Psycho Cross Series: Series Standings

Eugene, OR
November 25, 2012

Part of the Psycho Cross Series

Updated November 30, 2012 at 6:08 PM

Beginner Men

Name Team Points
1 John Crandall Pacific Power Blue Sky 16
2 Jordan Selker Corvallis United 14
3 Jeff Lange Co-Motion Cycles Factory Team 14
4 Paul Brown Bicycleway.com 12
5 Jack Sullivan Corvallis United 9
6 Evan St. Cyr Cyclepath Racing 7
7 Marty Taylor Life Cycle Racing Team 7
8 Evan Pardi University of Oregon Cycling Club 6
9 Lael Gregory 5
10 Kirk Lange 5
11 John Osborne Pacific Power Blue Sky 4
12 Nathan White 3
13 Santi Preciano 3
14 Jeff Dreiling 2
15 Tyler James 2
16 Tim Connelly 2
17 Michael Samelson Corvallis United 1
18 Cary Richardson 1
19 Lee Wilkinson 1
20 Emanuel McGladrey 1

Beginner Women

Name Team Points
1 Kim Frank Life Cycle Racing Team 15
2 Virginia Xing Bicycleway.com 9
3 Patti Wolfe 8
4 Molly Cogswell-Kelley 6
5 Toni McCasker Life Cycle Racing Team 5
6 Candida Hart Hapi-Go! 4
7 Jamie Butler 2
8 Meridith Stevens 2
9 Marianne Wherity 2
10 Stacy Sellers Hapi-Go! 1

Clydesdale

Name Team Points
1 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
2 Abyl Sandow 1
3 Luis Palacios Life Cycle Racing Team 1

Fixed

Name Team Points
1 Steven Westberg WebCyclery.com 1

Masters Men 35+, A

Name Team Points
1 Chris Wherity Life Cycle Racing Team 7
2 Jason Tavakolian SLOCUM Race Team 5
3 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 2
4 Todd Embree Team Dirt/Mudslinger Events 2
5 david baker Sunnyside Sports 1
6 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1

Masters Men 35+, B

Name Team Points
1 Timothy Shreve Hutch's-Co-Motion 23
2 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 21
3 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 18
4 Andrew Steiner Boneyard Cycling 9
5 Dirk Siverts 8
6 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 7
7 Mark Hibbard Michelob Ultra 6
8 Brian Cannon The Climb 6
9 Bernard Acevedo Rad Racing NW 6
10 Matthew S Martel Life Cycle Racing Team 5
11 Brett Golden 5
12 Joseph Ketner 5
13 Mike Webb Team Dirt/Mudslinger Events 4
14 Chuck Hood 4
15 Todd Schock Boneyard Cycling 4
16 Trig Rogers bicycleattorney.com 4
17 Chris Zanger Boneyard Cycling 3
18 John Prosser Pacific Power Blue Sky 3
19 Chad Butler Hapi-Go! 3
20 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 2
21 Bradley Taylor Pine Mountain Sports 1
22 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 1
23 Wendell Woodford PVGC 1

Masters Men 35+, C

Name Team Points
1 Chapell Miller Team Dirt/Mudslinger Events 21
2 David MacFarlane Roseburg Racing 15
3 Dirk Siverts 13
4 Bernard Acevedo Rad Racing NW 13
5 Jarod Seaman Buy Local Cycling 10
6 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 8
7 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky 7
8 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 7
9 Steven Westberg WebCyclery.com 6
10 John Lulich 5
11 Travis Talton 5
12 David Donielson Hutch's-Co-Motion 5
13 Keith Leavitt 4
14 Marty Taylor Life Cycle Racing Team 3
15 Tristan Jones 3
16 Tim Sinatra Buy Local Cycling 2
17 Jason Jones 2
18 Brian Puskas Livermore 1

Masters Men 50+

Name Team Points
1 Mark Bradley 31
2 Rick Gregory University of Oregon Cycling Club 16
3 Paul Mautner Team Rose City 15
4 John Wilson Pacific Power Blue Sky 9
5 Alan Ott Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 8
6 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 8
7 John Wilcon Pacific Power Blue Sky 7
8 Michael Nyberg 7
9 Greg Talbot Focus 6
10 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 6
11 Greg Talbot Rapha Racing NW 6
12 Gary Klingler WebCyclery.com 5
13 Dennis Sibilia-Young Independent 5
14 Dan Davis WebCyclery.com 3
15 Peter Spir Team S+M 3
16 mark damon Hutch's-Co-Motion 2
17 Tom Nilan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
18 Dave Groner 1
19 Michael Rosenberg Hutch's-Co-Motion 1
20 Craig Mavis Deschutes Brewery 1
21 Charles Linke 1

Masters Men 60+

Name Team Points
1 Ken Rodgers Bicycleway.com 5
2 Philip Litchfield Capitol Velo 4
3 Robert Fox 3
4 craig bontly Yamika 1
5 Tad Hodgert Deschutes Brewery 1

Masters Women 35+

Name Team Points
1 Mary Skrzynski Sunnyside Sports 5
2 Nicole Strong Sunnyside Sports 1
3 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 1

Masters Women 45+

Name Team Points
1 Julia Fudge Poplollies 13
2 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 8
3 Mary Dallas 3
4 Ina McLean Sunnyside Sports 3
5 Joanne Leyva Team Rose City 2
6 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 2
7 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 1

Men A

Name Team Points
1 Shannon Skerritt Trek 8
2 Andrew Sargent Evolution Racing Team 7
3 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team 6
4 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 6
5 luke demoe Stoemper/Evivva 5
6 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
7 Nick Dale 5
8 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 4
9 Joel Wilson SLOCUM Race Team 4
10 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling 4
11 Peter Vraniak 3
12 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 3
13 McKenzie Thramer Wheelworks 3
14 Logan Trammell Hapi-Go! 3
15 Joel Wilson Evviva 2

Men B

Name Team Points
1 Frank Thaxter Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 24
2 Brady Cottle 15
3 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 13
4 Christian Buesch OSU Cycling Club 12
5 Nicholas Alden Life Cycle Bike Shop/Kona 12
6 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 11
7 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 10
8 Nick Skenzick Hutch's-Co-Motion 7
9 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
10 Chuck Hood 4
11 Wes Cipriotti Tensegrity PT Cycling 4
12 Mark Hibbard Michelob Ultra 3
13 Chad Butler Hapi-Go! 3
14 alex lygo 3
15 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 3
16 Kevin Cave 2
17 Chris Magel Bike Newport-Bier One 2
18 Timothy Shreve Hutch's-Co-Motion 2
19 Aaron Rourke 1
20 david baker Sunnyside Sports 1
21 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1

Men C

Name Team Points
1 Ian Jungjohann 39
2 August Frank Life Cycle Racing Team 29
3 Joshua Wells Life Cycle Racing Team 15
4 James Murez Evviva 15
5 Matthew White Bike Newport-Bier One 15
6 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 14
7 Tyler Mangum Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
8 Lucas Strain 9
9 Brian Wielenga 8
10 Danny Stevens 8
11 Todd Gardner 7
12 John Crandall Pacific Power Blue Sky 6
13 Brian Persons Team Dirt/Mudslinger Events 6
14 Kevin Cave 4
15 Raul Guittierrez 4
16 Eric Getz Bike Newport-Bier One 4
17 Mark Hafner Evviva 4
18 Travis Wilson Team Dirt/Mudslinger Events 4
19 Jordan Selker Corvallis United 3
20 John Osbourne Pacific Power Blue Sky 3
21 Reid Weaver 3
22 Jason Boone Tensegrity PT Cycling 3
23 Tim Breault 2
24 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 1
25 Jeff Lange Co-Motion Cycles Factory Team 1
26 mark lipchick Life Cycle Racing Team 1

Men Junior 10-12

Name Team Points
1 Max Ritzow Bicycleway.com 15
2 Conner Mowery Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12
3 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 7
4 Nathanael Hart Hapi-Go! 4
5 Brendan Sheerin SLOCUM Race Team 3
6 Emmett Reeb PDX Devo Junior Cycling 3
7 Ian Shreve Hutch's-Co-Motion 3
8 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 2
9 Brendan Sheerin HPC/RPM Mortgage 2
10 Keb Wold 1
11 Zach Johnson 1

Men Junior 13-14

Name Team Points
1 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 4
2 Donovan Birky Bend Endurance Academy 3
3 Jack Sullivan Corvallis United 3
4 Aaron King Capitol Velo 2
5 Carson Westberg WebCyclery.com 2

Men Junior 15-16

Name Team Points
1 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 6
2 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 6
3 Jordan Selker Corvallis United 2

Men Junior 17-18

Name Team Points
1 John Crandall Pacific Power Blue Sky 3
2 Evan Pardi University of Oregon Cycling Club 1
3 Quincy Gill Hutch's-Co-Motion 1

Singlespeed

Name Team Points
1 Sal Collura SLOCUM Race Team 25
2 Geoffrey Huber Life Cycle Bike Shop/Kona 25
3 Joel Wilson SLOCUM Race Team 11
4 luke demoe Stoemper/Evivva 10
5 Sage Bauers 9
6 Ross Brody Buy Local Cycling 8
7 Lee Ordonez Hutch's-Co-Motion 8
8 Dan Sheerin SLOCUM Race Team 7
9 Logan Trammell Hapi-Go! 6
10 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 6
11 Donovan Birky Bend Endurance Academy 5
12 Steve Hauck Life Cycle Bike Shop/Kona 5
13 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 4
14 Richard Sweet Team Green 4
15 Wes Cipriotti Tensegrity PT Cycling 4
16 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 3
17 Clara Terrell Evviva 3
18 John Osbourne Pacific Power Blue Sky 3
19 Reed Avery Stoemper/Evivva 3
20 Carson Westberg WebCyclery.com 2
21 Lucas Strain 1
22 Barbara Culver 1

Women A

Name Team Points
1 Jade Wilcoxson Optum pb Kelly Benefit Strategies 7
2 Tina Brubaker Speedwagon 6
3 Renee Scott Sunnyside Sports 5
4 Meg Hamilton 4
5 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 3
6 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3
7 Jill Howe West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 2
8 Susannah Hart Hapi-Go! 2
9 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1
10 Sharon Hart Hapi-Go! 1
11 Jennifer Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 1

Women B

Name Team Points
1 Kelly Sandow Poplollies 4
2 Clara Terrell Stoemper/Evivva 3
3 Maire Osborn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 3
4 Hannah Hart Hapi-Go! 2
5 Brooke Bauer West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 2
6 Clara Terrell Evviva 2

Women C

Name Team
1 Deb Bauer Stoemper/Evivva
2 Elise Wright Peterson Racing
3 Effie Siverts

Women Junior 10-12

Name Team Points
1 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky 1

Women Junior 13-14

Name Team Points
1 Emma Rosenberg Hutch's-Co-Motion 1

Women Junior 15-16

Name Team Points
1 Susannah Hart Hapi-Go! 1

Women Junior 17-18

Name Team Points
1 Sharon Hart Hapi-Go! 1