Alpenrose Heartbreaker

Portland, OR
June 1, 2014

Candi Murray If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated June 2, 2014 at 7:24 AM

Category 3

Num Name Team Points
1 4276 Nick Manz 20
2 750 Stephen McDade Veloforma 18
3 58 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 14
4 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 10
5 334 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
6 5300 Luke Coleman 6
7 4381 Brian Leber 2
8 5761 Jasmine Zamora BriHOP Racing

Category 4/5

Num Name Team Points Laps
1 8069 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 38 0
2 5316 Emmett Culp 25 0
3 5320 Sam Caviglione 12 0
4 59 Thomas Pikaart 6 0
5 96 Emily Heleva-Ponaski River City Bicycles -1
6 4007 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team -2
7 5068 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation -3

Masters 35+

Num Name Team Points Laps
1 750 Stephen McDade Veloforma 56 1
2 615 Jamie Mikami Veloforma 32 0
3 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 31 1
4 334 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 1
5 360 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 24 1
6 790 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes 15 0
7 556 Neil Green Therapeutic Associates Racing 8 0
8 4052 Kevin Billingsley Veloforma 0
9 112 Brian Abers BriHOP Racing -1
10 4106 Jamie Fitzgerald Veloforma -2
DNF 3147 Stephen McLaughry Bike Central

Masters 50+

Num Name Team Points Laps
1 767 Robert Vigeant Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 0
2 4052 Kevin Billingsley Veloforma 17 0
3 301 Darell Provencher Team Rose City 13 0
4 5381 Vincent Plaza BriHOP Racing 7 0
5 532 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7 0
6 5102 Malcolm Johnson BriHOP Racing 5 0
7 123 Mike Murray Bike Central 1 0
8 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 0
9 4214 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack -3
10 4068 Russ Patterson Portland Velo Racing Team -3

Men Keirin

Num Name Team
1 591 Brian Kesselman Tempo/KWC
2 101 Steven Beardsley Gentle Lovers
3 774 Jack Lindquist Ironclad Cycling Team
4 835 Zachary Kovalcik Black Lodge Cycling
5 3147 Stephen McLaughry Bike Central
6 685 Patrick Jacks Bike Central
7 3094 Brian Ratliff 43 Degrees
8 615 Jamie Mikami Veloforma
9 112 Brian Abers BriHOP Racing
10 479 jeff marain Bike Central
11 4276 Nick Manz
12 5381 Vincent Plaza BriHOP Racing

Men Madison

Num Name Team Points Laps
1 835 Zachary Kovalcik Black Lodge Cycling 17 3
1 685 Patrick Jacks Bike Central 17 3
2 David Klipper Guinness Cycling Team 13 2
2 Joseph Dengel Dr Will Bar 13 2
3 Steven Beardsley Gentle Lovers 14 0
3 Andrew Utz Gentle Lovers 14 0
4 Killian Bailey West End Jr 6 0
4 Adam Angert Veloforma 6 0
5 Brian Abers Bike Central 0
5 Nils Tillstrom Veloforma 0
6 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 0
6 Neil Green Therapeutic Associates Racing 0
7 David Godfrey 0
7 Norrene Godfrey 0

Senior Men

Num Name Team Points Laps
1 685 Patrick Jacks Bike Central 61 2
2 835 Zachary Kovalcik Black Lodge Cycling 55 1
3 101 Steven Beardsley Gentle Lovers 53 1
4 8073 Grant McElroy 48 1
5 479 jeff marain Bike Central 21 1
6 615 Jamie Mikami Veloforma 2
7 659 Adam Angert BriHOP Racing 1 0
8 107 Andrew Utz Gentle Lovers -1
9 61 Erin Goodall Ironclad Cycling Team -1
10 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team -5
DNF 3094 Brian Ratliff 43 Degrees

Senior Women

Num Name Team Points Laps
1 5761 Jasmine Zamora BriHOP Racing 45 1
2 36 Susannah Nelson Ironclad Cycling Team 44 1
3 830 Lana Atchley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 29 1
4 245 Amy Shepard Portland Bicycle Studio 22 0
5 61 Erin Goodall Ironclad Cycling Team 5 0
6 51 Alynda Lingwood 3 0
7 235 Vivian Satterfield Ironclad Cycling Team 0
8 96 Emily Heleva-Ponaski River City Bicycles 0
9 242 Andrea Fisk-Beardsley Gentle Lovers 0
10 272 Meg Mautner BriHOP Racing -1

Women Keirin

Num Name Team
1 242 Andrea Fisk-Beardsley Gentle Lovers
2 36 Susannah Nelson Ironclad Cycling Team
3 245 Amy Shepard Portland Bicycle Studio
4 9005 Hannah McDade
5 61 Erin Goodall Ironclad Cycling Team
6 51 Alynda Lingwood