Tuesday PIR

Portland, OR
July 23, 2013

Part of the Tuesday PIR

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated July 23, 2013 at 9:23 PM

Category 1/2/3

Num Name Team Points Notes
1 109 Steven Beardsley Gentle Lovers 17
2 777 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 15 Warning 12.2.2 dangerous riding
3 746 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 10
4 708 Marcel J Delisser Full Circle Cycling Powered by PureGear 8
5 755 Jason Riffle HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 8
6 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling 7
7 976 Mark Crawford Ironclad/Yakima 6
8 3089 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 4
9 309 Brian Austin bicycleattorney.com 4
10 827 John Leonard VC Roger 3
11 716 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 3
12 979 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
13 714 Joe Martin Ironclad/Yakima 2
14 512 Casey Ehrman Therapeutic Associates PDX Cycling 2
15 91 Dean Tracy Rubicon 1
16 781 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 1
17 481 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
18 639 Michael Medina Hapi-Go!
19 805 tom ghilarducci bicycleattorney.com
20 859 Michael Gallagher
21 574 Richard Ensworth Therapeutic Associates PDX Cycling
22 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio Number too high
23 3057 Anthony ONeal
24 134 Eddie French Guinness Cycling Team
25 652 Rob Thompson Ironclad/Yakima
26 655 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
27 88 PHILLIP SOMERS
28 786 Peter Hagerty Dark Horse
29 693 Casey Davidson bicycleattorney.com
30 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
31 151 Jeff Mitchem VC Roger
32 844 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters
33 187 Joseph King Guinness Cycling Team
34 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling
35 546 Simon Robins Team Wooly Mammoth
36 3000 Bennett Shane Unattached
37 304 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
38 3006 Byron Breeden Guinness Cycling Team
39 179 Andrew Barrett tbd
40 841 Jonathan Irick Rapha Racing NW
41 140 Dickie Mallison Elk Cove Vineyards
42 810 Joshua Creem Cyclosportif
43 77 Rocky Serna Guinness Cycling Team
44 823 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
45 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling
46 3003 Erik Bakker Ironclad/Yakima
47 679 jared Roy Portland Bicycle Studio
48 800 John Grochau VC Roger
49 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
50 3118 Casey Patton
51 640 Richard Potestio Rapha Racing NW
DNF Jonathan McCoy HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Warning: 8.3.3 Habitual Number Issues

Category 3/4

Num Name Team Points Notes
1 4116 Eddie Wang River City Bicycles 21
2 3014 Ryan McCracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 15
3 5664 Marek Litinsky Beaverton Bicycle Club 12
4 586 Jerrol Lackey West End Bikes/Specialized 8
5 4403 Chris Scanlon 7
6 5177 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6
7 446 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 5
8 418 Nathan Etzel Soraz Racing p/b CAPA 5
9 861 Eric Anderson Dr Will Bar 3
10 3120 Matthew Smith 3
11 548 Calon Russell Bridgetown Velo 2
12 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 2
13 3021 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 1
14 378 Andrew Hayes Rogue / Mt. View Cycles
15 5037 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA
16 4133 Troy Sexton Bridgetown Velo
17 4143 Erik Borghoff Trusty Switchblade
18 4204 Bill Dolan Dr Will Bar
19 5004 David Baldwin
20 507 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
21 8015 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club
22 4121 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
23 5324 Brian Lynch Dr Will Bar
24 510 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles
25 5572 Joe Malibu Kim Portland Velo Racing Team
26 3001 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles
27 4187 Troy Cross Troy Cross
28 4256 Jonathan Lyons Pending
29 682 Larry Hiday Ironclad/Yakima
30 496 ben corbalis Portland Bicycle Studio
31 4130 Andi Greisel Bridgetown Velo
32 5517 alex lygo
33 365 Jason Feig Portland Velo Racing Team
34 4060 James Webb Beaverton Bicycle Club
35 5716 Paul LaCava Giant
36 3013 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
37 4135 Stephen Pechtol Trailhead Coffee Roasters
38 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
39 5532 Timothy Smith Team Nike Catabana
40 4070 Sam Shiffman Portland Velo Racing Team
41 5128 Michael Krasovech Illy Coffee-River City Bicycles
42 252 Lori Brault
43 4208 Jeff Laviolatte
44 7067 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
45 4198 Dave Groner
46 3067 Bryant Howard
47 232 Alana Armstrong Ironclad/Yakima
48 3022 Craig Armstrong Ironclad/Yakima
49 3113 Joel Crouch Ironclad/Yakima
50 666 Dave Aldersebaes Ironclad/Yakima
51 7104 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima
52 3061 Ryan Smith Ironclad/Yakima
53 4128 Joel McCarthy River City Bicycles
54 3124 Jerry Inscoe HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
55 872 Jason Pfeifer
DNF 619 James Randall HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Faiure to register

Category 4/5

Num Name Team Age Points Notes
1 4144 Rick Boston Bellovaci United 47 17
2 5682 Andrew Hadd 26 12
3 5456 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 10
4 4103 Gerard Smith Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 8
5 9 Matt Gilman 8
6 5587 joshua may Monkey Wrench Bicycle Club 29 7
7 69 Carl Jorgensen 6
8 4211 Ryan Hauck X 4
9 5626 Nic Kytlica Team Planet 3
10 5638 Julio Castelan Capitol Velo 2
11 5986 Stanley L. Saviage Beaverton Bicycle Club 1
12 4365 Geoff Rinella Planet X p/b On One
13 5117 Mark Jensen Planet X p/b On One
14 5766 Aaron Krjavitz
15 74 Micolas Meier
16 5268 Tom Kelly Planet X p/b On One
17 5584 Jeffrey Burgin
18 38 Claire Michel
19 5717 louis liu relegated for taking pace
20 5644 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing relegated for taking pace
21 412 Angel Castelan-Miranda Team Oregon presented by Laurelwood Brewing relegated for taking pace
22 5056 Rob Burton Planet X p/b On One
23 5158 Rod Mitchell
24 5439 Joe Pinzone
25 5340 Jordan Slone Trailhead Coffee Roasters
26 5316 Bill Holmes Planet X p/b On One
27 5634 Aaron Mcpike

Juniors

Num Name Team Points
1 90 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 15
2 5641 Legend Johnson PDX Devo Junior Cycling 12
3 71 Colin Jorgensen 10
4 9037 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 8
5 9038 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 7