Hop Cross at Rogue Farms

Salem, OR
September 20, 2015
If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated September 20, 2015 at 7:35 PM

Beginner Men

Name Time
1 Luke Bergerson 36:41
2 Martin Lisk 38:58
3 Jorge Lara 42:13
4 Scott Coleman 42:33
5 Scott Wood 43:53
6 John Degenhardt 36:23
7 Cheryl Raeburn 42:47
8 David Groskopf 46:57

Beginner Women

Name Time
1 Kristina Owen 43:54
2 Terri Canaga 38:21
3 Kristy Makowichuk 38:54
4 Vikki Bourcier 39:43
5 Pam Learned 40:29
6 Robyn Sanders Wilson 43:57
7 Linnea Owen 44:42
8 Taunie Alley 40:04

Category A

Name Time
1 Grant Berry 0:58:49
2 Seth Patla 0:59:46
3 Jonathan Myers 0:59:56
4 Patrick Means 1:00:56
5 Michael Wilson 1:01:10
6 Billy Truelove 1:02:44
7 Patrick Jackson 1:02:46
8 Paul Bourcier 1:02:49
9 Josiah Zukowski 0:57:59
10 Howard Grahan 0:58:31
11 John Gill 0:59:26
12 Logan Trammell 1:02:33
DNF Erik Hammerquist 1:02:33

Category B

Name Time
1 Jeff Smith 44:24
2 Micah Sardell 45:44
3 Matt Jamison 47:25
4 Nathan Agalzoff 47:50
5 Eduardo Guerrero 43:25
6 Josh Anderson 46:55

Category C

Name Time
1 Sid Hariharan 41:05
2 Chris Sarrett 41:06
3 Joseph Cooper 41:13
4 Ryan McLaughlin 41:25
5 Greg Brandelli 43:27
6 Brandon Wagner 45:13

Clydesdale

Name Time
1 Spencer Rockwell 42:54
2 Earl Hazekamp 45:01
3 Martin Lisk 45:37
4 Doug Bowman 45:37
5 Brian Quigley 42:13
6 Scott Bugado 44:35

Junior Men

Name Time
1 Adam Valls 26:55
2 Ian Shreve 29:58
3 Miles Revenaugh 31:04
4 Dylan Makowichuk 27:02

Junior Men 10-12

Name Time
1 Lucy Hodson 33:20
2 delaney bergerson 37:13

Junior Men 15-16

Name Time
1 Adam Valls 26:55

Junior Women

Name Time
1 Lucy Hodson 33:20
2 Kristina Owen 26:16
3 Linnea Owen 29:12
4 delaney bergerson 37:13

Junior Women 13-14

Name Time
1 Linnea Owen 29:12

Junior Women 17-18

Name Time
1 Kristina Owen 26:16

Masters 35+ A

Name Time
1 Brad Sigurdson 1:03:43
2 Michael Girard 0:59:08
3 Jeff Standish 0:59:38
4 Wally Hockman 1:00:00
DNF Antonio Castaneda JR 1:00:00
DNF Jacob Shank 1:00:00
DNF Eric Vickers 1:00:00

Masters 35+ B

Name Time
1 Kevin Thompson 46:24
2 Matt Mallet 46:32
3 David Rasca 46:32
4 Jarod Seaman 47:01
5 Jeff Sakacsi 47:30
6 Bernard Acevedo 47:52
7 Chris Moore 48:03
8 Matthew Dial 48:37
9 Scott Hamness 43:43
10 Brian Spears 46:02
DNF Caan Zarosinski 46:02

Masters 35+ C

Name Time
1 Anthony Colistro 43:04
2 Chris Wierman 43:20
3 Mark Hand 43:42
4 James Owen 44:20
5 Tyler Jackson 44:20
6 Tim Sinatra 44:34
7 Andy Morris 45:15
8 Andrew Kaylor 46:30

Masters 50+

Name Time
1 Greg Talbert 47:06
2 Timothy Shreve 47:29
3 Phil Randall 47:53
4 David Luoma 48:28
5 Mark Lipchick 48:38
6 Mark Damon 43:19
7 Paul Mautner 43:36
8 Tim Broderick 44:40
9 Emanuel McGladrey 45:00
10 Barry Rich 42:19

Masters 60+

Name Time
1 Ken Rodgers 42:14
2 Tom Webb 42:47
3 Dennis Sibilia-Young 43:12
4 Robert Fox 44:10
5 Russ Patterson 48:32
6 Edward Lanton 42:37
7 Loren Russell 44:48
8 JP Petrin 47:23

Masters Women 35+ A

Name Time
1 Deb Bauer 38:20

Masters Women 35+ B

Name Time
1 Meagan Bozeman 38:32

Masters Women 45+

Name Time
1 Melissa Boyd 40:12
2 Loraine Blake 40:46
3 Bonnie Rosenfeld 44:04
4 Flo Leibowitz 46:14

Singlespeed

Name Time
1 Paul Bourcier 43:55
2 Sal Collura 44:39
3 Mike Bene 45:30
4 Josiah Zukowski 47:24
5 Sven MacAller 47:24
6 Colin Marthaller 45:57
7 Paul Kanz 47:10
8 Jake Witty 43:34
9 Melissa Boyd 48:34
10 Flo Leibowitz 48:34

Women A

Name Time
1 Rachel Bagley 1:04:47
2 Sharon Trammell 0:59:53
3 Jennifer Pereau 1:00:28

Women C

Name Time
1 Emily Robey 38:02
2 Michelle Cleland 42:09
3 Amy Seymour 43:50
4 Rose-Ann Hamness 46:54