OBRA RR Championships Day 2

Salem, OR
June 16, 2012

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated June 17, 2012 at 5:21 PM

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City
1 5849 Ben Clark Beaverton Bicycle Club 12 Portland
2 17 Nathanael Hart Hapi-Go!
3 15 Kyler Ervin Capitol Velo

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City
1 8016 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 14 Portland
2 5331 Cameron Beard Bend Endurance Academy 14 Bend
3 8094 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club
4 8023 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard
5 8003 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 13 Portland
6 5199 Aaron King Capitol Velo 13 Salem

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City
1 8025 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 15 Eugene
2 8012 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes 16 Bend
3 5880 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 16 Portland
4 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 16 Vancouver
5 8010 Dawson Stallings Bend Endurance Academy 16 Bend
6 5318 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 16 Portland
7 4157 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme 15 Portland
8 8011 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 16 Portland
9 5386 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 16 Eugene
10 5330 Riley McCammon Beaverton Bicycle Club 16 Happy Valley
11 5846 Noah Beggs Word-RCB by Cyclisme 15 Portland
12 5395 Gus Elder Life Cycle Racing Team 15 Eugene
13 8005 Alex Valls Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 15 Portland
14 5668 austin Dube Hutch's-Co-Motion 16 Eugene

Junior Men 17-18

Num Name Team City
1 5863 Christopher McKinnon West End Bikes/Specialized Vancouver
2 5677 Dylan Howlett Salem

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City
1 8021 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 11 Tigard
5

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City
1 7079 Kristina Owen Capitol Velo 14 Salem

Junior Women 15-16

Num Name Team City
1 8006 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club Tigard
2 7143 Susannah Hart Hapi-Go! Washougal

Masters 30-39

Num Name Team Age City
1 3004 Kyle Brown Team Western Bike Works 35 Portland
2 986 luke demoe Hutch's-Co-Motion 33 Eugene
3 4120 Alex Yale Ten Guys Named Alex 31 Portland
4 154 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 35 Hillsboro
5 5338 Jeremy Russell bicycleattorney.com 30 Portland
6 659 Billy Truelove SLOCUM Race Team eugene
7 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland
8 5044 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland
9 990 Sage Freeman Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Salem
10 3079 Jeffrey Pollock Portland Velo 37 Portland
11 680 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 38 Corvallis
12 114 Nick Skenzick Hutch's-Co-Motion 33 Eugene
13 3464 Calon Russell Bridgetown Velo 34 Portland
14 4115 Eddie DeLisle CAPA-Soraz Racing 30 Portland
15 756 Antonio Castaneda CAPA-Soraz Racing 39 keizer
16 5943 Peter Blenkiron 35 Portland
17 3037 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage 35 Lake Oswego
18 704 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 35 Eugene
DNF 307 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 37 Aurora
DNF 733 Devin Zoller Portland Bicycle Studio 30 Portland

Masters Men 40-49

Num Name Team Age City
1 191 Andrew Sargent Evolution Racing Team 42 Bend
2 981 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 43 Eugene
3 189 christian tresser Evolution Racing Team 45 Portland
4 197 Dave Campbell Hutch's-Co-Motion 44 Newport
5 808 Tim Butler Evolution Racing Team 46 Portland
6 632 Mike Stockton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Salem
7 892 John Browning Evolution Racing Team 45 Portland
8 778 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Tigard
9 4283 Dan Shepherd Team Cycle Sport 44 Ashland
10 134 Eddie French Guinness Cycling Team 45 Portland
11 580 Scott Goldstein Michelob Ultra 46 Eugene
12 4235 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 Wilsonville
13 5620 CJ Johnson Team Cycle Sport 40 Ashland
14 145 Matthew Slater Evolution Racing Team 48 Portland
15 4232 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing 40 Keizer
16 635 jared Roy Portland Bicycle Studio 43 Portland
17 679 Stephen Kocher Life Cycle Racing Team 41 Eugene
18 976 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 46 Lake Oswego
DNF 4182 Erik Spillman Portland Velo 47 Portland
DNF 4175 Tim Turk Land Shark 45 ashland
DNF 3401 Larry Jackson Rolf Prima
DNF 3020 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Hillsboro
DNF 869 Chris Kovash Land Shark 49 Ashland
DNF 814 Steve Schwaeber Veloce Racing powered by Smith & Nephew 43 portland
DNF 813 Sal Collura SLOCUM Race Team 43 Camp Adair
DNF 727 Eric Sheagley Veloce Racing powered by Smith & Nephew 40 Portland
DNF 374 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot 45 Portland
DNF 178 Daniel Quirk Veloce Racing powered by Smith & Nephew 43 Portland
DNF 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling 41 Lake Oswego
DNF 5002 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 40 Bend
DNF 3097 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend
DNF 4099 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland
DNF 340 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 SALEM
DNF 4574 Ben Johnson Portland Velo 41 Portland
DNF 5055 John Hatfield 44 Portland

Masters Men 50-59

Num Name Team Age City
1 828 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes 52 Bend
2 742 Kerry Farrell Wheelsport 52 Federal Way
3 3130 Luis Valls Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 55 Portland
4 7336 John Slawta Land Shark 51 Talent
5 3061 Casey Patton 55 Portland
6 3027 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental/Lowes 53 Bend
7 920 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 52 Bend
8 614 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 57 Portland
9 1313 Richard Desmond Evolution Racing Team 53 Portland
10 723 Dan Vrijmoet SLOCUM Race Team 53 Eugene
11 361 Jim Pennington Team S+M 58 Hood River
12 4106 Dave Faust Team Rose City 56 Portland
13 4185 Rick Upton Team Western Bike Works 52 Portland
14 4107 Gregory Hartman Team Rose City 59 Hillsboro
15 4357 Dave Bale Capitol Velo 57 Salem
16 4279 jamie cobb Portland Velo 58 Newberg
17 20 Alan Ott Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 55 Eugene
18 5073 Scott Kelly Portland Velo 55 Portland
19 315 Clint Ebert bicycleattorney.com 53 Forest Grove
20 4414 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend
21 155 Ivan Meadors United Finance 53 Hillsboro
22 22 Dave Ledig Hawaii Cycling Team 56 Bandon
23 19 Brent Seidler Capitol Velo 57 Salem
24 384 Mike Adams United Finance 58 Tualatin
25 3024 James Wellignton Hutch's Bend 53 Bend
26 4417 Mitch Gold Portland Velo 51 Portland
27 5093 John Henry Maurice RAO/Imperial River Racing 57 Keizer
28 4040 Chuck Kenlan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend
DNF 4267 Alan Ott Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 55 Eugene
DNF 346 Craig Beavers Capitol Velo 54 WOODBURN
DNF 542 David Jackson Hutch's-Co-Motion 59 Portland
DNF 732 Steve Yenne Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 56 Salem
DNF 596 John OBrien Evolution Racing Team 53 Ridgefield

Masters Men 60-69

Num Name Team Age City
1 358 Jeff Buck Team Rose City 60 North Plains
2 3068 Terry Brown 63 Portland
3 4146 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 62 Corvallis
4 322 Del Scharffenberg NoMads Bicycle Racing Team 67 Milwaukie
5 21 Russell Morton 60 Eugene
6 4067 Tim Rich Team Rose City 60 Gresham
7 5129 Ken Rodgers Bicycleway.com 61 Eugene
8 4396 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 63 Bend
DNF 4332 Jeff Golden Hutch's/Bend Dental/Lowes 61 portland
DNF 303 Ted Forgeron Team Rose City 60 Beaverton
DNF 5669 Garth McKay 63 Eugene
DNF 527 Leslie Lunas Hutch's-Co-Motion 63 Eugene
DNF 7331 Mark Nurre Capitol Velo 60 Salem
DNS 533 Bob Raker 61 Vancouver

Masters Men 70+

Num Name Team Age City
1 5187 Clark Henry Team Rose City 77 77.0

Sr Men

Num Name Team Age City
1 26 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
2 876 Paul Bourcier Veloce Racing powered by Smith & Nephew 44 Eugene
3 24 Roger Worthington Indie Hops
4 5958 David Robinson 29 Bend
5 25 Austin Arguello Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
6 712 Ryan Miller Lake Washington Velo 21 Corvallis
7 141 Galen Mittermann HPC/RPM Mortgage 32 Milwaukie
8 7305 Peter Buco The Mark McConnell and Joe Shackleton Fan Club 25 Portland
9 337 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing 25 Vancouver
10 101 Joshua Liberles HPC/RPM Mortgage 39 Portland
11 382 Kyle Medlin CAPA-Soraz Racing 25 Astoria
12 331 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club 23 Eugene
13 128 Mathew Braun 39 Portland
14 196 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland
15 980 ryan liverman Veloce Racing powered by Smith & Nephew 34 Eugene
16 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
17 367 Greg Tyler 38 Portland
18 175 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 58 The Dalles
19 925 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 34 portland
20 831 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
21 904 Garrett McAllister Canyon Bicycles Racing Team 27 Bend
22 979 William Laubernds Ten Guys Named Alex 28 Portland
DNF 111 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
DNF 117 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 36 Portland
DNF 122 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 38 Hood River
DNF 169 Aaron Sander Cyclepath Racing 38 Vancouver
DNF 658 David Kuhns HPC/RPM Mortgage
DNF 693 Michael Palmer Veloce Racing powered by Smith & Nephew 26 Portland
DNF 798 Erik Hofland Artisan Family Racing 30 PORTLAND
DNF 800 Ryan Carlson Cyclepath Racing 37 Portland
DNF 842 David Muecke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Salem
DNF 850 Brandt Hueser 38 Portland
DNF 882 Michael Benno Veloce Racing powered by Smith & Nephew 44 Portland
DNF 907 Hamilton Christopher Rapha Racing NW 42 Portland
DNF 973 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
DNF 7340 Graham Kelley Veloce Racing powered by Smith & Nephew 23 Eugene
DNF 8025 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 15 Eugene

Women Masters 30-39

Num Name Team Age City
1 7388 Danielle Curran Popolollies 33 Eugene

Women Masters 40-49

Num Name Team Age City
1 292 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 41 Sherwood
2 490 Jenny Slawta Land Shark 48 Talent
3 673 Kathryn Bork Poplollies 46 Eugene
4 415 Melanie Clark Beaverton Bicycle Club 47 Portland

Women Masters 50-59

Num Name Team Age City
1 227 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing 52 Seattle
2 7077 Kitt Pratt 1 Error 63 Happy Valley
3 18 Tara Pemberton Poplollies 51 Eugene
4 617 mary ross Multnomah Athletic Club 54 Portland
5 273 Renata Hahn Team Rose City 52 Portland
6 7008 Kim Frank Life Cycle Racing Team 53 Eugene
7 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 57 Corvallis
8 7373 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 55 Portland
9 16 Julie James 54 Eugene
10 7043 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 51 Corvallis