High Desert Omnium

Bend, OR
Sat, July 6 to Sun, July 7, 2013

Final Omnium Classification

If you have questions or corrections, please email Cate Haas.

Updated September 18, 2013 at 1:37 PM

Masters 40+

Num Name Team Overall Points
1 171 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 48.0
2 871 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 23.0
3 139 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles 18.0
4 668 Mark Williams Team Cycle Sport 16.0
5 64 Mark McClay US Military Cycling Team 15.0
6 149 Mike Henry Evolution Racing Team-WA 13.0
7 559 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks 11.0
8 191 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 10.0
9 76 Greg Canfield Hutch's Bend 8.0
10 81 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 8.0
11 646 Dave Reitz Team Cycle Sport 7.0
12 864 David DiMarco SLOCUM Race Team 6.0
13 3053 Tim Marcotte Michelob Ultra 5.0
14 M87 roger worthington Worthy Brewing 5.0
15 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 4.0
16 4455 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 4.0
17 404 Dan Wolnick WebCyclery.com 2.0
18 672 Mitch Denham FASTER Performance Center 1.0

Masters 50+

Num Name Team Overall Points
1 828 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 24.0
2 732 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 23.0
3 4199 Todd Schock Boneyard Cycling 22.0
4 175 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 16.0
5 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 16.0
6 155 Ivan Meadors Illy Coffee-River City Bicycles 14.0
7 591 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental 13.0
8 920 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 10.0
9 5027 Jonathan Sharp 10.0
10 3122 Ambrose Su Hutch's/Bend Dental 8.0
11 3044 Steve Matson Old Town Bicycles 7.0
12 3032 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 6.0
13 399 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 5.0
14 75 Mike Widmer 5.0
15 537 Thane Jennings Sunnyside Sports 4.0
16 734 Tom James bicycleattorney.com 4.0
17 506 Luis Valls Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 4.0
18 84 Jon Magnuson Chinook Cycling Club 3.0
19 606 Dan Davis WebCyclery.com 3.0
20 5205 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 2.0
21 315 Clint Ebert bicycleattorney.com 2.0
22 425 Robert MacCracken Land Shark 2.0
23 71 Ed King Hutch's/Bend Dental 1.0

Masters 60+

Num Name Team Overall Points
1 396 jeffrey patterson Old Town Bicycles 26.0
2 5129 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 25.0
3 4007 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 22.0
4 3138 Terry Brown 16.0
5 5116 Gary Jacquot 16.0
6 5371 Donald Coker 16.0
7 5249 Dale Allen Hutch's/Bend Dental 13.0
8 465 Russell Morton 10.0
9 5731 Garth McKay 9.0
10 4243 Jeff Golden Hutch's/Bend Dental 8.0
11 4270 Michael Harris Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 4.0
12 M86 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 2.0
13 527 Leslie Lunas Hutch's-Slocum-Co-Motion 1.0

Men 1/2

Num Name Team Overall Points
1 157 Dillon Caldwell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24.0
2 65 Steven Davis Spy Giant 24.0
3 100 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23.0
4 877 Marshall Greene Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 16.0
5 777 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 16.0
6 876 Paul Bourcier Dark Horse 13.0
7 939 William O'Donnell Vertebrata Chiropractic Cycling 12.0
8 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12.0
9 849 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 10.0
10 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 10.0
11 783 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 6.0
12 739 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 6.0
13 68 Zach Heskett 6.0
14 115 Ryan McKean 5.0
15 105 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 5.0
16 772 David Robinson 4.0
17 761 Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite 3.0
18 3048 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3.0
19 166 Alex Yale Therapeutic Associates PDX Cycling 2.0
20 719 Lee Ordonez English Cycles 2.0
21 169 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1.0
22 162 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 1.0

Men 3

Num Name Team Overall Points
1 3050 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 26.0
2 3128 Ryan Ness Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 26.0
3 371 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 21.0
4 3014 Ryan McCracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 21.0
5 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 18.0
6 674 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 13.0
7 3047 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA 13.0
8 370 Zach Gilmour 12.0
9 4151 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 8.0
10 4105 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 8.0
11 900 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 7.0
12 3025 Cristian Fuentes crank 6.0
13 4267 Colin Dunlap Hutch's/Bend Dental 6.0
14 3126 Larry Jackson Rolf Prima 4.0
15 353 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental 3.0
16 593 Seth Taylor Zeitgeist Racing & Kovarus Wells Fargo 3.0
17 529 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 3.0
18 4025 Brandon Gallagher Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 2.0
19 714 Joe Martin Ironclad/Yakima 2.0
20 756 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 1.0
21 3098 Jim Stuck Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 1.0

Men 4/5

Num Name Team Overall Points
1 5236 Jake Akerberg Trinity Bikes 36.0
2 5018 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling 17.0
3 4439 Matt Briggs XC Oregon 16.0
4 5664 Marek Litinsky Beaverton Bicycle Club 13.0
5 5485 Anthony Monteleone Heartstrings Cycling 13.0
6 4095 Benjamin Brainard 12.0
7 8014 Gus Elder Hutch's-Slocum-Co-Motion 10.0
8 4157 Shane Johnson Trinity Bikes 10.0
9 4425 August Frank Life Cycle Racing Team 8.0
10 4128 Joel McCarthy River City Bicycles 8.0
11 4420 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 8.0
12 8022 Ian Wilson Bend Endurance Academy 6.0
13 63 Justin Tornow 6.0
14 409 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 6.0
15 62 Adrian Bosch 5.0
16 83 Hunter Martinez Colorado College 5.0
17 4404 Jeremy Tufts StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 5.0
18 4268 Kyle Gorman WebCyclery.com 4.0
19 5615 Jim Patton Pacific Power Blue Sky 4.0
20 69 Joe Palubeski 4.0
21 4406 jon burrill Sappo Hill Soapworks 3.0
22 5535 Erik Hammerquist Capitol Velo 2.0
23 5322 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2.0
24 4104 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1.0

Women 1/2

Num Name Team Overall Points
1 269 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45.0
2 249 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16.0
3 8093 Kerry Martin Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 13.0
4 207 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 10.0

Women 3

Num Name Team Overall Points
1 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 29.0
2 66 Jodie Bolt Old Town Bicycles 23.0
3 7115 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 16.0
4 258 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 16.0
5 74 sheila raff Spokeswomen Racing 16.0
6 288 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 8.0
7 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 5.0
8 8095 Molly MacGraw Vertebrata Chiropractic Cycling 4.0

Women 4/5

Num Name Team Overall Points
1 8021 Clara Honsinger 42.0
2 7134 Maddie Chaves Sappo Hill Soapworks 35.0
3 8103 Nicole Pressprich Nicole Pressprich 34.0
4 7100 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 23.0
5 7184 Kim Frank Life Cycle Racing Team 16.0
6 7192 Kia Parrish Ham Sappo Hill Soapworks 15.0
7 7166 Lisa Heathman bicycleattorney.com 12.0
8 7026 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 12.0
9 70 Ashley Remiro Life Cycle Racing Team 6.0
10 7044 Deven Smith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 5.0
11 7025 Lynda Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 4.0