Banana Belt: Series Points

Hagg Lake, OR
March 11, 2012

Part of the Banana Belt

Updated November 28, 2012 at 9:41 PM

Juniors

Num Name Team Points
1 8016 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 20
2 5863 Christopher McKinnon West End Bikes/Specialized 18
3 8007 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club 16
4 5371 Henrik Morseth Life Cycle Racing Team 14
5 5849 Ben Clark Beaverton Bicycle Club 12
6 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 11

Master Men 1/2/3

Num Name Team Points
1 145 Matthew Slater Evolution Racing Team 20
2 340 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 18
3 892 John Browning Evolution Racing Team 16
4 985 Karsten Hagen Evolution Racing Team 14
5 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling 12
6 632 Mike Stockton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11
7 808 Tim Butler Evolution Racing Team 10
8 992 Mike Henry bicycleattorney.com 9
9 348 David Mackintosh Mountain View Cycles/Subway 8
10 20 Dan Vrijmoet SLOCUM Race Team 7
11 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 6
12 814 Steve Schwaeber Veloce Racing powered by Smith & Nephew 5
13 793 Harald Graham Evolution Racing Team 4
14 3007 Nick Blacklock Team Western Bike Works 3
15 692 David Saltzberg Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 2

Master Men 4/5

Num Name Team Points
1 5252 Michael Squire Bellovaci United 20
2 4182 Erik Spillman Portland Velo 18
3 4009 Sean Bergman Portland Velo 16
4 5068 Daniel Jesse 14
5 4215 Hugh Gapay Hammer Velo 12
6 4185 Rick Upton Team Western Bike Works 11
7 5044 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10
8 4039 Glenn Johnson Dr Will Bar 9
9 5137 Sam Shiffman Portland Velo 8
10 4312 stephen Holmes Team Western Bike Works 7
11 5424 Scott McKnight Team Western Bike Works 6
12 5206 Chris Smith Hammer Velo 5
13 4235 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4
14 4122 Kevin O'Connell Hammer Velo 3
15 4169 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 2

Master Men 50+

Num Name Team Points
1 7337 Jon Nigbor Therapeutic Associates PDX Cycling 20
2 377 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 18
3 7326 Guy Fenner 16
4 346 Craig Beavers Capitol Velo 14
5 773 William Zale West End Bikes/Specialized 12
6 614 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 11
7 25 David Miller Team Rose City 10
8 4107 Gregory Hartman Team Rose City 9
9 511 bruce carter Team ESC Sports - Bio Racer 8
10 7342 Evan Cumpston Team Rose City 7
11 707 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer 6
12 315 Clint Ebert bicycleattorney.com 5
13 7338 Joe Hamilton 4

Master Men 60+

Num Name Team Points
1 358 Jeff Buck Team Rose City 20
2 5129 Ken Rodgers Bicycleway.com 18
3 4146 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 16

Master Women 40+

Num Name Team Points
1 7123 Angela Horton Gapay Hammer Velo 20
2 407 Daphne Moore Hammer Velo 18
3 7016 Julie Jesse 16

Men 1/2

Num Name Team Points
1 8000 Colby Wait-Molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team 23
2 175 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 23
3 128 Mathew Braun Audi Cycling Team 18
4 102 Steven Beardsley Gentle Lovers 17
5 800 Ryan Carlson Cyclepath Racing 14
6 924 Travis Monroe Hammer Nutrition-CMG Racing Team 11
7 117 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 11
8 10 PABLO ESPINOZA Squadra SF 10
9 910 Thomas Cody Rapha Racing NW 8
10 3037 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage 7
11 169 Aaron Sander Cyclepath Racing 6
12 5803 Loren Francis Capitol Velo 5
13 5805 Kolben Preble Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
14 798 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 3
15 907 Hamilton Christopher Rapha Racing NW 2

Men Cat 3

Num Name Team Points
1 337 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing 25
2 3079 Jeffrey Pollock Portland Velo 21
3 4574 Ben Johnson Portland Velo 16
4 7307 John Hartnett CAPA-Soraz Racing 14
5 397 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
6 758 Tom Scales 12
7 4599 Mike Bene Yard Dawgs Book Club 11
8 4579 christopher brown River City Bicycles 9
9 4135 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 8
10 7317 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
11 604 Shane Fletcher Veloce Racing powered by Smith & Nephew 6
12 3017 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 5
13 7319 Michael Wise Veloce Racing powered by Smith & Nephew 4
14 676 Will Blanton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3

Men Cat 4

Num Name Team Points
1 4273 Austin Aske CAPA-Soraz Racing 20
2 4226 Casey Ehrman Therapeutic Associates PDX Cycling 18
3 4120 Alex Yale Ten Guys Named Alex 16
4 4271 Patrick Jacks Bike Central 14
5 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 12
6 4481 dave davis Ironclad Performance Wear 11
7 4167 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 10
8 4301 Sean Corey Trusty Switchblade 9
9 4134 Adam Angert Beaverton Bicycle Club 8
10 4027 Ben Guernsey Trusty Switchblade 7
11 5309 Davis Hand 1 Error 6
12 4115 Eddie DeLisle CAPA-Soraz Racing 5
13 4232 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing 4
14 4602 Nathan Etzel CAPA-Soraz Racing 3
15 4071 Troy Sexton Cycle Smart 2

Men Cat 5

Num Name Team Points
1 5506 Kevin Andrews Therapeutic Associates PDX Cycling 20
2 5060 Anthony Monteleone 18
3 5230 Andrew Springer Team Colleen 16
4 5917 Jordan Muller 1 Error 14
5 5338 Jeremy Russell bicycleattorney.com 12
6 21 Ben Herken Lewis & amp' Clark College 11
7 5074 Andrew Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10
8 5271 Patrick Croasdaile Drop Bar Cowboys 9
9 5832 Kevin Wythe Life Cycle Racing Team 8
10 5277 Robert K Brown 7
11 5082 Andrew LaVeine 6
12 5854 Ted Hamilton 5
13 5045 August Frank Life Cycle Racing Team 4
14 5409 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
15 5964 Joshua Wells Life Cycle Racing Team 2

Women 1/2

Num Name Team Points
1 499 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 20
2 214 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team 18

Women 3

Num Name Team Points
1 846 Emily Charbonneau Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 20
2 292 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 18
3 255 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 16
4 534 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 14
5 275 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 12
6 272 Meg Mautner Bike Central 11
7 12 Chelsea Momany Whitman College 10

Women 4

Num Name Team Points
1 7224 Molly MacGraw Vertebrata Chiropractic Cycling 20
2 7094 Jeanne Beko Drop Bar Cowboys 18
3 7105 Erin Glover Bike Central 16
4 7145 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 14
5 7132 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 12
6 7066 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 11
7 7098 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 10
8 7042 Laura Trace 1 Error 9
9 7226 Katherine Humphrey 8
10 8006 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 7
11 7138 Lara Kessler Bouledogue Tout Noir 6
12 14 Alexandria Schultz Ironclad Performance Wear 5