Blue Ribbon Track Omnium

Portland, OR
June 13, 2009

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated January 20, 2012 at 12:10 PM

Category 3, Omnium

Name Team Points
1 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 15
2 Eric Sheagley Veloce Racing 15
3 Dan Birman Beaverton Bicycle Club 10
4 Brent Casady Existential Velo 5
5 Justin La Vigne Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
6 Mark Magilner Half Fast Velo 3
7 George Carder Team Beer 1
8 Ingy Dot Net Wines of Washington
9 Richard Neves Wines of Washington
10 Darell Provencher Team Rose City
11 Byron Breeden Team Cthulhu

Category 4/5, Omnium

Name Team Points
1 Jeremy Garbellano Life Cycle Bike Shop 17
2 Stephen Bedford Word-RCB 15
3 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 10
4 Jake Hansen Word-RCB 9
5 Todd Fleischmann 3
6 Mike Bennett Bike Central

Junior 10-12, Omnium

Name Points
1 John Sullivan 21
2 Grant McElroy 15
3 Hannah McDade 6

Junior 15-18, Omnium

Name Points
1 Joe Prettyman 17
2 Dan Birman 14
3 Lance Pugh 11
4 Carolyn Cartwright 7

Masters, Omnium

Name Team Points
1 Eric Sheagley Veloce Racing 21
2 Brent Casady Existential Velo 13
3 Bob Bigwiid Portland Velo 6
4 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 6
5 Mark Magilner Half Fast Velo 4
6 Darell Provencher Team Rose City 3
7 Mike Murray Bike Central 1
8 James Thiele Team Rose City
9 Troy Logue Beaverton Bicycle Club
10 Ron Magnus

Olympic Sprint, Open

Name Team Time
1 zachary kovalcik Team Beer 0:00:55.77
1 Per Bjesse BRIHOP 1:00:55.77
1 Brian Abers BRIHOP 2:00:55.77
2 Dean Tracy Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 0:00:57.61
2 kevin mansker 1:00:57.61
2 John Kim Beaverton Bicycle Club 2:00:57.61
3 Mark Godfrey Bike Central 0:01:00.53
3 Curtis Bergquist Meg's Maniacs 1:01:00.53
3 Robert Bigwood Portland Velo 2:01:00.53
4 Lynn Hughes-Godfrey Bike Central 2:01:02.88
4 Anna Knoblock Bike Central 1:01:02.88
4 Jen Featheringill Bike Central 0:01:02.88
5 Camille Hook BRIHOP 0:01:06.86
5 Amelia Bjesse-Puffin BRIHOP 1:01:06.86
5 Emily Charbonneau BRIHOP 2:01:06.86
6 Darell Provencher Team Rose City 0:01:07.23
6 James Thiele Team Rose City 1:01:07.23
6 Barbara Thiele Team Rose City 2:01:07.23

Senior Men, Omnium

Name Team Points
1 Dean Tracy Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 17
2 Daryl Hemenway BRIHOP 10
3 zachary kovalcik Team Beer 10
4 Brent Emoff BRIHOP 9
5 Curtis Bergquist Meg's Maniacs 5
6 Mark Godfrey Bike Central 3
7 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
8 Darell Provencher Team Rose City

Women, Omnium

Name Team Points
1 Jen Featheringill Bike Central 21
2 Camille Hook BRIHOP 13
3 Andrea Fisk Velo Bella 11
4 Anna Knoblock Bike Central 5
5 Elena Larson BRIHOP 4
6 Barbara Thiele Team Rose City