Washougal Cyclocross

Washougal, WA. October 16, 2021

Updated October 16, 2021 at 6:46 PM

Beginner Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 761 Gaelen Guzman 5697 9:48.1 9:02.0 8:37.7 29 Portland 3 27:27.7
2 767 Sean Pinzon 21298 9:35.1 8:58.0 8:59.7 28 Portland 3 27:32.7
3 285 Jimmy Monge 21578 9:34.6 9:16.8 9:46.2 26 Portland 3 28:37.5
4 768 Jonathon Toro 10:12.8 9:56.3 9:53.0 30 Portland 3 30:02.0
5 711 Matthew Grzegorzewski 10:43.5 9:49.8 9:37.6 32 Portland 3 30:10.8
6 774 Jake Dahlberg 10:31.6 10:17.8 10:13.3 29 Vancouver 3 31:02.6
7 601 Charles Barr Grouptrail Cycling 20910 10:40.3 10:29.7 10:16.2 41 Portland 3 31:26.1
8 368 Aaron Baraff 20991 10:50.3 10:43.9 10:48.0 46 Portland 3 32:22.1
9 73 Truen Pence 21187 11:16.2 11:02.0 10:46.6 41 Portland 3 33:04.7
10 769 Stephen Wanta 11:26.2 10:49.9 10:50.0 38 Portland 3 33:06.0
11 502 Tim Hazen 21583 11:16.7 11:04.0 10:48.6 54 Camas 3 33:09.2
12 691 Chris Robison 21469 11:25.4 10:53.0 10:52.7 56 Beaverton 3 33:11.0
13 706 John Condon Dialed Cycling Team 17498 11:51.0 10:59.3 11:09.1 60 Camas 3 33:59.3
14 763 Jacob Strohmaier 12:23.2 10:57.6 10:51.4 34 Portland 3 34:12.1
15 773 Kenneth Wilhelm 11:15.1 12:45.3 10:24.7 49 Chehalis 3 34:25.0
16 766 Chris Peddie 11:46.9 11:26.9 11:12.0 56 Camas 3 34:25.7
17 728 Ryan Ross 12:09.9 11:41.5 11:16.8 34 Portland 3 35:08.1
18 770 Ian Whitmore 12:24.0 11:19.8 11:43.7 42 Portland 3 35:27.4
19 709 rene deckers 12:45.3 12:53.6 97209 2 25:38.8
20 759 Patrick Iaboni 15:30.4 10:57.5 48 Oregon City 2 26:27.8
21 758 Carlos Lourenco Dialed Cycling Team 13:18.9 14:03.8 43 Camas 2 27:22.6
22 697 Austin Alling Dialed Cycling Team 20072 14:14.6 13:38.3 27 Camas 2 27:52.8
23 703 Alessandro Carrara 20900 18:40.6 14:01.6 47 Portland 2 32:42.1
24 57 Jason Braaten The Club Roule 15364 16:01.3 17:13.6 44 Vancouver 2 33:14.8
DNS 11 Richard Lundstrom Rolling Thunder p/b The Missing Link 20917 54 Tigard
DNS 739 Gregory Topete 33 Portland
DNS 676 Stephen Bartnikowski Bonk Collective 17368 41 Aloha

Beginner Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 762 Madeleine Faucher 11:39.2 10:42.4 10:19.3 30 Portland 3 32:40.8
2 695 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint 21260 11:31.7 10:34.5 11:06.8 45 Portland 3 33:12.9
3 638 Deborah Busch 12:25.4 11:26.1 11:20.6 33 Portland 3 35:12.0
4 738 Annalise Sturtevant Dialed Cycling Team 12:31.7 11:48.0 11:42.0 23 Vancouver 3 36:01.6
5 720 Amanda Mesick 11:50.0 11:21.8 13:02.1 33 Portland 3 36:13.8
6 634 Sarah Gaither 12:35.1 11:52.4 34 Portland 2 24:27.4
7 454 Jennifer Bianchini 12:29.3 12:10.7 47 Portland 2 24:39.9
8 193 Megan Elsberry Dialed Cycling Team 21562 12:35.5 12:36.1 42 Vancouver 2 25:11.5
9 700 Kara Bittner 21491 13:55.1 13:21.5 44 Portland 2 27:16.5
10 91 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team 21060 14:21.3 13:57.6 33 Portland 2 28:18.8
11 771 Charla Wanta 15:28.9 13:46.9 37 Portland 2 29:15.7
DNS 411 Maura Paxton 18735 31 Corvallis

Category 1/2 Masters 35+ Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Age City Laps Time
1 14 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 2579 8:14.9 7:44.0 7:48.0 7:49.8 7:54.8 7:56.3 8:07.0 45 Portland 7 0:55:34.7
2 734 Shannon Skerritt 1192 8:24.7 7:48.9 7:50.6 7:51.2 7:53.0 7:56.5 7:58.3 50 Portland 7 0:55:43.1
3 808 Zak Winter 8:15.3 8:01.4 8:07.1 8:07.9 8:07.8 8:13.1 8:25.6 42 Eugene 7 0:57:18.1
4 314 Brian Kesselman ANTHM Collective 8578 8:44.8 8:06.7 8:01.3 8:00.3 8:13.8 8:07.5 8:04.3 45 Portland 7 0:57:18.6
5 791 Scott Bradway BicycleAttorney.com 1151 8:37.1 8:05.2 8:04.9 8:05.5 8:16.3 8:27.4 8:31.2 50 Portland 7 0:58:07.5
6 793 Rick Metz 7593 8:53.4 8:21.0 8:20.0 8:22.9 8:25.2 8:22.9 8:27.8 53 Portland 7 0:59:13.1
7 497 Antonio Castaneda Jr Pacific Office Automation Cycling 1265 9:12.1 8:39.9 8:34.1 8:48.3 8:55.1 8:34.4 8:52.3 Hillsboro 7 1:01:36.1
8 249 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 12052 9:09.9 8:34.8 8:43.0 8:46.2 8:53.0 8:57.8 8:45.8 44 Portland 7 1:01:50.4
9 247 Christopher Ramsey Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 15260 9:46.0 8:39.3 8:34.4 8:51.2 8:49.6 8:47.0 8:25.1 48 Beaverton 7 1:01:52.5
10 525 Mike Kath 4540 9:11.4 8:39.6 9:22.5 8:53.9 8:38.0 8:55.2 8:58.4 43 Portland 7 1:02:38.9
11 800 John Hatfield Dialed Cycling Team 3688 9:10.2 8:40.0 8:52.8 9:16.3 9:09.7 9:18.6 53 Portland 6 0:54:27.5
DNF 459 Carl Werner 13591 9:22.4 8:33.6 8:46.4 Portland
DNS 684 Lance Heppler Dialed Cycling Team 17141 51 Vancouver

Category 1/2 Masters Women 35+

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age Laps Time
1 786 Laura Mullen Dialed Cycling Team 16430 10:04.4 9:12.5 9:17.5 8:54.1 54 4 37:28.4
2 118 Mielle Blomberg Team S&M 7228 10:04.1 9:12.4 9:17.5 8:59.0 50 4 37:32.9
3 804 Elise Huggins 4665 10:25.7 9:47.0 9:56.9 9:53.0 52 4 40:02.5
4 12 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 11064 10:37.9 9:58.5 10:05.6 9:54.8 42 4 40:36.7
5 269 Margi Bradway 5288 10:55.2 10:32.7 10:28.0 10:15.3 47 4 42:11.1

Category 1/2 Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Age City Laps Time
1 429 Paul Furst Dialed Cycling Team 9512 8:09.3 7:45.3 7:52.7 7:54.5 7:51.7 7:50.0 7:59.7 23 Vancouver 7 55:23.1
2 803 Molly Cameron 8:23.9 7:56.5 8:13.6 8:23.9 8:47.6 9:00.1 8:33.0 45 Portland 7 59:18.5

Category 1/2 Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age City Laps Time
1 744 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 16143 9:08.8 8:25.2 8:39.6 8:44.0 8:48.5 9:02.7 36 Hood River 6 52:48.7
2 687 Holland LaRue Team Finger 15386 9:10.4 8:48.2 8:54.7 8:54.7 9:01.1 9:08.8 44 Hood River 6 53:57.8
3 540 Annick Chalier 13829 9:27.8 9:27.8 9:29.4 9:25.4 9:23.8 9:29.5 43 lyle 6 56:43.6
4 798 Laura Mullen Dialed Cycling Team 16430 10:29.1 10:15.5 11:00.1 10:24.9 11:00.6 54 Portland 5 53:10.1
DNS 794 Donna Metz 15203 57 Renton

Category 1/2/3 Junior Women

Num Name Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Category Laps Time
1 802 Izzy Herring 21563 10:55.9 10:42.6 11:20.0 11:12.9 15 Portland Category 1/2/3 Junior Women 4 44:11.3

Category 2/3 Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Age City Laps Time
1 810 Todd Ace 20695 8:37.7 8:04.4 8:12.8 8:19.5 8:18.7 8:29.0 8:20.7 33 Portland 7 0:58:22.7
2 521 Adam Kachman 17700 8:45.8 8:04.2 8:21.6 8:20.8 8:27.7 8:27.4 8:13.2 32 Portland 7 0:58:40.6
3 19 Scott Scholz 17345 8:35.1 8:07.8 8:18.8 8:40.0 8:47.4 8:33.6 8:40.6 38 Portland 7 0:59:43.2
4 801 Clay Allred Rainier Beer Cycling Team 21219 8:55.2 8:18.7 8:21.7 8:27.0 8:39.5 8:40.4 8:37.9 23 Kelso 7 1:00:00.3
5 696 Ben Taber Team 10 Barrel 15345 8:42.3 8:17.3 8:31.0 8:45.2 8:35.7 8:43.7 8:31.7 31 Bend 7 1:00:06.8
6 524 Adam Moore Grouptrail Cycling 10823 8:53.1 8:26.4 8:31.8 8:44.2 8:48.9 8:50.9 8:35.6 36 Portland 7 1:00:50.8
7 349 Oscar Guevara 20732 8:42.2 8:14.3 8:35.1 8:41.6 9:24.7 8:41.4 8:35.8 32 Vancouver 7 1:00:55.0
8 562 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 18792 8:58.3 8:30.2 8:53.1 8:50.8 8:41.8 9:00.0 9:21.0 13 Bend 7 1:02:15.1
9 809 Peter Koonce Grouptrail Cycling 12279 8:56.8 8:25.3 8:42.7 9:06.4 9:05.1 10:03.5 47 Portland 6 0:54:19.7
10 420 Benicio Thorne 16949 8:55.5 8:53.6 8:57.5 9:08.3 9:26.6 9:05.9 Portland 6 0:54:27.3
11 708 Brad Davidson Grouptrail Cycling 15226 9:22.8 8:53.2 8:57.2 9:19.2 9:21.2 9:22.0 39 Portland 6 0:55:15.6
12 799 Michael Metz 15198 9:31.6 9:06.7 9:11.9 9:15.4 9:08.1 9:37.0 59 Renton 6 0:55:50.6
13 580 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 16523 9:20.7 8:52.4 9:13.7 9:25.7 9:38.4 9:30.7 40 Portland 6 0:56:01.5
14 807 Grant Headley 16896 10:12.4 9:22.4 9:10.3 9:36.2 9:02.5 9:10.2 35 Milwaukie 6 0:56:33.9
15 727 Nolan Restivo ANTHM Collective 15202 9:42.5 9:16.4 9:20.1 9:39.2 9:26.1 9:31.7 43 Portland 6 0:56:55.9
16 671 Leland Jossy 3162 11:31.6 11:09.4 11:10.5 11:46.6 11:49.3 56 Portland 5 0:57:27.3
DNF 805 Connor Shimamoto 9:28.8 8:49.9 8:49.3 9:02.3 8:43.8 27 Portland
DNS 663 Tyler Aquino 18193 30 Portland
DNS 686 Gregory Kell 14054 35 Portland

Category 2/3 Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 722 Michelle Monroe 16222 10:49.6 9:56.6 9:55.2 9:51.9 43 Salinas 4 40:33.2
DNS 334 Beverley Floyd Co-Motion Factory Racing Team 20225 33 Corvallis

Category 3 Masters Open 35+

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 262 Alan Plank Dialed Cycling Team 18809 8:55.2 8:34.3 8:38.3 8:41.8 8:36.9 37 Camas 5 43:26.4
2 777 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 5394 9:27.0 8:54.3 9:01.9 9:08.2 8:53.0 45 Camas 5 45:24.3
3 476 Christophe Berteau-pavy 17608 9:39.6 9:03.3 8:57.5 8:59.1 8:57.9 55 Portland 5 45:37.3
4 77 James McGrew 18876 9:37.1 8:54.7 9:07.5 9:06.4 9:13.9 48 Husum 5 45:59.5
5 478 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental YES 9:40.1 8:57.7 9:05.8 9:17.8 9:06.0 Beaverton 5 46:07.3
6 736 Jeff Standish 1922 9:58.2 9:10.4 9:13.8 9:07.4 9:12.7 55 Gresham 5 46:42.4
7 764 Brent Morrow 9:38.1 9:31.5 9:15.7 9:21.0 9:01.3 46 Vancouver 5 46:47.5
8 46 Adam Vanarsdall 18128 9:28.0 9:22.2 9:14.6 9:22.2 9:42.3 49 Portland 5 47:09.2
9 205 Billy Holcomb Trusty Switchblade 8698 9:52.5 9:24.7 9:33.3 9:41.2 9:35.8 46 Portland 5 48:07.4
10 575 Ken Elser Planet PDX Cycling 13475 9:56.2 9:24.8 9:27.6 9:56.2 9:49.5 43 Portland 5 48:34.2
11 732 Randy Scott Deschutes Brewery 16283 10:23.1 9:37.9 9:46.8 9:40.0 9:24.0 58 Bend 5 48:51.7
12 87 Ryan Morgan Trusty Switchblade 15864 10:55.2 9:32.0 9:30.8 9:26.3 9:31.5 47 Portland 5 48:55.7
13 726 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 16707 9:58.8 9:45.1 9:46.0 9:57.3 10:19.7 52 Camas 5 49:46.8
14 731 Mike Schrankel Team Finger 17870 9:26.5 9:08.3 9:25.9 9:37.9 54 Hood River 4 37:38.5
15 141 Dan Froelich Team Fancy 16058 10:21.5 9:51.7 10:09.3 10:09.8 37 Beaverton 4 40:32.2
16 765 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 9593 10:31.8 9:53.9 10:01.9 10:12.8 60 Portland 4 40:40.3
17 674 Joshua Bafford Metropolis Cycle Repair 20733 10:50.4 10:19.7 10:33.9 10:44.1 38 Portland 4 42:28.0
18 62 Marc Angelo 12544 10:58.4 10:22.6 10:28.7 11:00.3 50 Portland 4 42:49.9
19 742 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 13976 11:14.1 10:53.8 11:11.4 11:00.7 42 Forest Grove 4 44:19.9
DNS 619 Tony Thayer Grouptrail Cycling 20040 38 Portland
DNS 693 Nate Scott Dialed Cycling Team 20491 39 Washougal

Category 3 Masters Women 35+

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 542 Layla Billowitz Team 10 Barrel 15428 10:44.0 9:46.1 9:57.0 9:51.4 48 Bend 4 40:18.4
2 123 Amy Solana BicycleAttorney.com 17874 10:45.0 10:14.3 10:12.5 10:14.4 41 Portland 4 41:26.1

Category 3/4/5 Junior Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 222 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 16029 10:31.3 9:49.5 10:02.4 17 Forest Grove 3 30:23.1
2 688 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 17611 10:24.5 10:46.7 10:49.6 14 Albany 3 32:00.7
3 796 Johnie Hogue 10:59.8 10:48.0 11:16.6 10 Portland 3 33:04.3
4 147 Carter Hayden NO 11:56.9 10:36.0 10:49.7 7 Gresham 3 33:22.5
5 682 Bennett Gassner 21577 11:36.1 10:53.7 11:02.6 12 Portland 3 33:32.3
6 783 Tanner Duyn 11:39.4 11:02.6 11:03.0 13 Lake Oswego 3 33:44.9
7 760 Nicholas Iaboni 11:25.9 11:05.4 11:32.9 16 Oregon City 3 34:04.1
8 448 Leo Herriges Swift Racing PDX 20865 11:59.8 10:57.3 11:25.8 10 Portland 3 34:22.8
9 527 Nico Franklin 12:41.1 11:23.7 11:12.4 10 Portland 3 35:17.1
10 303 Austin Jackson Dialed Cycling Team 20864 11:35.2 12:51.8 12:02.4 12 Vancouver 3 36:29.3
11 78 Jase Henderson Deschutes Brewery 20789 12:04.2 12:40.7 13:22.2 10 Gresham 3 38:07.0
12 797 Andrew Chapin 21529 12:21.8 12:51.6 11 Portland 2 25:13.3
13 331 Maurice Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 12:41.7 12:44.3 13 Portland 2 25:25.9
14 718 Layton Knabe 20964 12:59.0 12:32.4 11 Portland 2 25:31.3
15 789 Logan Trost BicycleAttorney.com 13:33.9 12:46.5 9 Portland 2 26:20.3
16 781 Jackson Duyn 14:17.9 12:03.3 11 Lake Oswego 2 26:21.1
17 567 Spencer Bradway one day 13:56.9 14:25.4 10 Portland 2 28:22.2
18 778 Orion Adelman 14:23.2 14:38.7 13 Portland 2 29:01.8
19 775 Jet Hoang 15:00.2 15:09.9 9 Washougal 2 30:10.0
20 715 brad hutton 15:46.1 14:35.4 42 washougal 2 30:21.4
21 350 Ángel Guevara 21584 15:35.4 16:08.0 8 98662 2 31:43.3
22 787 Mateo Berlanga 15:37.1 16:21.4 9 Happy Valley 2 31:58.4
23 785 Everett Feldman-Wang 16:03.2 16:09.7 8 Portland 2 32:12.8
24 776 Mason Adelman 17:22.6 17:52.4 13 Portland 2 35:14.9
25 795 Espen Eld-Mathis 21489 18:33.3 20:19.4 8 Milwaukie 2 38:52.6
26 646 Lewis Foote 17:07.7 1 17:07.6
DNS 677 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 20191 11 Aloha
DNS 678 Walter Bartnikowski Bonk Collective 21000 9 Aloha
N/A 498 Johnie Hogue 21558 10 Portland

Category 3/4/5 Junior Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 146 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 20781 11:11.1 10:19.5 10:57.3 10 Gresham 3 32:27.8
2 784 Maya Feldman-Wang 13:27.6 12:02.7 11 Portland 2 25:30.2
3 376 Lily Stover 20242 13:20.7 12:22.4 11 Portland 2 25:43.0
4 740 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club 14:20.3 13:01.3 14 Portland 2 27:21.5
5 792 Lourdes Thorne 20357 14:04.7 14:08.6 11 Portland 2 28:13.2
6 261 Morgan Filer 20810 14:18.9 14:23.5 11 Portland 2 28:42.3
7 471 Ada Souders Team S&M 21192 14:56.1 13:57.1 9 Portland 2 28:53.1
8 369 Jessica Baraff 21477 20:17.4 20:16.8 9 Portland 2 40:34.1
9 648 Nora Foote 35:19.6 1 35:19.5

Category 4 Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 751 Jeremy Gomez 20760 9:32.4 8:54.0 9:08.5 9:11.0 9:23.0 26 Bronx 5 46:08.8
2 713 Eamon Haverty 17729 9:34.6 9:12.1 9:10.4 9:17.7 9:10.0 18 Portland 5 46:24.7
3 326 Dean Proteau 20243 9:38.5 9:06.5 9:22.7 9:27.3 9:30.9 38 Portland 5 47:05.8
4 347 Todd Young 20740 9:46.2 9:18.2 9:17.2 9:37.5 9:34.3 32 Portland 5 47:33.3
5 415 Zachary A Bloomfield 13840 9:46.2 9:29.0 9:16.0 9:43.1 9:44.5 32 Gresham 5 47:58.7
6 748 Gregory Topete 10:14.6 9:45.3 10:00.7 9:44.8 10:26.9 33 Portland 5 50:12.2
7 332 Nic Dale 21605 10:38.1 10:19.9 9:59.4 10:11.3 10:10.3 32 Goldendale 5 51:18.9
8 43 Michael O'Neil 21265 10:59.5 9:57.0 10:59.1 10:40.1 10:09.6 26 Eugene 5 52:45.2
9 346 Lucian Spampinato Deschutes Brewery 15475 10:47.4 10:57.7 11:44.6 10:36.0 20 Bend 4 44:05.6
10 383 Stuart Garth 21553 9:50.8 9:14.6 9:17.3 19:52.1 37 Portland 4 48:14.7
11 716 Rowan Jacobs BicycleAttorney.com 16270 13:54.9 13:06.6 16:44.7 18 Portland 3 43:46.1
12 354 Will Hahn Team Oregon p/b Rodda Paint 12882 9:47.9 9:59.1 32 Portland 2 19:46.9
DNS 714 Marcelo Heredia 8945 54 Camas
DNS 745 Todd Young 20740 32 Portland
DNS 158 Gregory Topete 33 Portland

Category 4 Open Masters 35+

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 694 Nate Scott Dialed Cycling Team 20491 9:23.7 9:03.1 8:57.3 9:09.9 9:20.9 39 Washougal 5 45:54.8
2 367 Stuart Fisher-Spurlock 20976 9:31.8 9:04.3 9:16.0 9:19.1 9:26.3 38 Portland 5 46:37.4
3 556 David Barna Dialed Cycling Team 21359 46 Vancouver
4 134 Jason Evans 20512 9:51.1 9:29.4 9:34.1 9:39.7 9:35.9 44 West Linn 5 48:10.1
5 40 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 20788 10:01.7 9:17.4 9:39.5 9:42.3 9:45.0 40 Portland 5 48:25.8
6 344 Jeremy Howard 21403 10:06.6 9:40.1 9:30.9 9:32.5 9:44.5 45 Kelso 5 48:34.5
7 236 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 13631 10:38.4 9:46.8 9:46.2 9:27.1 9:42.2 42 Gladstone 5 49:20.6
8 289 Shaun Stiles Dialed Cycling Team 19003 10:08.2 9:45.2 9:56.5 9:53.7 9:59.6 43 Vancouver 5 49:43.1
9 75 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 20681 10:19.9 9:43.5 9:54.9 9:57.2 9:53.6 52 Portland 5 49:49.0
10 103 Tobias Eld 20726 10:04.7 9:45.8 10:25.9 10:11.5 9:39.8 36 Milwaukie 5 50:07.6
11 151 Jamie King Grouptrail Cycling 18610 10:23.0 9:49.0 10:06.3 10:14.3 10:04.2 44 Portland 5 50:36.7
12 240 Cody Herriges Swift Racing PDX 20458 10:41.6 9:52.5 10:02.2 10:08.6 9:52.8 39 Portland 5 50:37.6
13 22 Brad Alderman 1564 11:09.1 10:11.7 10:11.5 10:14.3 10:03.8 41 Vancouver 5 51:50.3
14 747 Eric Hagen 16124 11:03.4 10:20.6 10:24.6 10:25.7 10:30.1 41 Portland 5 52:44.3
15 76 Kevin Dickson Rolling Thunder p/b The Missing Link 9064 10:53.0 10:29.7 10:17.3 10:40.6 10:35.7 52 Portland 5 52:56.2
16 213 Tony Ruiz 20056 11:06.9 10:13.0 10:35.8 10:56.6 51 Portland 4 42:52.2
17 259 Chester Artman 10138 11:05.1 10:36.8 10:47.9 10:35.1 50 Lake Oswego 4 43:04.8
18 588 Bill Messer 18542 12:52.3 10:09.3 9:56.3 10:16.7 54 Portland 4 43:14.5
19 173 Ben Corbalis 6958 11:12.5 11:04.6 10:51.8 11:13.6 36 Portland 4 44:22.4
20 491 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 15704 11:21.6 10:57.2 11:33.8 11:10.0 49 West Linn 4 45:02.5
21 724 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 13434 11:57.5 10:58.1 11:21.6 11:15.8 49 Portland 4 45:32.9
22 681 Brian Cimmiyotti 1271 11:11.7 11:21.3 11:41.9 11:39.1 44 Umatilla 4 45:53.9
23 710 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 16985 12:01.0 11:37.9 11:51.0 11:53.2 44 Vancouver 4 47:23.0
24 746 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 17522 12:26.4 12:45.3 13:02.6 12:21.4 50 Camas 4 50:35.6
25 725 Adam Peterson 16106 11:57.4 12:53.7 13:48.1 13:06.3 39 Tualatin 4 51:45.4
26 754 Tim Sippel Dialed Cycling Team 12:12.4 11:54.5 47 Vancouver 2 24:06.8
DNS 363 Justin Brown 18588 46 Portland
DNS 394 Joel Brinson Planet PDX Cycling 40 Portland
DNS 655 Stuart Fisher-Spurlock 20976 38 Portland
DNS 690 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 17522 50 Camas
DNS 721 Bill Messer 18542 54 Portland
DNS 680 Stephen Carter Planet PDX Cycling 11346 42 Longview
DNS 683 Tim Hazen 21583 54 Camas
DNS 182 Eric Hagen 16124 41 Portland

Category 4 Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 396 Courtney Micheletti 21552 9:50.7 9:20.0 9:28.9 9:23.6 28 Portland 4 38:03.1
2 239 Shannon Herriges Swift Racing PDX 20514 10:37.8 10:10.1 10:24.0 10:20.8 34 Portland 4 41:32.6
3 210 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint 18360 11:02.4 10:14.3 10:40.0 10:23.2 30 Portland 4 42:19.8
4 171 Lisa Timmerman The Club Roule 20563 11:09.8 10:27.3 10:27.0 10:21.9 38 Portland 4 42:25.9
5 689 Stacy Ramakers 20223 11:58.6 10:14.7 10:08.6 10:18.1 43 Lake Oswego 4 42:39.9
6 215 Dani Stiles Dialed Cycling Team 20983 11:23.0 10:36.9 10:29.2 10:33.3 45 Vancouver 4 43:02.3
7 18 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 20241 11:38.2 10:58.1 11:22.6 38 Portland 3 33:58.8
DNS 115 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 20256 38 Portland
DNS 167 Sarah Stokes HiFi Sound Cycling Components 20808 29 Portland

Clydesdale

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 692 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 14155 9:32.3 9:07.5 9:15.9 9:29.4 9:28.9 42 Albany 5 46:53.9
2 702 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 20668 9:38.6 9:26.4 9:15.0 9:25.2 9:35.7 40 Portland 5 47:20.8
3 707 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 2709 10:33.2 9:52.3 9:48.2 10:17.0 55 Vancouver 4 40:30.6
4 106 Josue Jimenez 16651 10:23.2 9:56.2 10:24.0 10:11.4 36 Bingen 4 40:54.7
5 730 Bill Salbador 15563 10:38.0 10:32.7 10:50.9 10:54.5 56 Eugene 4 42:56.0
6 704 Michael Clark Stumptown Cycling Club 5500 11:14.6 10:29.7 10:39.9 10:35.2 52 Portland 4 42:59.3
7 675 Scott Barker 2888 11:28.7 10:39.8 10:43.0 10:38.5 52 Portland 4 43:29.9
8 679 Rodney Billowitz 16419 11:13.4 11:05.3 11:01.3 10:53.1 56 Bend 4 44:13.0
9 772 Kenneth Wilhelm 11:45.9 11:02.3 11:09.5 11:03.4 49 Chehalis 4 45:01.0
10 319 Mike Reddig Dialed Cycling Team 10534 11:56.7 11:29.4 11:38.3 11:37.4 50 Camas 4 46:41.7
11 48 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team 18285 12:21.7 12:05.4 12:36.1 12:55.0 53 Portland 4 49:58.1
DNS 139 Joel Sherman 13314 43 Portland
DNS 234 Timothy Breault Planet PDX Cycling 17680 40 Oregon City
DNS 685 Josue Jimenez 16651 36 Bingen

Masters Open 50+

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 311 Webster Wilson 10643 8:55.5 8:18.8 8:23.1 8:32.7 8:32.4 49 Portland 5 42:42.4
2 178 Rick Metz 7983 8:57.0 8:44.3 8:35.7 8:41.3 8:35.4 53 Portland 5 43:33.6
3 755 Michael Brown WebCyclery Racing 2604 9:00.5 8:40.0 8:40.2 8:44.5 8:35.0 50 Bend 5 43:40.1
4 589 Jonathan Myers Team S&M 577 9:36.1 8:35.8 8:37.0 8:30.7 8:35.3 54 Portland 5 43:54.8
5 224 John Weathers BicycleAttorney.com 2777 9:17.2 8:38.8 8:49.8 8:47.1 8:52.7 51 Portland 5 44:25.5
6 345 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 10291 9:24.7 8:40.7 8:46.9 8:59.0 8:56.5 51 Bend 5 44:47.8
7 95 Terry Hamness Dialed Cycling Team 15942 9:13.3 8:44.8 9:07.7 8:57.1 8:46.4 51 Washougal 5 44:49.2
8 129 James Coats 17995 9:36.9 9:07.8 8:45.0 8:54.3 8:53.3 57 Bend 5 45:17.2
9 181 Michael Girard Evolution Racing 8312 9:25.3 8:47.3 8:53.3 9:12.2 9:02.2 53 Portland 5 45:20.2
10 587 Aaron Leritz Evolution Racing 2844 9:18.2 9:05.5 9:05.2 9:06.2 8:59.0 52 Portland 5 45:34.0
11 68 John Hatfield Dialed Cycling Team 3688 9:16.8 8:48.2 9:18.9 9:25.6 9:13.9 53 Portland 5 46:03.3
12 197 Bob Jacobs BicycleAttorney.com 1724 9:37.3 9:01.0 9:06.2 9:14.1 9:14.1 55 Portland 5 46:12.6
13 447 Chris Haverty Pacific Office Automation Cycling 1064 9:52.1 9:06.4 9:09.3 9:15.2 8:55.4 53 Portland 5 46:18.3
14 586 Mike Hamness Dialed Cycling Team 17054 9:38.4 9:03.8 9:15.0 9:20.7 9:12.7 49 Vancouver 5 46:30.5
15 49 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10611 9:41.1 9:14.6 9:24.5 9:26.1 9:14.3 56 Portland 5 47:00.5
16 743 Brian Wise Dialed Cycling Team 16995 9:51.2 9:17.2 9:25.9 9:25.1 9:23.3 50 Vancouver 5 47:22.6
17 276 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 1853 9:54.9 9:25.1 9:33.8 9:39.9 9:27.7 54 Portland 5 48:01.3
18 390 Paul Greenwalt 165 10:11.6 9:29.8 9:32.2 9:32.8 9:19.9 55 Beaverton 5 48:06.3
19 735 Jeff Standish 1922 9:57.6 9:25.8 10:57.5 9:32.6 9:41.5 55 Gresham 5 49:34.9
20 741 Chris Wierman Dialed Cycling Team 16088 10:25.4 9:43.9 10:03.6 10:03.3 10:15.8 49 Tualatin 5 50:31.9
21 643 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo YES 11:06.4 10:09.7 10:06.0 10:05.4 9:51.1 57 Brush Prairie 5 51:18.5
22 101 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint 6760 10:38.2 10:12.9 10:39.0 10:34.3 56 Portland 4 42:04.3
23 752 Brett Boyles Planet PDX Cycling 515 11:10.9 10:39.4 10:22.5 10:14.3 51 Lake Oswego 4 42:27.0
24 305 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 2710 10:55.9 10:49.9 10:49.1 10:42.2 55 Washougal 4 43:17.0
25 176 BODJIE TRAIN Grouptrail Cycling 13733 11:25.3 10:29.8 10:44.2 10:53.1 49 Portland 4 43:32.3
26 212 Tony Ruiz 20056 11:18.1 10:49.9 11:24.6 10:54.8 51 Portland 4 44:27.3
27 438 Scott Mares 8561 9:37.3 9:19.3 9:57.9 16:36.6 54 Portland 4 45:31.0
28 729 Craig Russillo 10727 16:13.6 17:33.4 18:06.9 50 Portlans 3 51:53.8
DNF 753 Trig Rogers BicycleAttorney.com 367 55 Pdx
DNS 71 Lance Heppler Dialed Cycling Team 17141 51 Vancouver
N/A 321 Michael Brown WebCyclery Racing 2604 50 Bend

Masters Open 60+

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 596 Michael Metz BicycleAttorney.com 15198 9:42.6 9:03.2 9:06.7 9:08.2 9:05.3 59 Renton 5 46:05.9
2 757 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 1934 9:46.9 9:05.0 9:05.8 9:13.9 8:56.6 60 Ridgefield 5 46:08.1
3 80 Daniel Melkonian Rebound/Tireless Velo 10499 9:43.5 9:34.5 9:23.0 9:11.8 9:05.5 61 Trout Lake 5 46:58.2
4 419 Steven Thorne 10774 10:00.3 9:19.0 9:15.2 9:17.0 9:13.2 Portland 5 47:04.6
5 455 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 15873 9:58.8 9:29.9 9:38.4 9:42.6 9:47.7 59 Vancouver 5 48:37.3
6 406 Terry Mallon Team Finger 13421 10:02.2 9:43.6 9:43.0 10:06.1 10:07.6 66 Mt hood pksl 5 49:42.4
7 238 Walter Bianchini 15688 10:06.0 10:06.0 10:02.1 10:03.8 9:55.4 62 Portland 5 50:13.2
8 456 John Napier Metropolis Cycle Repair 11696 10:34.0 9:53.6 9:59.5 10:05.6 9:49.9 60 Vancouver 5 50:22.5
9 335 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 4935 10:28.1 10:02.4 9:55.8 10:09.0 10:07.0 66 Corvallis 5 50:42.2
10 756 Mark Schwyhart Team S&M 10:29.8 10:41.1 10:16.2 10:26.4 68 Portland 4 41:53.4
11 512 Mark Hildebrandt 8988 11:52.1 11:01.6 11:17.0 11:08.1 65 Tigard 4 45:18.7
12 599 Darell Provencher Team Rose City 338 11:47.2 11:42.5 11:58.1 11:43.7 67 West Linn 4 47:11.4
13 389 John Nicholas Stumptown Cycling Club 5175 12:32.4 12:06.7 12:05.2 12:01.8 66 portland 4 48:46.0
14 42 Brian Catterson 21464 14:10.0 13:15.0 14:18.7 60 Portland 3 41:43.6
DNF 10 Rick Gregory 166 11:43.2 68 Eugene
DNS 510 Ken Lanteigne 21267 61 Gresham

Masters Open 70+

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age Laps Time
1 414 Steve Rearden 1246 11:38.3 10:36.6 10:46.8 10:23.7 70 4 43:25.3
2 28 Ron Strasser Team S&M 417 12:24.3 11:33.7 11:49.4 11:50.6 72 4 47:37.9
3 17 Edward Lanton 238 15:27.0 15:01.0 14:36.2 71 3 45:04.1

Masters Women 50+

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 83 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 3242 10:53.5 10:13.4 10:22.9 10:08.8 50 Salem 4 41:38.5
2 779 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 8048 11:32.3 10:52.6 11:05.3 11:08.0 56 Portland 4 44:38.1
3 546 Donna Metz BicycleAttorney.com 15203 12:06.8 11:24.2 11:30.8 57 Renton 3 35:01.7

Singlespeed Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 618 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 326 8:20.2 7:42.7 7:44.7 7:55.2 8:02.1 44 Forest Grove 5 39:44.8
2 698 Aaron Anderson 18538 8:20.7 7:41.7 7:45.6 8:28.1 8:09.8 32 Corvallis 5 40:25.8
3 670 Todd Ace 20695 8:39.4 8:12.7 8:13.5 8:14.2 8:24.1 33 Portland 5 41:43.8
4 701 Jason Britton 5998 8:50.0 8:24.8 8:33.0 8:39.4 8:56.2 42 Portland 5 43:23.3
5 440 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 5892 8:37.9 8:28.4 8:45.4 8:52.9 9:02.4 49 Portland 5 43:46.9
6 780 Ray Kennedy 21418 9:09.6 8:35.1 8:46.1 8:44.9 8:58.0 28 Portland 5 44:13.6
7 782 Dean Proteau 20243 9:17.1 8:32.6 8:53.0 8:59.8 8:55.2 38 Portland 5 44:37.6
8 416 Zachary A Bloomfield 13840 9:11.8 8:49.2 8:48.6 8:59.8 9:00.6 32 Gresham 5 44:49.9
9 505 Julian Roden 3153 8:58.4 8:56.3 9:01.7 9:05.9 8:51.4 25 Portland 5 44:53.6
10 287 James Green Trusty Switchblade 5748 9:13.7 9:58.7 8:41.8 8:38.4 8:29.5 50 Portland 5 45:02.0
11 333 John Lin Swift Racing PDX 4238 9:50.0 9:04.2 8:48.2 8:47.2 8:41.3 38 Portland 5 45:10.8
12 292 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 1093 9:15.5 8:52.6 9:04.6 9:15.7 9:12.2 52 Corvallis 5 45:40.5
13 712 Mike Hamness Dialed Cycling Team 17054 9:18.3 8:55.2 9:11.3 9:38.5 9:37.8 49 Vancouver 5 46:41.0
14 673 Ryan Morgan Trusty Switchblade 15864 9:26.2 9:10.5 9:37.3 9:45.2 9:49.7 47 Portland 5 47:48.8
15 603 Eric Aldinger Team Finger 2903 9:51.2 9:29.3 9:31.1 9:36.5 9:24.1 50 Hood River 5 47:52.1
16 733 Randy Scott Deschutes Brewery 16283 10:17.3 9:23.8 9:21.6 9:32.7 9:23.4 58 Bend 5 47:58.7
17 531 Shaun Stiles Dialed Cycling Team 19003 9:57.5 9:31.7 9:30.8 9:55.3 43 Vancouver 4 38:55.2
18 620 Adam Vanarsdall 18128 9:59.1 9:55.1 9:19.0 9:53.1 49 Portland 4 39:06.2
19 737 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 9593 10:33.6 9:54.2 9:52.0 10:11.7 60 Portland 4 40:31.4
20 790 Jeremy Gomez 20760 10:28.2 9:50.7 11:25.7 11:20.6 26 Portland 4 43:05.1
21 451 Josue Jimenez 16651 11:57.4 11:34.6 13:07.2 11:05.6 36 Bingen 4 47:44.7
DNS 468 Tony Pitone Trusty Switchblade 12936 53 Portland
DNS 606 Paul Buchanan 21602 36 Portland
DNS 705 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 1093 52 Corvallis
DNS 719 John Lin Swift Racing PDX 4238 38 Portland

Singlespeed Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 286 Holland LaRue Team Finger 15386 9:30.1 9:08.3 9:01.5 9:07.2 9:05.2 44 Hood River 5 45:52.2
2 633 Mielle Blomberg Team S&M 7228 9:47.1 9:13.9 9:06.1 9:16.7 9:33.0 50 Portland 5 46:56.7
3 500 Rhonda Morin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 5074 9:57.7 9:09.6 9:16.2 9:38.0 55 Gresham 4 38:01.4
4 788 Charley Erickson 21146 9:48.2 9:26.1 9:48.2 10:12.6 31 Portland 4 39:15.0
5 475 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 20241 12:26.5 12:41.0 12:38.7 38 Portland 3 37:46.1