Gresham Crit

Gresham, OR
July 14, 2012

If you have questions or corrections, please email Scott Jones.

Updated July 17, 2012 at 3:20 PM

Category 3 Men

Num Name Team Age City
1 3077 Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling 21 Salem
2 4120 Alex Yale Ten Guys Named Alex 31 Portland
3 4600 Byron Breeden Guinness Cycling Team 36 Hood River
4 7307 John Hartnett CAPA-Soraz Racing 29 portland
5 5880 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 16 Portland
6 3048 Joel Crouch Ironclad Performance Wear 36 Portland
7 8025 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 15 Eugene
8 7325 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Beaverton
9 4232 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing 40 Keizer
10 3073 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 24 Portland
11 756 Antonio Castaneda CAPA-Soraz Racing 39 keizer
12 3003 Erik Bakker Ironclad Performance Wear 43 Portland
13 3089 Christopher Bright United Finance 45 Lake Oswego
14 779 Dave Dezellem Ironclad Performance Wear 42 Hillsboro
15 5338 Jeremy Russell bicycleattorney.com 30 Portland
16 4115 Eddie DeLisle CAPA-Soraz Racing 30 Portland
17 3496 Brent Casady 41 Portland
18 3008 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Sandy
19 373 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland

Category 4 Men

Num Name Team Age City
1 5373 Mark Porcella 34 Portland
2 4124 David McCasker Portland Velo 54 Portland
3 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 16 Vancouver
4 4192 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 50 Aloha
5 4358 Craig Broughton Guinness Cycling Team 37 Beaverton
6 4277 Josiah Zukowski 27 Portland
7 4143 Zach Rotstein West End Bikes/Specialized 22 Portland
8 5318 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 16 Portland
9 4220 Spencer Follen CAPA-Soraz Racing 26 portland
10 8011 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 16 Portland
11 4069 Richard Rosko 44 Portland
12 5533 Neil Friedrich 29 Portland
13 5050 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Happy Valley
14 7243 Erik Borghoff NuVision Cyclery 27 Portland
15 5235 Jerome Leedy 30 Battle Ground
16 4602 Nathan Etzel CAPA-Soraz Racing 25 Newberg

Category 4/5 Women

Num Name Team Age
1 7234 Athena Salvador 33
2 7110 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 24
3 7035 Vivian Satterfield Ruckus Test Team 27
4 7059 Allison Medellin Hammer Velo 33

Category 5 Men

Num Name Team Age City
1 5813 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One 25 Newport
2 5653 Andrew Thomas 25 Klamath
3 562 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend
4 5625 Jeff Crawford 28 Portland
5 5605 Jake Gartland 28 Hillsboro
6 5052 Dan Grabski Portland Velo 33 Portland
7 5910 Mark Mandigo Hammer Velo 44 Portland
8 8094 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club 13 Milwaukie
9 5742 Brian Hays 37 Portland
10 93 Ian fridell 37 Milwaukie
11 5187 Clark Henry Team Rose City 77 Portland
12 5768 Joe Shumate 57 Gresham

Junior 10-13

Num Name Team Age City
1 8094 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club 13 Milwaukie
2 1 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 12 Portland
3 8001 Owen Szwaya bicycleattorney.com 12 Portland

Junior 14-17

Num Name Age
1 5880 Kent Ross 16
2 5864 Dey Shaun Lee 17
3 5846 Noah Beggs 15

Masters 35+ 4/5

Num Name Team Age City
1 4169 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 47 Portland
2 4192 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 50 Aloha
3 4610 Craigan Usher 38 Portland
4 4124 David McCasker Portland Velo 54 Portland
5 2 Barry Bronmonger Union Bay Cycling 49 Snoqualmie Pass
6 4309 Simon Robins 39 Portland
7 5275 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 47 Portland
8 4084 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland
9 4069 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland
10 4126 David Thielen II Pacific Power Blue Sky 52 Vancouver
11 699 Gordy bolstad Bikesale.com 59 Snohamish
12 4183 Tom Dempsey Harder Cycling 46 Portland
13 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 50 Hillsboro
14 4180 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland
15 5368 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 portland
16 4090 James Webb Beaverton Bicycle Club 46 Portland
17 4296 Bob Jacobs bicycleattorney.com 46 Portland

Masters 40+ 3/4

Num Name Team Age City
1 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com 41 Lake Oswego
2 632 Mike Stockton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Salem
3 953 John Prosser Pacific Power Blue Sky 45 Hillsboro
4 3008 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Sandy
5 7324 Rick Metz bicycleattorney.com 44 Portland
6 7325 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Beaverton
7 3496 Brent Casady 41 Portland
8 375 Thomas Morgan bicycleattorney.com 44 The Dalles
9 1313 Richard Desmond Evolution Racing Team 53 Portland
10 4058 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 45 Portland
11 779 Dave Dezellem Ironclad Performance Wear 42 Hillsboro
12 4412 John Porter Bellovaci United 41 Portland
13 713 Joseph Boquiren 46 Portland
14 364 Roger Lloyd 1 Error 42 Portland
15 3089 Christopher Bright United Finance 45 Lake Oswego
16 362 Jeff Tedder Hammer Velo 52 Portland
17 3035 Casey Davidson bicycleattorney.com 42 Portland
18 3016 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland
19 532 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 59 La Center
20 799 Greg Estes Hammer Velo 56 Portland
21 666 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear 41 Portland
22 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland
23 7316 Greg Russell NoMads Bicycle Racing Team 44 Portland

Senior Men

Num Name Team Age City Notes
1 727 Eric Sheagley Veloce Racing powered by Smith & Nephew 40 Portland
2 907 Hamilton Christopher Rapha Racing NW 42 Portland
3 101 Joshua Liberles HPC/RPM Mortgage 39 Portland
4 110 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland
5 170 Marcel J Delisser Hagens-Berman LLP Cycling 22 Portland
6 977 Clint Culpepper 32 Portland
7 976 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 46 Lake Oswego
8 992 Mike Henry bicycleattorney.com 47 Damascus
9 925 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 34 portland
10 910 Thomas Cody Rapha Racing NW 43 portland
11 798 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 30 PORTLAND
12 337 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing 25 Vancouver
13 979 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland
14 973 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
15 778 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Tigard
16 975 Omer Kem 30 Salem
17 970 Brad Gebhard BMC/Cynergy/Big Orange 48 Portland
18 3076 Zachary Utz Ruckus Test Team 28 Portland
19 4115 Eddie DeLisle CAPA-Soraz Racing 30 Portland
20 693 Michael Palmer Veloce Racing powered by Smith & Nephew 26 Portland
21 3037 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage 35 Lake Oswego
22 111 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
23 814 Steve Schwaeber Veloce Racing powered by Smith & Nephew 43 portland
24 999 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 29 Salem
25 7307 John Hartnett CAPA-Soraz Racing 29 portland
26 3 Robert Campbell Olympia Orthodics 42 Olympia
27 15 Steve Wright Veloce Racing powered by Smith & Nephew 45 Portland
28 978 Brian Engelhard Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 West Linn
29 1313 Richard Desmond Evolution Racing Team 53 Portland
30 766 Andrew Utz Gentle Lovers 30 Portland
31 5 Patrizio Newell Team Wooly Mammoth 34 Portland
32 15 Steve Wright Veloce Racing powered by Smith & Nephew 45 Portland
33 989 tom ghilarducci bicycleattorney.com 44 Portland
DQ 157 Sam Schartz Hutch's-Co-Motion 36 Eugene DQ - Dangerous Riding

Senior Women

Num Name Team Age City
1 4 Jessica Sterner Team Rep 28 Coeur d'Alene
2 448 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 32 Portland
3 255 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 38 Portland
4 214 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland
5 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Milwaukie