Alpenrose Thursday Series

Portland, OR
May 8, 2008

Part of the Alpenrose Thursday Series

series

Updated April 29, 2009 at 10:48 AM

Category 3

Name Team Time
1 Jay Brown Portland Velo 04:20.28
2 Nathan Spear Half Fast Velo 04:21.78
3 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 04:27.55
4 Charles Warner Veloce Racing 04:29.22

Category 4

Name Team Time
1 David Cowperthwaite Team Oregon/Sunset Cycles 04:20.05
2 Dan Watson Gentle Lovers 04:27.99
3 Clint Culpepper Team Beer 04:33.95
4 Paul Kanz United Finance 04:43.17
5 Jason Kentner Beaverton Bicycle Club 04:45.47
6 Joseph Boquiren Portland Velo 04:48.16
7 Brian List Pacific Power Blue Sky 04:52.70

Category 5

Name Team Time
1 John Kim Beaverton Bicycle Club 04:21.99
2 Jacob Cummings 04:26.36
3 Tim Butler River City Bicycles 04:27.00
4 Daniel Mensher Gentle Lovers 04:27.23
5 Justin La Vigne Team Oregon/Sunset Cycles 04:27.53
6 Steve Schwaeber Veloce Racing 04:35.60
7 Sam Taylor United Finance 04:40.85
8 John Howe Team Beer 04:44.63

Junior Men

Name Team Time
1 Camden Morey ZteaM 03:43.04

Junior Women

Name Team Time
1 fiona graham Beaverton Bicycle Club 03:23.01

Masters

Name Team Time
1 Robert Huff Half Fast Velo 04:27.51
2 Patrick Hartigan United Finance 04:27.95
3 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 04:42.62

Masters 50+

Name Team Time
1 Darell Provencher Team Rose City 02:46.13
2 George Schreck United Finance 02:48.06
3 Paul Mautner Team Rose City 02:55.38
4 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 03:01.45
5 Gary Meinhardt Bike Central 03:07.95

Masters Women

Name Team Time
1 Meg Mautner Bike Central 03:24.09

Senior Men

Name Team Time
1 Seth Hosmer CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner 03:53.23
2 Per Bjesse Bike Central 03:54.04
3 Steven Beardsley Gentle Lovers 04:00.86
4 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 04:02.60
5 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club 04:10.78
6 jimmy lingwood Gregg's/Lemond 04:13.83
7 Daryl Hemenway Guinness Cycling Team 04:21.81
8 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club 04:30.51

Senior Women

Name Team Time
1 Miranda Moon Veloforma 04:22.32
2 Andrea Fisk Velo Bella 04:33.23
3 Anita Dilles Portland State University 04:44.92
4 Camille Hook Bike Central 04:46.40
5 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles 04:47.74
6 Emily Charbonneau Therapeutic Associates Cycling/GENR8 05:02.78
7 Amelia Bjesse-Puffin Bike Central 05:09.84

Women Category 4

Name Team Time
1 Kristin McCarthy 05:10.73
2 Marca Murphy Therapeutic Associates Cycling/GENR8 05:15.82