45:09
9 300 Max Jones Capitol Velo Cycling 24 SALEM 1:50:07
10 237 ROSS DEARDORFF DF ELVIS 37 PORTLAND 1:53:13
11 363 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 35 PORTLAND 1:58:13
12 236 Nick Davis Team 10 Barrel 39 BURNS 2:29:32
13 201 CODY ABLEMAN WEISER MTB CLUB 28 WEISER 3:45:26
DNS 254 Brian FRASER WASHINGTON BIKERS AND 37 THE DALLES 0:00:00
DNS 262 Adam Goulet Wattie Ink. 37 PORTLAND 0:00:00

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 351 RUSS RESER INLAND EMPIRE RACING 43 SPOKANE 1:34:55
2 329 Roberto Mendiola Bicycle Barn 41 WALLA WALLA 1:37:42
3 333 Brennan Morrow MADRAS TRAILS 44 MADRAS 1:38:15
4 252 Justin Flynn BAKER LIVES BIKES P/B 43 BAKER CITY 1:39:32
5 393 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 44 PORTLAND 1:40:09
6 330 Dusty Miller Capitol Velo Cycling 42 KEIZER 1:40:18
7 461 Tim Staloch GEAR WEST 41 KENNEWICK 1:40:36
8 227 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 43 PORTLAND 1:40:39
9 234 GEORGE DAHL SPOKANE VALLEY COMPOSITE 43 SPOKANE VALLEY 1:40:54
10 706 CODEY YOST 44 HOOD RIVER 1:40:56
11 397 Karl Weeks 41 BEND 1:41:02
12 256 Randy Frost Dialed Cycling Team 48 CAMAS 1:42:17
13 220 Julio Cabrera 44 MILWAUKIE 1:42:33
14 293 BRIAN IRISH Scott's Cycle and Sports 48 RICHLAND 1:42:54
15 380 Kieran Stover 44 PORTLAND 1:43:19
16 399 Jason Whitley TEAM OREGON P/B RODDA 44 THE DALLES 1:45:23
17 242 James Duxbury TEAM ELK RECON 48 KUNA 1:46:42
18 378 Shaun Stiles Dialed Cycling Team 43 VANCOUVER 1:46:55
19 354 Gregg Rice TEAM RAGING TARANTULAS 47 PORTLAND 1:47:06
20 215 Matthew Borisch Capitol Velo Cycling 46 SALEM 1:47:40
21 230 Brady Cowing Team 10 Barrel 46 PORTLAND 1:47:40
22 347 Steve Popp Swift Racing PDX 48 PORTLAND 1:48:34
23 275 Andrew Hanson Solo 44 BOISE 1:49:11
24 202 Ryan Altman Team 10 Barrel 49 BEND 1:49:51
25 204 Will Anderson Scotts Cycles 43 HERMISTON 1:50:42
26 218 Mark Burton 44 MCMINNVILLE 1:53:50
27 210 Luke Bergerson Capitol Velo Cycling 48 AUMSVILLE 1:56:29
28 211 Tyler Bertram ME 46 PORTLAND 1:57:07
29 331 Owen Morehart 46 REDMOND 1:59:11
30 240 Jeff Dill ANTHM Collective 49 PORTLAND 2:01:45
31 235 ANDREW DANKEL-IBANEZ 45 WALLA WALLA 2:02:38
32 400 Kyle Williams Broadmark Mt Si Racing 40 ISSAQUAH 2:02:40
33 340 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team 42 PORTLAND 2:03:35
34 386 NATHAN THAYER NIGHT OWL CYCLING 48 BAINBRIDGE ISLAND 2:05:16
35 265 DOUGLAS GRIFFITH MTB DEATHRIDERS 43 KENNEWICK 2:10:07
36 255 Joseph French Swift Racing PDX 47 PORTLAND 2:19:15
37 232 VINCENT CUNANAN MTB DEATHRIDERS 42 RICHLAND 2:19:26
38 291 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 47 PORTLAND 2:26:37
39 372 JUAN CARLOS SOLANO MTB DEATHRIDERS 44 PASCO 2:30:17
40 365 STEVE SHELLER TEAM OLD GUYS 47 HERMISTON 2:55:15
DNF 226 Anthony Colistro Capitol Velo Cycling 49 SALEM 0:00:00
DNF 375 JOSH STALLINGS WEISER MTB CLUB/JDZ 46 WEISER 0:00:00
DNS 206 Seth Bedwell Dyna Racing 46 SEATTLE 0:00:00
DNS 245 Chad Eder MCC Racing 47 RICHLAND 0:00:00
DNS 253 Richie Frahm 44 SPOKANE VALLEY 0:00:00
DNS 274 Joshua Hanselman 343 Racing 46 NEWBERG 0:00:00
DNS 294 Tyler Jackson Capitol Velo Cycling 42 SALEM 0:00:00
DNS 343 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 49 PORTLAND 0:00:00
DNS 352 Nolan Restivo ANTHM Collective 43 PORTLAND 0:00:00
DNS 388 Brian Thoreson 47 KENNEWICK 0:00:00

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 282 Lance Heppler Dialed Cycling Team 51 VANCOUVER 1:28:46
2 298 Cort Johnson Team 10 Barrel 57 BEND 1:32:12
3 297 Barron Johnson Team 10 Barrel 56 SISTERS 1:33:55
4 260 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 ALBANY 1:33:57
5 271 Terry Hamness Dialed Cycling Team 51 WASHOUGAL 1:35:00
6 395 David Visnack 52 BEND 1:37:09
7 312 Tony Labriola CASCADIA WHEEL DIRT 53 LAKEWOOD 1:38:03
8 366 Rich Sherwood Vertical Earth 57 SPOKANE 1:42:35
9 361 Richard Rosko Hammer Velo 53 PORTLAND 1:43:27
10 264 Paul Greenwalt BicycleAttorney.com 55 BEAVERTON 1:44:12
11 334 Derick Mosman Capitol Velo Cycling 51 SALEM 1:44:37
12 332 Thomas Morgan Team Finger 53 THE DALLES 1:45:48
13 318 Duff Linde Camas Bike and Sport 56 WASHOUGAL 1:46:18
14 705 Brian Wise DAILED CYCLING TEAM 50 VANCOUVER 1:46:29
15 364 Allen Schwartz Baker Creek Boys 58 MCMINNVILLE 1:47:41
16 284 Derek S Hoenisch Team Chicken Butt 56 LAKE OSWEGO 1:48:14
17 278 Mark Harris BMSTC 53 LA GRANDE 1:48:17
18 335 Sean Murphy 58 RICHLAND 1:48:37
19 324 Matthew Martel Interurban 56 PORTLAND 1:48:43
20 374 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 52 PORTLAND 1:50:43
21 250 Kraig Erickson 10Barrel 50 BEND 1:53:02
22 219 Chris Butler Butler Family Dental 50 EUGENE 1:54:05
23 306 Edward Knight Cyclepath PDX Racing 53 BATTLEGROUND 1:56:16
24 425 DAVE DUTRO Trail maniacs 51 COEUR D ALENE 1:57:02
25 302 JESSE KADINGER 55 KENNEWICK 1:58:24
26 276 ERIC HANSON 53 KENNEWICK 1:59:15
27 305 Darryl Kent GROWLERS RACING 58 TOUTLE 2:01:12
28 251 DAVID FLANAGAN Scott's Cycle and Sports 52 PROSSER 2:04:04
29 229 DEREK COUSE 50 FRUITLAND 2:04:15
30 391 PAUL TRAUTMAN 52 SPOKANE 2:05:19
31 316 John Lehrer 57 TOLEDO 2:07:50
32 359 Damon Roberts YAKIMA BASIN VELO 51 YAKIMA 2:10:01
33 384 Erick Taft Dialed Cycling Team 51 VANCOUVER 2:10:13
34 371 KENT SMITH 50 EDMONDS 2:10:45
35 367 ERIK SIGURDSON UNIVITA 52 SNOHOMISH 2:12:47
36 239 Kevin Dickson Rolling Thunder p/b The Missing Link 52 PORTLAND 2:12:55
37 396 DeWayne Weaver Capitol Velo Cycling 58 STAYTON 2:13:17
38 263 Frank Gray LONGANGRAY 58 MEDFORD 2:13:40
39 349 Brian Quigley Capitol Velo Cycling 55 STAYTON 2:14:47
40 307 Douglas Kile Bike and Trike 58 BURNS 2:17:17
41 222 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 57 PORTLAND 2:24:14
42 301 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 55 PORTLAND 2:31:07
43 327 Sam Mcdonald Scott's Cycle and Sports 56 HERMISTON 2:34:47
44 339 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 59 PORTLAND 2:36:55
45 244 Mike Eddy RIDE FOR GOD 53 WEST RICHLAND 3:02:14
46 258 MICHAEL GALLOWAY RIDE FOR GOD 58 WEST RICHLAND 3:02:15
DNS 216 Brett Boyles Planet PDX Cycling 51 LAKE OSWEGO 0:00:00
DNS 279 STEPHEN HART Egencia 52 EDMONDS 0:00:00
DNS 286 Jeff Hough Self 50 SEATTLE 0:00:00
DNS 310 Danny Knudsen 56 PORTLAND 0:00:00
DNS 337 Jeff Nary Murder of Crows 56 BEND 0:00:00
DNS 398 Steven Westberg Deschutes Brewery 53 BEND 0:00:00

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 701 Ken Wilson Ridge cycle 62 EAST WENATCHEE 1:46:18
2 285 Mark Holtzinger RIDGE Cyclesport 63 YAKIMA 1:47:15
3 322 David Luoma Cyclepath PDX Racing 64 PORTLAND 1:47:23
4 261 Erik Goodfriend C-VELO/FRESH PERFORMANCE 61 PORTLAND 1:51:00
5 379 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 61 PORTLAND 1:54:31
6 308 Gordon King SINGLETRACK ALLIANCE 66 YAKIMA 1:54:50
7 214 Derek Blanchard Bike Barn 60 WALLA WALLA 1:56:17
8 292 Warren F.X. Hurley YAKIMA BASIN VELO 63 YAKIMA 2:02:24
9 268 Ron Hale Chinook Cycling Club 62 RICHLAND 2:08:36
10 228 Patrick Coughlin AOMS Racing 69 REDMOND 2:08:58
11 389 STEVE THORNBURG 63 SPOKANE VALLEY 2:10:40
12 709 Billy Thomas DESCHUTES BREWERY CYCLING 60 2:15:04
13 283 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 65 TIGARD 2:20:56
14 387 WARD THOMPSON Chinook Cycling Club 61 RICHLAND 2:23:11
DNS 241 Sean Duffy ALLEG5 61 WALLA WALLA 0:00:00
DNS 272 Mark Hand Planet PDX Cycling 62 TIGARD 0:00:00
DNS 317 David Lenhart Boneyard Cycling 60 BEND 0:00:00
DNS 323 Nick Madronio Bobcat Bicycles 62 VANCOUVER 0:00:00
DNS 356 Warren Rice Rice 62 BEND 0:00:00

Category 2 Women 14-18

Num Name Team Age City Time
1 348 Nekane Powell LIZA COACHING 17 BOISE 1:39:32
2 381 Madeline Stover Team S&M 16 PORTLAND 1:45:15
3 309 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 18 BATTLE GROUND 2:28:37

Category 2 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 299 Teresa Kubo Murder of Crows 36 BEND 1:56:10
2 703 LAUREL WINKENWERDER 39 BELLEVUE 1:57:55
3 304 Taylor Kennedy Team Finger 30 HOOD RIVER 2:00:29
4 321 Alexa Loscutoff Team Blazin Saddles / Solar Light 34 REDMOND 2:02:51
5 376 Trina Staloch GEAR WEST 38 KENNEWICK 2:07:37
6 341 Valerie Nussbaumer Team Finger 37 HOOD RIVER 2:11:59
7 707 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 36 MILWAUKIE 2:12:43
8 370 BECKY JERGENSON Boise Velo Women 35 2:12:53
9 238 SAMANTHA DEVOIR Audi 34 MARYSVILLE 2:13:46
10 221 Madelyn Calderon PURPLE STAR WINERY 25 BENTON CITY 2:42:18

Category 2 Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 353 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 46 PORTLAND 1:51:32
2 266 Liza Gualandi Murder of Crows 44 BEND 1:54:10
3 373 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 49 PORTLAND 1:56:57
4 212 Layla Billowitz 48 BEND 1:58:10
5 243 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 44 VANCOUVER 1:59:56
6 702 LISA WILSON-ROMINE 41 YAKIMA 2:00:11
7 392 JEN TURNER 45 WEST RICHLAND 2:09:58
DNS 259 Patty Garland 48 HOOD RIVER 0:00:00
DNS 319 Katie Linton Planet PDX Cycling 47 WASHOUGAL 0:00:00

Category 2 Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 328 Lora Melkonian Team Finger 62 TROUT LAKE 1:54:52
2 344 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 50 SALEM 1:58:50
3 288 Bobbie Howard 54 KIRKLAND 2:10:00
4 267 Laura Hagen 53 BEND 2:10:43
5 303 Karen Kenlan Sunnyside Sports 61 BEND 2:17:53
6 289 ELISA HUFFMAN W@H 57 WALLA WALLA 2:48:10
7 273 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 65 PORTLAND 3:17:17
DNS 203 Sharon Anderson TEAM NON STOP 52 PORTLAND 0:00:00
DNS 208 Laura Berg Bicycle Barn 51 DIXIE 0:00:00
DNS 249 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 52 PORTLAND 0:00:00
DNS 394 Corrine Vegter Baker Loves Bikes 56 BAKER CITY 0:00:00

Category 3 Men 10-13

Num Name Team Age City Time
1 408 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 13 BEND 0:44:13
2 407 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 13 BEND 0:47:16
3 480 Jaxon Williams Broadmark Mt Si Racing 12 ISSAQUAH 0:55:20
4 423 Joshua Dicks 13 SHERWOOD 0:57:28
5 409 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 11 BEND 1:00:12
6 472 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 12 PORTLAND 1:07:48
7 469 Kael Thompson HALF FAST VELO PRESENTED 12 LAKE OSWEGO 1:21:33
8 463 Braden Stiles Dialed Cycling Team 13 VANCOUVER 1:31:22

Category 3 Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 442 Trent Knoeppel Rebound/Tireless Velo 16 CAMAS 0:48:04
2 416 Lukas Child Rebound/Tireless Velo 16 CAMAS 0:50:21
3 429 Lucas Fies Rebound/Tireless Velo 16 CAMAS 0:55:13
4 427 Cody Elliott Rebound/Tireless Velo 16 CAMAS 0:57:54
5 451 Charley Myers 17 BORING 1:03:18
6 449 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 14 ALBANY 1:18:05
DNS 467 Benjamin Tai Rebound/Tireless Velo 18 CAMAS 0:00:00

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 502 Scott Scholz Biciclista US 37 0:43:30
2 452 LAYNE PAPENFUSS GREENIES 33 PASCO 0:47:27
3 445 Joseph Little 32 PORTLAND 0:50:46
4 466 Owen Szwaya BicycleAttorney.com 21 PORTLAND 1:00:06
5 437 Wyatt Hein OSU Cycling Club 21 ALBANY 1:06:43

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 415 Ammon Child Rebound/Tireless Velo 45 CAMAS 0:48:05
2 209 Adam Bergerson Scott's Cycle and Sports 45 0:50:42
3 402 Brad Alderman Vancouver Cyclery 41 VANCOUVER 0:51:16
4 459 KIRT RUNOLFSON 49 SPOKANE VALLEY 0:56:56
5 411 Sean Breitbach Capitol Velo Cycling 45 SILVERTON 0:58:30
6 421 JASON DEVOIR Allegro Cyclery 46 MARYSVILLE 1:00:56
DNF 404 EZEQUIEL ANDRES UNAVITA RACING 40 SNOHOMISH 0:00:00
DNS 428 CHARLEY FEBUS 48 GRANDVIEW 0:00:00
DNS 444 josh LIGHTFOOT Allegro Cyclery 45 WALLA WALLA 0:00:00
DNS 447 Keith Loughman Self 46 BEND 0:00:00
DNS 479 Jace Wilde Chinook Cycling Club 46 RICHLAND 0:00:00

Category 3 Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 458 Sam Reynolds Amgen 54 HILLSBORO 0:46:10
2 441 Todd Knoeppel Rebound/Tireless Velo 53 CAMAS 0:46:55
3 455 Rob Perry 58 BORING 0:52:49
4 422 Joel Dicks 50 SHERWOOD 0:57:33
5 424 Tony Dirks MT VIEW CYCLES RACE 57 WHITE SALMON 0:57:57
6 406 STEVE BENDER 55 HAYDEN 1:00:01
7 448 Richard Lundstrom FOR REAL 54 TIGARD 1:03:22
8 414 Ken Bullmann Team 10 Barrel 59 BEND 1:10:13
9 410 Mark Braun USMES 50 PARKER 1:11:10
10 478 Mike Whalen SPARKLES 53 PORTLAND 1:13:07
11 431 TOM FUREY 57 WASHOUGAL 1:15:34
12 457 ERIC REISE Scott's Cycle and Sports 57 HERMISTONÕS 1:41:25
13 501 GREGORY JAMES REQUILMAN Scott's Cycle and Sports 54 2:03:48
DNS 401 STEVE ABARR UNAVITA RACING 53 PUYALLUP 0:00:00
DNS 413 Scott Bugado 55 KEIZER 0:00:00
DNS 438 Ethan Harrison MOUNTAIN VIEW HOOD RIVER 52 STEVENSON 0:00:00
DNS 439 DAVID KAPLA Old Town Bicycles 54 SPANAWAY 0:00:00
DNS 475 ARRON VANWORMER 55 RICHLAND 0:00:00

Category 3 Men 60-69

Num Name Team Age City Time
1 419 Duane Crockett 69 SPOKANE COUNTY 0:57:59
2 477 KEITH WALKER BICYCLE BUTLER 64 SPOKANE 1:00:11
3 470 Einar Thorarinsson RAK 69 SALEM 1:13:10
4 456 Jp Petrin Capitol Velo Cycling 69 SALEM 1:16:25
DNS 450 GORDON MINTEN Capitol Velo Cycling 65 SALEM 0:00:00

Category 3 Men 70+

Num Name Team City Time
1 443 Edward Lanton ZONE 2 RACING PORTLAND 1:27:08
DNS 453 Alex Peake PORTLAND 0:00:00

Category 3 Women 10-13

Num Name Team City Time
1 436 Whitney Hayden Dialed Cycling Team GRESHAM 1:00:18
DNF 465 Lily Stover PORTLAND 0:00:00
DNS 434 Josiah Hanson BYRDS BOISE 0:00:00

Category 3 Women 14-18

Num Name Team Age City Time
1 417 ADA CHRISTENSEN KOOTENAI COMPOSITE 17 COEUR D ALENE 0:57:41
2 468 Joelle Thompson HALF FAST VELO PRESENTED 14 LAKE OSWEGO 1:01:48
3 205 SOPHIE BAILEY KCMTB 15 COEUR D ALENE 1:05:54
4 471 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 16 PORTLAND 1:15:15
5 405 CHARLIE BAILEY KCM MTB 15 COEUR DE ALENE 1:16:06
6 432 IZZY GIACCHINO Swift Racing PDX 15 VANCOUVER 1:19:05

Category 3 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 418 Michelle Cleland SLO WASH ELL 39 SALEM 1:00:49
2 440 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 38 PORTLAND 1:04:02
3 435 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 PORTLAND 1:04:32
4 420 Dusty Davis Team 10 Barrel 34 BURNS 1:25:54
DNF 481 KATELYN WILLIAMS Team Williams 34 ISSAQUAH 0:00:00

Category 3 Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 464 Dani Stiles Dialed Cycling Team 45 VANCOUVER 1:02:11
2 462 THERESA STEGER Hoppy Cycling Club 44 MERIDIAN 1:03:10
3 412 ANGIE BROWN BMSTC 43 LA GRANDE 1:07:42
4 473 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 45 PORTLAND 1:08:12
5 430 NIWA FLANAGAN Scott's Cycle and Sports 47 PROSSER 1:48:05
DNS 403 Andrea Anderson BURNEWIIN INC. 40 GLENWOOD 0:00:00
DNS 433 JENNY HAMNESS Dialed Cycling Team 47 WASHOUGAL 0:00:00
DNS 446 Lynn Longan 48 MEDFORD 0:00:00
DNS 476 Ashley Walker SUFFERFEST 46 ISLAND CITY 0:00:00

Category 3 Women 50-59

Num Name Team Age City Time
1 426 KELLY DUTRO Trail maniacs 50 COEUR DALENE 1:05:44
2 474 Laura Vallion Team Finger 56 HOOD RIVER 1:05:48
3 454 AMY PEERSON UNIVITA RACING 52 WOODENVILLE 1:40:28

Eliste Women

Num Name Team Age City Time
1 45 Clara Honsinger Cannondale-Cyclocrossworld.com 24 CORVALLIS 1:57:14
2 57 Emma Maaranen KS KENDA WOMENS ELITE 44 BEND 1:58:24
3 22 Paige Edwards DAILED CYCLING TEAM 19 CAMAS 2:05:07
4 95 Natasha Visnack LINTON HORNER COACHING 17 BEND 2:07:47
5 40 Allison Halpin PDXTi 34 BEND 2:08:10
6 27 ANNE FLEMING Emde Sports 52 COLBERT 2:08:25
7 79 Julie Robertson Zivin Team Thrive 52 SEATTLE 2:12:25
8 54 Erika Krumpelman Wild at Heart 54 WINTHROP 2:18:03
9 97 Ashlee Weimar KBPCYCLING.COM 39 MEAD 2:21:01
DNS 35 Serena Bishop Gordon Liv Racing 42 BEND 0:00:00

Elite Men

Num Name Team Age City Time
1 41 Carson Hampton BEAR DEVO 18 BOISE 1:42:39
2 11 Ian Brown CASCADE JUNIOR CYCLING 16 BEND 1:43:37
3 1 Kevin Bradford-Parish KBPCYCLING.COM 39 MEAD 1:43:56
4 74 Evan Plews RIDGE Cyclesport 45 WANATCHEE 1:43:56
5 25 Landon Farnworth Dryve Racing 22 BEND 1:44:06
6 72 PAYSON PARTRIDGE DEKORRA/COMPASS 25 BELLINGHAM 1:45:10
7 70 Felipe Nystrom Team S&M 38 PORTLAND 1:48:54
8 67 Jonathan Myers Team S&M 54 PORTLAND 1:55:41
9 14 Scotty Carlile GIANT BICYCLES USA 37 BEND 1:56:37
10 49 Shane Johnson Dryve Factory Racing 38 REDMOND 1:58:00
11 21 Kevin Donovan SET RACING 50 BOSIE 2:00:43
12 63 Shawn Mitchell 51 BOSIE 2:00:43
13 16 Antonio Castaneda Jr Capitol Velo Cycling 48 BEAVERTON 2:01:37
14 48 Kendal Johnson SAGEBRUSH CYCLES/MUDSLINGER 29 CORVALLIS 2:03:58
DNF 19 Emmett Culp ƑQUIPE CYCLISTE DIGITAL 28 PORTLAND 0:00:00
DNF 28 Joel Fletcher 33 BEND 0:00:00
DNS 29 WILLIAM FRANCIS Scotts Cycles 35 SALEM 0:00:00

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Time
1 73 Seth Patla PDX TI P/B ELEVATOR 44 FOREST GROVE 1:54:45
2 15 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 43 PORTLAND 2:01:46
3 85 Michael Saviers Team SourDough 40 VANCOUVER 2:03:27
4 2 Eric Aldinger Team Finger 50 HOOD RIVER 2:12:53
5 92 Jack Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 47 HOOD RIVER 2:14:20
6 76 Bryan Reichert Team 10 Barrel 52 BEND 2:19:15
7 81 Maxwell Roe 36 BEND 2:27:02
8 33 David German Hammer Velo 56 PORTLAND 2:28:57
9 94 Michael VANDIVER 47 WALLA WALLA 2:28:59
10 26 Star Fitzgerald BPR IDOWA 46 BOISE 2:29:14
11 89 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 PORTLAND 2:29:51
12 65 Ryan Morgan Trusty Switchblade 47 PORTLAND 2:37:08
13 66 Greg Myers 49 BORING 2:39:10
14 34 Adam Gomez 45 EUGENE 3:05:40
DNF 4 Jim Baird The Path Bike Shop 58 RIVERSIDE 0:00:00
DNS 86 Greg Schutt MOUNTAIN VIEV 49 HOOD RIVER 0:00:00

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Time
1 55 Holland LaRue Team Finger 44 HOOD RIVER 2:11:36
2 7 Mielle Blomberg Team S&M 50 PORTLAND 2:51:17