Falls City Firecracker MTB

Falls Creek, OR
August 20, 2006

Updated April 29, 2009 at 10:46 AM

Beginner Junior Men

Name Team Time
1 Matt Huston 1:05:28
2 Coby Hutzler Bike Peddler 1:05:35

Beginner Junior Women

Name Team Time
1 fiona graham Beaverton Bicycle Club 2:00:00

Beginner Men

Name Time
1 Jeremy Warnicke 1:00:42
2 Jerry Bone Jr 1:01:26
3 Kurt Barker 1:09:35
4 Brian Woodring 1:19:04
5 Ed Barker 1:22:20
6 Greg Huston 1:23:01

Beginner Women

Name Time
1 Christine MacKenzie 1:11:16
2 Lana Pressey 1:32:05

Expert Men 13-39

Name Team Time Notes
1 Jacob Rathe 2:04:50
2 Ethan Stehley Burley 2:07:45
3 Brett Luelling Santiam Bicycle 2:12:32
4 Jeff Struck Team S+M 2:15:00
5 Matt Fox Veloshop 2:16:00
6 Brent Ryckman 2:17:37
7 Martin Baker bicycleattorney.com 2:19:32
8 John Weathers 2:20:47
9 Colin Maher River City Bicycles 2:22:59
10 Caleb Bonnett WebCyclery.com 2:29:39
11 david baker Sunnyside Sports 2:44:59
12 Antonio Castaneda 0:00:00 3 laps

Expert Men 40+

Name Team Time Notes
1 David Hill Santiam Bicycle 2:09:42
2 Owen Twitchell Snowscream 2:22:59
3 Marc Fortier WebCyclery.com 2:24:25
4 Glen Eppick Cyclotopia 2:30:33
5 Joseph Marek Team S+M 2:31:28
6 Chris Sorenson 2:34:37
7 Tommy Cleveland 0:00:00 3 laps

Pro Men

Name Team Time
1 Evan Plews Santiam Bicycle 1:50:57
2 Jonathan Myers Team S+M 1:58:20
3 Bear Perrin Kenda/Jamis 2:00:31
4 Chris Brandt Collin's Cycle Shop 2:05:00

Pro Women

Name Time
1 Tina Brubaker 1:29:29

Pro, Expert Women

Name Time
1 Tina Brubaker 1:29:29

Pro, Semi-Pro Men

Name Team Time
1 Evan Plews Santiam Bicycle 1:50:57
2 Jonathan Myers Team S+M 1:58:20
3 Bear Perrin Kenda/Jamis 2:00:31
4 Chris Brandt Collin's Cycle Shop 2:05:00

Singlespeed

Name Team Time
1 PAT KUDSZUS Team S+M 1:31:01
2 Steven Basden Half Fast Velo 1:40:00
3 Kevin Thompson Half Fast Velo 1:42:00

Sport 19-39

Name Team Time
1 Eric Adams EWEB Windpower 1:17:32
2 Ryan McKnab 1:19:28
3 Justin Thayer 1:22:29
4 Gregg Rouse 1:22:52
5 Evan MacKenzie bicycleattorney.com 1:24:06
6 Scott Barker 1:26:16
7 Jeff Edes 1:28:38
8 Michael Adams Collin's Cycle Shop 1:29:47
9 bill larson Cyclepath Racing 1:33:06
10 Clark Ritchie Half Fast Velo 1:40:55

Sport 40-49

Name Team Time
1 Bob Jacobs bicycleattorney.com 1:24:01
2 Johnny Vergis Casa Bruno 1:24:05
3 Dave Masessa Desalvo Custom Cycles Racing 1:26:18
4 Eric Hansen Team S+M 1:28:00
5 Eric Szczukowski 1:33:02
6 David Luoma Guinness Cycling Team 1:36:05
7 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:37:24
8 James Thiele Team Rose City 1:37:50
9 Jeff Vine NoMad Sports Club 1:46:29

Sport 50+

Name Team Time
1 Peter Spir 1:25:50
2 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 1:30:25
3 Steve Lacey Team Titus/Cycle Path 1:34:37
4 Ron Strasser Team S+M 1:36:15
5 Antonio Castaneda Sr 1:54:28

Sport Junior

Name Time
1 Spencer Sorenson 1:16:50
2 Walter Sorenson 1:23:02

Sport Veteran Women

Name Team Time
1 Renee Pype Team S+M 1:22:00
2 Barbara Thiele Team Rose City 1:26:50
3 Connie Vine NoMad Sports Club 1:31:30

Sport Women

Name Team Time
1 Nicole Strong Sorella Forte 1:42:24
2 Rachael Kubik 1:52:58
3 Carrie Cleeton 2:01:30
4 Dawn Guildner 2:03:13