Monday PIR

Portland, OR
July 1, 2013

Part of the Monday PIR

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated July 1, 2013 at 9:26 PM

Masters 1/2/3

Num Name Team Points Notes
1 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 17
2 755 Jason Riffle HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 13
3 390 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 10
4 840 Robin Wessel HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 9
5 134 Eddie French Guinness Cycling Team 7
6 652 Rob Thompson Ironclad/Yakima 6
7 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 6
8 672 Mitch Denham FASTER Performance Center 5
9 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 4
10 748 john mitchem West End Bikes/Specialized 3
11 72 Ryan Weaver River City Bicycles 3 Number on wrong side\
12 730 John Walrod Rapha/River City Bicycles 3
13 3023 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles 2
14 173 Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling 2
15 634 Sean Thielen HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2
16 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 2
17 639 Michael Medina Hapi-Go!
18 976 Mark Crawford Ironclad/Yakima
19 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
20 3046 Michael Wise Dark Horse
21 576 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
22 3139 Christopher Connelly
23 118 Mark Ginsberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
24 550 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo
25 734 Tom James bicycleattorney.com
26 123 Mike Murray Bike Central
27 647 Dan Shepherd Team Cycle Sport
28 691 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot
29 823 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
30 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team blocked
31 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
32 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com
33 189 Chris Hamilton Dark Horse
34 837 Craig Bartholomaus
35 321 David Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
36 3100 Bret Berner River City Bicycles
37 344 Dave Dezellem Ironclad/Yakima
38 732 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
39 3003 Erik Bakker Ironclad/Yakima
40 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
41 704 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
42 520 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
43 3055 David Godfrey Rubicon
44 3113 Joel Crouch Ironclad/Yakima
45 799 Greg Estes Hammer Velo
46 590 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio
47 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF 773 William Zale West End Bikes/Specialized
DNF 713 Joseph Boquiren
DNF 619 James Randall HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
DNF 720 Joel Zauner Not on registration

Masters 4/5

Num Name Team Points Notes
1 432 Colin Rowan Corner Cycle 19
2 4128 Joel McCarthy River City Bicycles 18
3 4144 Rick Boston Bellovaci United 13
4 5324 Brian Lynch Dr Will Bar 10
5 4032 David Thielen II Dr Will Bar 7
6 4266 Craig Broughton Guinness Cycling Team 6
7 5184 Sean Rees Cyclepath Racing 6
8 5708 sean galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
9 4190 John W Siwinski 3
10 5377 Darren Ferris Hammer Velo 2
11 4050 Jonathan Polonsky Plaid Pantry
12 5596 Todd Davis
13 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
14 5697 Scott Heinz
15 4365 Geoff Rinella Planet X p/b On One
16 5158 Rod Mitchell
17 5532 Tim Smith sleeveless
18 5605 Brian Hays Planet X p/b On One
19 5117 Mark Jensen Planet X p/b On One
20 5723 Tim Stalsberg Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
21 5583 Russell Mantifel Lucky 13
22 68 Andy Casebeer
23 4252 Andrew Burns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
24 430 John Porter Bellovaci United
25 4116 Eddie Wang River City Bicycles 2
26 5284 Scott Trautman Camas Bike and Sport
27 4210 Jason Bietz
28 4121 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF 4224 David Lever

Novice

Num Name Team Points Notes
1 5766 Aaron Kravitz 15 Number placed incorrectly
2 5268 Tom Kelly Planet X p/b On One 12
3 69 Ferra Wahyuni 10
4 5732 John Prada John Prada 8
5 5703 Joseph Cooney Planet X p/b On One 7
6 7223 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 6
7 48 Cara Van Gorder Rusty Switchblades 5
8 5406 Thomas Ring 4
9 70 Erika Miranda Rusty Switchblades 3
10 7181 Erin Lolich 2
11 8060 Brianne Northcutt
12 7200 Erica Rinella
13 5592 Lawrence Becker
14 7073 Vicky Hanson Trailhead Coffee Roasters
15 8060 Brianne Northcutt
16 7200 Erica Rinella
17 5592 Lawrence Becker
DNF 7228 Katrina Voutilainen

Senior Women

Num Name Team Points
1 7104 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 21
2 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 16
3 7135 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling 11
4 448 Jenn Levo Ironclad/Yakima 8
5 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 8
6 242 Bre Rue 6
7 236 Sharon Anderson Ironclad/Yakima 5
8 7218 Susannah Nelson Ironclad/Yakima 4
9 212 Stephanie Croy Therapeutic Associates PDX Cycling 3

Women 4/5

Num Name Team Points
1 7056 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 15
2 7084 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima 12
3 71 Emily Boscacci 10
4 7067 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 8
5 7166 Lisa Heathman bicycleattorney.com 7
6 7078 Hazel Gross Team Cthulhu 6
7 7027 Julie Ann Smith Trailhead Coffee Roasters 5
8 7105 Meghan Fischer 4
9 7073 Vicky Hanson Trailhead Coffee Roasters 3