Tuesday PIR

Portland, OR
May 14, 2013

Part of the Tuesday PIR

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated May 29, 2013 at 12:55 PM

Category 1/2/3

Num Name Team Points Notes
1 733 Joseph Dengel Gentle Lovers 19
2 109 Steven Beardsley Gentle Lovers 15
3 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 12
4 777 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 11
5 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 7
6 649 Curtis Bergquist Bike Central 6
7 703 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling 5
8 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling 4
9 83 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
10 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
11 105 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2
12 194 Thomas Cody Dark Horse 1
13 118 Mark Ginsberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
14 189 Chris Hamilton Dark Horse
15 3048 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
16 696 Denny Rowe III Vertebrata Chiropractic Cycling
17 976 Mark Crawford Ironclad/Yakima
18 823 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
19 726 Dennis Hahn Planet X p/b On One
20 576 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
21 652 Rob Thompson Ironclad/Yakima
22 787 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
23 3057 Anthony ONeal
24 811 Bob Grummel Rapha Racing NW
25 827 John Leonard VC Roger
26 655 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
27 810 Joshua Creem Cyclosportif
28 3114 Kevin Drake Portland Bicycle Studio
29 3051 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters
30 3045 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling
31 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
32 3047 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA
33 800 John Grochau Rapha Racing NW
34 9 Jon Stierwalt
35 841 Jonathan Irick Rapha Racing NW
36 3089 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles
37 735 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling
38 3127 Joshua LeBus Bridgetown Velo
39 764 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
40 185 Timothy Lang HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
41 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club
42 805 tom ghilarducci bicycleattorney.com
43 506 Luis Valls Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
44 4124 David McCasker Portland Velo Racing Team
45 678 Evan Siroky Guinness Cycling Team
46 162 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling
47 4405 Crossett Freilinger
48 743 jimmy lingwood Gentle Lovers
49 322 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling
50 531 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling
51 5581 David Chipchase
52 892 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles
53 716 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
54 859 Michael Gallagher Breadwinner Cycles
55 3006 Byron Breeden Guinness Cycling Team
56 844 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters
57 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
58 3110 Robert Carver Ironclad/Yakima
59 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling
60 708 Marcel J Delisser Full Circle Cycling Powered by PureGear
61 856 Chris Wright Rapha Racing NW
62 9039 Keegan O'Neill Trailhead Coffee Roasters
63 786 Peter Hagerty Dark Horse
64 3046 Michael Wise Dark Horse
65 3100 Bret Berner River City Bicycles
66 3016 Alexander Clemens Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
67 3118 Casey Patton
68 5260 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling
69 825 William Santana
70 134 not on registration
71 3064 Steve Wright Dark Horse
72 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles
73 728 Al Van Noy Rapha Racing NW
74 502 Joe Santos Cyclepath Racing
75 3003 Erik Bakker Ironclad/Yakima
76 344 Dave Dezellem Ironclad/Yakima
77 685 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling
78 244 Norrene Godfrey Rubicon
79 633 Mike Selinger Trailhead Coffee Roasters
80 730 John Walrod Rapha/River City Bicycles
81 ?20 Number on wrong side
82 3113 Joel Crouch Ironclad/Yakima
83 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
84 151 Jeff Mitchem VC Roger
85 751 Brandt Hueser
86 172 Yann Blindert Isabel
87 578 Ben Johnson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
88 979 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
89 643 Chauncey Curl Cyclepath Racing
90 4590 Marc Riera Gentle Lovers
91 804 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
92 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling
93 x36 Number unreadable
94 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
95 58 Ryan Weaver #LocalHotShots
96 640 Richard Potestio Rapha Racing NW
97 834 David Klipper Guinness Cycling Team
98 158 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
99 801 Ryan Jarrell HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
100 501 Scott Willson Gentle Lovers

Category 3/4

Num Name Team Points Notes
1 4156 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 15
2 714 Joe Martin Ironclad/Yakima 15
3 309 Brian Austin bicycleattorney.com 13
4 5397 Andrew Marges Hammer Velo 8
5 507 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
6 4126 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio 6
7 3001 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 6
8 4076 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 5
9 5177 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
10 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 3
11 551 Michael Squire Michael Squire 3
12 378 Andrew Hayes Rogue / Mt. View Cycles 1
13 3021 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 1
14 586 Jerrol Lackey West End Bikes/Specialized
15 4070 Sam Shiffman Portland Velo Racing Team
16 4143 Erik Borghoff Trusty Switchblade
17 4136 Neill Campbell Classic Cycling/Dolce Vita
18 4113 Sean Kellogg Ruckus Test Team
19 3023 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles Noit on registration ? Lap down
20 682 Larry Hiday Ironclad/Yakima
21 3061 Ryan Smith Ironclad/Yakima
22 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
23 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club
24 4193 Jim Hinkley EBS Inc
25 799 Greg Estes Hammer Velo
26 9005 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development
27 5710 Julian Hagger
28 4077 Johnathan White Portland Velo Racing Team
29 4048 Michael Cole Unattached
30 4256 Jonathan Lyons Pending
31 5161 Ryan Morgan Trailhead Coffee Roasters
32 5217 Adam Tate Guinness Cycling Team
33 335 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing x
34 4081 Jimmy Candelaria Hammer Velo
35 123 Mike Murray Bike Central
36 7132 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club
37 3067 Bryant Howard
38 4135 Stephen Pechtol Trailhead Coffee Roasters
39 4060 James Webb Beaverton Bicycle Club
40 252 Lori Brault
41 4190 John W Siwinski
42 4436 douglas sproston Trusty Switchblade
43 7052 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
44 549 Richard Fattic Ruckus Test Team
45 317 Steve Swanson
46 405 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
47 4260 Will Hahn
48 521 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
49 4198 Dave Groner
50 413 Ben Chinburg Flahute Racing p/b Trailhead Coffee Roasters
51 4104 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
52 4424 Matt Cline bicycleattorney.com
53 7104 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima
54 3055
55 510 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles
56 3066 Nathan Pesacreta
57 4444 Jordan Staples Guinness Cycling Team
58 4120 Ryan Hieb 3 minus 1 lap

Category 4/5

Num Name Team Points Notes
1 5509 Marcus Guilfoyle Portland Velo Racing Team 15
2 9020 Eben Horacek PDX Devo Junior Cycling 12
3 8015 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club 10
4 9006 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 8
5 473 Derek Swanson 7
6 8012 Jonathan Howland PDX Devo Junior Cycling 6
7 5717 louis liu 6
8 5664 Marek Litinsky Beaverton Bicycle Club 5 Cell phone use during a race is prohibited
9 4093 Mike Emerson Capitol Velo 3
10 5534 Jake Szymanski Freewheel Bike 3
11 5570 David McDonald Camas Bike and Sport 2
12 5037 Josh Anderson 1
13 9004 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club
14 5640 Randall Fransen
15 29 Alec Hamilton
16 241 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
17 5494 Dennis Starkey Camas Bike and Sport
18 5436 Charlie Marchetti Flynn
19 4108 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair
20 442 Mike Cowden Tsunami
21 4203 Ted Mann
22 4408 Matt Gilman Team S+M
23 5158 Rod Mitchell
24 5721 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
25 5644 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
26 4103 Gerard Smith Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
27 5391 Joe Kim Camas Bike and Sport
28 4187 Troy Cross
29 5462 Gerardo Perez
30 5 Jeremiah Hartley
31 19 Nathan Hobson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
32 577 Jason Hobson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
33 5736 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
34 5588 Ben Chechelnitskiy
35 9008 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway
36 4074 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway
37 4084 Jon Ragsdale Rubicon

Category 5

Num Name Team Points
1 9029 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 15
2 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 12
3 5587 joshua may Monkey Wrench Bicycle Club 10
4 5052 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 8
5 5228 Tim White Word-RCB by Cyclisme 7
6 4365 Geoff Rinella Planet X p/b On One 6
7 5361 Kevin Jacobs 5
8 8001 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club 4
9 5657 Conor Fitzgerald 3
10 5056 Rob Burton Planet X p/b On One 2
11 5209 Darren Smith Rubicon
12 5511 Kyle Hunter
13 5268 Tom Kelly Planet X p/b On One
14 5238 Dirk Alenduff Beaverton Bicycle Club
15 7073 Vicky Hanson Trailhead Coffee Roasters
16 5589 David Paul

Junior A

Num Name Team Points
1 5674 conner nelson PDX Devo Junior Cycling 15
2 5584 Jeffrey Burgin 12
3 9033 Alex White Word-RCB by Cyclisme 10
4 8007 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 8
5 8001 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club 7
6 5579 Torrien Bruce Word-RCB by Cyclisme 6
7 5737 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 5

Junior B

Num Name Team Points
1 5496 Kalen Beggs PDX Devo Junior Cycling 15
2 9036 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12
3 33 Colin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10
4 8010 Taguen Smith PDX Devo Junior Cycling 8
5 9031 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 7
6 5496 Kalen Beggs PDX Devo Junior Cycling 6