Spring Brake Super D: Series after Race 2

Sandy Ridge, OR
March 27, 2011

Part of the Spring Brake Super D

Updated April 2, 2011 at 12:14 PM

CAT 2 JUNIOR MEN 13-18

Num Name Team City Points
1 286 Mylan Smith Vancouver 24
2 285 Trentyn Fraley Troutdale 18
3 288 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport Washougal 17
4 284 Jake Horgan Happy Valley 16
5 281 Tyler Rua Highlander Cycle 15
6 287 Corey Craig Camas Bike and Sport Washougal 15
7 289 Stephan Roberts Cyclepath Racing 10

CAT 2 MEN 40+

Num Name Team City Points
1 211 Evan MacKenzie Pendleton 30
2 217 Todd Davison Greenline 6 12
2 209 Ted Dodd Portland 12
3 207 Scott McKnight Team Bike Tires Direct 10
3 214 Terry Craig Camas Bike and Sport Washougal 19
4 208 Rick Gale Zig ZAG 16
5 206 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 8

Cat 1 Men 40+

Num Name Team City Points
1 160 Michael Keep Bike Peddler Hood River 30
2 158 Seth Daniels Diamond Law Cycling Team Portland 24
3 156 Bari Stockton Disco Velo Carson 18
4 157 Joe Partridge Portland 18
5 159 Todd Olsen Team Kronk Shox Welches 18
6 161 Darrell Jamieson Yeti Cycles 7
7 162 Monty Price Highlander Cycle 6
8 387 Steve Lacey Showers Pass 5

Cat 1 men 19-39

Num Name Team City Points
1 134 Trevor Pratt www.evanplews.com/KENDAUSA Portland 22
2 131 Landon Masterfield Eddy Merken Eugene 21
3 143 Justin Ferry The Bike Gallery Portland 18
4 154 Todd Anderson Discover 16
5 155 John Frey Hutch's Bicycles/All Access 15
6 138 James Graham Olydirt Olympia 13
7 144 andrew fiore The Bike Gallery Portland 12
8 142 Jacob Furniss Eddy Merkin Portland 10
9 141 Shane Beers Eddy Merkin Portland 9
10 139 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes Vancouver 8
11 137 Tyler Gilsdorf DHZ Seattle Sammamish 6
12 151 Dylan VanWeelden Embrocation Cycling 4
13 391 David Bisers Rebound/Tireless Velo 3
14 132 Ryan Sperring Cogwild Bend 3
15 136 Nolan Richards Broken Spoke Cycling Sammamish 2
16 140 Jamie Baxter River City Bicycles Portland 1
17 150 Austin Riba PRP 1

Cat 2 Men 19-39

Num Name Team City Points
1 183 Boone Tompkins BMF Vancouver 24
2 184 Wade Striedieck One Ghost Industries Portland 20
3 182 Ryan Hicks Portland 17
4 187 Sean Burles Team S+M Portland 17
5 191 Lee peterson Greenline 6 Olympia 11
6 202 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 10
7 193 Stephen Street Pilot cyclkng Mill Creek 10
8 188 Ben Schepper Sammamish 10
9 197 Todd Anderson Discover Hood River 8
10 195 Spencer Callahan Bush League Wrenching Portland 7
11 238 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 6
12 181 Daniel Olson II 5
13 192 Killiam Funk Portland 5
14 199 Jeff Edsell 3
15 190 Michael Adee Troutdale 2
16 198 Todd Schierscher Kelso 1
17 216 Rick Gregory 1

Cat 2 Women 35+

Num Name Team City Points
1 337 Rachel DeLateur Greenline 6 Tumwater 15
2 336 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 12

Cat 2 Women U35

Num Name Team City Points
1 312 Sharon Hart Camas Bike and Sport Washougal 25
2 311 Christine MacKenzie Pendleton 24
3 306 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 15
4 310 Tanesha Milucky Portland 10
5 331 Cindy Minick Harder Harder Cycling 9

Cat 3 Men Open

Num Name Team City Points
1 212 Chris Ware Sunset Cycles Beaverton 30
2 263 Joe Larson Team Bacon Portland 24
3 264 phil avery Fat Cobra Video Oregon City 19
4 260 Eric Mellencamp Path Bike Hillsboro 13
5 259 Brian Stanton Troutdale 12
6 273 Brynden Rawdin Morris 10
7 213 Jesse Lewis Portland 10
8 262 grant collins Team Bacon Portland 9
9 258 Carlo Castoro Shimano Portland 9
10 257 Ruane Olin Highlander Cycle 8
11 261 Chad Hartley Hillsboro 8
12 265 Logan Fraley Troutdale 5
13 268 Chris DiMinno 3
14 266 Adam Engelmeyer Portland 2
15 256 Robert "Brian" Isbell Highlander Cycle 1
16 267 Thomas Daly FTW Portland 1

Pro Men

Num Name Team City Points
1 103 brant ness Nastro Lake Oswego 23
2 105 Matt Jagger Olydirt Olympia 21
3 104 Nick Gibson Shimano/Yakima Portland 20
4 101 Jared Hobbs River City Bicycles Portland 17
5 100 Matthew Slaven Kona Factory Team Portland 15
6 108 Eirik Schulz West End Bikes/Specialized Portland 14
7 115 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes 14
8 102 joel armstrong River City Bicycles Vancouver 13
9 106 Alexander McGuinnis Team Krunkshox Portland 10
10 107 Steven Beardsley Gentle Lovers Portland 8
11 111 Derik Archibald Greenline 6 5
12 109 Matt Eisiminger Wilsonville 3
13 110 David Hemming Marlin Mountain Bikes 3
14 113 Matt Wittler Lost Coast Brewery 2

Pro Women

Num Name Team City Points
1 116 Nicole Rose Hood River 15
2 117 Abby Watson Trek Mtn Co-Op 15
3 118 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 12

Ridged Men Open

Num Name Team City Points
1 362 Jim Stuck Portobello-A Better Cycle Portland 15
2 357 tony pereira Team Beer 15
3 356 Christopher Ryan Team Slow 12