OUCH

Corbett, OR
August 5, 2012

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Clydesdale

Num Name Team Time
1 3071 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 1:16:12
2 5881 Mark Campillo 1:33:19
3 5814 Thomas Orth Beaverton Bicycle Club 1:40:51

Junior Boys 10-12

Num Name Team Time
1 57 Ben Clark Beaverton Bicycle Club 1:31:36

Junior Boys 13-14

Num Name Team Time
1 8094 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club 1:18:07
2 8003 Adam Valls 1:18:56
3 8023 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 1:22:46

Junior Boys 15-16

Num Name Team Time
1 5318 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 1:09:21
2 5330 Riley McCammon Beaverton Bicycle Club 1:11:51
3 8011 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 1:12:41
4 8005 Alex Valls 1:27:29

Junior Girls 10-12

Num Name Team Time
1 8021 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 2:06:09

Masters Men 35-39

Num Name Team Time
1 4217 Shawn Rader Team Western Bike Works 1:03:26
2 92 Ruben Markstrom River City Bicycles 1:08:16
3 425 Jason Pinkerton 1:08:37
4 4012 Jeff Brock Existential Velo 1:10:00
5 3075 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 1:10:41
6 49 Chris Davis 1:22:33
7 48 Matt Solhjem 1:25:34

Masters Men 40-44

Num Name Team Time
1 4372 Brad Ryhlick Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 1:07:30.00
2 4462 Brett Donis 1:08:23.00
3 4099 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:11:36.00
4 412 jeff Marsh 1:12:15.17
5 5787 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 1:12:15.64
6 45 Thomas Moritz 1:12:54.00
7 751 Joss Moore Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 1:13:40.00
8 951 Montgomery Hill Beaverton Bicycle Club 1:15:35.00
9 46 Randall Dollens 1:16:08.00
10 578 Yuji Sumimoto 1:17:56.00
11 47 Anthony O'Donnell 1:18:28.00
12 5814 Thomas Orth Beaverton Bicycle Club 1:40:51.00

Masters Men 45-49

Num Name Team Time
1 808 Tim Butler Evolution Racing Team 1:02:22
2 316 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 1:05:18
3 3430 Tom Hill Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 1:08:18
4 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:08:26
5 4312 stephen Holmes Team Western Bike Works 1:10:17
6 597 Hugh Potter 1:13:02
7 953 John Prosser Pacific Power Blue Sky 1:13:53
8 4035 Patrick Hultgren 1:14:01
9 3007 Nick Blacklock Team Western Bike Works 1:14:05
10 4289 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 1:19:36
11 4138 Guy Polson 1:20:25
12 4090 James Webb Beaverton Bicycle Club 1:23:21
13 44 Mike Murphy CCR 1:28:07

Masters Men 50-54

Num Name Team Time
1 119 Mick Walsh RAO/Imperial River Racing 1:06:06
2 5059 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 1:08:57
3 4244 John Kenney Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 1:10:01
4 5049 Dan Gilden 1:11:03
5 518 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1:11:08
6 5012 Mark Bradley 1:12:27
7 4185 Rick Upton Team Western Bike Works 1:14:08
8 3404 Kurt Robinson Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 1:14:41
9 3033 Thane Jennings Sunnyside Sports 1:20:49
10 43 mark kuechel 1:21:32
11 561 Paul Mautner Team Rose City 1:23:24
12 4104 Chuck Woosley United Finance 1:26:50
13 5881 Mark Campillo 1:33:19

Masters Men 55-59

Num Name Team Time
1 175 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 0:59:33
2 3130 Luis Valls Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 1:07:26
3 5005 Ray Anderson 1:12:26
4 4048 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 1:12:28
5 4107 Gregory Hartman Team Rose City 1:12:48
6 707 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer 1:14:44
7 5689 Kim Neve 1:19:32
8 4524 Michael Knapp 1:21:47
9 4194 Russ Patterson Portland Velo 1:22:13
10 4106 Dave Faust Team Rose City 1:35:18
11 5093 John Henry Maurice RAO/Imperial River Racing 1:43:52
DNS 752 Sid Noyes Davis Bike Club Race Team

Masters Men 60+

Num Name Team Time
1 4332 Jeff Golden Hutch's/Bend Dental/Lowes 1:07:04
2 4091 Tom Webb Team Rose City 1:11:01
3 358 Jeff Buck Team Rose City 1:13:25
4 4333 Richard Daifuku Emerald City Cycling Club 1:15:38
5 755 Lance Brigman Team Western Bike Works 1:16:43
6 5825 David Stabler 1:17:00
7 4067 Tim Rich Team Rose City 1:17:40
8 5727 Bob Daugherty Portland Wheelmen 1:19:54
9 5140 Vincent Sikorski WebCyclery.com 1:20:39
10 5598 Tom Andersen 1:20:41
11 4153 Roger Nelson Team Western Bike Works 1:21:34
12 4109 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 1:21:50
13 5155 Einar Traa Portland Velo 1:32:19
14 4523 Martin Stabler 1:34:13
15 5417 Bill Nicolai Hammer Nutrition 1:34:29
16 5070 Malcolm Johnson Portland Velo 1:38:19

Masters Women 30-34

Num Name Time
1 7112 Jennifer Leonard 1:34:52

Masters Women 40-44

Num Name Team Time
1 40 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates 1:13:18

Masters Women 45-49

Num Name Team Time
1 415 Melanie Clark Beaverton Bicycle Club 1:24:32
2 7185 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 1:31:25

Masters Women 50-54

Num Name Team Time
1 227 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing 1:14:23
2 273 Renata Hahn Team Rose City 1:31:12
3 7064 Constance White Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 1:45:45
DNS 7373 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training

Masters Women 60+

Num Name Team Time
1 7111 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 1:41:05
2 7030 Kathleen Richardson 2:02:09

Men Category 1/2

Num Name Team Time
1 694 Matthew Karre River City Bicycles 0:58:07
2 712 Ryan Miller Hagens-Berman LLP Cycling 1:00:00
3 3079 Jeffrey Pollock Portland Velo 1:00:42
4 800 Ryan Carlson Cyclepath Racing 1:01:38
5 7332 Timothy Lang Trailhead Coffee Roasters 1:01:45
6 101 Joshua Liberles HPC/RPM Mortgage 1:02:25
7 54 Brandon Smith Austin Bikes 1:03:11
8 178 Daniel Quirk Veloce Racing powered by Smith & Nephew 1:04:30
9 987 Alex Telitsine FareStart 1:05:26
10 935 Mark Gyulafia River City Bicycles 1:06:39
11 747 Scott Powell Veloce Racing powered by Smith & Nephew 1:07:17
12 128 Mathew Braun Team Audi 1:12:36

Men Category 3

Num Name Team Time
1 749 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates 1:01:45
2 7302 David Masuda Team Western Bike Works 1:04:42
3 7312 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 1:07:36
4 4349 TORY KNAUS TORY KNAUS 1:08:18
5 7319 Michael Wise Veloce Racing powered by Smith & Nephew 1:11:47
6 3071 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 1:16:12

Men Category 4

Num Name Team Time
1 5040 Rogier Ducloo Pacific Power Blue Sky 1:05:22
2 4268 Joe Tysoe 1:06:34
3 5044 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:08:43
4 5822 Nick Gilbert 1:09:04
5 4053 Eric McMurtry Bellovaci United 1:09:36
6 4607 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:13:26
7 5688 John Williams Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 1:14:28
8 5082 Andrew LaVeine 1:15:19
9 4074 kevin short loco moco 1:16:57
10 4290 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 1:17:10
11 5368 Jorge Kaufmann 1:21:23
12 4285 Brian Hansen Red Lizard 1:22:48
13 5143 Gerard Smith Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 1:30:55
DNF 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club

Men Category 5

Num Name Team Time
1 5419 Ken Reed Green Submarine Records 1:02:34
2 55 David Tarries Portland Velo 1:04:08
3 5705 Scott Kocher 1:05:59
4 5423 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 1:06:03
5 551 Will Hawkins 1:08:36
6 5103 Joshua Mitchell 1:08:54
7 5556 Todd Arnold 1:13:01
8 4475 william welch 1:14:00
9 5171 Tom Simonson 1:14:06
10 56 Michael Elser 1:14:07
11 5581 Brett Kelver 1:14:14
12 53 Cory Duncan 1:15:56
13 587 Connor Donahue 1:16:11
14 52 John Abcarius 1:16:30
15 429 Scott Grinsell 1:17:54
16 5243 Stephen Salter 1:19:13
17 5029 Michael Cole 1:20:02
18 428 Maxwell Merkle Team Moustache 1:21:00
19 50 Darrell Roberts Team Mosier 1:22:19
20 51 Choon Leong 1:22:22
21 5141 Ron Silverman 1:22:48
22 4522 Lance Caldwell 1:24:29
23 98 Jason Schuman 1:25:01
24 72 David Scott 1:28:38
25 505 John Prada John Prada 1:28:46
26 26 James Thompson 1:43:44
DNF 5475 Michael Graham

Tandem

Num Name Time
1 785 John/Margareta Cacabelos/Germeaux 1:12:50

Women Category 1/2

Num Name Team Time
1 385 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1:08:00
2 534 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 1:12:28

Women Category 3

Num Name Team Time
1 7042 Laura Trace 1:15:44
2 42 Eloise Zimbelman Team Salmon Cyclery 1:20:42

Women Category 4

Num Name Team Time
1 7169 Heather Daniel 1:15:40
2 7225 Adrienne Fischl Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 1:19:27
3 7031 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 1:21:46
4 41 Johanna Zimbelman 1:25:49
5 817 Kristy Huffman Portland Velo 1:27:47
6 7081 Tiffonie Carroll 1:30:02
7 58 Jenny Nicole Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 1:31:35
8 7126 Valerie Favre-Bonvin 1:35:53