Spring Brake Super D

Sandy Ridge, OR
March 27, 2011

Part of the Spring Brake Super D

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated March 28, 2011 at 8:13 PM

CAT 2 JUNIOR MEN 13-18

Num Name Team Time
1 281 Tyler Rua Highlander Cycle 19:46
2 245 Mylan Smith 21:08
3 289 Stephan Roberts Cyclepath Racing 21:26
4 282 Trentyn Fraley 23:43
5 239 Jake Horgan 23:43
6 283 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 26:07

CAT 2 MEN 40+

Num Name Team Time
1 243 Evan MacKenzie 19:56
2 217 Todd Davison Greenline 6 22:05
3 207 Scott McKnight Team Bike Tires Direct 22:14
4 215 Terry Craig Camas Bike and Sport 22:19
5 206 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 22:35
6 398 Rick Gale 25:00

Cat 1 Men 40+

Num Name Team Time
1 160 Michael Keep Bike Peddler 17:42
2 399 Seth Daniels Diamond Law Cycling Team 18:11
3 390 Todd Olsen Team Kronk Shox 18:55
4 164 Bari Stockton Disco Velo 19:21
5 395 Joe Partridge 19:45
6 161 Darrell Jamieson Yeti Cycles 19:48
7 162 Monty Price Highlander Cycle 20:17
8 387 Steve Lacey Showers Pass 20:54

Cat 1 men 19-39

Num Name Team Time
1 155 John Frey Hutch's Bicycles/All Access 17:29
2 396 Landon Masterfield Eddy Merken 17:30
3 237 Trevor Pratt www.evanplews.com/KENDAUSA 17:30
4 154 Todd Anderson Discover 17:37
5 236 Justin Ferry The Bike Gallery 17:46
6 235 andrew fiore The Bike Gallery 18:25
7 244 Jacob Furniss Eddy Merkin 18:33
8 393 James Graham Olydirt 18:35
9 151 Dylan VanWeelden Embrocation Cycling 18:47
10 391 David Bisers Rebound/Tireless Velo 18:56
11 233 Shane Beers Eddy Merkin 19:02
12 150 Austin Riba PRP 19:08
13 152 Brian Happ Jens Voigt's Army 19:23
14 132 Ryan Sperring Cogwild 19:41
15 149 Derek Batchelder Northwest Max, Orange Bikes, Polr 19:53
16 153 Shane McKenzie 22:19
17 148 Kevin Bailey 27:13
DNS 146 Bernie Grysen

Cat 2 Men 19-39

Num Name Team Time
1 389 Wade Striedieck 18:15
2 232 Boone Tompkins BMF 18:25
3 202 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 18:33
4 386 Sean Burles Team S+M 18:44
5 231 Ryan Hicks 18:56
6 394 Lee peterson Greenline 6 19:21
7 238 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 19:37
8 181 Daniel Olson II 20:01
9 251 Stephen Street Pilot Cycling 20:16
10 199 Jeff Edsell 20:17
11 241 Killian Funk 20:22
12 216 Rick Gregory 20:35
13 234 Thomas Mueller 20:37
14 190 Michael Adee 20:52
15 199 Jeff Edgell Team Highlander 21:17
16 205 Jeff Muldoon 21:23
17 388 Matt Savage 21:26
18 247 Julien Jaborska 21:33
19 397 chris long 22:37
20 246 David Rosen Half Fast Velo 22:46
21 203 Ross Caron 24:34
22 204 alastair cox 25:07
23 201 Jordan Norris Camas Bike and Sport 25:39
DNS 200 David Kenton

Cat 2 Women U35

Num Name Team Time
1 306 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 0:23:05
2 242 Christine MacKenzie 0:24:27
3 307 Sharon Hart Camas Bike and Sport 0:24:31
4 331 Cindy Minick Harder Harder Cycling 1:07:01

Cat 3 Men Open

Num Name Team Time
1 212 Chris Ware Sunset Cycles 19:33
2 254 Joe Larson Team Bacon 20:24
3 273 Brynden Rawdin Morris 21:06
4 250 phil avery Fat Cobra Video 21:20
5 257 Ryane Olin Team Highlander 21:44
6 259 Brian Stanton 22:37
7 248 Eric Mellencamp Path Bike 23:10
8 255 grant collins Team Bacon 23:11
9 213 Jesse Lewis 23:23
10 268 Chris DiMinno 24:07
11 271 Logan Fraley 25:27
12 256 Robert "Brian" Isbell Team Highlander 26:05
13 270 Dustin Harder Harder Cycling 28:15
14 269 Tim Hulvalchick 42:07
DNF 272 Robert Anderson Team Slow

Pro Men

Num Name Team Time
1 252 brant ness Nastro 16:06
2 101 Jared Hobbs River City Bicycles 16:22
3 253 Nick Gibson Shimano/Yakima 16:31
4 392 Matt Jagger Olydirt 16:40
5 249 Eirik Schulz West End Bikes/Specialized 16:43
6 115 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes 16:56
7 102 joel armstrong River City Bicycles 17:08
8 111 Derik Archibald Greenline 6 17:34
9 114 Steven Beardsley Gentle Lovers 17:48
10 110 David Hemming Marlin Mountain Bikes 18:01
11 113 Matt Wittler Lost Coast Brewery 18:11
12 240 Alexander McGuinnis Team Krunkshox 18:33
13 112 Luke BRECHWALD Greenline 6 18:43

Pro Women

Num Name Team Time
1 117 Abby Watson Trek Mtn Co-Op 21:44
2 118 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 27:15

Riged Men Open

Num Name Team Time
1 357 tony pereira Team Beer 19:44
2 356 Christopher Ryan Team Slow 22:26