High Desert Omnium: Time Trial

Bend, OR
July 6, 2013

Part of the High Desert Omnium

If you have questions or corrections, please email Cate Haas.

Updated September 18, 2013 at 1:37 PM

Master Men 40+

Num Name Team Omnium Points Time
1 171 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 16.0 19:50.76
2 139 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles 13.0 19:56.86
3 871 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 10.0 20:03.07
4 559 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks 8.0 20:31.01
5 76 Greg Canfield Hutch's Bend 6.0 20:32.80
6 3053 Tim Marcotte Michelob Ultra 5.0 20:58.20
7 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 4.0 21:09.01
8 64 Mark McClay US Military Cycling Team 3.0 21:24.85
9 404 Dan Wolnick WebCyclery.com 2.0 21:32.16
10 4455 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 1.0 22:17.79

Master Men 50+

Num Name Team Omnium Points Time
1 4199 Todd Schock Boneyard Cycling 16.0 20:54.07
2 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 13.0 21:03.23
3 732 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 10.0 21:25.92
4 3122 Ambrose Su Hutch's/Bend Dental 8.0 21:40.04
5 3044 Steve Matson Old Town Bicycles 6.0 22:04.82
6 75 Mike Widmer 5.0 22:31.51
7 537 Thane Jennings Sunnyside Sports 4.0 22:37.01
8 606 Dan Davis WebCyclery.com 3.0 23:15.76
9 5205 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 2.0 23:46.16
10 71 Ed King Hutch's/Bend Dental 1.0 24:15.88
11 72 dean harris 27:18.76

Master Men 60+

Num Name Team Omnium Points Time
1 5116 Gary Jacquot 16.0 22:42.45
2 396 jeffrey patterson Old Town Bicycles 13.0 22:43.38
3 5129 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 10.0 22:57.79
4 5371 Donald Coker 8.0 26:18.32
DNS 5731 Garth McKay 00:00.00

Men 1/2

Num Name Team Omnium Points Time
1 157 Dillon Caldwell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16.0 19:00.88
2 876 Paul Bourcier Dark Horse 13.0 19:09.73
3 100 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10.0 19:10.52
4 939 William O'Donnell Vertebrata Chiropractic Cycling 8.0 19:16.01
5 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6.0 19:20.67
6 115 Ryan McKean 5.0 19:22.14
7 68 Zach Heskett 4.0 19:23.14
8 65 Steven Davis Spy Giant 3.0 19:30.73
9 719 Lee Ordonez English Cycles 2.0 19:30.95
10 739 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 1.0 19:44.82
11 783 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 19:47.48
12 716 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 20:00.07
13 849 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 20:11.57
14 185 Timothy Lang HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 20:12.55
15 761 Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite 21:25.08

Men 3

Num Name Team Omnium Points Time
1 3128 Ryan Ness Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 16.0 20:50.05
2 674 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 13.0 20:52.82
3 3050 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 10.0 20:53.13
4 3014 Ryan McCracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 8.0 20:54.02
5 370 Zach Gilmour 6.0 21:20.42
6 4267 Colin Dunlap Hutch's/Bend Dental 5.0 21:21.54
7 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 4.0 21:37.60
8 353 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental 3.0 21:46.32
9 900 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 2.0 22:19.95
10 3098 Jim Stuck Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 1.0 22:40.60
11 3013 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 22:41.07
12 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 23:28.76

Men 4/5

Num Name Team Omnium Points Time
1 5236 Jake Akerberg Trinity Bikes 16.0 20:29.29
2 5018 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling 13.0 20:37.45
3 8014 Gus Elder Hutch's-Slocum-Co-Motion 10.0 21:06.58
4 4425 August Frank Life Cycle Racing Team 8.0 21:12.04
5 63 Justin Tornow 6.0 21:33.30
6 62 Adrian Bosch 5.0 22:01.10
7 5615 Jim Patton Pacific Power Blue Sky 4.0 22:40.01
8 69 Joe Palubeski 3.0 22:44.88
9 5535 Erik Hammerquist Capitol Velo 2.0 22:46.29
10 4104 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1.0 23:25.82
11 8022 Ian Wilson Bend Endurance Academy 23:26.55
12 5079 Albert Edwards Life Cycle Racing Team 23:48.48
13 5009 Michael Grindstaff Trinity Bikes 24:02.66
14 4060 James Webb Beaverton Bicycle Club 24:32.16
15 67 Mike Albright Mike Albright Photography 24:54.32
16 5705 JOHN DUFFIE 27:14.45
17 4090 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28:22.45
DNF 4095 Benjamin Brainard 00:00.00

Women 1/2

Num Name Team Omnium Points Time
1 269 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16.0 21:01.46

Women 3

Num Name Team Omnium Points Time
1 258 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 16.0 22:24.98
2 66 Jodie Bolt Old Town Bicycles 13.0 23:09.32
3 74 sheila raff Spokeswomen Racing 10.0 23:32.64

Women 4/5

Num Name Team Omnium Points Time
1 8103 Nicole Pressprich Nicole Pressprich 16.0 23:46.38
2 8021 Clara Honsinger 13.0 23:47.63
3 7100 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 10.0 25:08.88
4 7184 Kim Frank Life Cycle Racing Team 8.0 25:10.13
5 7134 Maddie Chaves Sappo Hill Soapworks 6.0 25:20.05
6 70 Ashley Remiro Life Cycle Racing Team 5.0 25:25.24
7 7026 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 4.0 25:45.76
8 7192 Kia Parrish Ham Sappo Hill Soapworks 3.0 25:56.04
9 7025 Lynda Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 2.0 25:57.04
10 7044 Deven Smith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1.0 26:23.85
11 7202 Patti Wolfe Trinity Bikes 27:18.20
12 7043 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 27:30.30
13 8039 Vikki Bourcier Poplollies 27:34.70
14 8062 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 27:36.04
15 73 Lisa Cambell Beaverton Bicycle Club 28:22.98