Harvest Cross Series: Left Coast CX

OR. August 29, 2021

Part of the Harvest Cross Series

Updated August 30, 2021 at 9:20 PM

Athena

Num Name Lap Age City Time
1 3650 Sarah Umberhandt 6 45 Portland 50:45

Beginner Open

Num Name Team Lap Age City Time
1 2707 Randy Frost Dialed Cycling Team 7 48 Camas 43:26
2 2701 Jamie King Grouptrail Cycling 6 44 Portland 39:11
3 2712 Joel Brinson 6 40 Portland 39:49
4 2710 Denzel Lall 6 27 Vancouver 39:56
5 2704 Todd Young 6 32 Portland 40:56
6 2703 Stephen Bartnikowski Bonk Collective 6 41 Aloha 42:32
7 2705 Christopher Riehl 5 37 Vancouver 39:21
8 2709 Marcelo Heredia 5 54 Washougal 40:30
9 2706 Alessandro Carrara 5 47 Portland 46:07
10 2702 Chad D Mccuen 3 47 rhododendron 25:48

Beginner Women

Num Name Team Lap Age City Time
1 3708 Sara Halterman Deschutes Brewery 5 39 BEND 45:13
2 3002 Mackenzie Moss 5 29 Portland 46:58
3 3001 Flo Russell Marys Bicycle Club p/b Tacovore 4 70 Corvallis 46:11

Category 1/2 Masters 35+ Open

Num Name Team Lap Age City Time
1 8203 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 9 45 Portland 55:23
2 8204 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 9 44 Medford 55:51
3 8208 Zak Winter Pacific Office Automation Cycling 9 42 56:45
4 8206 James Schneider Team S&M 9 45 Portland 56:54
5 8202 Webster Wilson 9 49 Portland 58:10
6 8201 Christopher Ramsey Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 8 48 Beaverton 53:52
7 8205 James Green Trusty Switchblade 8 50 Portland 56:04
8 8207 Andrew Suchocki 8 42 Portland 56:33
DNS 8200 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 49 Portland 00:00

Category 1/2 Masters Women 35+

Num Name Team Age City Time
1 7100 Alicia Prusinski Murder of Crows 42 Bend 40:53
2 7450 Mielle Blomberg 50 Portland 43:22
3 7102 Ann Kennedy BicycleAttorney.com 53 Portland 43:39

Category 1/2 Open

Num Name Team Lap Age City Time
1 8003 Landon Farnworth 9 22 Bend 52:27
2 8001 Max Ritzow Team Oregon p/b Rodda Paint 9 20 Eugene 53:48
3 8002 Felipe Nystrom 9 38 Portland 54:36
4 8007 Josh Kelley Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 9 38 Bend 56:08
5 8004 Paul Furst Dialed Cycling Team 9 23 Vancouver 56:47
6 8607 Seth Patla 8 44 Forest Grove 52:29
7 8006 Josiah Zukowski 8 36 Salem 56:33
8 8005 Cory Nann Planet PDX Cycling 8 30 Portland 58:53

Category 1/2 Women

Num Name Team Lap Age City Time
1 7004 Allison Halpin PDX TI p/b Elevator Coffee 6 34 Bend 39:56
2 7001 Libby White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 6 27 Portland 40:33
3 7005 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 6 38 Portland 42:33
4 7002 Molly Russell-Holmes 6 32 Portland 43:32
5 7003 Jennifer Haliewicz Team Oregon p/b Rodda Paint 5 33 Portland 44:19

Category 2/3 Open

Num Name Team Lap Age City Time
1 8502 Scott Scholz 9 38 Portland 56:44
2 8504 Aaron McClintock 9 35 Newberg 58:04
3 8512 Bradford Smith 8 38 Portland 51:49
4 8507 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 8 31 Portland 52:01
5 8515 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 8 28 Portland 52:16
6 8503 Ben Taber Team 10 Barrel 8 31 Bend 52:29
7 8505 Jacob Olsen 8 31 Portland 53:28
8 8516 Conner Mowery 8 21 Eugene 53:59
9 8510 Tygre Westerfield 8 19 Gaston 57:03
10 8509 Jason Whittington 8 37 Portland 57:44
11 8513 Connor Shimamoto 7 27 Portland 51:37
12 8508 Halen Harrison 7 16 52:08
13 8514 Kieran Harden 7 26 Portland 52:30
14 8511 Dustin Henderson Deschutes Brewery 4 43 28:26
15 8501 Greg McElravy Grouptrail Cycling 2 31 Portland 13:03
16 8517 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 1 25 Tualatin 06:37
DNS 8506 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 31 Milwaukie 00:00

Category 2/3 Women

Num Name Team Lap Age City Time
1 7200 Rachel Hawes 6 40 Monmouth 44:04
2 7201 Rachel Serslev Co-Motion Factory Racing Team 6 29 Eugene 44:27
3 7203 Christy Hawkins 5 44 Portland 45:01
DNS 7202 Madeline Stover 16 Portland 00:00

Category 3 Masters Open 35+

Num Name Team Lap Age City Time
1 4114 Jason Whittington 7 37 Portland 47:14
2 4112 Ryan Chase Deschutes Brewery 7 43 Bend 48:43
3 4113 Ezekiel McFadin 7 47 Portland 49:01
4 4115 Geoff Wittreich 7 50 Portland 49:11
5 4117 Andy Letourneau 7 45 Damascus 49:34
6 4118 Ben Gagosian 7 37 Portland 49:45
7 4111 Joshua Boelter Bonk Collective 7 45 Portland 49:55
8 4104 Dan Froelich Team Fancy 7 37 Beaverton 50:21
9 4108 Adam Vanarsdall 7 49 Portland 50:31
10 4110 Ryan Morgan Trusty Switchblade 7 47 Portland 50:37
11 4119 Bradley Pfeiffer 7 53 Bend 50:41
12 4120 Rolland Hayden 7 42 Gresham 54:06
13 4109 Dave Dezellem 6 51 Hillsboro 47:55
14 4116 Garrett Tyburski 6 43 Portland 48:19
15 4103 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 6 52 Camas 53:19
DNS 4100 Andrew Marchington Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 WEST LINN 00:00
DNS 4102 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 49 West Linn 00:00
DNS 4105 David Visnack 52 Bend 00:00
DNS 4107 Devin Mast 44 Bend 00:00

Category 3 Masters Women 35+

Num Name Team Lap Age City Time
1 3501 Amy Solana BicycleAttorney.com 6 41 Portland 45:47
2 3502 Shelly Boelter Bonk Collective 6 43 Portland 45:57
3 3504 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 6 44 Vancouver 47:31
4 3106 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 6 50 Salem 48:49
5 3503 Victoria VanderZanden 5 48 Tualatin 44:04
6 3500 Renee Beard 1 53 Eugene 44:04

Category 3/4/5 Junior Open

Num Name Team Lap Age City Time
1 5013 Hunter Westerfield 4 14 Gaston 29:35
2 5005 Axel Weaver 4 10 Portland 30:55
3 5015 Owen Valente 4 9 Fall City 33:03
4 5007 Nate Dezellem 4 16 Hillsboro 33:56
5 5010 Maurice Richey 3 13 Portland 26:23
6 5016 Jase Henderson Deschutes Brewery 3 10 26:24
7 5011 Konnor Elek 3 10 BEND 27:39
8 5014 Austin Jackson 3 12 Vancouver 27:40
9 5006 Leo Herriges Swift Racing PDX 3 10 Portland 29:17
10 5009 Logan Trost BicycleAttorney.com 3 9 Portland 30:08
11 5004 Karter Snider 3 11 Eugene 30:18
12 5012 Keoni Padaca 3 12 Lake Oswego 31:22
13 5008 Ezra White 3 9 Corvallis 33:02
14 5001 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 3 11 Aloha 34:10
15 5457 Espen Eld-Mathis 3 8 Milwaukie 35:47
16 5002 Walter Bartnikowski Bonk Collective 3 9 Aloha 37:48
17 5003 Keilan Snider 3 9 Eugene 40:01

Category 3/4/5 Junior Women

Num Name Team Lap Age City Time
1 5451 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 4 10 Gresham 33:23
2 5456 Kayden Mckee 3 14 Vancouver 25:58
3 5454 Summer Westerfield 3 15 Gaston 26:44
4 5458 Lily Stover 3 11 Portland 28:00
5 5455 Spring Westerfield 3 17 Gaston 28:10
6 5450 Helena Stedman Grouptrail Cycling 3 14 Portland 28:51
7 5452 Kamea Padaca 3 10 Lake Oswego 36:01
8 5453 Sunny Wittreich 1 10 Portland 36:01

Category 4 Open

Num Name Team Lap Age City Time
1 1501 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 7 27 Portland 43:12
2 1507 Anthony Odell 7 37 Bend 43:31
3 1502 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 7 25 TUALATIN 43:36
4 1504 Dominic Sherman 7 23 North Plains 43:47
5 1508 Nick Keane 7 31 Eugene 48:56
6 1503 Sam Pitcavage 7 29 Portland 49:16
7 1506 Michael O'Neil 7 26 Euegen 49:26
8 1505 Luke Soto Planet PDX Cycling 6 18 Sherwood 47:51
9 1711 Joe Ergle 5 33 Portland 45:45

Category 4 Open Masters 35+

Num Name Team Lap Age City Time
1 1005 Shea Hawes 7 47 Monmouth 44:17
2 1015 Tobias Eld 7 36 Milwaukie 44:25
3 1010 David Barna Dialed Cycling Team 7 46 Vancouver 44:50
4 1002 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 7 52 Portland 45:55
5 1008 Gerardo Perez 7 41 Wilsonville 46:14
6 1101 David Kaysen Dialed Cycling Team 7 57 Portland 46:43
7 1004 Shaun Stiles Dialed Cycling Team 7 43 VANCOUVER 47:05
8 1009 Cody Herriges Swift Racing PDX 7 39 Portland 47:23
9 1007 Brett Boyles Planet PDX Cycling 7 51 lake oswego 47:31
10 1006 Brad Alderman 6 41 Vancouver 42:13
11 1014 Jason Jones 6 47 Portland 45:04
12 1011 Steven Soto Planet PDX Cycling 5 48 Sherwood 43:50
13 1012 Colin Wilson 5 61 BEND 49:25
14 1013 Chester Artman 4 50 Lake Oswego 39:07
DNS 1001 Gary Schulte 46 Happy Valley 00:00
DNS 1003 Aaron Bustard Flywheel Bicycle Solutions 40 Medford 00:00

Category 4 Women

Num Name Team Lap Age City Time
1 3354 Beverley Floyd Co-Motion Factory Racing Team 6 33 Corvallis 45:07
2 3355 Shannon Herriges Swift Racing PDX 6 34 Portland 48:47
3 3352 Dani Stiles Dialed Cycling Team 6 45 Vancouver 49:13
4 3356 Lisa Timmerman 6 38 Portland 49:51
5 3353 Sarah Stokes HiFi Sound Cycling Components 5 29 Portland 43:09
6 3350 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 5 38 Portland 43:42
7 3351 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 5 38 Portland 44:42

Category Junior 1/2/3 Open

Num Name Team Lap Age City Time
1 4503 Max Smith 7 14 Portland 49:45
2 4502 Jaxon Williams 7 13 Issaqua 50:15
3 4501 Liam Carmichael Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 7 12 Portland 54:25
DNS 4500 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 0 15 Bend 00:00

Clydesdale

Num Name Team Lap Age City Time
1 4806 Mark Sather 7 50 Portland 53:58
2 4801 Ian Stromquist Team Finger 6 44 Hood River 46:12
3 4803 Doug Bowman Marys Bicycle Club p/b Tacovore 6 53 Corvallis 46:28
4 4807 Timothy Breault Planet PDX Cycling 6 40 Oregon City 46:40
5 4804 Jason Evans 6 44 West Linn 47:46
6 4800 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team 6 53 Portland 48:07
7 4805 Mike Reddig Dialed Cycling Team 6 50 Camas 48:26
8 4808 Josue Jimenez 6 36 Bingen 50:54
9 4809 Mark Westerfiled 5 48 Gaston 48:07
DNS 4802 Bill Salbador 56 Eugene 00:00

Junior 1/2/3/Open

Num Name Team Age City Time
1 503 Max Smith 14 Portland 49:45
2 502 Jaxon Williams 13 Issaqua 50:15
3 501 Liam Carmichael Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 12 Portland 54:25
4 500 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 15 Bend 00:00

Masters Open 50+

Num Name Team Lap Age City Time
1 2840 Michael Brown WebCyclery Racing 7 50 Bend 39:17
2 2802 John McCaffrey 7 56 Portland 39:21
3 2842 Dave Sjogren 7 54 Bend 39:27
4 2801 Rick Metz BicycleAttorney.com 7 53 Portland 40:05
5 2808 James Coats 7 57 Bend 40:51
6 2806 James Tervo Team S&M 7 51 Portland 40:53
7 2804 Lance Heppler Dialed Cycling Team 7 51 Vancouver 41:16
8 2805 Steve Glazer Planet PDX Cycling 7 50 Lake Oswego 42:06
9 2816 Mike Hamness 7 49 Vancouver 42:39
10 2807 John Hatfield Dialed Cycling Team 7 53 Portland 42:46
11 2841 Nicholas Leritz 7 50 Portland 42:56
12 2813 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 7 52 Corvallis 44:36
13 2812 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 7 54 Portland 45:12
14 2815 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 6 55 Portland 39:15
15 2809 Dave Torrance 6 51 Bend 43:18
16 2803 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 5 52 Portland 34:58
DNS 2811 Dean Maclean Planet PDX Cycling 51 Portland 00:00
DNS 2814 Greg Schmitt 49 Portland 00:00

Masters Open 60+

Num Name Team Lap Age City Time
1 2108 Jeff Otto 7 59 Beaverton 41:10
2 2103 Daniel Melkonian Rebound/Tireless Velo 6 61 Trout Lake 38:43
3 2112 Peter Spir 6 66 Lake oswego 39:24
4 2109 Walter Bianchini 6 62 Portland 39:48
5 2107 Mark Schwyhart Team S&M 6 68 PORTLAND 40:28
6 2104 Mark Hildebrandt 6 65 Tigard 42:55
7 2113 Brendan Quinlan 6 61 Beaverton 43:58
8 2102 Rick Gregory 6 68 Eugene 44:46
9 2110 Stefan Furst Dialed Cycling Team 5 64 Vancouver 32:53
10 2106 Darell Provencher Team Rose City 5 67 West Linn 39:10
11 2101 Brian Catterson 2 60 Portland 18:48
DNS 2105 Billy Thomas Deschutes Brewery 60 Bend 00:00
DNS 2111 Terry Mallon Team Finger 66 Mt hood pksl 00:00

Masters Open 70+

Num Name Team Lap Age City Time
1 2253 Steve Rearden 6 70 Portland 42:08
2 2251 Ron Strasser Team S&M 6 72 Portland 43:16
3 2254 Tom Heywood 5 74 Wenatchee 38:28
4 2255 Tad Hodgert Deschutes Brewery 5 75 Bend 40:22
5 2252 Edward Lanton 4 71 Portland 37:55
6 2250 Loren Russell 4 79 Corvallis 39:00

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 3902 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 57 Bend 43:59
2 3903 Laura Mullen Dialed Cycling Team 54 Portland 44:09
3 3901 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 49 Portland 45:57

Masters Women 60+

Num Name Team Lap Age City Time
1 3951 Lora Melkonian Team Finger 6 62 Trout Lake 46:28

Singlespeed Open

Num Name Team Lap Age City Time
1 6602 Gabriel Linn 7 44 Bend 42:02
2 6607 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 7 44 Forest Grove 42:33
3 6611 Adrian Bosch 7 44 Medford 42:48
4 6609 Bradford Smith 7 38 Portland 43:14
5 6606 Ryan Weaver 7 44 Portland 44:48
6 6618 Fred Mills 7 41 Bend 45:22
7 6615 Dustin Henderson Deschutes Brewery 7 43 46:15
8 6600 John Lin Swift Racing PDX 6 38 Portland 41:40
9 6614 Sal Collura 6 52 Corvallis 41:58
10 6605 Cesar Villegas Team 10 Barrel 6 30 Portland 44:34
11 6603 James Green Trusty Switchblade 6 50 Portland 46:01
12 6608 Ryan Morgan Trusty Switchblade 6 47 Portland 46:02
13 6610 Billy Holcomb 6 46 Portland 46:03
14 6601 Todd Young 6 32 Portland 46:22
15 6613 Billy Thomas 6 60 Bend 48:01
16 6612 Josue Jimenez 6 36 Bingen 49:11
17 6616 Zachary Holmes 2 33 Portland 49:11
18 6617 Anthony O'Dell 1 37 Bend 49:11
DNS 6604 Adam Vanarsdall 49 Portland 00:00

Singlespeed Women

Num Name Team Lap Age City Time
1 6450 Mielle Blomberg Team S&M 6 50 Portland 43:35
2 6451 Brittany Stover 6 47 Portland 48:45
3 6452 Flo Russell Marys Bicycle Club p/b Tacovore 4 70 Corvallis 48:30