Oregon Coast Gravel Epic

Waldport, OR
May 04, 2019

Event #1 in the Oregon Triple Crown

For results questions, please contact Misty Mitchell

Updated May 13, 2019 at 2:00 PM

Men 15-25

Name Time
1 Gabriel Graves 4:20:45.9
2 Andrew Glaspell 4:26:53.5
3 Michael KIMBALL 5:18:21.7
4 sang park 5:43:11.8

Men 25-34

Name Time
1 Alex Marganski 3:30:46.6
2 Sean Wilson 4:01:50.8
3 Ryan McLaughlin 4:13:36.9
4 Brian Sorensen 4:35:22.4
5 Daniel Espey 4:36:32.8
6 Michael Brandwein 4:59:22.6
7 Taylor GRIFFITH 5:18:35.8
8 Michael Breen 5:40:54.6
9 Steve Rudzinski 6:26:33.6
10 Ken Bean 6:38:47.0
11 Nick Ponzetti 6:57:29.3
12 Joe Clark 6:58:10.6
13 Alex Carroll 7:51:24.9

Men 35-39

Name Time
1 Matt Jamison 3:45:20.6
2 Peter Madsen 3:48:13.0
3 Mark Goodman 3:50:59.4
4 Andrew Jarolimek 4:00:32.6
5 James Dayton 4:02:56.6
6 Justin Philips 4:16:16.0
7 Ryan LaBarre 4:19:24.0
8 Michael R Bouska 4:31:29.9
9 Robin Olofson 4:43:05.2
10 Jim Jeffers 4:44:12.4
11 Marek Litinsky 5:12:13.2
12 Aaron Bustard 5:39:51.0
13 Justin Tunis 5:59:29.3
14 Jeff West 6:20:16.0
15 Tony Eder 6:26:56.0
16 Ryan Lightbody 7:18:46.1
17 kent perillo 7:18:48.0
18 Stuart Perillo 7:18:49.5
19 Brian Adair 8:06:20.7
DNS Christopher Robertson 8:06:20.7
DNS Ian Jungjohann 8:06:20.7

Men 40-44

Name Time
1 Seth Patla 3:31:55.4
2 Ryan Eisele 3:38:55.3
3 Rob English 3:46:32.6
4 Matt Mallet 3:47:00.8
5 Kenneth Labeja 4:03:49.6
6 Nick Skenzick 4:04:58.4
7 Jordan Boutilier 4:09:11.9
8 Ryan Chase 4:14:10.4
9 Jonathan Maus 4:18:33.0
10 Nick Johansen 4:20:43.1
11 Tom Wooding 4:22:09.1
12 Kris Karpstein 4:23:06.2
13 Brady Cowing 4:23:55.2
14 Luke Demoe 4:28:07.0
15 Julio Cabrera 4:37:51.1
16 Andrew Fleming 4:47:39.0
17 Jeff Brock 4:54:07.1
18 Michael Kolb 5:02:39.0
19 Joshua Boelter 5:03:31.4
20 Varner Seaman 5:04:04.5
21 Josh Ence 5:20:24.5
22 Brian Rinck 5:43:20.7
23 Guillaume Turcotte 5:46:33.2
DNF Gregg Magnus 5:46:33.2
DNF Chris Tew 5:46:33.2

Men 45-49

Name Time
1 Thomas Hainisch 3:28:07.4
2 james johnston 3:49:41.3
3 Scott Hood 3:53:24.1
4 Danny Weikel 4:04:29.4
5 Billy Truelove 4:06:55.9
6 Niall OKelly 4:17:51.0
7 Adam Vanarsdall 4:30:53.1
8 Casey Antonson 4:35:37.5
9 Zak Madrone 4:36:18.4
10 Chris Butler 4:38:08.9
11 David Walko 4:46:09.1
12 Rich George 5:03:33.1
13 Paul Jasper 5:07:08.9
14 Lars Holmstrom 5:43:09.2
DNS dan eller 5:43:09.2

Men 50-54

Name Time
1 Dan Handorff 3:38:48.0
2 Eric Gran 3:42:30.9
3 Todd Rosier 3:56:20.5
4 Chris Minson 4:11:15.4
5 dave waag 4:19:53.6
6 Scott Carroll 4:20:54.7
7 Anthony O'Donnell 4:34:42.5
8 Charles Barrett 4:45:19.2
9 Matt Kincaid 4:47:01.0
10 Richard Rosko 4:53:45.3
11 Lawrence Doll 5:02:14.5
12 Jeremy Berry 5:13:35.6
DNF Peter Courogen 5:13:35.6
DNS Gregory Carroll 5:13:35.6
DNS Joseph OBrien 5:13:35.6

Men 55-59

Name Time
1 Kyle Kotwica 3:55:22.2
2 John Foulston 4:07:53.1
3 Paul Logan 4:11:59.8
4 Scott Metzler 4:34:31.5
5 Robert Hutchings 5:13:01.8
6 Dwan Shepard 5:18:05.2
7 Richard Kilsby 5:41:51.7
DNF Eric Horvath 5:41:51.7
DNS Mark White 5:41:51.7

Men 60-64

Name Time
1 David Leedom 4:18:43.6
2 Paul Wertzberger 4:20:56.9
3 Mark Lipchick 4:35:02.6
4 Andy Stahl 4:42:08.3
5 Alan Ott 4:44:15.3
6 Michael Johnson 4:49:52.0
7 David Sailors 4:54:03.4
8 Karl Fredricks 4:57:15.6
9 Vic Steuber 5:02:21.8
10 Fred Christensen 5:14:14.6
11 Andrew Mercier 5:53:08.9
12 Tom Newman 6:41:33.8
13 Steve Couch 7:12:24.5
DNS Bruce Williams 7:12:24.5

Men 65-69

Name Time
1 Mike Adams 3:46:14.6
2 Tom Sanborn 4:16:19.7
3 Peter Pollard 4:40:54.5

Men 70+

Name Time
1 Lew Broxson 5:53:19.2
DNF Charles Mahaffy 5:53:19.2

Tandem

Name Time
1 Kenneth Stringer 5:39:36.4
2 Henry/Amy Abel 6:19:25.4

Women 25-34

Name Time
1 Erin Rudzinski 6:26:34.1
2 Rachel Young 6:58:07.3
3 Ali Baldari 7:31:18.6
DNF Cat Sibley 7:31:18.6

Women 35-39

Name Time
1 Sara WYLAND 6:09:39.3
2 Denise Hoover 6:31:11.3
3 Jennifer McGuire 7:08:24.4

Women 40-44

Name Time
1 Neisha Strait 4:33:11.4
2 Helen Kennedy 4:57:14.2
3 Liza Gualandi 5:27:58.5
4 Erin Colclazier 5:43:15.5
DNS Serena Bishop Gordon 5:43:15.5

Women 45-49

Name Time
1 Mielle Blomberg 4:35:04.9
2 Kristi Green 5:02:01.4
3 Jodee Varney 5:33:09.7

Women 50-54

Name Time
1 Eileen Kelly-Foulston 4:27:12.8
2 Jennifer Hart 5:05:30.9
3 Patti Wolfe 5:56:15.3

Women 55-59

Name Time
1 Tara Deacon 4:36:05.5
DNF Marta Medcalf 4:36:05.5
DNF Charlene CARTER 4:36:05.5
DNS Karen Kenlan 4:36:05.5
DNS Katrina Williams 4:36:05.5

Women 60-64

Name Time
1 Patty jo Struve 7:05:01.7
DNF Jennifer HECTOR 7:05:01.7